|
|
Tlačová konferencia - 27. 2. 2002
Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Tlačové konferencie prezidenta SR
Tlačová konferencia zo stretnutia prezidenta SR Rudolfa Schustera s predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským a predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom 27. 2. 2003
> Zvuková verzia Formát: mp3 Veľkosť: 955 kB
Ján Füle: Dámy a páni, pozdravujem Vás, pán prezident dnes prijal na pracovnom stretnutí predsedu parlamentu a predsedu vlády SR. Poprosím pána prezidenta o krátku charakteristiku rokovania.
Prezident SR R. Schuster: Vážený pán predseda NR SR, vážený pán premiér, vážené dámy, vážení páni. Zvolal som toto pravidelné stretnutie tak, ako sme sa dohodli, že sa budeme stretávať a informovať sa o vnútroštátnej a medzinárodnej situácii. Chcel som vedieť odpovede na niektoré otázky, ktoré rezonujú v štáte. Okrem toho som sa zaujímal aj o názory na uplatnenie reforiem a reštrikčných opatrení. Hovorili sme samozrejme aj o smerovaní diaľnice, o jej južnom ťahu, ktorý ja osobne podporujem. Podporujem zrýchlenú komunikáciu cez južnú časť Slovenska. Jej financovanie je možné z finančných prostriedkov, ktoré sa nedajú použiť na diaľnicu, mám na mysli fondy z EÚ, z regionálneho rozvoja, pretože si myslím, že táto časť Slovenska tiež potrebuje rozvoj, táto časť patrí medzi tie, kde je najvyššia nezamestnanosť. Zahŕňa okresy z najvyššou nezamestnanosťou až tridsať percentnou. Pokiaľ ide o uplatnenie ekonomických reforiem tlmočil som názory niektorých občanov, na to, že tieto opatrenia sú veľmi tvrdé, existujú rodiny, je ich asi dvanásť percent, ktoré sa ocitli v hmotnej núdzi, preto som chcel od pána premiéra počuť, aké kompenzačné opatrenia je vláda pripravená prijať v prípade, že prax potvrdí, že v niektorých oblastiach sú tieto opatrenia pre občanov neúnosné. V otázkach zahraničnej politiky sme hovorili o vzťahu Slovenska k Ruskej federácii a k Číne, kde bol aj pán predseda Národnej rady SR , ja som bol v Ruskej federácii dvakrát, rokoval som s prezidentom Putinom, bol som nedávno v Číne, kam by mal ísť aj pán premiér. Myslím si, že s týmito krajinami rozvíjať ekonomickú spoluprácu, ale aj spoluprácu v iných oblastiach treba. Pokiaľ ide o ostatné vnútroštátne problémy, chcel som odpoveď na otázku, ktorá momentálne rezonuje, odpočúvanie telefónov. Bol by som rád, keby sa o tom už nehovorilo, ale keby sa prijali také opatrenia, aby sa v budúcnosti neopakovalo, aby sa vyvodili prísne závery voči tým, ktorí s týmito zariadeniami narábajú a dokonca s nimi kupčia. Pokiaľ ide o parlament, zobral som na vedomie informáciu o vzniku nového klubu jedenástich poslancov. Na ostatné otázky bude ešte odpovedať pán predseda parlamentu a pán premiér.
Predseda NRSR P. Hrušovský: Vážený pán prezident, vážený pán premiér, dámy a páni, na dnešnom pracovnom stretnutí som informoval pána prezidenta o súčasnom stave v NR SR potom, ako bol vytvorený nový poslanecký klub i o tom, čo bude v súvislosti so vznikom nového poslaneckého klubu nevyhnutné urobiť. Prerozdelenie nových poslancov do jednotlivých výborov, ďalej som pána prezidenta informoval o teraz prebiehajúcej schôdze NRSR a o najdôležitejších bodoch a ubezpečil som ho, že v súvislosti so vstupom Slovenska do EÚ a do NATO Národná rada zvládne všetky legislatívne úlohy, ktoré sú nevyhnutné v tejto súvislosti ešte urobiť. Tak isto som informoval pána prezidenta a pána premiéra o aktívnej pripravenosti NR SR v rámci prebiehajúcich príprav vstupu Slovenskej republiky do EÚ v súvislosti s konaním referenda a všetky politické strany zhodne podporujú vstup Slovenska do EÚ.
