|
|
September
Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Archív správ mediálneho odboru > rok 2002
30. september 2002
Kohl podporuje integračné úsilie SR
Passau je hostiteľským mestom seriálu podujatí Ľudia v Európe - Nemecko, zameranom na dvanásť rokov nemeckej jednoty. Podujatia organizuje Vydavateľstvo Passau a jedným z účastníkov je aj prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster. Prezident SR Rudolf Schuster sa stretol počas dvojdňovej pracovnej návštevy Passau s bývalým nemeckým kancelárom Helmuthom Kohlom. Počas stretnutia bývalého nemeckého kancelára Kohla so slovenským prezidentom sa kancelár zaujímal o integračné úsilie Slovenskej republiky a o stupeň pripravenosti Slovenskej republiky na vstup do EÚ. Prezident Schuster po stretnutí zdôraznil prísľub bývalého kancelára Kohla o plnej podpore integračných ambícií Slovenskej republiky a zároveň ho pozval na návštevu Slovenska. Po rozhovoroch prezidenta Schustera s bývalým kancelárom Kohlom sa k štátnikom pripojil aj bývalý prezident Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov. Osobitné stretnutie Gorbačova a prezidenta Schustera je plánované na zajtra.
27. september 2002
Prezident Schuster poveril Mikuláša Dzurindu zostavením vlády
Dnes dopoludnia prijal prezident Schuster predsedu HZDS - ĽS Vladimíra Mečiara, ktorý prezidenta informoval, že sa mu nepodarilo nájsť koaličného partnera. Mečiarovu ponuku na rokovanie odmietla strana SMER a HZDS-ĽS odmietlo rokovať s KSS. Po odchode V. Mečiara prijal prezident Schuster lídra SDKÚ Mikuláša Dzurindu. Ako predsedu druhej najsilnejšej strany v parlamentných voľbách 2002 ho prezident poveril zostavením vládneho kabinetu, čo M. Dzurinda ocenil ako úsilie prezidenta o vnášanie politickej kultúry na Slovensko. Prezident by mal vymenovať novú vládu po skončení koaličných rokovaní, po podpísaní koaličnej dohody a v termíne do ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky. Predseda SDKÚ vyjadril presvedčenie, že rokovanie o zostavení budúcej vlády ukončia stredopravicové koaličné strany SDKÚ, SMK, KDH a ANO do tridsať dní od vyhlásenia výsledkov volieb.
26. september 2002
Vyznamenanie veľvyslancovi
Prezident Rudolf Schuster prijal na rozlúčkovej audiencii odchádzajúceho mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Ruskej federácie v Slovenskej republike Alexandra Georgijeviča Axeňonoka. Veľvyslanecký post v Slovenskej republike zastával A. G. Akseňonok od roku 1998 Odchádzajúcemu veľvyslancovi udelil prezident Schuster štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. stupňa ako ocenenie a zhodnotenie diplomatického pôsobenia A. G. Akseňonoka v Slovenskej republike.
Blahoželanie prezidenta Busha
Prezident USA George Bush v liste adresovanom prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi ocenil zodpovedné rozhodnutie slovenských voličov. Ďalej vyjadril prezident USA presvedčenie, že výsledky volieb prispejú k posilneniu integračných ambícií Slovenskej republiky a pokračovaniu domácich reforiem.
23. september 2002
Prezident prijal lídrov víťazných politických strán
Prezident Rudolf Schuster prijal predsedov všetkých politických strán, ktoré v parlamentných prekročili zákonom stanovenú 5-percentnú hranicu. Podľa poradia volebných výsledkov prijal prezident ako prvého v poradí predsedu HZDS Vladimíra Mečiara. Výsledkom tohto stretnutia bolo zo strany prezidenta Schustera aj vytvorenie rokovacieho priestoru pre lídrov všetkých víťazných parlamentných strán o zostavení vlády do piatku 26. septembra. Ako druhého v poradí prijal prezident predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu. Prezident Schuster vzal od Mikuláša Dzurindu na vedomie dokument o tom, že vznikajúca koalícia pravicových strán SDKÚ, KDH, SMK a ANO disponuje potrebnou väčšinou poslaneckých mandátov. Po odchode Mikuláša Dzurindu prijal prezident Schuster predsedu strany SMER Róberta Fica, ktorý ocenil rozhodnutie prezidenta SR poskytnúť lídrom víťazných parlamentných strán päťdňovú lehotu na vytvorenie novej vlády. Ďalšieho v poradí prijal prezident Schuster predsedu SMK Bélu Bugára, ktorý opätovne vylúčil rokovanie o zostavení vlády s HZDS a vyslovil presvedčenie, že v piatok prezident Schuster poverí zostavením vlády predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu. Predseda SMK nehovoril s prezidentom Schusterom o konkrétnych bodoch budúceho vládneho programu. Predseda ANO Pavol Rusko ubezpečil prezidenta o rozhodnutí ANO rokovať výlučne so stranami stredopravej koalície. Predseda KSS Jozef Ševc na stretnutí s prezidentom vyslovil presvedčenie KSS byť v novozvolenom parlament konštruktívnou opozíciou. Prezident Rudolf Schuster požiadal predsedu KSS o podporu pri schvaľovaní všetkých prointegračných zákonov.
