Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Február

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Archív správ mediálneho odboru > rok 2003


28. február 2003

Prezident SR Rudolf Schuster prijal v Prezidentskom paláci ministra obchodu USA

Prezident SR Rudolf Schuster prijal dnes v Prezidentskom paláci ministra obchodu USA Donalda Evansa. Hovorili spolu predovšetkým o vzájomných hospodárskych vzťahoch. Rudolf Schuster informoval svojho hosťa o možnostiach investovania amerických firiem na Slovensku a vyslovil nádej, že po vstupe Slovenska do NATO sa bude záujem amerických podnikateľov orientovať na špeciálnu výrobu, pre ktorú sú na Slovensku dobré podmienky a výrobné kapacity. Donald Evans v rozhovore zdôraznil, že od amerických investorov, ktorí už na Slovensku sú, majú tie najlepšie referencie. Ocenil, že Slovensko v rozhodujúcich chvíľach preukázalo zásadový postoj a správalo sa tak, ako keby už bolo členom NATO. Diskutovali spolu aj o najaktuálnejšej zahraničnopolitickej téme, vojne v Iraku. Rudolf Schuster ubezpečil Donalda Evansa, že Národná rada SR, vláda SR i prezident SR majú v tejto otázke jednotný názor.

Prezident SR Rudolf Schuster poslal telegram

Prezident RS Rudolf Schuster dnes s hlbokým zármutkom prijal správu o úmrtí popredného slovenského spisovateľa a literárneho vedca Pavla Števčeka. V kondolenčnom liste, ktorý dnes adresoval manželke, okrem iného uviedol, že všade, kde Pavol Števček pôsobil „zanechal pečať kvalitnej práce, obohatenej o duchovný rozmer svojej osobnosti“. Rudolf Schuster na záver vyslovil manželke hlbokú a úprimnú sústrasť.

Prezident SR Rudolf Schuster ocenil Jaroslava Stepanoviča Asmana

Prezident SR Rudolf Schuster ocenil dnes Jaroslava Stepanoviča Asmana, prvého tajomníka Veľvyslanectva Ukrajiny v Slovenskej republike Medailou prezidenta Slovenskej republiky za osobný prínos k rozvoju vzťahov medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou. V zastúpení prezidenta republiky ocenie Jaroslavovi Stepanovičovi Asmanovi odovzdal Jozef Širotňák, riaditeľ regionálneho pracoviska Kancelárie prezidenta SR v Košiciach.

Prezident SR sa zúčastnil na kontrolnom dni novostavby SND

Prezident SR Rudolf Schuster sa v sprievode ministra kultúry SR Rudolfa Chmela oboznámil s vývojom novostavby Slovenského národného divadla počas dnešného kontrolného dňa. Rudolf Chmel informoval hlavu štátu o dvoch možnostiach dostavby divadla. Podľa prvého je možné, že by sa v dokončenej opernej sále v máji 2004 mohlo konať Parlamentné zhromaždenie NATO. Tento variant by priniesol finančné prostriedky na jeho dostavbu, ktorá je zatiaľ plne financovaná zo štátneho rozpočtu. Druhý variant hovorí o dobudovaní opernej sály v apríli 2004, pričom premiéra by tu mohla byť v decembri 2004. Sála činohry by podľa neho mohla byť ukončená a skolaudovaná v decembri 2005. Finančné prostriedky vyčlenené zo štátneho rozpočtu sú dostačujúce. Rudolf Schuster po prehliadke priestorov novostavby požiadal jej pracovníkov, aby „pridali do kroku“.

Prezident SR Rudolf Schuster prijal ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovíta Kaníka

Prezident SR Rudolf Schuster sa stretol v Prezidentskom paláci s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovítom Kaníkom, ktorý ho informoval o aktuálnom stave rokovania tripartity pri príprave novely Zákonníka práce. Rudolf Schuster súhlasí s vládou SR pri postupe prípravy tohto zákona, ocenil, že vláda komunikuje so sociálnymi partnermi, vysoko hodnotí, že urobila niekoľko ústupkov v prospech zamestnancov. Ide napríklad o opatrenia pri ochrane pri práci, mimoriadnu dovolenku a niekotoré prvky, ktoré súvisia s odmeňovaním odborárskeho pracovníka, ktoré sa predtým javili zo strany vlády ako problémové. Zdôraznil však, že je nevyhnutné vypracovať komplexnú analýzu, ktorá by vyhodnotila dopady reštrikčných opatrení na jednotlivé sociálne skupiny obyvateľov. Ľudovít Kaník ubezpečil hlavu štátu, že je pripravený urobiť všetky ústretové kroky, ktoré by viedli k zhode v názoroch a ku konečnej dohode.

27. február 2003

Prezident SR prijal predsedu Slovenskej akadémie vied

Prezident SR prijal predsedu Slovenskej akadémie vied Štefana Lubyho. Informoval prezidenta SR o súčasnej situácii našej najvyššej akademickej ustanovizne. Štefan Luby informoval hlavu štátu aj o tom, ako sa jednotlivé ústavy SAV zapájajú do projektov vedeckých programov v rámci EÚ a NATO. Predseda SAV informoval prezidenta Rudolfa Schustera o tohoročných oslavách 50. výročia Slovenskej akadémie vied, na ktoré zároveň prezidenta Rudolfa Schustera pozval. Prezident pozvanie prijal a prevzal záštitu nad slávnostným podujatím SAV.