Predseda vlády SR M. Dzurinda: Vážený pán prezident, pán predseda parlamentu, dámy a páni, myslím, že pán prezident a pán predseda NR SR povedali to podstatné. Nadviažem na pána Hrušovského a poviem, že tiež som pána prezidenta a pána predsedu NR SR informoval o vládnej kampani, ktorá by mala viesť k tomu, že budeme mať na Slovensku prvé platné a úspešné referendum, referendum o vstupe Slovenska do EÚ. V týchto dňoch, v týchto týždňoch sa táto téma stáva naozaj prioritnou, robíme a budeme robiť vládnu kampaň. Budeme aktívni medzi ľuďmi, ale informoval som aj pána prezidenta aj pána predsedu NRSR, že v najbližších týždňoch príde na Slovensko viacero návštev. Už na budúci týždeň príde na Slovensko predseda Dánska, pán Rasmusen. Keď sme boli na summite, ktorý dopadol v Kodani veľmi úspešne, tak som pána premiéra už vtedy pozval práve na toto obdobie, keď aj on, na základe vlastných skúseností bude s našimi občanmi hovoriť o tom, prečo je členstvo v EÚ dobré pre obidve strany aj pre Slovensko aj pre EÚ.
Ján Füle: Nech sa páči Vaše otázky: Pani Kušnírová TA3: Pán prezident, vieme, že premiér Dzurinda sa odmieta nateraz vyjadriť k momentálnej kauze odpočúvania. Vám pravdepodobne počas dnešného stretnutia povedal viac, ako nám novinárom. Chcem sa teda opýtať, aký je Váš pohľad na celú záležitosť a na možné pochybnosti o spôsobe financovania SDKÚ prípadne iných záležitostí, na ktoré poukazuje telefonát.
Prezident SR R. Schuster: Ja si myslím, že čím viac sa o tom hovorí, tým je to horšie. Treba prijať závery. Vyšetriť a prijať závery. To znamená, že ak sa to nechá na dlhú diskusiu, ak sa to dôkladne nevyšetrí, ťažko je o tom potom hovoriť. Ľudia mi hovoria, že čo sa to deje, čo si mi máme o tom myslieť. Čiže je treba čo najskôr to uzavrieť, ale uzavrieť to tak, že sa veci dôkladne vyšetria, a nie to, že sa o tom len diskutuje. To nie je riešenie. V tom duchu mi aj pán premiér povedal, že nechce sa vyjadrovať k tomu, čo nie je vyšetrené.
Predseda vlády SR M. Dzurinda: Pani redaktorka, som veľmi prekvapený, a myslím si, že vzťahy s médiami a s politikmi by mali byť korektné a založené na pravde. Som veľmi prekvapený Vašou otázkou, lebo som sa Vám v utorok večer venoval veľmi dlho. Počul som dokonca, že Vaša televízna stanica tlačovú konferenciu, kde dominovala táto téma, prenášala v priamom prenose. Preto som nepríjemne prekvapený nekorektnosťou, s akou ste otázku formulovali. Práve že som sa vyjadril veľmi jasne, aj SDKÚ, nikto, ani partneri politickí neformulovali témy, tak, ako ste to povedali Vy. Financovanie SDKÚ bolo, je a bude transparentné a zákonné. Ale ja nebudem spolupracovať ani s mafiou, ani s kriminálnikmi, ani s tými, ktorí šliapu po základných občianskych a ľudských právach.
p. Pankovčinová, rádio Slobodná Európa: Pán prezident, chcem sa Vás opýtať v súvislosti s tým, že ste hovorili, že ste hovorili, že poznáte názory s terénu a ľudia sú často nepríjemne prekvapovaní reštrikčnými opatreniami vlády. Chcem sa spýtať v súvislosti s tým, že parlament bude rokovať o návrhu zákona, v ktorom sa má zmeniť zdravotnícka starostlivosť, či tento návrh zákona aj s mnohými pozmeňovacími návrhmi podporíte a podpíšete, ak ho parlament schváli.
