Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Júl

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Archív správ mediálneho odboru > rok 2001


26. júl 2001

Informácia o zdravotnom stave prezidenta SR

Prezidenta SR Rudolfa Schustera dnes o 16.00 hod. nášho času (11.00 brazílskeho času) prepustili z nemocnice v meste Cuiabá, kde bol odvčera hospitalizavný. Prezident sa podrobil kompletnému lekárskemu vyšetreniu a všetky výsledky boli negatívne. Podľa vyjadrenia generálneho konzula v Brazílii Petra Paulíčka sa prezidnet cíti dobre. Dnešnú noc strávi v hoteli v Cuiabe, kde sa stretne so zvyšnou časťou sprievodu a zajtra bude pokračovať v dovolenkovom programe. Rudolf Schuster mal žalúdočné problémy, prekonal slabý úpal a bol dehydrovaný. Už počas prevozu do nemocnice dostal infúziu, po ktorej sa mu uľavilo. Informácia o zdravotnom stave prezidenta SR

Prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi, ktorý štrnásty deň trávi dovolenku v Brazílskej federatívnej republike, prišlo včera nevoľno. Podľa vyjadrenia nášho veľvyslanca v Brazílii Jozefa Adamca, s ktorým je Prezidentská kancelária v neustálom kontakte, nie je to nič vážne. Prezident bol len dehydrovaný. V nemocnici v Cuiabe, ktorá je asi 1000 km západne od hlavného mesta Brasília, sa podrobil komplexnému vyšetreniu a dostal infúzie. Podľa hovorcu miestnej nemocnice išlo o úpal, čo je bežné ochorenie v týchto zemepisných šírkach predovšetkým pre cudzincov nezvyknutých na prudké slnko. Rudolf Schuster mal aj žalúdočné problémy. Na hnačky a zvracanie sa sťažovali aj niektorí ďalší členovia zo sprievodu prezidenta. Na tlačovej besede, ktorú mal Rudolf Schuster o jednej hodine v noci nášho času, brazílskym novinárom povedal, že sa cíti dobre. Podľa syna Rudolfa Schustera Petra prezident bude dnes vo svojom expedičnom programe pokračovať. Mal by navštíviť osadu Indiánov, s ktorými sa stretol v roku 1992 a v roku 1927 ich navštívil aj jeho otec Alojz.

23. júl 2001

Prezident SR Rudolf Schuster poslal pani Daniele Orszagovej manželke pplk. Ľubomíra Orszaga, ktorý zahynul pri plnení svojich pracovných povinností v pozorovateľskej misii Európskej únie v Macedónsku, sústrastný telegram s nasledovným znením:

Vážená pani Orszagová,

hlboko sa ma dotkla smrť Vášho milovaného manžela, ktorý si statočne plnil svoje povinnosti v pozorovateľskej misii Európskej únie v Macedónsku. Strata je veľká pre Vás i pre celú Armádu SR, pretože Ing. pplk. Ľubomír Orszag bol nielen dobrým manželom a otcom, ale aj vynikajúcim dôstojníkom. Všetkým nám bude chýbať.

Česť jeho pamiatke! 12. júl 2001

Okolo poludnia miestneho času odletela oficiálna slovenská delegácia zo Sao Paula späť do vlasti. Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster zostáva v Latinskej Amerike na súkromnej dovolenke.

11. júl 2001

Prezident SR Rudolf Schuster podpísal v stredu večer v Sao Paule na záver svojej oficiálnej návštevy v Brazílskej federatívnej republike zákony o samospráve vyšších územných celkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o samosprávnych krajoch a zákon o voľbách do orgánov samosprávnych krajov a o doplnení občianskeho súdneho poriadku), ktoré NR SR schválila 4. júla. Prezident SR ďalej podpísal Európsku chartu regionálnych alebo menšinových jazykov, Zákonník práce, zákon o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákon o verejnej službe, zákon o ochrane pred požiarmi a zákon o hasičskom a záchrannom zbore. Podpísané zákony privezú členovia delegácie, ktorá sprevádzala Rudolfa Schustera na oficiálnej návšteve Argentíny, Čile a Brazílie.

