Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Prejavy v zahraničí - 24. 6. 2003

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Prejavy a vystúpenia > Prejavy prezidenta SR v zahraničí


Vystúpenie prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera v pléne Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, Štrasburg 24. júna 2003

Dear Mr. President,
Dear Secretary General,
Distinguished Members of Parliaments,
Excellencies, Ladies and Gentlemen,


it is with feelings of great responsibility but also with a thrill of delight that I take the floor in front of this distinguished audience representing 45 national parliaments of the Council of Europe member countries. I would like to take the opportunity to thank President Schieder for being as generous as to allow me to present my address at the very time that my country commemorates the 10th anniversary of its membership as an independent state. That is one of the reasons that I would like to continue my address before this respectable, highly democratic assembly in my mother tongue, which, so far, is rarely heard around here.
Dámy a páni poslanci,
desaťročie samostatnej existencie prinieslo Slovenskej republike veľa prenikavých zmien, ktoré ovplyvnil búrlivý vývoj v Európe a svete, ale aj jej vlastné nové postavenie. Dnes v novej, spoločnej Európe, s našimi geograficky blízkymi i vzdialenejšími susedmi zdieľame spoločné duchovné a kultúrne hodnoty, nám všetkým blízke a hodné ochrany.
Súčasná Európa zažíva nebývalý civilizačný pohyb. Pád Berlínskeho múru a vznik nových štátov, medzi nimi i Slovenska, umožňuje nanovo sa zamyslieť nad tým, aké hodnoty starý kontinent ponúka. V tomto kontexte treba vidieť aj diskusie na tému ako má byť Európa usporiadaná. Ciele, ktoré sa integráciou sledujú sú ušľachtilé: bezpečnosť, solidarita, prosperita, mier, demokracia a otvorenosť svetu okolo nás.
Európska integrácia teda nie je len o organizácii jednotného trhu a ekonomicko-finančného celku. Táto myšlienka naberá celú svoju dimenziu, ak môže zabezpečiť mier, spojenectvo a medzinárodnú spoluprácu v rámci celého európskeho kontinentu. Ocitáme sa na prahu zjednotenia krajín do kontinentálnej Európy, ktorej ide predovšetkým o spoločné spolunažívanie európskych národov, ktoré je opreté o demokraciu, ľudské práva a právny štát. Ak bude Európa schopná konať a reagovať ako jednotný celok, mohla by vo svete zaistiť rovnováhu. Je dôležité, aby sme si to povedali, lebo žijeme v období intenzívnej diskusie o smerovaní spolupráce v Európe a súčasne v období, keď sa ľudia viac zaujímajú o svoju národnú identitu.
Ale stiahnutie sa za svoje štátne hranice nevytvorí nové pracovné miesta, nevyrieši problém bezpečnosti, neuľahčí zachovanie a modernizáciu štátu, nepomôže riešiť problémy kriminality a zločinu, ale ani problémy životného prostredia. Uvedené otázky nepoznajú žiadne hranice.
Na procese zjednocovania Európy má nesmiernu zásluhu práve Rada Európy. Boli ste to Vy, kto prvý otvoril brány štátom, ktoré boli nie vlastnou vinou vyčlenené za známu železnú oponu a na dlhé roky vylúčené zo žičlivého prostredia európskej demokracie. Vďaka Rade Európy sme sa - ako vravíme u nás - do Európy vrátili, hoci sme z nej nikdy neodišli.
Slovensko sa zúčastňuje na mnohých kooperačných programoch Rady Európy, zacielených na pomoc novým členským krajinám pri vytváraní a stabilizácii vnútorného demokratického systému.
Veľmi efektívne nám Rada Európy pomohla s reformou justičného systému, pri formovaní demokratických inštitútov a pri legislatívnych úpravách, odrážajúcich politické, ekonomické a spoločenské zmeny.
Aj vďaka svojim vlastným skúsenostiam z regionálnej či komunálnej politiky dokážem z tohto miesta oceniť nezastupiteľnú pomoc Rady Európy rozvoju demokracie na úrovni našich rodiacich sa lokálnych samospráv. Teraz od nich očakávame, že prispejú k nevyhnutnému prekonávaniu priepastných rozdielov úrovne života väčšiny našich regiónov. Veď tieto rozdiely zostávajú najväčšou príťažou nášho dynamickejšieho hospodárskeho napredovania a teda aj rastu spokojnosti radových občanov s transformačnými reformami.
Výzvou pre našu vládu na zlepšenie proporcií je stav, keď naše hlavné mesto so svojím priľahlým regiónom žije už prakticky na úrovni parametrov Európskej únie a jeho samosprávne štruktúry môžu preto veľkoryso plánovať budúci rozvoj, kým východ Slovenska zápasí s dramatickou nezamestnanosťou, s migráciou obyvateľstva či s poklesom jeho vzdelanostnej úrovne, nehovoriac už o chronickom nedostatku zdrojov na regionálny rozvoj.
Uvedomujeme si, ako nám zosúlaďovanie právneho systému s európskymi štandardmi a vykročenie bližšie k európskemu právu umožnilo relatívne rýchlo sa adaptovať na európsky hodnotový priestor. Preto je dnes aj Slovensko pripravené poskytovať ďalším pomoc v oblastiach, v ktorých máme dobré skúsenosti a výsledky.
Rád by som v takejto súvislosti osobitne vyzdvihol našu cezhraničnú spoluprácu. Rozvíjame ju s cieľom a na prospech vzájomného spoznávania sa občanov, predstaviteľov samospráv, malých a stredných podnikateľov, mládeže, členov rôznych záujmových združení a spolkov. Darí sa tým zvyšovať vo veľmi živej, plodnej a perspektívnej spolupráci občiansky komfort pozdĺž hraníc Slovenska so všetkými piatimi s nami susediacimi krajinami. Z môjho podnetu sme dokonca nad spoluprácou s Českou, Poľskou i Maďarskou republikou prevzali s ich prezidentmi pánmi Václavom Havlom, Alexandrom Kwaśniewským i Ferencom Mádlom spoločné patronáty.
Dámy a páni poslanci,
myslím si, že všetci ako spoločenstvo členských štátov Rady Európy bezvýhradne oceňujeme ideu spoločnej Európy, založenej na posudzovaní jednotlivých štátov a ich občanov ako rovnocenných partnerov, s rovnakými právami i povinnosťami. Na tejto pôde sa zhodujeme, že ochrana hodnôt, ktoré Európania vyznávajú, musí byť aktívna, priezračná a priama, s rovnakými nárokmi na dodržiavanie uznávaných pravidiel všetkými bez rozdielu. Musí upozorňovať na chyby systému a ukazovať spôsoby nápravy.
Slovensko za obdobie členstva v Rade Európy viackrát postihla kritika nášho vývoja, nepríjemná, ale opodstatnená. Chcem v tejto súvislosti vyjadriť svoje poďakovanie a uznanie všetkým, ktorí sa politicky, odborne i ľudsky angažujú v kriticky náročnej činnosti Rady Európy. Osobitne ďakujem za cenné rady pánovi Schiederovi, Schwimmerovi, či našim spravodajcom.