Prezident SR prijal budúceho ordinára Ozbrojených síl SR

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal Mons. Františka Rábeka, budúceho ordinára Ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky. Nástupná audiencia budúceho ordinára vyplýva zo zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou duchovnej službe katolíckym veriacim v Ozbrojených silách a Ozbrojených zboroch Slovenskej republiky podpísanej 21. augusta 2002. Na Dokument nadväzuje na Základnú zmluvu medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou, pri podpise ktorej bol vo Vatikáne osobne prítomný aj prezident Rudolf Schuster. Mons. František Rábek prediskutoval s prezidentom SR jednotlivé oblasti pôsobenia ordinariátu. Hovorili spolu aj o morálnom a duchovnom stave zložiek, v ktorých bude ordinariát pôsobiť. Prezident SR zdôraznil potrebu orientácie ordinariátu aj na mladých ľudí, ktorí sa na pôsobenie v uvedených zložkách ozbrojených síl a zborov SR pripravujú. Mons. Rábek hovoril s prezidentom SR aj o kaplnke v Prezidentskom paláci, ktorá podľa predmetnej zmluvy tiež patrí do pôsobnosti ordinariátu, nakoľko prezident SR je aj hlavným veliteľom Ozbrojených síl SR. Impulz k vzniku ordinariátu vzišiel z dlhoročnej práce prípravnej komisie Základnej zmluvy medzi Svätou stolicou a Slovenskej republikou, ktorej členom bol aj Mons. František Rábek. Slovenská strana prejavila záujem o vznik ordinariátu aj z titulu integračných smerovaní SR k tým krajinám, v ktorých je takáto prax bežná a osvedčená.

Oficiálna návšteva prezidenta SR Rudolfa Schustera v Kirgizskej republike a Uzbeckej republike (3. - 7. marca 2003)

Prezident Slovenskej republiky pán Rudolf Schuster vykoná v dňoch 3. - 7. marca 2003 oficiálnu návštevu Kirgizskej republiky a Uzbeckej republiky. S oboma štátmi sme mali v minulosti rozvinuté obchodné a hospodárske styky. Účelom cesty je otvoriť dvere slovenským podnikateľom a nadviazať na tradičnú spoluprácu v časoch bývalého Česko-Slovenska.
Prezidenta SR bude na ceste sprevádzať minister zahraničných vecí Eduard Kukan a podpredseda vlády SR, minister hospodárstva Robert Nemcsics. V sprievode prezidenta bude aj splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny Claude Baláž. Súčasťou sprievodu prezidenta SR bude aj skupina slovenských podnikateľov, ktorí sa v oboch navštívených krajinách zúčastnia na podnikateľských fórach. Na nich budú mať možnosť stretnúť sa s podnikateľmi Kirgizska a Uzbekistanu, nadviazať s nimi priame kontakty a dohodnúť formy spolupráce v obchodnej a hospodárskej oblasti. Slovensko má záujem participovať na rozvoji a využití tzv. južného tranzitného koridoru, ktorý spája región Strednej Ázie a Kaukazu s Európou Počas návštevy Kirgizska bude podpísaná Dohoda medzi Úradom pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR a Štátnou inšpekciou pre normalizáciu a metrológiu pri vláde Kirgizskej republiky. V Uzbekistane bude podpísaná Dohoda medzi vládou SR a vládou Uzbeckej republiky o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňovému úniku v odbore daní z príjmov a majetku a Memorandum o vzájomnom porozumení medzi Národnou bankou Uzbekistanu a Eximbankou SR.
V Kirgizskej republike sa prezident Schuster stretne so zástupcami slovenskej komunity, ktorí sú potomkami dobrovoľníkov z družstva Interhelpo, ktorí v roku 1925 prišli z bývalého Československa pomôcť budovať priemysel v Kirgizsku. Predstaviteľom kirgizských Slovákov odovzdá vecné dary, ktoré využijú v rámci svojho spolkového života a na výučbu slovenského jazyka.


Prezident SR prijal predsedu vlády a predsedu parlamentu SR

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes dopoludnia prijal predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu a predsedu NR SR Pavla Hrušovského. Bolo to ďalšie zo série stretnutí, ktoré vyplynulo zo vzájomnej dohody najvyšších ústavných činiteľov o vzájomnom informovaní a rokovaní na aktuálne spoločenské a politické témy. Hovorili spolu o prioritných otázkach domácej aj zahraničnej línie Slovenskej republiky, medzi ktoré patrí príprava podpisu prístupovej zmluvy k EÚ a priebeh jej ratifikácie. Prezident SR sa zaujímal aj o prípravné kroky k referendu o vstupe do EÚ a o komunikačnú stratégiu spojenú s referendom. Predmetom rozhovoru boli aj otázky skvalitnenia čerpania predvstupových podporných eurofondov. Prezidenta Rudolfa Schustera zaujímala aj problematika reformných a reštrikčných dopadov na obyvateľstvo. Od predsedu vlády žiadal odpovede na kompenzačné opatrenia vlády vzhľadom na poznatky o reštrikčných dopadoch, ktoré má prezident SR priamo zo svojich pracovných ciest po krajoch Slovenskej republiky.
Predmetom rozhovoru bola aj problematika dopravnej infraštruktúry v súvislosti s výstavbou severného, resp. južného ťahu diaľnice, kde prezident SR zastáva názor výstavby rýchlostnej komunikácie v tzv. „južnom“ variante, ale nie na úkor výstavby diaľnic a zdrojov na ich financovanie.
Na tému pretrvávajúcej aféry súvisiacej s odpočúvaním telefónov politikov a iných fyzických osôb prezident Rudolf Schuster jednoznačne trvá na dôkladnom vyšetrení tejto kauzy a očakáva prijatie konkrétnych záverov.
Predseda NR SR informoval hlavu štátu o situácii v slovenskom parlamente a o vzniku nového poslaneckého klubu. Informoval prezidenta SR aj o pripravenosti najvyššieho zákonodarného zboru zvládnuť všetky prístupové a ratifikačné kroky smerom k EÚ a NATO. Prezident Rudolf Schuster vyslovil poľutovanie nad nedoriešenosťou tripartitného sporu, vzhľadom na odbormi vyhlásený krízový stav. Naďalej sa zastáva uprednostnenia rokovaní pred nátlakovými akciami.