V stredu predpoludním odletel prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster z Brasílie do Sao Paula. Po prílete sa stretol s guvernérom štátu Sao Paulo Geraldom Ackminom. V rozhovore vyjadril prezident poďakovanie za priateľské uvítanie. Zmienil sa o tom, že Slovensko by privítalo, keby s Brazíliou nadviazalo na dobré vzťahy z minulosti, najmä v sfére hospodárstva. Vzájomná obchodná výmena v súčasnosti nezodpovedá možnostiam a potenciálu oboch krajín. Zatiaľ nevyužité rezervy vidíme v zapájaní sa slovenských podnikateľov do brazílskych rozvojových programov a projektov. Slovensko by rado zintenzívnilo aj kultúrnu výmenu a spoluprácu v oblasti školstva, vedy a zdravotníctva.
Popoludní sa prezident zúčastnil na slávnostnom otvorení novej budovy Generálneho honorárneho konzulátu Slovenskej republiky v Sao Paule a navštívil Federáciu priemyselníkov štátu Sao Paulo, kde mal prednášku pred významnými brazílskymi podnikateľmi.


10. júl 2001

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster pokračuje v oficiálnej návšteve Brazílie, v utorok v predpoludňajších hodinách bol prijatý prezidentom Brazílskej federatívnej republiky Fernandom Henriqueom Cardosom. Obidvaja prezidenti hodnotili vzťahy medzi krajinami ako priateľské, uvítali by zintenzívnenie politického dialógu a výmenu návštev predstaviteľov oboch krajín. Slovenský prezident pozitívne hodnotil spoluprácu na pôde OSN. Jej vyjadrením je aj vzájomné potvrdenie podpory kandidatúr na post nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN. Slovenská republika kandiduje na roky 2006-2007 a je pripravená podporiť Brazíliu na roky 2004-2005. V hospodárskej oblasti je Slovensko pripravené na vládnej úrovni podporovať rozširovanie priamych obchodných kontaktov medzi podnikateľmi, vytváranie spoločných podnikov a participáciu na investičných projektoch. Po rokovaniach oboch delegácií bol podpísaný Protokol medzi vládou Brazílskej federatívnej republiky a vládou Slovenskej republiky a Dohoda o obchodnej a hospodárskej spolupráci.
Popoludní sa prezident Rudolf Schuster stretol na pôde hlavného mesta Brasília s guvernérom federálneho dištriktu Brasília Joaquimom Domingosom Rorizom.


9. júl 2001

Prezident SR Rudolf Schuster, ktorý je na oficiálnej návšteve Brazílskej federatívnej republiky, mal v pondelok voľnejší program. V sprievode guvernéra štátu Tocantins José Willsona Siqueru Camposa navštívil haciendu vzdialenú asi 300 km od mesta Palmas, kde sa zaujímal o flóru a faunu severnej časti Brazílie. Vo večerných hodinách odletel prezident SR s delegáciou do hlavného mesta Brazílskej federatívnej republiky Brasília. V utorok sa stretne s brazílskym prezidentom Fernandom Henriqueom Cardosom.

8. júl 2001

Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou pokračuje v návšteve štátu Tocantins na severe Brazílie. Rokoval s guvernérom José Willsonom Siquerom Camposom, ktorý mu odovzdal najvyššie vyznemenanie Veľký kríž za zásluhy štátu Tocantins. Potom spolu inaugurovali námestie, ktoré od tohto dňa nesie meno Námestie Slovenskej republiky. Je to na počesť Alojza Schustera, Jána Benedika a Michala Benedika, ktorí sa v rokoch 1927 – 1928 zaslúžili o objavenie tejto časti Brazílie. Neďaleko pamätnej tabule zasadil Rudolf Schuster strom vapeva, ktorý má liečivé účinky. Popoludní sa prezident SR stretol s podnikateľmi najmladšieho štátu Brazílskej federatívnej republiky a informoval ich o možnostiach podnikania na Slovensku. Prezidenta SR na oficiálnej návšteve sprevádzajú minister zahraničných vecí Eduard Kukan a štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Peter Brňo.

7. júl 2001

Prezident SR Rudolf Schuster, ktorý pokračuje v oficiálnej návšteve Brazílie, zavítal do firmy Embraco, ktorá má pobočku v Spišskej Novej Vsi (vyše tisíc pracovných miest). Pôsobenie Embraca je pilotným projektom slovensko-brazílskej spolupráce a Rudolf Schuster si želá, by obojstranne pozitívne skúsenosti boli zúročené a nasledované ďalšími brazílskymi spoločnosťami pôsobiacimi, alebo etablujúcimi sa na medzinárodných trhoch. S rovnakým záujmom si pozrel podnik na výrobu liekov, kde podčiarkol, že ponúkame brazílskym spoločnostiam možnosť investovať a etablovať sa na slovenskom trhu.