Som informovaný, že na vašom zasadnutí má byť prijaté stanovisko k správe pána Erika Jürgensa o preferenčnom zaobchádzaní s národnostnými menšinami. Určite viete, že nás na Slovensku tiež v uplynulých mesiacoch zamestnáva polemika k zákonu o zahraničných Maďaroch.
Vždy som podporoval rozvoj dobrých susedských vzťahov s Maďarskom a takto som aj konal. Je známe nadšené prijatie môjho vystúpenia v tomto duchu v Maďarskom parlamente.
Som toho názoru, že práve teraz, keď sa má uskutočniť náš spoločný vstup do Európskej únie, sú dobré susedské vzťahy a cezhraničná spolupráca dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Je mi ľúto, že sme doteraz nenašli spoločnú reč aj v tejto citlivej otázke.
Predpokladám, že nebudete považovať za nenáležité, ak budeme na území Slovenskej republiky rešpektovať len tie zákony, ktoré sú v súlade so zákonodarstvom Európskej únie a našim zákonodarstvom. Po rozhovoroch s predsedom vlády a predsedom parlamentu viem, že obe inštitúcie pripravujú v tomto zmysle svoje stanoviská k Zákonu o zahraničných Maďaroch schválenému nedávno v Maďarskej republike. Ja v tejto chvíli nepoznám také prekážky, ktoré by mi bránili nepodporiť ich.
Jednou z oblastí, v ktorých Slovensko ešte zostáva terčom Vašej kritiky, je situácia Rómov v našej krajine. Dovoľte mi spomenúť, že ešte vo funkcii primátora mesta Košice, v regióne so zvýšenou populáciou rómskeho etnika, som prakticky uplatňoval základnú tézu efektívnej pomoci - problémy tejto menšiny sa dajú riešiť jedine s aktívnym zapojením jej vlastných príslušníkov.
Doterajšie skúsenosti s realizáciou rozvojových programov nám potvrdzujú, že právne povedomie a demokratické zmýšľanie dokonca aj u vzdelaných Rómov je príliš poznačené dlhotrvajúcim paternalistickým prístupom štátu k Rómom, takže sami potom nevedia narábať so svojimi právomocami. Preto z postu hlavy štátu, keď sa aj naďalej osobne intenzívne zaoberám touto problematikou, som výslovne uvítal cennú iniciatívu mojej fínskej partnerky, pani prezidentky Tarji Halonen. Tej Tarji Halonen, ktorá viedla spravodajský tím pri prijímaní Slovenska do Rady Európy ! Na jej podnet sa Rada Európy sústredí na pozdvihnutie úrovne života rómskej populácie prostredníctvom Európskeho Fóra Rómov. Očakávam v tomto smere pre svoju krajinu značnú pomoc a úľavu.
Dámy a páni poslanci,
dovoľte mi venovať záver svojho vystúpenia stručnej úvahe o budúcnosti tejto nezastupiteľnej organizácie. Pôvodný zámer zakladateľov Rady Európy, zjednotenie kontinentu na pevných demokratických základoch, je takmer zavŕšený. Možno už pri oslavách jej 55. výročia budeme môcť o nej hovoriť ako o paneurópskej. Možno po nej preberie zjednocovaciu štafetu Európska únia, aj keď toto zjednocovanie má iný základ.
Kým Európska únia si vždy bude brániť svoje tvrdé ale opodstatnené ekonomické pravidlá hry, Rada Európy zostáva záštitou nad ušľachtilými ideálmi demokracie.