26. február 2003

Prezident odovzdal vymenovací dekrét

Z rúk prezidenta si dnes popoludní dodatočne prevzala vymenovací dekrét vysokoškolského profesora pani Marie Vagnerová z Husitskej teologickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe. Slávnostný akt vymenovania vysokoškolských profesorov sa konal dňa 20. januára 2003, na ktorom sa pani Vagnerová nemohla z objektívnych príčin zúčastniť.

Prezident SR prijal ministra hospodárstva Roberta Nemcsicsa

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes popoludní prijal podpredsedu vlády SR, ministra hospodárstva Roberta Nemcsicsa. Predmetom ich rozhovoru boli otázky tripartitných rokovaní. Hovorili spolu aj o stave príprav nového Zákonníka práce. V súvislosti s odborármi vyhláseným krízovým stavom je prezident Rudolf Schuster zástancom intenzívnych rokovaní, ktorými sa má dospieť k prijateľnému konsenzu namiesto nátlakových akcií.

Prezident SR odovzdal čestný doktorát Viliamovi Schifferovi

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes v kongresovej sieni trnavskej radnice odovzdal titul Dr. Honoris Causa umeleckému medailérovi Viliamovi Schifferovi. Čestný doktorát umelcovi udeľuje Univerzita sv. Cyrila a Metoda. Na slávnostnom akte bol prítomný primátor Trnavy Štefan Bošňák, rektor Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a ďalší hostia.

Stanovisko Kancelárie prezidenta SR

V nadväznosti na pripravovaný vstup Slovenskej republiky do Európskej únie a NATO a ďalšími aktuálnymi úlohami, ktoré súvisia s procesom transformácie a nevyhnutných reforiem, navrhla Kancelária prezidenta SR vedená Jozefom Stankom pánovi prezidentovi Rudolfovi Schusterovi doplniť tím externých poradcov. Pán prezident návrh akceptoval. V žiadnom prípade nebolo úmyslom kancelárie, a už vôbec nie pána prezidenta, vytvárať predvolebný tím, či druhé centrum moci. Už z elementárnej logiky vyplýva, že „ľudia, ktorí v rovnakej oblasti pracujú pre vládu“, nemôžu vytvárať „druhé mocenské centrum“.
Nikto nespochybňuje kompetentnosť vymenovaných poradcov. To, že sa s nimi prevažne individuálne, vo vymedzenej oblasti a s ich súhlasom, chce pán prezident radiť, vypovedá o tom, že má záujem, aby k jednotlivým problémom boli vypracované vyvážené a odborne kvalifikované stanoviská, ktoré povedú k objektivizácii jeho rozhodnutí a postojov.


25. február 2003

Prezident Rudolf Schuster navštívil SES Tlmače

V rámci dnešného pracovného výjazdu do okresu Levice navštívil prezident SR Rudolf Schuster aj akciovú spoločnosť SES Tlmače. Spoločnosť je dodávateľom energetických investičných celkov. Prezident SR sa zaujímal o ďalšie kroky projektu dodávky investičných celkov pre čínsku elektráreň Šen-Tchou, ktorý sa nádejne rozvinul aj počas nedávnej návštevy prezidenta Schustera v Číne. Prezident SR sa počas návštevy spoločnosti stretol aj s jej zamestnancami a s manažmentom SES Tlmače. Zaujímal sa o sociálne problémy navštíveného regiónu a o reformné ekonomické a sociálne dopady z pohľadu oboch strán. Pripomenul potrebnosť prebiehajúcich reforiem, s dôrazom na očakávania zo strany vlády smerom k viditeľnejšiemu skvalitneniu podnikateľského, následne aj sociálneho prostredia v Slovenskej republike.