Prezident SR Rudolf Schuster: Musím povedať, že pán minister Zajac, je jeden z mála ministrov, ktorí konzultuje prípravu zákona so šéfkou nášho právneho odboru s pani Dreninovou. Ak naše pripomienky, ktoré máme budú zohľadnené, tak samozrejme zákon podpíšem, ak nie nepodpíšem. Čiže všetko bude závisieť od toho, v akej miere tieto naše pripomienky budú zohľadnené.
Pani Jancová, agentúra SITA: Chcem sa spýtať, keď hovoríte, že Vaše pripomienky budú zapracované, že ten zákon podpíšete. Sú tie pripomienky závažné, dotýkajú sa vecnej podstaty novely, príplatkov, ktoré má pacient priplácať, či s tým súhlasíte? A ešte sa chcem spýtať, akým spôsobom sa Vy zapojíte do predreferendovej kampane ?
Prezident SR R. Schuster: My posudzujeme zákony predovšetkým podľa toho, či je protirečivý s iným zákonom, či nie je protiústavný. Keďže som volený občanmi, musíme aj to hľadisko názorov občanov zohľadniť. Z týchto kritérií posudzujeme zákon. Som presvedčený, že ak sa splnia naše pripomienky, a parlament to schváli, nemal by byť problém. Ak nie, samozrejme zákon nepodpíšem. Parlament ho môže aj neskôr schváliť a bude platiť. Druhá otázka, do akej miery sa ja zapájam do predreferendovej kampane. Prezidentská kancelária pripravuje sama letáčik, ktorý by mal veľmi jasne formulovať, veľmi pragmaticky, nie v nejakej filozofickej rovine, čo to ľuďom prináša, čo strácame, suma sumárum všetkým by malo byť jasné, že je to v náš prospech. Prečo sú tam vyspelé krajiny, prečo tam vstúpili niektoré iné krajiny, ktoré neboli tak vyspelé a po vstupe sa rozvíjali a pod. Využívam každú príležitosť pri výjazdoch, že s občanmi, starostami a primátormi na túto tému hovorím.
Gabriel Grendel, rádio TWIST: Nezaznelo tu doteraz, či ste sa rozprávali na tému Irak a na tému odborári. To je všetko ďakujem.
Prezident SR Rudolf Schuster: Samozrejme, aj toto odznelo. Ja som ocenil zákonník práce, priebeh rokovania, že sa dospelo do dobrého záverečného štádia, Je na škodu vecí, že sa to nedotiahlo. Ja nie som zástanca štrajkov, ale treba si zvyknúť, že v demokratickej spoločnosti sú aj štrajky normálnym javom, a netreba v tom hneď vidieť tragédiu. Ja som sociálne cítiaci človek, ja sa ľudí zastávam, všade tam, kde viem, že sa krivdí, ale hovoriť dnes, že nebudem podporovať reformy, ktoré som predtým podporoval, by bolo zlé. Ja na tom trvám reformy podporujem, ale súčasne hovorím, že ak sa niekde stala chyba, aby sa rýchlo napravila, aby ľudia netrpeli. A o tom bola reč.
Zlatica Puškárová, televízia Markíza: Pán premiér, zaujíma ma, či tá mafia je na Slovensku natoľko silná, že dokáže rozhýbať samotnú vládnu koalíciu až do takých rozmerov, ako sa to deje v týchto dňoch ?
Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda: Záleží na nás samotných. Ja sa snažím ukázať aj tón, aj príklad. So mnou nezamávala. A myslím si, že stále má menšiu šancu. Aj vďaka jasným postojom, aké som zaujal od prvého dňa, nemajú šancu nás rozhýbať. A to, čo sa Vám zdá niekedy ako dramatické, ktoré pomenúvate takými pojmami, že rozhýbala, ja to vidím celkom inak. Slovensko má dnes stabilnú vládu a stabilnú vládnu koalíciu.
Ján Füle: Dámy a páni ďakujem Vám pekne.
|
|