Prezident blahoželal kancelárovi Schröderovi
Prezident Rudolf Schuster poslal gratulačný telegram spolkovému kancelárovi Schröderovi k volebnému víťazstvu. V telegrame sa uvádza, že víťazstvo kancelára Schrödera vo voľbách znamená potvrdenie jeho pôsobenia vo funkcii spolkového kancelára Spolkovej republiky Nemecko na ďalšie obdobie. Prezident vyjadril v telegrame presvedčenie, že v duchu zahraničnopolitickej kontinuity bude Spolková republika Nemecko naďalej rozhodným zástancom procesov, smerujúcich k rozšíreniu a posilneniu integračných zoskupení, s ktorými aj Slovenská republika spája svoj budúci vývoj.
Prezident SR prijal predstaviteľov ÚVK
Prezident Rudolf Schuster dnes dopoludnia prijal predstaviteľov Ústredne volebnej komisie (ÚVK) - Pavla Baxu, predsedu ÚVK, Ladislava Jaču, podpredsedu ÚVK, zapisovateľku ÚVK Líviu Škultétyovú spolu s predsedom Štatistického úradu Slovenskej republiky Petrom Machom. Predstavitelia ÚVK a ŠÚ SR odovzdali prezidentovi Schusterovi zápisnicu o výsledkoch volieb do NR SR 2002. Prezident poďakoval zástupcom týchto inštitúcií za prácu, ktorú vykonali pri príprave volieb, počas ich priebehu aj pri spracovaní výsledkov. Prezident ocenil aj prácu členov okrskových komisií v tohtoročných parlamentných voľbách.
22. september 2002
Prezident Rudolf Schuster predpokladal výsledky volieb
Výsledky tohoročných parlamentných volieb neboli pre prezidenta Schustera prekvapením a očakával ich. Vyjadril presvedčenie, že Slovenská republika v novembri dostane prihlášku do NATO a následne do EÚ. Prezident uviedol svoju ochotu akceptovať prípadné vytvorenie pravicovej vládnej koalície strán SDKÚ, SMK, KDH a ANO. Po zverejnení oficiálnych a definitívnych výsledkov sa prezident Schuster rozhodne o ďalšom postupe. Kroky prezidenta budú závisieť od vôle politických strán, ktoré povedú ku koaličnej dohode o vytvorení vlády.
20. september 2002
Prezident Rudolf Schuster volil v Košiciach
Prezident Rudolf Schuster pristúpil k volebnej urne dnes krátko po 15. hod v dvanástom volebnom okrsku na Čermeľskej ulici v Košiciach. Na voľbách sa zúčastnil spolu s manželkou Irenou a vnučkou Petrou. Prezident zdôraznil veľký význam tohoročných parlamentných volieb a predovšetkým účasť mladej generácie na nich.
18. september 2002
Prezident SR prijal troch nových veľvyslancov
Prezident SR Rudolf Schuster prijal na nástupnej audiencii mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Angolskej republiky v SR so sídlom v Bratislave Domingosa Culola. Počas rozhovoru ocenili korektné vzájomné vzťahy bez sporných otázok, konštatovali však, že sa v dostatočnej miere nevyužívajú všetky možnosti spolupráce vyplývajúce z pomerne bohatých kontaktov v minulosti. Najmä úroveň ekonomickej spolupráce nezodpovedá potenciálu oboch krajín. Obaja predstavitelia sa vyslovili za zintenzívnenie obchodnej výmeny, pričom prezident Rudolf Schuster poukázal na možnosti podielu slovenských podnikateľských subjektov na rekonštrukcii angolskej ekonomiky. Poverovacie listiny do rúk prezidenta SR Rudolfa Schustera potom odovzdala mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Kubánskej republiky v SR so sídlom v Bratislave Caridad Yamira Cueto Milán. Prezident SR ocenil dobrú úroveň vzťahov medzi našimi krajinami. Zdôraznil, že najväčší priestor pre spoluprácu vidí Slovenská republika v ekonomickej oblasti, čo nová veľvyslankyňa potvrdila. V tejto súvislosti vyzdvihla najmä úspešné pôsobenie slovenských energetikov zo SEZ Tlmače pri modernizácii tepelných elektrární na Kube. Obaja predstavitelia sa vyslovili za ďalšie prehĺbenie ekonomických kontaktov, pre ktoré súčasná zmluvná základňa vytvára dostatočný priestor. Zhodli sa tiež na tom, že priestor na spoluprácu vytvárajú aj rôzne multilaterálne fóra ako napríklad OSN. Na záver prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi odovzdal poverovacie listiny mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Venezuelskej bolívarovskej republiky v SR so sídlom vo Viedni Gustavo Márquez Marín. Rudolf Schuster zdôraznil, že napriek našej prioritnej orientácii na integráciu do európskych politických a ekonomických zoskupení máme záujem o všestranný rozvoj vzťahov s krajinami Latinskej Ameriky. Za ťažisko bilaterálnej spolupráce považujeme rozvoj obchodu, vrátane spolupráce na tretích trhoch, ako aj rozvoj vyšších foriem ekonomickej spolupráce. Prezident SR sa vyslovil najmä za rozvoj a nadväzovanie priamych kontaktov medzi podnikateľskými subjektami. Venezuela v tejto súvislosti už pripravuje zriadenie honorárneho konzulátu v SR.