Prezident SR na pracovnom výjazde v okrese Levice

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes zúčastňuje na pracovnom výjazde v okrese Levice. Súčasťou jeho raňajšieho programu bolo stretnutie s predstaviteľmi štátnej správy a samosprávy na Mestskom úrade v Leviciach. Prezident SR tam rokoval s primátorom mesta Štefanom Mišákom, s predsedom nitrianskeho Vyššieho územného celku Milanom Belicom, prednostom Okresného úradu Pavlom Zacharom, s prednostom Mestského úradu Štefanom. Informovali hlavu štátu o naliehavých problémoch regiónu, medzi ktoré patrí 26, 5 percentná miera nezamestnanosti. V dolnohronskom regióne dosahuje až 33 percent. Hovorili spolu o problémoch, ktoré prináša reforma verejnej správy v oblasti zdravotníctva a školstva. Prezident sa zaujímal aj o dôsledky zrušenia osobnej dopravy na lokálnych železničných úsekoch ako aj o nastolenej potrebe cestného napojenia okresu smerom na Nitru, Žarnovicu, Veľký Krtíš a Štúrovo prostredníctvom vylepšenia hlavnej cestnej siete - južnej magistrály. Tá by spojením Bratislavy, Levíc a Košíc podporila oživenie hospodárskeho prostredia v levickom okrese. Prezident Rudolf Schuster sa zaujímal o rozvojové programy, ktoré by pomohli riešiť sociálne problémy regiónu. Odporúčal predstaviteľom štátnej správy a samosprávy využívať na tieto účely prostriedky z predvstupových eurofondov.
Dopoludnia sa prezident Rudolf Schuster stretol v kultúrnom dome Družba aj s podnikateľmi levického okresu.
V rámci dopoludňajšej návštevy spoločnosti FAJNE, s..r.o. Tlamče absolvoval prezident SR aj slávnostné otvorenie novej konzervárne.


24. február 2003

Prezident SR prijal šéfdirigenta Slovenskej filharmónie

Dnes popoludní sa v Prezidentskom paláci predstavil prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi nastupujúci umelecký riaditeľ - šéfdirigent Slovenskej filharmónie Jiří Bělohlávek. Informoval prezidenta Rudolfa Schustera o svojich umeleckých zámeroch v našej prvej koncertnej ustanovizni. Prezident sa zaujímal aj o vecné a organizačné problémy Slovenskej filharmónie. Jiří Bělohlávek v sprievode zástupcov Slovenskej filharmónie pozval hlavu štátu na koncert, ktorý bude dirigovať koncom tohto mesiaca.

Prezident Rudolf Schuster prijal podpredsedu vlády

Prezident Rudolf Schuster dnes prijal podpredsedu vlády SR pre národnostné menšiny Pála Csákyho. Prezident SR sa zaujímal o čerpanie fondov predvstupovej pomoci Európskej únie. Hovorili spolu aj o štruktúre, mechanizmoch čerpania eurofondov, o efektívnosti ich čerpania a kvalite prekladaných projektov. Podpredseda vlády informoval prezidenta Schustera o tom, že v priebehu troch týždňov zvolá radu ministrov pre európsku integráciu, na ktorej by sa mal zúčastniť aj prezident SR. Pán prezident Rudolf Schuster toto pozvanie prijal. Prezident SR sa zaujímal aj o čerpanie fondov na riešenie rómskej otázky. Podpredseda vlády ho informoval aj o projektoch, ktoré si vyžiadal z okruhu svojich odborníkov a poskytne ich na preštudovanie aj Kancelárii prezidenta SR. Tá bude mať možnosť tieto projekty pripomienkovať. Prezident Schuster je zástancom komplexného riešenia rómskej problematiky v spolupráci s okolitými štátmi. Je pripravený pod záštitou hlavy štátu na tému rómskej otázky zvolať aj odbornú konferenciu. Predmetom dnešného stretnutia prezidenta SR s podpredsedom vlády SR bola aj otázka rýchlostnej komunikácie tzv. „južným ťahom“. Prezident Schuster je zástancom vybudovania tejto komunikácie, ale nie na úkor výstavby diaľníc.

21. február 2003

Prezident SR zapožičal bojovú zástavu

Prezident SR Rudolf Schuster dnes zapožičal bojovú zástavu Vojenskému útvaru 1084 Nitra pri príležitosti jeho vyslania mimo územia Slovenskej republiky. Ide o jednotku radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, ktorá sa má zúčastniť na humanitárnej akcii v súvislosti s krízou v Iraku. Rudolf Schuster pri tejto príležitosti vyjadril presvedčenie, že účasť jednotky v operácii prispeje k ďalšiemu posilneniu medzinárodnej dôvery voči Slovenskej republike a jej ozbrojených síl v súvislosti s rozširovaním pásma bezpečnosti a stability vo svete. Bojovú zástavu z rúk prezidenta SR prevzal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky Milan Cerovský.

Prezident SR prijal predsedu Úradu pre štátnu službu

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal predsedu Úradu pre štátnu službu Ľubomíra Plaia. Zhovárali sa o súčasnom stave štátnej služby na Slovensku. Prezident Rudolf Schuster sa zaujímal aj o ďalší postup implementácie zákona o štátnej službe. Ľubomír Plai informoval prezidenta, že v súčasnosti je na Slovensku vytvorených 31 tisíc štátnozamestnaneckých miest, z ktorých je obsadených približne 28 tisíc. V súlade s metodikou EÚ sa v druhej polovici tohto roka začne posudzovať efektivita obsadzovania štátnozamestnaneckých miest a výkonu štátnej služby. Skúsenosti zo zahraničia potvrdzujú, že po skončení takejto previerky sa počet miest v štátnej službe zníži. Prezident republiky ocenil doterajšiu prácu úradu. Jeho predsedu vyzval, aby dbal na vysokú odbornosť apolitickosť a etiku výkonu štátnej služby. Zároveň navrhol, aby sa už neobsadzovali zatiaľ voľné miesta, keďže existuje reálny predpoklad, že počet štátnozamestnaneckých miest sa bude v budúcnosti znižovať.