Po prílete do Palmas v štáte Tocantins, privítal prezidenta SR a ostatných členov delegácie guvernér José Willson Siqueira Campos. Návšteva slovenského prezidenta v štáte Tocantins je prvou návštevou hlavy cudzieho štátu. Slovensko a Tocantins napriek vzdialenosti majú veľa spoločného. Sú to mladé štáty, veď Slovensko získalo samostatnosť v roku 1993 a Tocantins ako najmladší štát brazílskej federácie bol založený o štyri roky skôr.

Poľnohospodársky zameraný Tocantins ponúka možnosti pre spoločnú výrobu poľnohospodárskej techniky. Príležitosť vidí Rudolf Schuster i v oblasti železničnej a riečnej dopravy a infraštruktúry, ktorej vláda Tocantinsu prikladá veľký význam. Na druhej strane je Slovensko tradičným dovozcom a spotrebiteľom agrárnych komodít, ktoré sa dorábajú v Tocantins.

5. júl 2001

Prezident SR Rudolf Schuster pokračuje druhý deň v oficiálnej návšteve Čilskej republiky. Hneď ráno sa stretol s vedením Obchodnej komory Santiaga de Chile a s významnými čilskými podnikateľmi, ktorým pripomenul, že slovenskí výrobcovia nie sú nováčikmi na čilskom trhu. V systéme zahraničného obchodu bývalého Česko-Slovenska boli spolutvorcami dlhodobej tradície rozvetvených obchodných kontaktov. O to viac ho mrzí, že obrat vzájomnej obchodnej výmeny v minulom roku dosiahol len 759 tisíc dolárov, čím bolo Čile až na 15. mieste medzi našimi latinskoamerickými obchodnými partnermi. Napriek tomu verí, že spoločnými silami dosiahneme zásadnú zmenu. Aj keď nemáme veľké nerastné bohatstvo ako Čile, máme schopných a vzdelaných ľudí. Bol by rád, keby Slovensko zaujalo čilských podnikateľov a prišli k nám podnikať. Viaceré naše výrobky majú na medzinárodnom trhu dobré meno, spomenul napríklad železničné vagóny a podvozky, cestné a stavebné stroje, rôzne hutnícke výrobky zo železa a ocele, rúry, profily, valcový materiál, banské nakladače, hydraulické čerpadlá, vrtné zariadenia, komponenty pre automobilový priemysel, pneumatiky, obrábacie stroje. Bohaté skúsenosti máme aj s výstavbou vodných a tepelných elektrární, ale i s takou špeciálnou prácou, ako je likvidácia nášľapných mín. Rudolf Schuster svoje vystúpenie ukončil v španielčine: "Verím, že sa mi podarilo prebudiť váš záujem o naše výrobky a služby, o slovenský trh, o podnikateľské možnosti a výhody. Ako prezidentovi republiky mi leží na srdci prosperita nášho štátu, a preto vás môžem ubezpečiť, že urobím maximum pre rozvoj slovensko-čilských vzťahov."