17. september 2002
Prijatie veľvyslancov
Prezident Rudolf Schuster prijal dezignovaných mimoriadnych a splnomocnených veľvyslancov SR. Jaroslav Chlebo bude zastupovať záujmy Slovenskej republiky v Helénskej republike a Milan Tancár v Malajzii. Odchádzajúci veľvyslanci v rozhovore informovali prezidenta Schustera o svojich pracovných plánoch a zámeroch, s ktorými odchádzajú do uvedených krajín. J. Chlebo zdôraznil, že Helénska republika sa v prvom polroku 2003 stane predsedajúcou krajinou EÚ a z tohto faktu vyplývajú pre veľvyslanca zvýšené nároky v záujme naplnenia integračných úsilí SR. Obaja veľvyslanci vyslovili záujem dynamizovať obchodno-ekonomické vzťahy a posunúť ich do kvalitatívne vyššej dimenzie rovnako ako aj spoluprácu v oblasti školstva, kultúry a vedeckých kontaktov.
16. september 2002
Prezident pomáha občanom
Prezident Rudolf Schuster pravidelne prijíma občanov nielen v regionálnych pracoviskách v Košiciach, v Banskej Bystrici, ale aj vo svojom sídle v Bratislave. Dnes sa stretol so štyrmi občanmi, ktorí ho informovali zväčša o svojich problémoch a starostiach. Rudolf Schuster im prisľúbil pomoc v rámci platných predpisov a zákonov.
14. september 2002
Prezident SR odovzdal pamätné medaily
Pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia odovzdal prezident SR Rudolf Schuster v Primaciálnom paláci v Bratislave pamätné medaily za boj proti rasovej neznášanlivosti a holokaustu tým, ktorí pomáhali prenasledovaným spoluobčanom v časoch druhej svetovej vojny i tým, ktorí svoju celoživotnú prácu zasvätili obdobiu a problematike holokaustu a podali o ňom cenné svedectvo. Medzi ocenenými boli Akiva Nir, izraelský historik slovenského pôvodu, Martin Spitzer, austrálsky historik slovenského pôvodu Imberta Šinská, rehoľná sestra a Karel Adam, riaditeľ divadla Romathan. Podľa Rudolfa Schustera je potrebné si toto tragické obdobie v dejinách ľudstva neustále pripomínať, pretože i v súčasnosti existujú vo svete rôzne podoby a formy násilia a nevraživosti. Len poukazovaním na jeho možné až tragické následky sa dá zabrániť jeho zopakovaniu. Deň, keď bol prijatý počas vojnového slovenského štátu tzv. židovský kódex - séria represívnych zákonov proti židovským spoluobčanom si pripomíname na Slovensku už po druhý krát. Hlava štátu tak splnila sľub, ktorý počas návštevy Izraela sľúbila, že sa zasadí za jeho zavedenie. Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia si pripomenuli i v ďalších slovenských mestách napr. v Kremničke, Banskej Bystrici, Brezne, Kežmarku.
Prezident SR prijal premiérov krajín CEFTA
Prezident SR Rudolf Schuster prijal predsedov vlád partnerských krajín Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA), ktorí sa v Bratislave stretli na dvojdňovej vrcholnej schôdzke. Slovenská republika je totiž v tomto roku predsedajúcou krajinou zoskupenia. Na stretnutí boli prítomní premiéri Mikuláš Dzurinda, Simeon S. Coburgotský (Bulharská republika), Peter Medgyessy (Maďarská republika), Adrian Nastase (Rumunsko), Janez Drnovšek (Slovinská republika), podpredsedovia vlády Poľskej republiky Marek Pol, Chorvátskej republiky Slavko Linič a minister hospodárstva Českej republiky Jiří Rusnok. Prezident Rudolf Schuster ocenil tvorivú atmosféru bratislavského summitu, ktorý podľa neho opätovne potvrdzuje aktuálny význam regionálnej spolupráce a je významným signálom pre Európsku úniu. Zdôraznil, že Slovenská republika považuje združenie CEFTA za účinný nástroj transformácie ekonomík členských krajín i posilňovania stability stredoeurópskeho regiónu. Prezident SR zároveň vyzdvihol vzájomnú podporu a pomoc zúčastnených krajín pri napĺňaní spoločných integračných ambícií na členstvo v Európskej únii.