20. február 2003

Prezident SR prijal prezidenta Parlamentného zhromaždenia NATO

Prezident SR Rudolf Schuster dnes prijal prezidenta Parlamentného zhromaždenia NATO Douga Bereutera. Informoval ho o vnútropolitickej situácii a podpore nášho vstupu do aliancie medzi obyvateľstvom. Prezident republiky vyslovil presvedčenie, že ani prípadné referendum neohrozí rýchlu ratifikáciu našich Prístupových protokolov. Doug Bereuter sa s uznaním vyslovil na adresu pripravenosti Ozbrojených síl Slovenskej republiky a ocenil jednotný postup prezidenta, parlamentu a vlády pri schvaľovaní účasti našej protichemickej jednotky na prípadnej ozbrojenej akcii na území Iraku. Rudolf Schuster ponúkol Doughovi Bereuterovi možnosť využitia našich kapacít pri výrobe špeciálnej techniky, ktorá by potom tvorila súčasť výzbroje členských krajín.

Poverovacie listiny odovzdali prezidentovi SR traja noví veľvyslanci

Prezident SR Rudolf Schuster prijal na nástupnej audiencii mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Nórskeho kráľovstva v SR so sídlom vo Viedni Arne Roya Waltera, ktorý odovzdal svoje poverovacie listiny. Obaja predstavitelia ocenili skutočnosť, že bilaterálne vzťahy nezaťažujú žiadne otvorené problémy a na oboch stranách je záujem o rozširovanie hospodárskej spolupráce. V tejto súvislosti Rudolf Schuster vyzdvihol existenciu nórskeho Akčného plánu pre krajiny Strednej Európy, ktorý umožňuje financovanie určitých projektov aj v SR. Prezident SR ubezpečil nového veľvyslanca, že Slovensko aj vzhľadom na svoje integračné perspektívy môže byť pre Nórsko zaujímavým a solídnym partnerom.

Poverovacie listiny potom prezidentovi SR odovzdal mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Španielskeho kráľovstva v SR so sídlom v Bratislave Alfons Díez Torres. Prezident SR počas rozhovoru vyzdvihol význam minuloročnej návštevy španielskeho kráľovského páru na Slovensku. Ocenil tiež dobrú spoluprácu našich krajín na pôde OSN a ďalších medzinárodných organizácií, ako aj podporu Španielskeho kráľovstva Slovensku v procese rozširovania Európskej únie, ktorá sa prejavila i počas jeho predsedníctva v roku 2002. Rudolf Schuster deklaroval náš záujem o hospodársku spoluprácu i príliv priamych španielskych investícií. Máme záujem o španielsku účasť v rozvoji cestovného ruchu i o pokračovanie pomoci pri riešení problémov rómskej komunity v SR v rámci spoločného projektu.

Na záver odovzdal svoje poverovacie listiny do rúk prezidenta SR mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Bieloruskej republiky v SR so sídlom v Bratislave Valerij Josifovič Woroneckij. Rudolf Schuster na stretnutí deklaroval náš záujem o rozvoj vzájomných vzťahov na princípe vzájomnej výhodnosti s dôrazom na obchodno-hospodársku spoluprácu.

19. február 2003

Prezident SR prijal ombudsmanov

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal dnes verejného ochrancu ľudských práv v Českej republike – Otakara Motejla a verejného ochrancu ľudských práv v Slovenskej republike Pavla Kandráča. Predmetom ich rozhovoru boli otázky spojené s výkonom funkcií ombudsmana a to aj vo vzájomnom porovnaní v oboch štátoch. Partneri hovorili aj o súčinnosti prezidentov a úradov verejných ochrancov ľudských práv v Českej republike a Slovenskej republike.
Rudolf Schuster sa zaujímal aj o vnútropolitickú situáciu v ČR, najmä o možnosť schválenia priamej voľby prezidenta.


Prezident SR prijal veľvyslanca Európskej komisie

Prezident Rudolf Schuster dnes popoludní prijal vedúceho delegácie a veľvyslanca Európskej komisie na Slovensku Erica van der Lindena. Stretnutie sa uskutočnilo na žiadosť veľvyslanca. Eric van der Linden informoval prezidenta Rudolfa Schustera o budúcich návštevách z prostredia Európskej únie, ktoré zavítajú na Slovensko. Bude medzi nimi napr. komisár Európskej únie pre rozšírenie Gűnter Verheugen. Prezident Rudolf Schuster sa zaujímal o využívanie eurofondov zo strany Slovenskej republiky, pretože o tejto problematike hodlá rokovať aj s podpredsedom vlády SR Pálom Csákym.

Stanovisko prezidenta SR k rozhodnutiu Ústavného súdu

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster si preštudoval dnešné rozhodnutie Ústavného súdu vo veci ústavnej sťažnosti neúspešného kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu Sergeja Kohuta. Toto rozhodnutie bude prezident SR rešpektovať a nebude ho ďalej komentovať.