Na prestížnej univerzite v Santiagu de Chile, Casa de Bello dostal Rudolf Schuster vyznamenanie "Orden del Merito". Je to najstaršia univerzita v Čile, na ktorej za takmer štyristo rokov študovalo 19 čilských prezidentov a prezidentov iných latinsko-amerických krajín, ale aj nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Pablo Neruda. Potom predniesol prezident SR prednášku na tému Slovensko včera, dnes a zajtra. Poďakoval za udelenie vysokého ocenenia, akým je medaila rektora. Vyjadril potešenie, že čilská univerzita podpísala pred mesiacom Dohodu o akademickej spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou, na ktorej prezident študoval. Dohoda medzi univerzitami je prvým konkrétnym krokom v rozvoji vedecko-technickej spolupráce a spolupráce v oblasti vzdelávania medzi obidvoma krajinami. Ďalej prezident pripomenul, že jeho návšteva v Čile je prvou oficiálnou príležitosťou predstaviť Slovenskú republiku a jej zahraničnú politiku. Stručne zhodnotil krátku históriu samostatnej republiky a podrobnejšie hovoril o snahe Slovenskej republiky o vstup do severoatlantických štruktúr. Pritom povedal, že vďaka podpore partnerov z višegrádskeho zoskupenia sa Slovensku podarilo dodatočne akcelerovať svoje úsilie o členstvo v NATO a všetkým spoločne za pomoci výmeny skúseností a vzájomnej podpory lepšie plniť nevyhnutné kritériá budúceho členstva v Európskej únii. Dnes je Višegrádska štvorka vyhľadávaným ekonomickým i politickým partnerom nielen v štátoch na európskom kontinente, ale aj za jej hranicami, o čom svedčí nedávna veľmi úspešná prezentácia medzi politikmi, politológmi a podnikateľmi v Spojených štátoch amerických. V prednáške prezident zdôraznil, že aj prijatie Slovenskej republiky za 30. člena prestížnej medzinárodnej Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj je kladným signálom pre zahraničných záujemcov o spoluprácu so Slovenskom. Dôkazom toho je i fakt, že v tomto roku bude Slovensko v stredoeurópskom regióne pravdepodobne príjemcom najvyššieho objemu zahraničných investícií v priemere na jedného obyvateľa. Na druhej strane členstvo v OECD prináša Slovensku historickú príležitosť preukázať schopnosť byť producentom voči iným. Aj rozvoj vzťahov s krajinami Latinskej Ameriky je súčasťou zahraničnej politiky Slovenskej republiky. Prezident vyjadril presvedčenie, že jeho návšteva v Čile otvorí novú dimenziu vo vzájomnom dialógu medzi obidvoma krajinami vo všetkých oblastiach spoločného záujmu.

Na radnici prijal prezidenta SR starosta hlavného mesta Čile Joaquin Lavin Infante, ktorý prečítal vyhlásenie poslancov, že Rudolf Schuster sa stáva čestným občanom Santiaga a odovzdal mu symbolické kľúče od mesta. Ako bývalý primátor Košíc si mal čo s populárnym a obľúbeným starostom hlavného mesta povedať. Predtým sa ešte stretol s predsedom Senátu Čilskej republiky Adrésom Zaldívarom Larraínom.

Slávnostnú večeru podával prezident Čilskej republiky Ricardo Lagos Escobar s manželkou na počesť prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera s manželkou. V prípitku Rudolf Schuster povedal, že pohostinnosť a sympatie Čilanov dávajú pocit, že je na návšteve u skutočných priateľov. Napriek geografickej vzdialenosti, ktorá vplyvom globalizácie stráca na význame, majú naše krajiny veľa spoločných čŕt. Spájajú nás nielen hlboké kresťanské korene, ale tiež proces demokratizácie, politických a hospodárskych reforiem, ktoré sme začali takmer súčasne. Želaním Rudolfa Schustera je, aby prvá oficiálna návšteva hlavy Slovenskej republiky v Čile dodala impulz a potrebnú dynamiku ďalšiemu všestrannému rozvoju čilsko - slovenskej spolupráce.


4. júl 2001

Prezident SR Rudolf Schuster sa stretol s predsedom Najvyššieho súdu Argentínskej republiky Juliom Salvadorom Nazarenom, ktorý sa zaujímal o slovenskú legislatívu. Rudolf Schuster ho informoval o spolupráci v multilaterálnej oblasti. Spoluprácu Slovenska a Argentíny na pôde medzinárodných organizácií, vrátane vzájomnej podpory kandidatúram oboch krajín do riadiacich a výkonných orgánov medzinárodných organizácií, hodnotili ako veľmi dobrú a jedna i druhá strana je pripravená v nej aj naďalej pokračovať.

Napoludnie prezident SR Rudolf Schuster ukončil návštevu Argentíny a odletel do Čilskej republiky.


Napoludnie miestneho času priletel prezident SR Ruldolf Schuster s manželkou do hlavného mesta Čile Santiaga de Chile. V delegácii je minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Brňo, ako aj niekoľko podnikateľov.