Treba si uvedomiť, že súčasná Európa nepotrebuje v prvom rade finančné prostriedky, ale prehĺbenie etických, kultúrnych a sociálnych hodnôt. Európske národy nebudú uspokojené len s vybudovaním spoločnej ekonomiky. Ide tu hlavne o to, aby jednotlivé európske kultúry spontánne a slobodne budovali bok po boku spoločnú budúcnosť založenú predovšetkým na demokratických princípoch. Európska spoločnosť vo svojom vývoji prichádza k medzníku, kde kultúrne, etické a demokratické hodnoty predstavujú základný pilier modernej kontinentálnej spoločnosti.
Európa sa nachádza pred výzvami, ktoré umožnia skvalitnenie jej rozvoja ako celku. V kontinentálnej dimenzii ide predovšetkým o spoločné vízie založené na demokratickom systéme, ktoré sa vyznačujú početnými diskusiami, účasťou občanov na dianí, novými formami sociálnej súdržnosti, ochranou a starostlivosťou o ľudskú spoločnosť v zmysle solidarity, rovnoprávnosti a zodpovednosti.
Občania od nás očakávajú, že spoločnosť vyšle pozitívne impulzy a stanoví minimálne prahy civilných a demokratických záruk, pod ktoré sa dnešná spoločnosť nesmie dostať a ktoré sa nedajú kúpiť na trhu.
Žiada sa mi v tejto súvislosti z pozície demokraticky dozrievajúceho Slovenska vysloviť nádej, že Európska únia a Rada Európy, európske inštitúcie, budované na základe spoločných hodnôt, aj keď sú svojim poslaním odlišné, prehodnotia vzájomné vzťahy.
Mali by vytvoriť prostredie, kde si nebudú vzájomne konkurovať, ale vzájomne sa dopĺňať. Aj to je spoločné želanie občanov Európy.
Dámy a páni poslanci,
spravodlivosť patrí popri ľudských právach a ochrane demokracie k základným elementom európskej spoločnosti. Nad ochranou demokracie občanov bdie najznámejšia inštitúcia Rady Európy - Európsky súd pre ľudské práva. V povedomí európskej verejnosti sa oprávnene teší obrovskému rešpektu za rozhodnutia bez politického kontextu, spravodlivé a nestranné. Všetci si však uvedomujeme, akú misiu vo vzťahu ku krajinám strednej a východnej Európy plní i s ohľadom na veľké množstvo sťažností. Že sa stal akoby "obeťou" vlastnej popularity.
V súčasnosti prebieha diskusia o zefektívnení jeho práce. Pomôžme mu spoločne a to prijímaním zákonov, ktoré budú plne v súlade s Dohovorom o ochrane ľudských práv a tiež s jeho judikatúrou. Kľúč na riešenie aktuálnych problémov Európskeho súdu netreba teda hľadať v Štrasburgu, ale u nás všetkých doma. Aj naši občania sa naučili užívať možnosť domáhať sa ochrany Európskeho súdu pre ľudské práva. Dokonca tak dobre, že nám v tom patrí neželané popredné miesto medzi členskými štátmi Rady Európy.
Ani po viacerých legislatívnych opatreniach na skvalitnenie vnútroštátnej ochrany ľudských práv sme zatiaľ nedosiahli očakávaný efekt.
Distinguished Members of Parliaments,
in the near future, Europe is about to witness great changes with even greater consequences. Will the Council of Europe assume its rightful place within the future European architecture? There are plans for the third summit which should provide answers of its member countries as to whether the Council will live up to the legacy of its founding fathers.
On behalf of my country, I would like to hereby express my support for the summit to be held. For - as pilgrims are reminded by a wise proverb - "remember, there are no pre-existing roads! Roads need to be trodden into existence!"
Thank you very much for your attention and I will now gladly entertain your questions.