Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Prejavy v zahraničí - 23. 5. 2003

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Prejavy a vystúpenia > Prejavy prezidenta SR v zahraničí


Vystúpenie prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera počas "okrúhleho stola" "Po rozšírení - budúcnosť Strednej Európy vo väčšej Európe", Salzburg 23. mája 2003

Vážený pán prezident Klestil,
vážení kolegovia prezidenti,
vážení vysokí hostia "okrúhleho stola",


rád by som sa zmienil o situácii, v ktorej sa ocitneme o rok, po prijatí za člena Európskej únie. Po aténskom ceremoniáli podpisu Prístupovej zmluvy sa totiž znovu objavili úvahy, ktoré by podľa mňa mohli znevážiť všetku húževnatosť, s akou sme sa v dlhom prístupovom procese uberali k vyvolenému cieľu. Mám pocit, že je to totožná skúsenosť aj ďalších prizvaných krajín.
Plnoprávne členstvo a možnosť spolurozhodovať v najvyspelejšom integračnom zoskupení súčasnosti mala na Slovensku dlhodobo vysokú podporu občanov (ktorú presvedčivo vyjadrili aj v referende koncom minulého týždňa). Naši občania si vedome zvolili politickú reprezentáciu, ktorej programovou prioritou bola európska integrácia. Dokázali preto tiež prijímať i negatívne dôsledky náporu nevyhnutných reforiem, ktoré často siahali až na ich existenčné istoty. Sám som sa viackrát s uznaním vyslovil o tejto ich obetavosti, lebo ukázali, ako zodpovedne vnímajú perspektívu bezpečnosti a prosperity, ktorú spojili s našou integráciou.
Na zasadnutí nášho Národného konventu som ešte vlani vyjadril presvedčenie, že podporu Európskej únie nie je možné budovať na nedostatočnej informovanosti verejnosti. Aj preto som v predreferendovej kampani naliehal na väčší podiel informácií, ktoré občanom priblížia pravdivo aj riziká vstupu. Rád pripomínam, že ma k tomu viedli naše spoločné úvahy zo stretnutia stredoeurópskych prezidentov v talianskej Verbánii.
Vážení kolegovia prezidenti, vážení hostia,


v Aténskej deklarácii je zakotvená cenná myšlienka, že Prístupová zmluva nie je len zmluvou medzi štátmi, ale aj medzi ľuďmi, občanmi Európy. Rozšírenie Európskej únie teda počíta s lepším vzájomným spoznávaním a porozumením. Predpokladá viac vzájomných kontaktov rôznych skupín občanov, spolkov, organizácií, inštitúcií, rezortov. Len takto ubudnú dôvody na ustavičné delenia - na bohatých a chudobných, na veľkých a malých, na starých a nových.
Takýmto delením sa predsa zasievala nedôvera. A tak by sa maril potenciál spolupráce.
Moje vlastné skúsenosti a poznatky mi dovoľujú tvrdiť, že v pristupujúcich krajinách je dostatok sily i možností prispieť k obohateniu zjednocujúcej sa Európy. Už dnes sme pripravení vlastné poznatky a skúsenosti odovzdať ďalším krajinám, ktoré tiež priťahuje perspektíva jednotnej Európy. Máme vôľu solidárne pomáhať tým susedom, ktorí po našom vstupe do Európskej únie zostanú ešte za jej hranicami.
V našej doterajšej dobrej susedskej spolupráci budú mať napríklad Ukrajinci záruku, že nebudú od únie oddelení. Prezident Ukrajiny pán Kučma iste rovnako hodnotí dosiahnutú úroveň našej cezhraničnej spolupráce. Takto konkrétne vidíme budúce Slovensko v únii, kde na našej a tiež jej východnej hranici bude spolupracujúca a proeurópsky orientovaná Ukrajina.
Ako veľká spoločná úloha stojí pred nami vyrovnávanie sociálnych štandardov, teda aj znižovanie sociálnych a ekonomických rozdielov.
To považujú radoví občania pristupujúcich krajín za prvoradé. A my nemôžeme dopustiť, aby podľahli frustrácii z nekonečného náporu adaptácie na podmienky života v únii. Musíme sa tiež spoločne postarať o postupný zánik dôvodov na nútenú ekonomickú migráciu, ktorá spôsobovala doposiaľ toľko obáv v členských krajinách únie. Mali by sme sa skôr tešiť na migráciu, ktorú bude motivovať vzájomné spoznávanie, zvyšovanie kvalifikácie, prehlbovanie pocitu európanstva u občanov.
My v strednej Európe, vážení kolegovia prezidenti, máme pred sebou tú istú neľahkú úlohu - želania a túžby našich občanov zmeniť na ich reálne šance v rozšírenej, zjednocujúcej sa Európe.
Som rád, že som o tom mohol hovoriť pred takým vzácnym spoločenstvom, akým je jubilejný summit sedemnástich hláv stredoeurópskych štátov.
Ďakujem Vám za pozornosť.