Aktuality
   

Rok 2014

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2014

Prezident Kiska venoval svoj plat za júl ľuďom v núdzi

Prezident Kiska venoval svoj plat za júl ľuďom v núdzi

24. august 2014

Prezident Slovenskej republiky  Andrej Kiska venoval svoj plat za júl 2014 ľuďom v núdzi. Čistú mzdu rozdelil medzi desať rodín; každá z nich získala pomoc vo výške 520,91 eur.

Adresátov pomoci vybral prezident na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi - charitatívnych organizácií Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine a Dobrý anjel. Takýto postup pri výbere adresátov pomoci prezident uplatňuje každý mesiac, pričom pomoc od neho dostanú rodiny priamo.

Adresáti pomoci:
1. Matka s dvomi deťmi. Sama sa starala o ťažko postihnuté dcérky. Jedna s ťažkou srdcovou chorobou vlani umrela ako 18-ročná. Druhé z dievčat má spinálnu svalovú atrofiu. Najmladší syn sa snaží pomáhať, no celú situáciu ťažko nesie. Majú nízky príjem a nedávno im dokonca ukradli auto.
2. Rozvedená matka, ktorá sa stará o dvoch synov a svoju psychicky chorú dospelú sestru. Jeden zo synov navštevuje vo vzdialenom meste pravidelne psychiatra, keďže rozvod rodičov ťažko znáša. Ich mesačný príjem je približne 400 eur a matka by za darované peniaze rada kúpila synom pomôcky do školy.
3. Rodina s dvomi nezaopatrenými deťmi. Manželka, ktorej diagnostikovali zhubný nádor sa stará o svojho ťažko postihnutého manžela. Rodinný rozpočet sa skladá z príspevku na opatrovanie a invalidného dôchodku.
4. Rodičia a ich tri maloleté deti museli odísť z bytu. Keďže deťom nedokázali zabezpečiť adekvátne bývanie, boli im odobraté a umiestnené v detskom domove. Rodičom na deťoch záleží, pravidelne ich navštevujú a robia všetko pre nájdenie trvalej práce a vhodného bývania, aby bol návrat detí do rodinného prostredia  možný čo najskôr.
5. Rodičia sa starajú o štyri maloleté deti. Jedno z nich, dievčatko, má od narodenia 94%-nú poruchu sluchu. Odporučili im liečbu, ktorá si vyžaduje finančnú spoluúčasť a dochádzanie do vzdialeného krajského mesta. Matka je na materskej dovolenke a otec sa snaží vylepšovať rozpočet sezónnymi prácami.
6. Matka s piatimi deťmi žije s druhom v spoločnej domácnosti. Pätnásťročnému synovi diagnostikovali akútnu lymfoblastickú leukémiu. Rodina žije len z dávky v hmotnej núdzi. Syn pravidelne podstupuje liečbu leukémie.
7. Rozvedená matka s diagnostikovanou rakovinou krčka maternice. Podstúpila operáciu a v súčasnej dobe je liečená chemoterapiou. Stará sa o jedno nezaopatrené dieťa, ďalší syn prerušil štúdium na vysokej škole, aby finančne pomáhal. Často nemajú ani na stravu, keďže otec o rodinu nejaví záujem.
8. Rozvedená invalidná dôchodkyňa sa stará o syna svojej najmladšej dcéry, ktorá je ťažko chorá. S manželom sa rozviedla pre domáce násilie. Žije v mestskom nájomnom byte a sama má problémy s astmou. Snaží sa nájsť si aspoň príležitostnú prácu, aby mohla udržať bývanie pre seba a vnuka.
9. Rodina s piatimi dcérami. Jedna z nich už od roku 2008 bojuje so zhubným nádorom. Najskôr podstúpila náročnú operáciu, neskôr chemoterapiu, no liečba neprináša zlepšenie. Matka poberá opatrovateľský príspevok, otec pracuje na brigádach.
10. Matka samoživiteľka sa stará o dvoch synov. Jeden študuje na vysokej škole, druhý má závažné kardiologické ochorenie. Vyžaduje si celodennú starostlivosť, preto si jeho mama musela vybaviť polovičný úväzok, aby sa oňho mohla starať a zároveň uživiť rodinu.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]