Aktuality
   

Vyhlásenie prezidenta SR Andreja Kisku ku komunálnym voľbám, Bratislava 12. 11. 2014

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2014 | Vyhlásenie prezidenta SR Andreja Kisku ku komunálnym voľbám, Bratislava 12. 11. 2014

Vážení občania,

viacerí určite zvažujete, či sa volieb zúčastníte, alebo či nájdete kandidátov, ktorých chcete podporiť. Dovoľte mi začať osobne — v sobotu určite pôjdem voliť.

Pôjdem voliť preto, lebo si neviem dosť dobre predstaviť, že by som ignoroval voľby, ktorých výsledok sa bezprostredne týka môjho bežného života. Týka sa verejného priestoru, v ktorom žijem s mojimi rodičmi, manželkou, deťmi a s priateľmi. Pôjdem voliť preto, lebo inak by som nemohol byť úprimný, keď hovorím, ako mám rád svoje mesto. Ako mi záleží na tom, aby sa v ňom dobre žilo, aby sa mesto rozvíjalo, lepšie vyzeralo a prosperovalo, aby boli ľudia spokojnejší.  Pôjdem voliť, pretože by som nebol úprimný, keby som toto všetko hovoril, a zároveň si nenašiel v sobotu možno pol hodinu času, aby som si vybral spomedzi kandidátov, ktorí sa rozhodli verejne angažovať v miestnej politike.

Začal som takto osobne iba preto, lebo vo voľbách do miestnych samospráv nie je namieste dávať nejaké všeobecné politické návody, ako voliť. Niektorým regiónom sa darí lepšie, iným horšie. Niekde by mal viac pomôcť štát, niekde je to plne v rukách miestnych samospráv.

Sú mestá a obce, v ktorých starostovia, primátori a poslanci rozvíjajú výborné projekty a zvyšujú kvalitu života obyvateľov. Zaslúžia si dôveru od voličov, aby v tom mohli pokračovať. Naopak, sú samosprávy, kde je najvyšší čas na zmenu. Sú malé obce, kde voliči všetkých kandidátov poznajú osobne. A sú veľké mestá, kde časť ľudí môže mať pocit, že im je miestne zastupiteľstvo viac vzdialené ako národný parlament. Ale všetky samosprávy majú jedno spoločné. Výsledky toho, ako si vyberieme v komunálnych voľbách, vidíme každý deň, keď ráno vyjdeme z domu.

Rád by som preto voličov povzbudil, aby sa na voľby do miestnych samospráv a na komunálnu politiku počas celých štyroch rokov medzi voľbami pozerali ako na niečo, čo je normálnou súčasťou ich snahy o lepší, kvalitnejší, ale aj krajší život.

Pozerajme sa okolo seba a zamyslime sa nad tým, ktorý kandidát na starostu, primátora či poslanca už niečo dobré pre obec a mesto urobil. Alebo ktorý má predpoklady, energiu, chuť a vôľu nato, aby to počas štyroch rokov urobil. Zvážme, čo je to za človeka, aké s ním majú ľudia skúsenosti, čo robí a s akými výsledkami. Či sa angažuje za dobrú vec aj inokedy ako pár týždňov pred voľbami. Využime tieto komunálne voľby, tak ako každé voľby, aby sme posilňovali kultúru riadenia vecí verejných založenú na aktivite, iniciatíve, slušnosti a angažovanosti.

Žiadajme transparentné a zodpovedné hospodárenie bez škandálov a možnosť verejnej kontroly bez prekážok. Žiadajme moderné služby, pretože naozaj nie je dôvod, aby niektoré úrady fungovali ako pred 50 rokmi. Alebo žiadajme hoci obyčajnú opravu chodníka, o ktorý sa štyri roky nikto nestaral.

Buďme na kandidátov nároční, ale dajme im príležitosť - bez ohľadu na to, či chceme kontinuitu alebo zmenu. Príležitosť im dáme iba tak, že raz za štyri roky nezostaneme doma. Preto idem v sobotu voliť a pozývam k voľbám všetkých občanov na Slovensku.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]