|
|
Tlačová konferencia - 16. 3. 2004
Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Tlačové konferencie prezidenta SR
Tlačová konferencia po rokovaniach prezidenta Slovenskej republiky R. Schustera s prezidentom Rakúskej republiky T. Klestilom 16. 3. 2004
> Zvuková verzia Formát: mp3 Veľkosť: 5,22 MB
> Zvuková verzia, 2. časť Formát: mp3 Veľkosť: 136 kB
Ján Füle, hovorca prezidenta: Vážené dámy, Vážení páni, práve sa skončili rozhovory R. Schustera s T. Klestilom. Poprosím p. prezidenta Schustera o krátku rekapituláciu.
Rudolf Schuster: Vážené dámy, vážení páni, dnes navštívil Slovensko prezident Rakúskej republiky Thomas Klestil. Bola to príležitosť, aby som p. prezidentovi poďakoval za dobrú spoluprácu a za všetko, čo vykonal pre našu dobrú spoluprácu. Iste si všetci dobre pamätáte, že keď sme mali problémy s našiou integráciou do EÚ, bol to práve p. prezident Klestil, ktorý nás podporoval. Pri každých stretnutiach prezidentov zdôrazňoval, že Slovensko má perspektívu a že sa stane členom EÚ, že sa vráti do prvej skupiny. To sa aj stalo. Mohli sme konštatovať, že rozvoj našich vzťahov nebol nikdy na takej dobrej úrovni ako teraz. Osobne som povďačný za všetky dobré rady, ktoré mi dal. Malo to veľký význam. Myslím si, že aj naša spolupráca sa rozvinula tak, že môžeme konštatovať, že pokiaľ ide o dovoz, je Rakúsko na piatom mieste, vývoz na štvrtom mieste a investície na treťom mieste. Preto by sme privítali aj ďalší rozvoj ekonomickej spolupráce, nielen v Bratislave ale aj na strednom a východnom Slovensku. Rakúski podnikatelia sú dobrí prieskumníci, tam kde oni idú, prichádzajú aj iní podnikatelia. Hovorili sme aj o ďalšom rozvoji spolupráce medzi Viedňou a Bratislavou. Narazili sme však na problém diaľnice A6, ktorá trochu brzdí tento rozvoj, preto sme hovorili, že by bolo dobre urýchliť výstavbu zo strany Viedne. Pán prezident Klestil uznal, že ich sľuby neboli splnené. Máme prísľub, že bude do roku 2005, ale my si myslíme, že je reálnejší termín 2007, čo je však dosť neskoro. Spolupráca v prihraničných regiónoch sa nerozvíja tak, ako by sa mohla. Problém je v nedostatku mostov. Preto bude potrebné aj v tejto oblasti splniť naplánované úlohy tak, aby už nič nebránilo jej rozvoju. Dotkli sme sa aj o prechodných opatreniach na voľný pohyb pracovných síl. Ja sa neobávam, že Slovensko zaplaví Rakúsko. Tí čo chceli odísť, sú už dávno preč a ak nám ešte niekto odíde, tak to budú tí, ktorých by sme chceli mať doma. Tých aj v Rakúsku radi privítajú. Tešíme sa aj na spoluprácu v rámci EÚ. Myslím si, že naše krajiny budú úzko spolupracovať a presadzovať spoluprácu v rámci štátov EÚ. Ako súčasť V4 bude Slovensko presadzovať úzku spoluprácu aj v rámci krajín V4 a krajín EÚ. Ešte raz ďakujem prezidentovi Klestilovi za všetko, čo pre našu krajinu a spoluprácu vykonal, želám mu pevné zdravie a verím, že jeho bohaté skúsenosti využijú ešte mnohé medzinárodné organizácie. Ďakujem.
Otázka redaktorky ORF: Využije Slovensko skúsenosti Rakúska aj pri ochrane schengenskej hranice?
Odpoveď R. Schustera: Slovensko má len 98 km shcengenskej hranice. Ide o roviny, lesy a kopce. Samozrejme budeme využívať skúsenosti Rakúska, lebo Rakúsko muselo chrániť schengenskú hranicu. Ale netreba mať obavy Slovensko to určite zvládne, aj finančne. Horšie to bude so susedmi, lebo tí majú väčšie úseky na chránenie. Ale myslím si, že nemusíte mať obavy.
Otázka redaktorky ORF: Ako sa Slovensko pripravuje na ochranu schengenskej hranice?
Odpoveď R. Schustera: Radi prijmeme každú pomoc. Už viackrát sa hovorilo o tom, že na Slovensku vybudujeme školiace centrum. Kde sa bude školiť personál na ochranu hraníc, kde sa budú preberať doterajšie skúsenosti s ochranou schengenskej hranice, využívať aj prístroje a zaškoliť personál.
Ján Füle: Páni prezidenti ďakujem Vám za informácie.
|
|