Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Domáce prejavy - 14. 10. 2003

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Prejavy a vystúpenia > Domáce prejavy prezidenta SR


Prípitok prezidenta Slovenskej republiky pána Rudolfa Schustera na slávnostnej večeri na počesť prezidenta Slovinskej republiky pána Janeza Drnovšeka, Bratislava 14. 10. 2003

Vaša Excelencia,
vážený pán prezident,


dovoľte mi na začiatku tejto slávnostnej večere vyjadriť úprimnú vďaku za to, že ste prijali moje pozvanie na návštevu Slovenska.
Medzi našimi krajinami existujú oddávna putá priateľstva a súčasná vysoká úroveň nášho dialógu je len prirodzeným pokračovaním našej historickej príbuznosti a spoločných záujmov. Naše krajiny majú skutočne veľa spoločného. V minulosti sme boli súčasťou Rakúsko-Uhorskej monarchie, ktorá umelo spájala osudy mnohých malých národov. Potom sme prežili obdobie v iných, menších štátnych útvaroch a neskôr i vo federáciách, ktoré nie vždy rešpektovali naše názory a správali sa neraz paternalisticky.
A znovu veľmi podobne, po páde nedemokratických režimov, sa obe naše krajiny vydali na cestu samostatnosti a integrácie do európskych a transatlantických štruktúr. Navyše, okrem blízkych osudov a mnohých kultúrnych tradícií, máme veľa spoločných slov v našich jazykoch a symbolicky podobné aj názvy našich krajín. Pre ženy žijúce v našich krajinách (o ktorých my muži zvykneme tak často s láskou hovoriť) máme v oboch našich jazykoch dokonca rovnaké pomenovanie - Slovenky. Vo svete si kvôli toľkej zhode zvyknú zamieňať mená našich krajín, čím chtiac - nechtiac, aj oni demonštrujú našu blízkosť.
Je to osud malých a navyše ešte aj mladých štátov. Nejaký čas potrvá, kým ich veľký svet začne rozlišovať. Ja sa rád priznávam k tejto blízkosti, pretože má hlboké korene.
Naše priateľské vzťahy však nestaviame len na historických väzbách. Moderná doba priniesla pred naše národy mnoho výziev, ku ktorým sme sa dokázali postaviť s veľmi podobnými a v mnohých prípadoch totožnými názormi. Máme spoločné integračné ciele - stať sa plnohodnotnými členmi Európskej únie a Severoatlantickej aliancie, čo by sa malo stať onedlho skutočnosťou.
Som preto nesmierne rád, že mám tú česť stretnúť sa s človekom, ktorý dve funkčné obdobia úspešne, s odvahou a štátnickou múdrosťou, viedol slovinskú vládu. Preto nie je náhoda, že Vaša krajina zaznamenala v tom čase pozoruhodné hospodárske výsledky, a to aj v porovnaní s vyspelými štátmi tohto sveta. Tieto výsledky sú motiváciou aj pre nás na Slovensku, lebo sa za nimi skrýva vysoký um, pracovitosť, oddanosť vlasti, ale i jasná vízia budúcnosti krajiny, za ktorou Slovinsko pevne kráča.
Vážený pán prezident,
dobre viem, že Váš vzťah k mojej krajine bol a je veľmi úprimný a že už ako premiér ste vždy podporovali Slovenskú republiku v našich medzinárodných ambíciách. Som rád, že naše priateľské vzťahy a intenzita kontaktov majú rastúcu tendenciu a že obe krajiny majú na tom úprimný záujem. Odráža sa to aj v osobných väzbách na najvyššej úrovni a som presvedčený, že takéto priateľstvá a príbuznosť pováh existujú medzi ľuďmi našich krajín na mnohých úrovniach.

Som rád, že dnes, pri tejto slávnostnej večeri, môžem konštatovať, že naša vzájomná spolupráca sa úspešne rozvíja vo všetkých oblastiach, a že naše vzťahy sú viac ako štandardné. Vzájomne sa rešpektujeme a podporujeme, vymieňame si názory a koordinujeme svoje postupy pri dosahovaní spoločných cieľov. Chcel by som však upriamiť pozornosť na to, aby sme využívali všetky možnosti na ďalšie prehĺbenie vzájomnej spolupráce najmä v hospodárskej oblasti, pri zohľadnení doterajších skúseností, a aby sme tieto zúročili v nových podmienkach už ako členské krajiny EÚ.
Na mnohé európske i svetové problémy sa pozeráme cez prizmu očí malých krajín, čo nás prirodzene núti kooperovať pri presadzovaní záujmov malých a stredných štátov. Aktuálnou sa ukazuje i spolupráca pri koordinácii našich postojov na terajšej Medzivládnej konferencii o Ústavnej zmluve Európskej únie v Ríme a bude tomu tak aj v blízkej budúcnosti po vstupe našich krajín do EÚ.
Osobitný význam však prikladám spolupráci v oblasti kultúry, vedy a školstva, ktoré majú občiansku dimenziu a približujú naše krajiny predovšetkým občanom. Na túto oblasť našich vzťahov nesmieme popri honbe za ekonomickými výsledkami v žiadnom prípade zabúdať. V tejto súvislosti sa chcem poďakovať za podporu a pomoc pri otváraní Katedry západoslovanských jazykov na Ľubľanskej univerzite, kde sa v budúcom školskom roku bude učiť aj slovenčina.
Vážený pán prezident,
za sebou máme spoločnú minulosť, spolu prežívame prítomnosť a čaká nás spoločná budúcnosť. Nech aj toto naše stretnutie je výrazom potvrdenia veľmi dobrých vzťahov medzi našimi krajinami, výrazom vzájomného porozumenia a dôvery, pretože spoločnými silami sa dá dokázať vždy viac.
Rád by som ukončil svoj príhovor prekrásnymi veršami z tvorby Vášho veľkého básnika Francea Prešerna:

Komu napred veselo
zdravljico, bratje čmo zapet!
Bog našo nam deželo,
Bog živi ves slovenski svet!
Nazadnje še, priatelji,
kozarce zase vzdignimo,
ki smo zato se zbratli,
ki dobro v srcu mislimo,
dokaj dni
naj živi
Bog, kar nas dobrih je ljudi!

Spoštovani gospod predsednik,
dvignimo kozarce - na zdravje in na najin skupni uspeh v združeni Evropi!

Komuže venujeme,
bratia, svoj prvý prípitok?
Boh zo slovinskej zeme
nech stvorí šťastný príbytok!

Napokon ešte, bratia,
zavyzváňajme čírym sklom,
že sme si do objatia
dnes padli s dobrým úmyslom.
Nech z pevných nôh
v zlých, dobrých dňoch
nám nedá spadnúť dobrý Boh!

Vážený pán prezident,

pripíjam na zdravie a na náš spoločný úspech v zjednotenej Európe!