13. september 2002
Prijatie akademického maliara Martina Činovského u prezidenta SR
Prezident SR Rudolf Schuster prijal dnes v Prezidentskom paláci Martina Činovského, akademického maliara, ktorý mu odovzdal zlatú a striebornú známku s portrétom hlavy štátu. Známka bola vytvorená pri príležitosti blížiaceho sa 10. výročia vzniku Slovenskej republiky.
Prijatie zástupcov neziskovej organizácie Euroglobal v Prezidentskom paláci
Prezident SR Rudolf Schuster prijal dnes v Prezidentskom paláci zástupcov neziskovej organizácie Euroglobal. Peter Varga, predseda jej správnej rady a Nándor Litomericzky podpredseda združenia Palatinus a zodpovedný projektant stavby odovzdali Rudolfovi Schusterovi knihu Nádvorie Európy, dokumentujúcu vznik unikátneho námestia v Komárne, ktoré má symbolizovať európsku súdržnosť. Námestie reprezentuje jednotlivé architektonické štýly a slohy európskych krajín a regiónov. Kniha bola vydaná na jar tohto roku v štyroch jazykových mutáciách – slovenskej, maďarskej, anglickej a nemeckej v náklade 1500 kusov. Predslovy do knihy napísali prezident SR Rudolf Schuster, maďarský prezident Ferenc Mádl a bývalý podpredseda vlády SR pre európsku integráciu Pavol Hamžík.
12. september 2002
Prezident SR prijal organizátorov medzinárodnej výstavy
Prezident SR Rudolf Schuster prijal zástupcov organizácií podieľajúcich sa na realizácii slovenskej expozície na 15. Medzinárodnom spotrebnom veľtrhu v Monaku, ktorý má byť v októbri tohto roku. Predstavitelia Ministerstva hospodárstva SR, Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu, Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, Spectrum Art, Ústredia ľudovej umeleckej výroby i ďalších informovali hlavu štátu o koncepcii výstavy, ktorá má byť zameraná na prezentáciu cestovného ruchu a slovenského priemyslu. Návštevníci si budú môcť prezrieť aj ukážky slovenského ľudového umenia i moderného výtvarného umenia. Prezentované budú napríklad slovenské vína a pivá, slovenské špeciality budú môcť hostia ochutnať v reštaurácii priamo v areáli výstavy. Organizátori pozvali hlavu štátu na návštevu expozície, čo Rudolf Schuster rád prisľúbil.
Preziden SR dostal telegram
Prezident Spolkovej republiky Nemecko Johannes Rau poslal prezidentovi Slovenskej republiky Rudolfovi Schusterovi telegram, v ktorom mu ďakuje za prejavenú účasť a ochotu pomôcť v núdzi a nešťastí, ktoré zapríčinili nedávne katastrofické záplavy v Nemecku.
Čestný doktorát prezidentovi Schusterovi
Prezident Rudolf Schuster sa zúčastnil na akademickej slávnosti pri príležitosti 240. výročia vysokého technického školstva na Slovensku. Slávnosť sa konala na pôde Slovenskej technickej univerzity Bratislave a jej súčasťou bolo aj udelenie titulu Doctor honoris causa prezidentovi Rudolfovi Schusterovi. Ten vo svojom prejave aj v súvislosti s integračným úsilím SR uviedol, že rozvoj vedy, výskumu a vzdelávania sa stáva strategickým cieľom, ktorý budú musieť akceptovať všetky vládne garnitúry, ktoré budú chcieť uspieť spolu s celým národom v medzinárodnej súťaži.
11. september 2002
Prezident SR si uctil Pamätný deň obetiam holokaustu
Prezident SR Rudolf Schuster dnes pri príležitosti Pamätného dňa obetiam holokaustu a rasového násilia prijal Raphaela Vaga z Tel-Avivskej univerzity v Izreali, ktorý mu odovzdal zborník z nitrianskej konferencie Antisemitizmus na konci XX. storočia. Zborník vyšiel už dva razy v slovenčine a teraz ho vydali v anglickom jazyku. Publikácia zhodnocuje úsilie všetkých demokratických síl v Európe i vo svete, zamerané na zabránenie šírenia antisemitizmu v akýchkoľvek možných podobách. Autori jednotlivých príspevkov sú prevažne izraelskí historici slovenského pôvodu, pričom konferencia sa uskutočnila v úzkej spolupráci Tel-Avivskej univerzity a Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Prezident Rudolf Schuster si potom uctil pamiatku obetí holokaustu položením kytice kvetov k bratislavskému pamätníku na Rybnom námestí. Na záver sa zúčastnil na vernisáži výstavy obrazov Tibora Spitza v Slovenskom národnom múzeu nazvanej symbolicky „Aby sa to už nikdy nestalo...“. Prezident Rudolf Schuster je hlavným iniciátorom toho, aby sa 9. september v Slovenskej republike pripomínal ako Pamätný deň obetiam holokaustu a rasového násilia.
