|
|
Domáce prejavy - 16. 3. 2004
Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Prejavy a vystúpenia > Domáce prejavy prezidenta SR
Prípitok prezidenta Slovenskej republiky pána Rudolfa Schustera na slávnostnej recepcii pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidenta Rakúskej republiky pána Thomasa Klestila Bratislava 16. marca 2004
Vážený pán prezident Klestil, milá pani Klestilová, Excelencie, vážené dámy a páni,
Mám úprimnú radosť z oficiálnej návštevy rakúskeho prezidenta na Slovensku krátko pred ukončením jeho pôsobenia na poste hlavy štátu. Rakúsko aj vďaka osobe prezidenta Klestila je naším dobrým susedom a vzácnym partnerom. Vysoko oceňujem spoluprácu a jednoznačnú podporu, ktorú počas dvoch funkčných období prezident Klestil zo svojho úradu poskytoval Slovensku pri rozvoji bilaterálnych vzťahov, najmä však na našej ceste do európskych štruktúr. V našom integračnom úsilí sme sa mohli vždy plne spoľahnúť na politickú podporu Rakúska.
Máme určite spoločne dobrý pocit z konštruktívnej atmosféry dnešných oficiálnych rokovaní, kde sme zhodnotili vysokú úroveň rozvoja bilaterálnej spolupráce, dosiahnutú aj vďaka našim úprimným priateľským kontaktom. Na Slovensku považujeme obdobie pôsobenia pána prezidenta Klestila vo funkcii za najproduktívnejšie v doterajšej histórii slovensko-rakúskych vzájomných vzťahov. Medzi našimi krajinami nie sú žiadne otvorené otázky ani rušivé momenty. Som vďačný pánu prezidentovi za jeho prísľub venovať aj naďalej pozornosť rozvoju našich vzájomných vzťahov. Som presvedčený o úspešnom pokračovaní našej spolupráce aj v budúcnosti, keď ju umocní spoločné členstvo našich krajín v Európskej únii. Rozšírenie únie o 10 nových krajín vrátane Slovenska je najväčším projektom povojnovej histórie európskeho kontinentu. Chápeme ho ako záver procesu delenia kontinentu v dôsledku dvoch svetových ozbrojených konfliktov XX. storočia a následnej studenej vojny, kedy pre nás bolo zhodou okolností práve Rakúsko najbližším, ale zároveň nedostihnuteľným „Západom“. Mnohé veľké zmeny v Európe sa markantne odrazili na slovensko-rakúskom zblížení, veď práve medzi nami svojho času prebiehala hraničná deliaca čiara studenovojnovej konfrontácie. Blízkosť a vplyv Rakúska sa nepriamo prejavoval aj v pozitívnej podpore integračnému smerovaniu Slovenska, pretože „najrukolapnejším“ dôkazom efektívnosti tejto orientácie boli pre občanov SR tiež práve výsledky rakúskej ekonomiky, dosiahnutá životná úroveň rakúskych občanov i postavenie Rakúska v Európe. Vážime si a oceňujeme aj pozornosť, akú Rakúsko a osobne prezident Klestil venovali iniciovaniu a uskutočňovaniu kontaktov medzi hlavami štátov stredoeurópskeho regiónu. Rovnako ako Rakúsko i Slovensko má záujem na tom, aby sa stredoeurópsky región stal silnou a stabilnou súčasťou budúcej zjednotenej Európy. Verím, že aj v najbližšom období, keď Európu očakávajú dôležité udalosti a rozhodnutia, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnia našu spoločnú budúcnosť, zostane Rakúsko naším spoľahlivým partnerom, keďže hlas krajiny, ktorá dôverne pozná svojho suseda, má vždy pri dôležitých historických rozhodnutiach dvojnásobnú váhu. Pán prezident Klestil mi iste rozumie a podporí moju požiadavku, aby výsledným efektom obojstranného úsilia vždy boli konkrétne impulzy, projekty a aktivity spolupráce, zamerané na zlepšovanie infraštruktúry, zvyšovanie osobnej bezpečnosti, spoluprácu prihraničných oblastí a vôbec na všetko, čo možno vyťažiť z výhod dosiahnutého vzájomného porozumenia a dôvery. Dvíham čašu na Vaše zdravie, vážený pán prezident, na zdravie Vašej pani manželky i Vašich spolupracovníkov! Pripíjam na pokračujúcu tesnú a preto i skvelú partnerskú spoluprácu našich krajín! Pripíjam na priateľstvo medzi našimi národmi v bezpečnej a prosperujúcej Európe!
|
|