Aktuality
   

Vystúpenie prezidenta SR Andreja Kisku po rokovaní prezidentov V4 a Ukrajiny, Bratislava 16. 11. 2014

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2014 | Vystúpenie prezidenta SR Andreja Kisku po rokovaní prezidentov V4 a Ukrajiny, Bratislava 16. 11. 2014

Dámy a páni,

najskôr mi dovoľte poďakovať pánovi prezidentovi za návštevu Slovenska v období, ktoré je pre jeho krajinu nesmierne ťažké  a že prijal moje pozvanie na prvé stretnutie s prezidentmi krajín V4, ktorí sa dnes schádzajú v Bratislave, aby sme si spoločne pripomenuli 25. výročie našej Nežnej revolúcie.

K nášmu rozhovoru, ktorý sme mali teraz:

V prvom rade som ubezpečil pána prezidenta, že Slovenská republika trvá na dodržiavaní medzinárodného práva, že trváme na tom, aby bola rešpektovaná suverenita, územná integrita a nezávislosť Ukrajiny -- a že nikto iný, iba občania Ukrajiny majú právo a musia mať právo rozhodovať o vlastnej ceste. To, čo znie ako všeobecný princíp a diplomatická fráza, má dnes pre Ukrajinu doslova existenčný význam – ale má mimoriadny význam aj pre Slovensko, ako suseda Ukrajiny a členskú krajinu Európskej únie.

Rozhodnutie o vlastnej ceste občania Ukrajiny v skutočnosti nedávno urobili: v prezidentských a parlamentných voľbách. Pre Slovensko – ako priameho suseda Ukrajiny – je dobrou správou, že občania Ukrajiny sa rozhodli pre európske smerovanie svojej krajiny. Je to prvý krok k tomu, aby Slovensko a Ukrajina mohli spoločne využiť potenciál nášho susedstva, aby sme mali v budúcnosti v Ukrajine dobrého stabilného suseda, ktorý chce smerovať do Európy, a aby sme vedľa seba žili a spolupracovali na základe rovnakých princípov a hodnôt.

Samozrejme sme hovorili o aktuálnej situácii v niektorých oblastiach Ukrajiny, ovládaných separatistami. Tá situácia sa práve v tomto čase a znovu mení z minúty na minútu. Žiaľ, prímerie uzavreté minskými dohodami stále nefunguje,  a jeho princípy sú naďalej porušované. Trpia a umierajú ľudia na územiach ovládaných separatistami, trpí celá Ukrajina, čo je neprijateľné.  Som presvedčený, že jediné východisko predstavuje plné dodržiavanie minských dohôd všetkými stranami. Myslím, že Rusko preto môže a musí urobiť viac.

Ďalej ma pán prezident informoval o pokroku pri formovaní novej ukrajinskej vlády, ktorá vzišla z nedávnych slobodných volieb. Zaželal som pánovi prezidentovi, aby nové vedenie Ukrajiny nezopakovalo staré chyby, aby dokázalo využiť patriotizmus ťažko skúšaných ľudí vo svojej krajine aj pre vnútorné reformy, ktoré Ukrajina potrebuje.

Hovorili sme tiež o tom, že Slovensko Ukrajine vie pomôcť a pomáha. Od začiatku septembra pomáhame Ukrajine plynovým reverzom – pokrýva zhruba pätinu dnešných potrieb Ukrajiny. A Slovenská republika ako prvá krajina Európskej únie ratifikovala asociačnú dohodu.

Tlmočil som pánovi prezidentovi moje presvedčenie, že sme schopní a dokážeme Ukrajine pomôcť aj viac. Slovensko má skúsenosť s reformami, v niektorých oblastiach úspešnými. Máme skúsenosť s adaptáciou asociačnej dohody, ktorá sa Slovensku podarila v krátkom čase. Svoju pomoc ponúka aj slovenský mimovládny sektor. 

Bude teda záležať aj na Ukrajine, na novom ukrajinskom vedení, aby pomenovalo svoje priority - a povedal som pánovi prezidentovi doslova: dnes nám musíte pomôcť aj vy - s tým, ako vám môžeme pomôcť.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]