|
|
Tlačová konferencia - 5. 6. 2003
Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Tlačové konferencie prezidenta SR
Tlačová konferencia pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidentky Írska Mary Mc Aleeseovej s manželom Martinom Mc Aleeseom v Slovenskej republike, Prezidentský palác, Bratislava 5. 6. 2003
> Zvuková verzia Formát: mp3 Veľkosť: 5,15 MB
Pozn. Prepis uvádza len odpovede prezidenta Rudolfa Schustera na položené otázky. Úplná verzia tlačovej konferencie sa nachádza vo formáte MP3
Ján Füle, hovorca prezidenta SR: Poprosím pána prezidenta Schustera o krátke zhodnotenie rokovaní:
Prezident SR Rudolf Schuster: Vaša excelencia, vážené dámy, vážení páni! Ako viete, uskutočnila sa historická návšteva, prvá návšteva prezidentky Írska na Slovensku. Som presvedčený, že táto návšteva prispeje k ďalšiemu rozvoju našich vzájomných vzťahov. Ocenil som pri rokovaní stabilitu bilaterálnych vzťahov, ktoré nie sú zaťažené žiadnymi spornými otázkami a vyjadril som záujem o rozšírenie našej vzájomnej spolupráce. Máme veľa spoločného , pretože sme menšie krajiny aj čo do počtu obyvateľov sme si blízki, oni majú okolo 3,9 , my okolo 5,3 miliónov obyvateľov. Naša krajina má asi 49 tisíc km štvorcových, ich asi 70 tisíc, okrem toho sme si aj historicky veľmi blízki, takže práve táto krajina nám môže byť dobrým vzorom aj pri výmene skúseností, pretože sú pred nami, sú takým príkladom aj v rámci EÚ. Dohodli sme sa, pokiaľ ide o čerpanie fondov v rámci EÚ, že nám odovzdajú ich skúsenosti. Preto sme sa tiež dohodli, že by bolo dobré uskutočniť konferenciu na túto tému, kde by sa zúčastnili všetci tí, ktorí sú zainteresovaní do čerpania fondov, ale hovorilo by sa aj o ekonomických reformách, pretože Írsko malo tiež veľký problém s nezamestnanosťou, ktorá dosahovala okolo 20 percent a dnes dosahuje úroveň okolo 4 percent. Tieto ich skúsenosti by sme mohli využiť. Nechceme dosiahnuť až takú dobrú úroveň, pretože dnes sa o nezamestnanosti v Írsku nehovorí. Keby sme dosiahli v blízkej budúcnosti aspoň takú úroveň akú má Bratislava! Ďalej som poukázal na blízke názory, pokiaľ ide o inštitucionálnu reformu EÚ, podľa princípu jedna krajina - jeden komisár a rotačný systém predsedníctva v rámci EÚ. Takúto pozíciu zastáva väčšina menších krajín v rámci EÚ. Ocenil som aj spoluprácu na multilaterálnej úrovni a v súvislosti s našou kandidatúrou na nestáleho člena BR OSN v roku 2006-7 veríme, že nás Írsko podporí. Rovnako som ocenil rozhodnutie Írska otvoriť veľvyslanectvo so sídlom v Bratislave, čo tiež dokazuje, že je záujem o vzájomnú spoluprácu. Konštatovali sme spolu, že by sa mala prehĺbiť ekonomická spolupráca, preto radi privítame malých a stredných podnikateľov, ktorí majú na Slovensku a v Írsku dobré skúsenosti, aby si našli tu obchodných partnerov, pretože obchodný obrat je ešte stále nízky, je to okolo 74 miliónov dolárov za minulý rok, so záporným saldom pre nás 38 miliónov dolárov. Pokiaľ ide o írske investície, mohli by smerovať do elektrotechnického, strojárskeho priemyslu, telekomunikačnej techniky a modernizácie výrobno-technickej základne.
Tl. agentúra AP ČR a Poľsko budú mať v nasledujúcich dňoch referendum o EÚ. V týchto krajinách je oveľa väčšia skepsa voči členstvu v EÚ. Nemáte obavy, že by tieto referendá mohli byť neúspešné?
Prezident SR Rudolf Schuster: Poľsko má podobné podmienky ako my, tam je to predovšetkým o účasti. Nie je také dôležité hlasovanie, pretože tí, čo budú hlasovať, budú hlasovať za. Ale aby dosiahli to kvórum ako my, bude z ich strany treba veľmi veľa urobiť, čo aj poľská strana robí. Prežívame to s nimi tak, ako to oni prežívali s nami. Ja som bol v priamom vstupe v poľskom rozhlase cez pána premiéra, ale aj cez pána prezidenta Kwasnievskeho. Osobne verím, že nakoniec to bude úspešné, lebo máme návod, o ktorom prezident Kwasnievski hovoril, že zasa nejaký rekord, keď sme o dvanástej mali 48 percent a o druhej vyše 52 percent. Pýtal si ten návod. Hovorím, musíte dať vyhlásenia dve hodiny predtým, traja najvyšší ústavní činitelia aby prišli ešte voliť. Nehovorím, že toto rozhodlo, ale želáme našim priateľom, aby bolo referendum úspešné. Pokiaľ ide o ČR, tam je to skôr o hlasoch proti. Tam je ale kvórum nižšie, ale verím, že to aj tam bude úspešné, aj keď pomer hlasov za a proti nebude taký evidentný, ako u nás, že sme mali niečo vyše šesť percent proti z celkového počtu, ale to nás vlastne zachránilo, že sme mali dostatok hlasov.
|
|