Aktuality
   

Rok 2014

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2014

Prezidenti sa v Budapešti zhodli na nutnosti pomoci Ukrajine

Prezidenti sa v Budapešti zhodli na nutnosti pomoci Ukrajine

16. jún 2014

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska sa na dvojstranných rokovaniach v Budapešti s maďarským prezidentom Jánosom Áderom potom aj s poľským prezidentom Bronislawom Komorowským zhodli na nutnosti pomoci Ukrajine. "Vyjadrili sme veľkú ochotu pomôcť Ukrajine, aby sa z tejto nepríjemnej situácie dostala, pretože všetky naše krajiny chcú, aby sa Ukrajina pridala k našej časti Európy. Pre nás, ktorí máme s ňou spoločné hranice je táto otázka o to bytostnejšia," povedal Andrej Kiska.

Prezidenti po spoločnej schôdzke partnerov z krajín Vyšehradskej štvorky a Nemecka na bilaterálnych rokovaniach podľa slovenského prezidenta hovorili aj o pozastavení dodávky plynu z Ukrajiny.
Andrej Kiska označil budapeštianske stretnutia za veľmi priateľské a neformálne, na ktorých hovorili najmä o spoločenských témach.
Návšteva Múzea teroru, ktorá bola v rámci podujatia 25. výročia udalostí vedúcich k demokratickým spoločenským zmenám v Maďarsku, zanechala v slovenskom prezidentovi hlboký dojem.
"Sú tam priamo ukázané metódy, miestnosti, kde boli politicky neprijateľní ľudia mučení, kde boli väznení. Boli tam priamo zobrazené metódy, ako ich popravovali," pripomenul Kiska, podľa ktorého je dôležité, aby boli takéto pamätníky, kde si aj mladá generácia môže pozrieť aká tá minulosť bola.

Na zoznamovacom stretnutí s Jánosom Áderom najvyšší slovenský predstaviteľ vysvetľoval svoj postoj k maďarskej národnostnej menšine žijúcej na Slovensku.
"Zopakoval som, že jedným zo základných podmienok k tomu, aby naše vzťahy boli veľmi dobré a na vysokej úrovni je, aby politici či na jednej, či na druhej strane zbytočne umelo nevyvolávali v predvolebných aktivitách pnutie, a to hlavne u nás, kde vieme že občania maďarskej národnosti sú veľmi spokojní v našej krajine. Chcú tu vychovávať svoje deti, platiť dane v našej krajine," dodal.

Andrej Kiska informoval, že v júli po návšteve Českej republiky navštívi Poľsko. S prezidentom Komorowským diskutovali o možnostiach viacerých neformálnych stretnutí na spoločných hraniciach.
Slovenský prezident okrem spomienkovej slávnosti a spoločného pracovného obeda prezidentov absolvoval aj neformálne stretnutie s českým a nemeckým prezidentom.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]