V Prezidentskom paláci "La Moneda" slovenského prezidenta privítal prezident Čilskej republiky Ricardo Lagos. Obaja prezidenti sú toho názoru, že osobné kontakty medzi najvyššími predstaviteľmi prispievajú k posilňovaniu vzťahov, dôvery, spolupráce a k zbližovaniu národov. S Čile nás spája aj história niektorých Slovákov, ktorí spojili svoje osudy s touto krajinou. Patrí medzi nich napríklad lekár a spisovateľ Martin Kukučín, ktorý do Čile prišiel v roku 1908 a usadil sa čilskej Patagónii v meste Punta Arenas.

Čilskú republiku zaraďujeme medzi štáty prednostného záujmu slovenskej zahraničnej politiky v oblasti Latinskej Ameriky aj preto, že Čile sa začiatkom februára tohto roku stalo predsedajúcou krajinou skupiny Rio - hlavného mechanizmu pre politické konzultácie v Latinskej Amerike. Ako povedal Rudolf Schuster aj naďalej máme záujem pokračovať v posilňovaní vzájomného politického dialógu najvyšších predstaviteľov oboch krajín, ktorý by vytýčil smer ďalšieho rozvoja bilaterálnej spolupráce. Aj napriek dobrej spolupráci s Veľvyslanectvom Čile vo Viedni, by sme privítali, keby sa otvorilo v Bratislave Veľvyslanectvo Čile na Slovensku, prípadne obchodné zastúpenie, ktoré by malo na starosti aj ostatné krajiny V 4. Po zrušení vízovej povinnosti pre držiteľov diplomatických a služobných pasov v júni 2000, vstúpila v októbri minulého roku do platnosti aj dohoda o zrušení všeobecnej vízovej povinnosti medzi oboma krajinami, čo by malo výrazne prispieť k rozvoju turistiky a k zlepšeniu vzájomného poznávania. Rudolf Schuster požiadal svojho kolegu o podporu Čile našej krajine, ktorá kandiduje na post nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na obdobie rokov 2006 - 2007. (Pri poslednom hlasovaní do BR OSN Čile podporilo Ukrajinu.) Slovenský prezident vyslovil čilskému prezidentovi Ricardovi Lagosovi uznanie, že jeho krajina patrí k najvyspelejším v Latinskej Amerike a je známa dynamicky sa rozvíjajúcou ekonomikou. Veľké možnosti spolupráce vidia obaja prezidenti v oblasti obchodno-ekonomických vzťahov. Veria, že momentálny pokles vzájomnej obchodnej výmeny sa nám podarí prekonať. K lepšiemu poznaniu obchodných možností môže prispieť účasť podnikateľských subjektov na výstavách a veľtrhoch oboch krajín. Keďže Čile má bohaté skúsenosti v oblasti reforiem hospodárstva, dôchodkového a zdravotného poistenia, privítali by sme výmenu praktických skúseností v týchto oblastiach. Možnosti konkrétnej spolupráce sa rysujú aj v oblasti vojensko-technickej spolupráce. Dobrou príležitosťou by bola účasť slovenských firiem a špecialistov na projekte odmínovania rozsiahlych území čilského pohraničia. Popri rozvoji hospodárskej spolupráce, máme záujem aj o rozvoj vzťahov v oblastiach kultúry, školstva a zdravotníctva. Na záver stretnutia Rudolf Schuster pozval čilského prezidenta na oficiálnu návštevu Slovenska, čo bolo s potešením prijaté. Potom bola podpísaná kultúrna dohoda formou memoranda porozumenia, ktorá posunie o ďalší krok dopredu našu spoluprácu v oblasti kultúry.
Vo večerných hodinách sa slovenský prezident zúčastnil na otvorení predajnej výstavy ľudovoumeleckej výroby, skla a porcelánu v obchodnom stredisku Ripley. V príhovore povedal, že Slovensko je v porovnaní s Čile malá krajina, ktorá neoplýva nerastným bohatstvom a nemôže svojím ekonomickým potenciálom konkurovať bohatým štátom sveta. Bohatstvo Slovenska spočíva v jeho kultúrnom dedičstve a zručných a šikovných ľuďoch. Aj táto, svojho druhu prvá individuálna výstava tvorby slovenských majstrov na latinskoamerickom kontinente, je príležitosťou prezentovať aspoň malú časť kultúrnych tradícií Slovenska. Výrobky majstrov sklárov z Málinca či Valaskej Belej, ale aj ľudovoumelecké predmety päťdesiatky zručných umelcov z ponuky Ústredia ľudovej umeleckej výroby vzbudili medzi Čilanmi veľký záujem.