Prezident SR sa zúčastnil na pietnom zhromaždení
Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastnil na pietnom zhromaždení k prvému výročiu teroristického útoku na americké mestá. Pietne zhromaždenie sa uskutočnilo pred budovou veľvyslanectva USA v Bratislave. Prezident Schuster okrem iného vo svojom príhovore uviedol, že Slovenská republika medzi prvými odsúdila teroristický útok a vyjadrila podporu americkému ľudu. Zdôraznil tiež nevyhnutnosť vzájomnej solidarity a spoluúčasti v zápase o humanizmus a demokraciu, v ktorom chce byť Slovenská republika aktívnym účastníkom.
10. september 2002
Prezident SR na oficiálnej návšteve v Rumunsku
Slovenský prezident Rudolf Schuster, ktorý je na oficiálnej návšteve Rumunska, začal dnešný deň účasťou na Ekonomickom fóre rumunských a slovenských podnikateľov. Prítomný bol aj prezident Rumunska Ion Iliescu. Rudolf Schuster okrem iného povedal: „Ak som pred dvoma rokmi pri podobnej príležitosti v Bratislave vyjadril nespokojnosť so stavom obchodnej výmeny, dnes môžem s potešením konštatovať, že hospodársku spoluprácu našich dvoch krajín v posledných dvoch rokoch charakterizujú pozitívne tendencie. Celkový obrat zahraničného obchodu medzi Slovenskom a Rumunskom v roku 2001 sa v porovnaní s rokom 2000 zvýšil o vyše štvrtinu a slovenský vývoz do Rumunska sa od roku 1999 zdvojnásobil. Podobné priaznivé tendencie možno očakávať aj v tomto roku.“
V popoludňajších hodinách zavítal slovenský prezident so svojou delegáciou do župy Timiš, kde sa stretol s prefektom župy, predsedom Župnej rady, predsedom Obchodnej a priemyselnej komory z Temešváru a Aradu. Na záver pobytu v Rumunsku sa Rudolf Schuster ešte stretol s krajanskou komunitou a zaujímal sa o konkrétne potreby našich krajanov. S potešením prijal správu, že Rumunsko je krajina, kde sa slovenská menšina môže plne rozvíjať a je jej umožnené politické zastúpenie v zákonodarnom zbore.
9. september 2002
Prezident SR na oficiálnej návšteve v Rumunsku
Dnes ráno odletel na štátnu oficiálnu návštevu Rumunska prezident SR Rudolf Schuster s manželkou. Členmi delegácie sú štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Jaroslav Chlebo, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Ľubo Roman a predseda Krajského úradu Košice Štefan Vranovský, ako aj viacerí slovenskí podnikatelia. Po slávnostnom privítaní na nádvorí paláca Cotroceni rokoval najprv slovenský prezident s rumunským prezidentom Ionom Iliescom medzi štyrmi očami a potom pokračovalo rozšírené rokovanie prezidentov oboch krajín. Rudolf Schuster ocenil, že Rumunsku sa podarilo za dva roky zmeniť vnímanie v medzinárodnom spoločenstve a dnes patrí k pravdepodobným kandidátom na rozšírenie NATO. Rumunského prezidenta zaujímala atmosféra pred blížiacimi parlamentnými voľbami u nás a povolebné usporiadanie. V tejto súvislosti Rudolf Schuster uistil svojho kolegu, že Slovensko aj po vytvorení novej vlády bude mať záujem o prehlbovanie dialógu s rumunskou stranou na všetkých úrovniach. Obaja štátnici sa okrem iného zasadzovali za oživenie v minulosti tradične dobrej spolupráce v oblasti cestovného ruchu formou využívania obnovených kapacít rumunského čiernomorského pobrežia. Keďže Rumunsko má záujem uskutočniť rozsiahlu obnovu svojho energetického systému, veľká šanca sa ponúka aj slovenským podnikom, predovšetkým SES Tlmače, ktoré už v minulosti participovali na výstavbe niekoľkých energetických zariadení v Rumunsku. Potom sa slovenský prezident vo vládnom paláci Victoria stretol s predsedom vlády Rumunska Adrianom Nastasem. Skonštatovali, že vzájomné vzťahy medzi našimi krajinami sú tradične dobré a bez sporných otázok. Rudolf Schuster poďakoval rumunskej vláde, že sa stará o našich krajanov. Zároveň ocenil opakovanú podporu Rumunska a recipročnú dohodu o podpore kandidatúr na post nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN. (Slovensko kandiduje na tento post na obdobie rokov 2006 – 2007 a Rumunsko na obdobie rokov 2004 –2005.) V obchodno-ekonomickej oblasti je našim cieľom zvyšovať ekonomickú prítomnosť slovenských podnikov v hospodárstve Rumunska.
