Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Domáce prejavy - 16. 6. 2003

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Prejavy a vystúpenia > Domáce prejavy prezidenta SR


Prípitok prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera na slávnostnej večeri na počesť prezidenta Alžírskej demokratickej a ľudovej republiky Abdelazíza Boutefliku, Bratislava 16. júna 2003

Vážený pán prezident, drahý priateľ,
Excelencie, dámy a páni,


dovoľte, aby som Vás v mene všetkých našich občanov čo najsrdečnejšie privítal na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky. Vaša vzácna prítomnosť medzi nami je potvrdením a vyvrcholením výborných vzájomných vzťahov, založených na tradičných priateľských stykoch medzi slovenským a alžírskym ľudom.
Aj preto sme s hlbokým zármutkom prijali správu o ničivej prírodnej katastrofe, ktorá postihla nedávno Vašu krásnu krajinu a vyžiadala si nielen veľa obetí, ale spôsobila mnoho ľudského utrpenia a materiálnych škôd. Prijmite preto vyjadrenie mojej najúprimnejšej sústrasti a solidarity, ktoré prosím, tlmočte aj pozostalým obetí. V týchto ťažkých chvíľach je slovenský ľud s Vami.
Vážený pán prezident,
Slovensko vníma Alžírsko ako významnú arabskú krajinu zohrávajúcu dôležitú úlohu nielen na africkom kontinente, ale aj v celosvetovom meradle. So záujmom sledujeme vnútropolitický vývoj ako aj rastúce zahraničnopolitické aktivity Vašej krajiny. V tejto súvislosti mi dovoľte, drahý môj priateľ, vzdať hold Vašej húževnatosti premeniť Alžírsko na moderný, demokratický a právny štát.
Pri nástupe do prezidentskej funkcie v r. 1999 ste zdedili krajinu poznačenú mnohoročnými krvavými udalosťami, s ťažkou hospodárskou a sociálnou situáciou. Vďaka Vašej nezlomnej viere, vytrvalosti a štátnickej múdrosti sa Vám podarilo pomerne rýchlo skonsolidovať a znormalizovať vnútroštátnu situáciu. V podmienkach reálneho politického pluralizmu a trhovej ekonomiky sa Vám postupne darí uskutočňovať rozsiahle ekonomické, sociálne, vzdelávacie a justičné reformy.
Veľmi odhodlane, razantne a účinne pokračujete aj vo veľmi náročnom boji proti terorizmu, ktorý je v týchto časoch už v širokej miere prepojený na medzinárodnú sieť nedozerného rozsahu, sily a prostriedkov. V tomto zápase máte plnú podporu Slovenskej republiky, ktorá sa účinne zapojila do činnosti medzinárodnej antiteroristickej koalície mnohými konkrétnymi opatreniami. Oceňujeme úlohu, ktorú Alžírsko zohráva pri potieraní terorizmu v rámci medzinárodného spoločenstva.
V tejto súvislosti Vám úprimne blahoželám k nedávnej bravúrnej oslobodzovacej akcii 17 európskych turistov - rukojemníkov, kde špeciálne jednotky alžírskej armády preukázali vysokú profesionalitu a rozvážnosť.
Vysoko tiež hodnotíme veľké zmeny v medzinárodnom postavení Alžírska, ktoré v systéme medzinárodných vzťahov zaujalo miesto, ktoré mu právom patrí.
Alžírsko zohráva jednu z vedúcich úloh v arabskom svete, iniciuje dynamizáciu Zväzu arabského Maghrebu, ktorý sa čoskoro stane silným severoafrickým hospodárskym spoločenstvom a dôstojným partnerom Európskej únie. Teší nás podpísaná asociačná dohoda medzi Alžírskom a Európskou úniou a podporujeme aj Vaše úsilie stať sa členom Svetovej obchodnej organizácie, čo otvorí nové možnosti našej spolupráce. V neposlednom rade oceňujeme, že Alžírsko patrí medzi najaktívnejších účastníkov dialógu siedmich krajín Vášho regiónu so Severoatlantickou alianciou.
Vážený pán prezident, drahý priateľ,
1. januára tohto roku si náš ľud pripomenul desiate výročie vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Bez zveličovania môžeme s radosťou konštatovať, že Slovensko v uplynulom období dokázalo svoju životaschopnosť tak v oblasti medzinárodnopolitickej, ako aj vnútropolitickej a hospodárskej. Slovenská republika je dnes demokratickým štátom s politickým pluralizmom a trhovou ekonomikou, vďaka čomu sa postupne podarilo naplniť naše hlavné priority.
V roku 2000 sa Slovensko stalo členom OECD a vlani v novembri sme boli spolu s ďalšími šiestimi krajinami pozvaní vstúpiť do Severoatlantickej aliancie. Naše členstvo v NATO ratifikovali už tri členské krajiny vrátane Spojených štátov a sú všetky predpoklady, aby sa Slovensko stalo platným členom Aliancie.
V apríli tohto roku som v Aténach podpísal Prístupovú zmluva do Európskej únie a minulý mesiac obyvateľstvo Slovenska sa v referende jednoznačne vyjadrilo za členstvo v zjednotenej Európe a jej hlavnej spoločnej organizácii Európskej únii. Som presvedčený, že plné členstvo Slovenska v Európskej únii od 1. mája 2004 povedie k rastu zahraničných investícií a k zvyšovaniu životnej úrovne obyvateľstva. Súčasne sa otvárajú dvere ešte širšej slovensko-alžírskej hospodárskej spolupráci, kde by sme radi zohrávali úlohu Vášho prostredníka v kontaktoch s Európskou úniou.
Bolo by veľmi užitočné, keby sme s rozvíjaním takejto spolupráce nečakali na náš oficiálny vstup do únie, ale aby sme začali už dnes, aby nás máj budúceho roka nezastihol nepripravených.
Vážený pán prezident,
s uspokojením môžem konštatovať, že vzájomné slovensko-alžírske vzťahy nie sú poznačené žiadnymi nevyriešenými problémami. Je pozitívne, že naše krajiny si vyjadrujú vzájomnú podporu kandidatúram do medzinárodných organizácií.
Pre zintenzívnenie ekonomickej a obchodnej spolupráce bude treba čo najskôr podpísať dohodu o zabránení dvojitého zdanenia, ako aj dohodu o vzájomnej podpore a ochrane investícií. Aj v oblasti politickej spolupráce máme isté rezervy, ktoré treba po vzájomnej dohode naplniť skutkami.
Naše národy majú veľa spoločného: strastiplnú minulosť, povzbudivú prítomnosť a krásnu budúcnosť.
Priemerný vek slovenského ako i alžírskeho národa len o čosi prevyšuje tridsiatku, čo je prísľubom do budúcnosti, prísľubom rozmanitej a bohatej spolupráce medzi našimi národmi.