Prezident Rudolf Schuster prijímal občanov

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes dopoludnia prijímal občanov. Tí sa na hlavu štátu už tradične obracajú so svojimi podnetmi, problémami a námetmi, o ktorých sú presvedčení, že prezident SR by mohol prispieť k ich riešeniu z titulu svojej autority a funkcie. Ako prvého dnes prezident SR prijal Vladimíra Chalupku, ktorý mu predstavil projekt na využitie vodných zdrojov na Slovensku. V rámci priateľského stretnutia prijal prezident Schuster architekta Stevana Šašinačkyho, občana bývalej Juhoslávie, ktorý žije na Slovensku. Potom prezident SR prijal pani Alžbetu Krutú, ktorá ho informovala o problémoch, s ktorými sa stretla v našom zdravotníctve. Ďalším hosťom u prezidenta SR bola známa maratónkyňa, pani Ľudmila Šúnová, ktorá Rudolfovi Schusterovi odovzdala svoju knihu „V teniskách a v kroji okolo sveta“ a oboznámila ho so svojimi skúsenosťami a úspechmi na maratónskych podujatiach doma aj v zahraničí. Prezident Rudolf Schuster dnes prijal aj Antóniu Mesárovú, ktorá sa naňho obrátila so žiadosťou o podporu niektorých legislatívnych zmien v oblasti zamestnanosti, sociálneho zabezpečenia a perspektívy mladých ľudí s vážnym ochorením.

18. február 2003

Prezident Rudolf Schuster na akademickej pôde

Súčasťou dnešného pracovného programu počas pracovného výjazdu prezidenta Rudolfa Schustera do Banskej Bystrice bola aj návšteva Univerzity Mateja Bela. Na tamojšej Fakulte medzinárodných vzťahov sa prezident Schuster stretol s vedením UMB a s jej akademickým senátom. V rozhovore prezident SR nabádal akademických funkcionárov univerzity, aby viedli študentov k čo najširšiemu poznávaniu skúseností v zahraničí. Tie potrebuje Slovenská republika aj samotní študenti ako účinné zhodnotenie investícií do vzdelania. Predmetom rozhovoru na akademickej pôde boli aj otázky a priority zahraničnej politiky Slovenskej republiky. Prezident Schuster sa zaujímal o podmienky a možnosti štúdia na banskobystrickej univerzite a najmä o tieto možnosti pre študentov zo sociálne slabšieho prostredia. Rektor UMB Milan Murgaš informoval prezidenta Rudolfa Schustera o ústretových krokoch a legislatívnych rámcoch pomoci sociálne slabším študentom ako aj o možnostiach poskytovania bezúročných pôžičiek pre týchto študentov. Rektor UMB informoval hlavu štátu tiež o kvalitatívnych krokoch univerzity tak, aby jej absolventi našli rovnocenné uplatnenie v európskej konkurencii.

Stanovisko prezidenta SR Rudolfa Schustera ku kritike Jacquesa Chiraca

Francúzsky prezident Jacques Chirac v pondelok obvinil krajiny bývalého východného bloku a krajiny kandidujúce na vstup do EÚ, teda aj Slovenskú republiku, z proamerického postoja. Správanie týchto krajín voči irackej kríze označil Jacques Chirac za absolútne nevhodné, ľahkomyseľné, nezodpovedné a nebezpečné, ktoré môže skomplikovať ich prijatie do EÚ.
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster reagoval na Chiracove slová stanoviskom, v ktorom uviedol, že Slovenská republika bola a je súčasťou Európy. V rámci EÚ sa Slovenská republika chce a aj v budúcnosti bude podieľať na tvorbe jej zahraničnej politiky. Pán prezident je úprimne presvedčený, že výrazný atlantický rozmer tejto politiky, spojenectvo s USA, zostane naďalej zachovaný.


Prezident Rudolf Schuster navštívil Banskú Bystricu

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster je dnes na pracovnom výjazde v Banskej Bystrici. Dopoludnia sa stretol s Mons. Rudolfom Balážom, sídelným biskupom. Hovorili spolu predovšetkým o návšteve Svätého Otca Jána Pavla II. na Slovensku, ktorá by sa mala uskutočniť 16. – 18. septembra a pápež by mal v banskej Bystrici celebrovať svätú omšu. Po tomto stretnutí prijal prezident Slovenskej republiky občanov v priestoroch regionálneho pracoviska kancelárie prezidenta SR v Banskej Bystrici. So žiadosťou o pomoc a milosť pre syna sa na hlavu štátu obrátila pani Mária Muránska z Čierneho Balogu. S problematikou zabezpečenia činnosti zdravotníckeho zariadenia III. typu sa na prezidenta Schustera obrátil Michal Bucek, riaditeľ NsP F. D. Roosevelta. Výkonný riaditeľ Občianskeho združenia Mladá múza Pavol Polakovič informoval prezidenta Rudolfa Schustera o svojom projekte s protidrogovou tematikou a o zámere nakrútenia filmu na uvedenú tému. Ivan Mako a Alexander Daško zo Združenia mladých Rómov na Slovensku informovali prezidenta Slovenskej republiky o činnosti a problémoch združenia. Prezident Rudolf Schuster prijal aj Starostu obce Slaská, najmladšieho starostu v SR Daniela Geliena, s ktorým hovoril o problematike fungovania samosprávy a o skúsenostiach mladého človeka z tejto oblasti. Po prehliadke priestorov Štátne vedeckej knižnice, v ktorej sídli aj regionálne pracovisko kancelárie prezidenta SR, odišiel Rudolf Schuster na pracovný obed podávaný prednostom Krajského úradu v Banskej Bystrici Milanom Kepeňom. Na obede boli prítomné početné osobnosti banskobystrického regiónu. Keďže išlo o pracovný obed, najdôležitejším prerokúvaným problémom bola otázka potreby kvalitného dopravného spojenia prostredníctvom rýchlostnej komunikácie. Tá by mala spojiť mesto Nitra s východným Slovenskom. Argumenty a analýzy v prospech takéhoto riešenia hovoria o synergickom efekte rozvoja tých regiónov, v ktorých je vybudovaná dopravná infrašturktúra. Zvlášť aktuálna je táto téma v regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti. Prezident Rudolf Schuster podporil myšlienku vybudovania potrebnej rýchlostnej komunikácie. Vyslovil sa za spojenie síl vo všetkých zainteresovaných regiónoch ako aj za hľadanie možných finančných zdrojov na realizáciu investície, ktorú región potrebuje.