Rudolf Schuster sa stretol aj s predsedom Poslaneckej snemovne Valerom Dorneanom a predsedom Senátu - Hornej komory rumunského parlamentu Nicolae Vacaroion. Hlavnou témou rozhovorov bola spolupráca Slovenska ako stredoeurópskej krajiny a Rumunska, ktorému sa darí napĺňať ambície stať sa stabilizačným faktorom Balkánu. Táto spolupráca môže pomôcť najmä pri presadzovaní záujmov oboch krajín na medzinárodných fórach. Rudolf Schuster verí, že aj po zvolení nového slovenského parlamentu bude pokračovať doterajšia dobrá parlamentná spolupráca oboch krajín. Slovensko má záujem naďalej pokračovať vo výmenných návštevách parlamentných výborov.
6. september 2002
Prezident SR prijal grófa Otta Lambsdorffa
Prezident SR Rudolf Schuster prijal čestného predsedu Slobodnej demokratickej strany Spolkovej republiky Nemecko a predsedu predstavenstva Friedrich Naumann Stiftung grófa Otta Lambsdorffa. Rudolf Schuster sa zaujímal o situáciu v Nemecku pred blížiacimi sa voľbami do spolkového snemu a o témy, ktoré táto strana považuje za ťažiskové. Otta Lambsdorffa rovnako zaujímala situácia na Slovensku, najmä v súvislosti s možným vývojom krajiny po septembrových voľbách. Rudolf Schuster hosťa ubezpečil o kontinuite našej zahraničnej politiky a nemennosti nášho smerovania do Európskej únie a NATO. Keďže Otto Lambsdorff pôsobí aj ako hlavný vyjednávač nemeckej vlády pre odškodnenie obetí druhej svetovej vojny, zaujímal sa Rudolf Schuster o to, ako by bolo možné urýchliť proces odškodnenia nežidovských obetí u nás. Hosť prezidenta SR informoval, že ho v tejto súvislosti ho očakávajú na Slovensku viaceré rokovania.
Prijatie Jana Marinusa Wiersmu v Prezidentskom paláci
Prezident SR Rudolf Schuster prijal v Prezidentskom paláci Jana Marinusa Wiersmu, člena Európskeho parlamentu. V rozhovore zhodnotili dosiahnutú úroveň v našom integračnom úsilí a pokrok, ktorý Slovenská republika dosiahla pri uzatváraní jednotlivých prístupových kapitol. Analyzovali aj aktuálnu situáciu na domácej vnútropolitickej scéne v súvislosti s blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Rudolf Schuster vyjadril presvedčenie, že nová vláda ktorá po voľbách na Slovensku vznikne bude zárukou demokracie a pokračovania v integračnom úsilí tak, aby bolo dosiahnuté jeho úspešné zavŕšenie.
4. september 2002
Prezident SR ocenil literárneho vedca
Prezident SR Rudolf Schuster prijal pri príležitosti nedávneho životného jubilea – 70. narodenín - literárneho vedca, teoretika a kritika Pavla Števčeka. Za jeho tvorivý prínos do literárnej vedy ho Rudolf Schuster ocenil Krížom prezidenta Slovenskej republiky II. stupňa.
Prezident SR prijal Cyrila Svobodu
Prezident SR Rudolf Schuster prijal podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí Českej republiky Cyrila Svobodu, ktorý prezidentovi SR v mene vlády ČR poďakoval za okamžitú a stále pokračujúcu pomoc Slovenska pri katastrofálnych povodniach v Čechách a najmä v Prahe. Rudolf Schuster v tejto súvislosti navrhol zorganizovanie vedeckej konferencie vodohospodárov a ďalších odborníkov z Nemecka, Rakúska Českej republiky a Slovenska. Cyril Svoboda sa vyslovil za to, aby krízové štáby v Čechách a na Slovensku koordinovali svoju prácu aj v budúcnosti. Prezident SR podpredsedovi vlády ČR poďakoval za podporu českej politickej reprezentácie vstupu Slovenska do NATO. Obaja politici vyslovili presvedčenie, že naše krajiny budú v roku 2004 prijaté do Európskej únie.