3. júl 2001

Program tretieho dňa oficiálnej návštevy Rudolfa Schustera v Argentínskej republike sa začal návštevou Baziliky Panny Márie Lujánskej, kde sa uskutočnila slávnostná inaugurácia sošiek svätého Cyrila a Metoda, ktoré sú darom Slovenska tejto známej bazilike. Na slávnostnom akte sa zúčastnilo viacero našich krajanov.

Poobede zavítal prezident SR navštívil Parlament Argentínskej republiky a stretol sa s predsedom jeho Dolnej snemovne Rafaelom Pascualom. Pripomenul, že dôležitou a nenahraditeľnou súčasťou zahraničnej politiky Slovenskej republiky je rozvoj vzťahov s mnohými krajinami, medzi ktorými Argentíne právom prináleží významné postavenie. Obaja politici sa zhodli na tom, že naše vzájomné bilaterálne vzťahy sú korektné a nie sú zaťažené žiadnymi nevyriešenými otázkami. Slovensko i Argentína sa chcú zamerať na vytváranie podmienok na rozširovanie konkrétnej spolupráce. Rudolf Schuster všestranne podporuje priame kontakty medzi podnikateľmi a podnikateľskými združeniami, čoho dôkazom je aj účasť skupiny slovenských podnikateľov na tejto zahraničnej ceste. Dobrá spolupráca sa ukazuje aj v oblasti kultúry, školstva a vedy. Vláda SR každoročne ponúka argentínskej strane štipendiá na štúdium na vysokých školách na Slovensku. (V rokoch 1993 - 2001 poskytlo Slovensko 1 štipendium na denné štúdium a 6 štipendií na postgraduálne štúdium. Pre roky 2001 - 2004 boli poskytnuté 3 štipendiá na riadne štúdium, súčasne boli poskytnuté 3 štipendiá pre deti krajanov na denné a 3 štipendiá na postgraduálne štúdium.)

Večer sa slovenský prezident stretol so slovenskou krajanskou komunitou v Argentíne.


2. júl 2001

Včera o 17. 00 hod. miestneho času priletel prezident SR Rudolf Schuster s manželkou do Buenos Aires. V Argentínskej republike strávi štyri dni. Na úvod svojej návštevy Rudolf Schuster položil veniec k pamätníku generála José de San Martína, osloboditeľa Argentíny, Čile a Peru. Potom prevzal symbolické kľúče od mesta Buenos Aires. Vo svojom krátkom príhovore ocenil, že bol privítaný práve pri pamätníku vojenského génia José de San Martín, ktorý pre Argentínčanov veľa znamená. V Prezidentskom paláci Rudolfa Schustera privítal prezident Argentínskej republiky Fernando de la Rúa. Prezident SR hneď v úvode povedal, že Argentínu považujeme za významnú krajinu s dôležitým postavením vo svete, s ktorou nás spájajú dlhoročné tradične dobré vzťahy. Zároveň sa poďakoval za veľkorysosť Argentíny, ktorá v minulom storočí umožnila sociálne prisťahovalectvo aj pre Slovákov. Aj keď je jedným z hlavných cieľov našej zahraničnej politiky začlenenie sa do euroatlantických politických, bezpečnostných a ekonomických štruktúr, neznamená to zníženie záujmu Slovenska o rozvoj politického dialógu a ekonomickej spolupráce s krajinami tohto regiónu, Argentínu nevynímajúc, naopak znamená to ich podporu. Aj argentínsky prezident vyslovil nádej, že rozhovory poskytnú príležitosť na komplexné posúdenie slovensko-argentínskych vzťahov a načrtnú ďalšie možnosti rozšírenia a upevnenia spolupráce medzi oboma krajinami vo všetkých oblastiach. V mnohých medzinárodných otázkach sú postoje a názory Slovenska a Argentíny totožné alebo veľmi blízke. Slovenský prezident dostal od argentínskeho prezidenta najvyššie vyznamenanie Rad José San Martína a Rudolf Schuster Fernandovi de la Rúaovi odovzdal slovenské najvyššie vyznamenanie Rad Bielho dvojkríža I. triedy. Rudolf Schuster pozval argentínskeho prezidenta Fernanda de la Rúa na oficiálnu návštevu Slovenska. Zároveň sa prihováral za nadviazanie spolupráce na parlamentnej pôde, či už v Medziparlamentnej únii alebo v rámci bilaterárnych vzťahov. Na Slovensku by sme radi privítali ministra zahraničných vecí Argentíny, ako aj ostatných členov vlády. Rovnako aj prezident Fernando de la Rúa je presvedčený, že tieto stretnutia prispejú k rozvoju spolupráce a doplnia mozaiku doterajších stykov o najvyššiu úroveň.