17. február 2003

Prezident Rudolf Schuster sa stretol s odbornými poradcami

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes popoludní v Prezidentskom paláci stretol so svojimi externými poradcami. Vedúci Kancelárie prezidenta SR Jozef Stank vo svojim príhovore uviedol, že prezident Rudolf Schuster sa rozhodol rekonštruovať, ale najmä rozšíriť svoj poradcovský zbor. Viedli ho k tomu predovšetkým aktuálne úlohy, stojace pred našou spoločnosťou v širšom domácom i zahraničnom kontexte. Tieto úlohy si „vyžadujú často všestranné, odborné a kvalifikované posúdenie, na vysokej kvalitatívnej úrovni, ktoré vyústi v objektívny postoj alebo rozhodnutie hlavy štátu“, uviedol J. Stank. V tejto súvislosti Kancelária prezidenta SR oslovila popredných predstaviteľov spoločenského života s návrhom takejto spolupráce. Všetci prítomní navrhnutí externí poradcovia prezidenta Slovenskej republiky považujú za svoju česť pracovať v zbore poradcov a spolupôsobiť tak v súčinnosti s Kanceláriou prezidenta k vyváženému rozvoju Slovenska a prosperite jeho občanov – v ich mene to uviedol Juraj Sinay.
Z rúk hlavy štátu si potom prevzali vymenovací dekrét, na základe ktorého sa stali dnešným dňom externými poradcami prezidenta Slovenskej republiky nasledovné osobnosti:

- Boris Zala, poslanec NR SR , vedúci katedry politológie na univerzite v Nitre, poradca v oblasti politológie,
- Alexander Duleba, riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, poradca v oblasti zahraničných vzťahov,
- Karol Pavlů, prezident Združenia podnikateľov Slovenska, poradca v oblasti ekonómie a hospodárstva,
- Elena Kohútiková, viceguvernérka NBS, poradkyňa v oblasti finančníctva,
- Ivan Oravec, predseda poľnohospodársko-potravinárskej komory, poradca v oblasti pôdohospodárstva,
- Pavel Haulík, riaditeľ MVK, poradca v oblasti sociológie,
- Peter Zeman, kancelár Slovenského syndikátu novinárov, poradca v oblasti médií,
- Ján Drgonec, poslanec NR SR, člen Súdnej rady, poradca v oblasti práva a legislatívy,
- Klára Orgovánová, splnomocnenkyňa vládyre rómsku otázku, poradkyňa v oblasti národnostných menšín,
- Anton Kulich, prezident policajného zboru, poradca v oblasti polície,
- Milan Cerovský, náčelník GŠ OS SR, poradca v oblasti ozbrojených síl,
- Juraj Sinay, prezident rektorskej konferencie, poradca v oblasti školstva a vedy,
- Dušan Jamrich, riaditeľ SND poradca v oblasti kultúry a umenia,
- Jozef Vengloš, futbalový odborník, poradca v oblasti športu,
- Svätopluk Hlavačka, generálny riaditeľ sekcie zdrav. starostlivosti MZ SR, poradca v oblasti zdravotníctva,

Uvedené osobnosti rozšírili zbor doterajších externých poradcov:

- za oblasť ekonómie a hospodárstva: Slavomír Hatina, Jozef Uhrík, Michal Ľach, Peter Mihók, Ladislav Krajňák, Milan Filo,
- za oblasť pôdohospodárstva Zoltán Černák,
- za oblasť verejnej správy Michal Sýkora,
- za oblasť sociológie Eugen Jurzyca,
- za oblasť médií Michal Ruttkay,
- za oblasť práva a legislatívy Richard Schin,
- za oblasť kultúry a umenia Ľudovít Petránsky,
- za oblasť športu Miroslav Marek,
- za oblasť zdravotníctva Igor Riečanský.

Na neformálnom stretnutí Rudolf Schuster svojim poradcom povedal, že by bol veľmi rád, keby v krátkom čase spracovali svoje návrhy a predstavy do rodiacej sa vízie Slovenskej republiky. Ďalej povedal, že ich služby bude využívať vždy podľa aktuálnej potreby – to znamená, že v takomto širokom zložení sa pravdepodobne stretnutú až na tradičnom novoročnom stretnutí.


Rozhodnutie prezidenta Slovenskej republiky vo veciach žiadostí o milosť

Prezident Slovenskej republiky posudzoval 11 žiadostí o milosť, z ktorých ani v jednom prípade milosť neudelil.