Kríž prezidenta SR I. stupňa trom osobnostiam
Prezident SR Rudolf Schuster dnes odovzdal ocenenie Kríž prezidenta Slovenskej republiky I. stupňa trom osobnostiam. Ocenenie získal legendárny hokejista Vladimír Dzurilla (in memoriam) za celoživotný prínos v oblasti športu, ďalej slovenská reprezentantka a plavecká jednotka Martina Moravcová za svoj mimoriadne významný prínos v oblasti športu a herečka Božidara Turzonovová za mimoriadne významný prínos v oblasti kultúry a pedagogickej činnosti. Za Vladimíra Dzurillu prevzala ocenenie manželka Zlata Dzurillová. Rudolf Schuster sa oceneným poďakoval za všetko, čo vykonali pre Slovensko i za reprezentáciu svojej vlasti v zahraničí.
3. september 2002
Prezident SR prijal novú veľvyslankyňu Rumunska
Prezident SR Rudolf Schuster prijal na nástupnej audiencii mimoriadnu a splnomocnenú veľvyslankyňu Rumunska v SR so sídlom v Bratislave Valericu Epureovú. Ocenili veľmi dobrú úroveň vzájomných vzťahov, v rámci ktorých sa v poslednom čase zintenzívňuje najmä dialóg sústredený na spoločné integračné priority oboch krajín. Rudolf Schuster vyzdvihol skutočnosť, že obchodná výmena medzi SR a Rumunskom má vzrastajúcu tendenciu. Tlmočil v tejto súvislosti záujem slovenských podnikateľských subjektov na rozvíjaní užších foriem spolupráce s rumunskými partnermi prostredníctvom zakladania spoločných podnikov. Hovorili tiež o nastávajúcej oficiálnej návšteve prezidenta SR v Rumunsku.
Prezident SR prijal nových veľvyslancov
Prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi dnes odovzdal poverovacie listiny mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Holandského kráľovstva v SR so sídlom v Bratislave Laurent Louis Stokvis. Rudolf Schuster v rozhovore zdôraznil, že doterajšie vzájomné vzťahy na najvyššej úrovni vytvárajú veľmi dobré predpoklady pre hospodársku spoluprácu - Holandské kráľovstvo bolo v roku 2001 druhým najväčším investorom v SR. Prezident republiky pripomenul najmä možnosti spojenia vysokého investičného potenciálu Holandska so slovenskou kvalifikovanou pracovnou silou. V rozhovore s novým veľvyslancom tiež Rudolf Schuster vyzdvihol pomoc Holandského kráľovstva v príprave SR na členstvo v EÚ a NATO.
Poverovacie listiny prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi odovzdal potom mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Švajčiarskej konfederácie v SR so sídlom v Bratislave Rudolf Staub. Obaja predstavitelia vyjadrili potešenie z vysokej úrovne rozvoja vzájomných vzťahov. Rudolf Schuster vyjadril nádej, že diplomatické aktivity nového veľvyslanca pomôžu priniesť na Slovensko ďalšie švajčiarske investície. V tejto súvislosti zdôraznil najmä možnosti vstupov do vznikajúcich priemyselných parkov, ktoré by mali našej krajine prinies nové pracovné príležitosti.
2. september 2002
Prezident SR udelil najvyššie štátne vyznamenania
Pri príležitosti štátneho sviatku - 10. výročia schválenia Ústavy SR udelil prezident SR Rudolf Schuster najvyššie štátne vyznamenania 22 osobnostiam. Slávnostne ich oceneným odovzdal na Bratislavskom hrade za prítomnosti predsedu Národnej rady SR Jozefa Migaša a ďalších významných predstaviteľov štátu a samosprávnych orgánov SR.