V hospodárskej oblasti nadväzujeme na dobré vzťahy z minulosti. V Argentíne sú známe slovenské ložiská, pneumatiky, sklárske výrobky, obrábacie stroje a iné výrobky. Na Slovensko sa zase dovážajú tradičné argentínske agroprodukty. Obchodná výmena však nezodpovedá skutočným možnostiam oboch krajín. Perspektívy na ďalšiu spoluprácu vidí Rudolf Schuster v investičných projektoch zameraných na využívanie energetického potenciálu vodných diel, vrátane vybudovania príslušnej infraštruktúry. V tejto oblasti vie Slovensko poskytnúť vysokokvalifikovaných odborníkov s dlhoročnými skúsenosťami v Latinskej Amerike, rovnako existujú možnosti prípravy argentínskych špecialistov u nás.

Po slávnostnom prijatí bola za prítomnosti oboch prezidentov podpísaná Dohoda o hospodárskej a obchodnej spolupráci, Dohoda o zrušení vízovej povinnosti pre držiteľov diplomatických a služobných pasov a Dohoda o zrušení vízovej povinnosti pre držiteľov cestovných pasov.

V popoludňajších hodinách slovenského prezidenta prijal predseda vlády nezávislého mesta Buenos Aires Aníbala Ibarru. (Ústavná reforma z roku 1994 ustanovila, že mesto Buenos Aires má autonómnu vládu a jeho predseda vlády je volený priamo obyvateľmi mesta. Vláda mesta podlieha priamo vláde republiky.) Potom prevzal Rudolf Schuster najvyššie vyznamenanie Univerzity Johna. F. Kennedyho v Buenos Aires Kríž Kennedyho, ktoré sa udeľuje významným osobnostiam za prínos v oblasti vedy, umenia, techniky a civilizačného rozvoja. Toto vyznamenanie získal napríklad nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Camilo José Cela, ale aj prezidenti Panamy, Bolívie či Venezluely.

Na slávnostnej večeri, ktorú na počesť prezidenta SR s manželkou usporiadal argentínsky prezident s manželkou, Rudolf Schuster vyslovil nádej, že prvá oficiálna návšteva slovenského prezidenta v Argentíne bude dobrým impulzom pre ďalší rozvoj spolupráce medzi našimi krajinami. Osobitne vyzdvihol potešenie, že sa mohol zoznámiť a stretnúť s takou váženou osobnosťou, akou je prezident Fernando de la Rúa.


Prezident SR podpísal štyri zákony a dva vrátil NR SR

Prezident Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. e) Ústavy Slovenskej republiky podpísal tieto zákony:

  1. zákon o regulácii v sieťových odvetviach a o zmene a doplnení niektorých zákonov;
  2. zákon, ktorým sa mení a dopĺňa Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov;
  3. zákon o opatreniach proti porušovaniu práv duševného vlastníctva pri dovoze, vývoze a spätnom vývoze tovaru;
  4. zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Prezident Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. l písm. n) Ústavy Slovenskej republiky vrátil Národnej rade na opätovné prerokovanie

  1. zákon zo 14. júna 2001, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 115/1998 Z. z. o múzeách a o ochrane predmetov múzejnej hodnoty a galerijnej hodnoty a o doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 563/1991 Zb. o účtovníctve v znení neskorších predpisov;
  2. zákon z 22. júna 2001 o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
1. júl 2001

Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou dnes odletel na oficiálnu návštevu troch juhoamerických republík - Argentíny, Čile a Brazílie. V delegácii je minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan a štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Brňo. S prezidentom odcestovalo aj niekoľko podnikateľov.

Rudolf Schuster sa stretne s prezidentom Argentínskej republiky Fernandom de la Rúom, prezidentom Čilskej republiky Ricardom Lagosom Escobarom, prezidentom Brazílskej federatívnej republiky Henriquem Cardosom a s ďalšími osobnosťami. Plánované sú aj stretnutia s našimi krajanmi.