Prezident Rudolf Schuster vypísal referendum o vstupe SR do EÚ

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes vypísal referendum o vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie. Prezident SR konal v zmysle uznesenia NR SR z 21. januára 2003 a Ústavy SR.
Rudolf Schuster vypísal referendum na 16. a 17. mája 2003. Referendová otázka bude znieť: „Súhlasíte s tým, aby sa SR stala členským štátom EÚ?“ Po podpise povedal, že sa neobáva o jeho pozitívny výsledok v prípade, ak sa ho voliči zúčastnia v dostatočnom počte. Preto opakovane vyzval občanov Slovenska, aby svojim hlasovaním podporili začlenenie Slovenskej republiky do spoločenstva európskych krajín. „Referendum rozhodne o budúcnosti krajiny na mnoho rokov dopredu. Výsledky pozitívneho rozhodnutia ocení v budúcnosti predovšetkým súčasná mladá generácia, ktorej sa týmto krokom otvorí veľká perspektíva“.
Prezident republiky zároveň vyslovil presvedčenie, že predreferendová kampaň bude zamerané na vysvetlenie všetkých okolností, ktoré budú náš vstup sprevádzať tak, aby sa občania mohli rozhodovať so všetkou zodpovednosťou.


13. február 2003

Stanovisko prezidenta Rudolfa Schustera k rozhodnutiu vlády

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster podporil rozhodnutie vlády SR, ktorým vláda povolila železničnú a cestnú prepravu personálu a techniky Ozbrojených síl USA cez územie Slovenskej republiky.

10. február 2003

Stanovisko prezidenta Rudolfa Schustera

Aj po dnešnom rokovaní senátu Ústavného súdu prezident SR Rudolf Schuster zotrváva na svojom niekoľkokrát opakovanom stanovisku prihliadať pri menovaní predsedu Najvyššieho súdu aj na rozhodnutie Ústavného súdu SR. Keďže Ústavný súd zasadnutie odročil do 19. februára 2002, prezident republiky rozhodne o vymenovaní predsedu Najvyššieho súdu až po rozhodnutí Ústavného súdu SR.

Stanovisko prezidenta SR k vymenovaniu predsedu Najvyššieho súdu

Prezident SR Rudolf Schuster sa v uplynulých dňoch niekoľkokrát a opakovane vyjadril, že pri prípadnom vymenovaní Štefana Harabina za predsedu Najvyššieho súdu SR bude prihliadať aj k rozhodnutiu Ústavného súdu SR. Keďže ten zatiaľ nerozhodol nevymenuje dnes Štefana Harabina za predsedu Najvyššieho súdu.
Po dôkladnom preskúmaní rozhodnutia Ústavného súdu SR i ďalších stanovísk, ktoré má k dispozícii sa prezident rozhodne či a kedy uplatní svoju ústavnú právomoc.


Prezident Rudolf Schuster prijal predsedu vlády Dolného Rakúska

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal predsedu vlády Dolného Rakúska Erwina Prölla. Obaja partneri ocenili intenzitu a kvalitu slovensko-rakúskych vzťahov. Prezident Rudolf Schuster ocenil spoluprácu Trnavského a Bratislavského vyššieho územného celku s Dolným Rakúskom, ktorá je prípravou na spoluprácu v rámci Európskej únie. Predmetom rozhovoru E. Prölla a prezidenta SR Rudolfa Schustera bola aj problematika nelegálnej migrácie cez slovensko-rakúsku hranicu a obaja partneri sa vyslovili za intenzívnejšiu spoluprácu medzi prihraničnými orgánmi. Hovorili aj o skvalitnení hraničných priechodov, cestných a mostných prepojení ako aj o termíne ukončenia výstavby diaľnice A6, ktorá by mala spojiť SR a Rakúsko.

7. február 2003

Stanovisko prezidenta SR k súhlasu s vyslaním našich vojakov do Iraku

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster očakával výsledok hlasovania NR SR, na základe ktorého slovenský parlament dal súhlas na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl SR mimo územia štátu. Ide o jednotku radiačnej, chemickej a biologickej ochrany pre medzinárodnú akciu proti Irackej republike.
Rozhodnutie parlamentu je podľa názoru Rudolfa Schustera v súlade s našou zahraničnopolitickou orientáciou. Slovenská republika sa okamžite po 11. septembri 2001 pridala k medzinárodnej protiteroristickej koalícii čím jasne deklarovala, že nechceme byť len pasívnymi konzumentmi bezpečnosti, ale máme záujem prispievať k jej budovaniu a posilňovaniu.


3. február 2003

Prezident SR hovoril s ministrom, odborármi i premiérom

Prezident SR Rudolf Schuster sa opakovane, v súlade s jeho predchádzajúcim stanoviskom dnes dopoludnia spojil s ministrom dopravy pôšt a telekomunikácií pánom Pavlom Prokopovičom, prezidentom Konfederácie odborových zväzov pánom Ivanom Saktorom a predsedom Centrálneho štrajkového výboru odborových centrál železníc pánom Jozefom Schmidtom, aby ich naliehavo požiadal o zintenzívnenie rokovaní, ktoré povedú k ukončeniu štrajku. Prezident je znepokojený narastajúcimi hospodárskymi škodami, situáciou, ktorá nepriaznivo vplýva na občanov, sťažuje im životné podmienky a zhoršuje prestíž Slovenska v zahraničí. Menovaní ubezpečili prezidenta, že sú pripravení k ústretovým a kompromisným rokovaniam. O takomto postoji informoval prezidenta i predseda vlády Mikuláš Dzurinda, ktorý zvoláva rokovanie s predstaviteľmi odborov.
Ak zainteresované strany nenájdu riešenie, ponúkol pán prezident okamžité prerušenie svojho liečenia a priamu osobnú účasť pri hľadaní prijateľného kompromisu.