Štátne vyznamenanie z rúk prezidenta SR prevzali:
1. Ján Boor Rad Ľudovíta Štúra I. triedy - za mimoriadne významné zásluhy v oblasti slovenskej divadelnej a literárnej vedy a umeleckého školstva 2. Mária Kráľovičová Rad Ľudovíta Štúra I. triedy - za mimoriadne významné zásluhy o rozvoj slovenského divadelníctva a filmového umenia 3. Ester Šimerová - Martinčeková Rad Ľudovíta Štúra I. triedy - za mimoriadne významné zásluhy v oblasti výtvarného umenia 4. Hana Ponická Rad Ľudovíta Štúra I. triedy - za mimoriadne významné zásluhy v oblasti kultúry a za zásluhy o demokraciu a ľudské práva 5. Ján Popluhár Rad Ľudovíta Štúra I. triedy - za mimoriadne významné zásluhy v oblasti športu 6. Beloslav Riečan Rad Ľudovíta Štúra I. triedy - za celoživotný prínos k rozvoju vedy, vzdelanosti a kultúry 7. Alexander Sommer Rad Ľudovíta Štúra I. triedy - za mimoriadne významné vedecké zásluhy v oblasti výživy zvierat 8. Emília Vášáryová Rad Ľudovíta Štúra I. triedy - za mimoriadne významné zásluhy v oblasti kultúry a umeleckého školstva 9. Msgr. Štefan Vrablec Rad Ľudovíta Štúra I. triedy - za mimoriadne významné zásluhy o duchovný rozvoj Slovenskej republiky 10. generálmajor Jozef Blizman vojenský Rad Ľudovíta Štúra II. triedy - za významné zásluhy pri budovaní Ozbrojených síl Slovenskej republiky 11. Martin Bútora Rad Ľudovíta Štúra II. triedy - za významné zásluhy o rozvoj ľudských práv a budovanie občianskej spoločnosti 12. generálporučík Milan Cerovský vojenský Rad Ľudovíta Štúra II. triedy - za významné zásluhy pri budovaní Ozbrojených síl Slovenskej republiky 13. Andrej Červeňák Rad Ľudovíta Štúra II. triedy - za významný prínos v rozvoji esteticko-antropologickej koncepcie výskumu literatúry 14. Ján Milan Dubovský Rad Ľudovíta Štúra II. triedy - za významné výsledky v oblasti archívnictva a regionálnej historiografie 15. Ivan Ďuriš Rad Ľudovíta Štúra II. triedy - za významný prínos v oblasti medicíny 16. Ivan Laluha Rad Ľudovíta Štúra II. triedy - za celoživotný prínos v oblasti politiky a za rozvoj demokracie v Slovenskej republike 17. Štefan Ogurčák Rad Ľudovíta Štúra II. triedy - za významný podiel na budovaní základov ústavného súdnictva v Slovenskej republike 18. Vladimír Petrík Rad Ľudovíta Štúra II. triedy - za významný prínos v oblasti literárnej vedy 19. Martin Slivka Rad Ľudovíta Štúra II. triedy - za významné zásluhy o rozvoj slovenskej kinematografie 20. Miron Zelina Rad Ľudovíta Štúra II. triedy - za celoživotné dielo v oblasti pedagogiky 21. Tibor Ág Rad Ľudovíta Štúra III. triedy - za celoživotný prínos v oblasti rozvoja folkloristiky a etnografie 22. plukovník Ľubomír Orság vojenský Rad Ľudovíta Štúra III. triedy " in memoriam“ - za príkladné a obetavé plnenie služobných povinností v mene Slovenskej republiky
Prezident SR udelil jednu milosť
Prezident SR Rudolf Schuster dnes udelil jednu milosť. Omilostený bol muž s iniciálami Ľ.J. Odsúdený bol v roku 1994 pre trestný čin podľa § 9 ods. 2, § 234 ods. 1, 2 písm. b/ Trestného zákona na trest odňatia slobody vo výmere 5 a pol roka. Z výkonu trestu, z ktorého vykonal takmer štyri roky bol podmienečne prepustený. Keďže v skúšobnej dobe spáchal trestný čin zanedbania povinnej výživy podľa § 213 ods. 1 Trestného zákona súd vyslovil, že zvyšok trestu z predchádzajúceho odsúdenia vykoná. V žiadosti o milosť odsúdený poukázal na to, že po podmienečnom prepustení, nemal trvalý príjem, čím mu vznikol dlh na výživnom. Pokiaľ mal zamestnanie, výživné platil a v súčasnosti má zaostalé výživné vyrovnané. V prípade, že nastúpi výkon zvyšku trestu odňatia slobody, hrozí dôvodná obava, že deti nedostanú opäť, nie jeho vinou, výživné. Žije s družkou a jej dvoma deťmi, o ktoré sa spoločne starajú. Preto prosí o šancu začať žiť riadnym rodinným životom. Minister spravodlivosti Slovenskej republiky odporučil udelenie milosti. Prezident Slovenskej republiky pri rozhodovaní o žiadosti o milosť zohľadnil najmä záujem maloletých detí, nápravu odsúdeného ako aj skutočnosť, že zvyšok trestu, ktorý by mal odpykať bol uložený za trestný čin spáchaný ešte v roku 1994 a je u neho predpoklad, že účel trestu odňatia slobody sa dosiahne aj bez jeho výkonu. Prezident Slovenskej republiky odpustil odsúdenému zvyšok trestu odňatia slobody pod podmienkou, že odsúdený sa počas dvoch rokov od udelenia milosti nedopustí úmyselného trestného činu.
Prezident SR zároveň akceptoval 1 návrh ministra spravodlivosti Slovenskej republiky predložený na základe článku VII. písm. b/ amnestie zo 14. decembra 2000. Prezident Slovenskej republiky v 63 prípadoch žiadostiam o milosť nevyhovel.
|
|