|
|
Október
Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Archív správ mediálneho odboru > rok 2001
30. október 2001
Prezident SR podpísal zákony
Prezident SR Rudolf Schuster dnes podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) Ústavy Slovenskej republiky podpísal tieto zákony: 1. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 218/1996 Z. z. o rozhodcovskom konaní a o doplnení niektorých zákonov, 2. Zákon o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov, 3. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa Obchodný zákokonník v znení neskorších predpisov, 4. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov, 5. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 241/1993 Z. z. o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch v znení neskorších predpisov.
Prezident SR v Slovenskom rozhlase
Prezident SR Rudolf Schuster sa v Slovenskom rozhlase zúščastnil na prezentácii umelecko-publicistického pásma Emila Benčíka: Alexander Dubček, prvý muž česko-slovenskej jari. Pri príležitosti 75. výročia Slovenského rozhlasu a 80. výročia narodenia Alexandra Dubčeka vydalo pásmo na štyroch MC nosičoch Vydavateľstvo Rádio Bratislava.
Prijatie Prof. Wolfganga J. Bandiona u Rudolfa Schustera
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster prijal Prof. Wolfganga J. Bandiona, predsedu Comité International de Mauthausen, ktorý mu odovzdal čestnú medailu "pro meritis". Ocenenie je najvyšším vyznamenaním Comitétu a prezident SR Rudolf Schuster ho dostal za zásluhy o zachovanie spomienky na obete bývalého koncentračného tábora Mauthausenu. Prof. Wolfgang de Bandion v súvislosti s odovzdávaním vyznamenania zdôraznil, že podiel slovenského národa v boji proti nacizmu bol silný a preto nesmie zostať zabudnutý.
Prijatie predstaviteľov spoločnosti Jefta SOS Truck Slovakia, s.r.o.
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster prijal predstaviteľov spoločnosti Jefta SOS Truck Slovakia s.r.o., ktorí ho informovali o svojej servisnej činnosti v oblasti cestnej dopravy v prípadoch porúch a nehôd nákladných vozidiel, kamiónov a autobusov. Na nádvorí Prezidentského paláca predviedli ukážku z činnosti zásahového vozidla. Svoju činnosť vykonáva spoločnosť Jefta SOS Truck Slovakia non stop 24 hodín denne. Spoločnosť bola na medzinárodnom poli akceptovaná predovšetkým vďaka vysokokvalifikovanému servisnému personálu a špičkovej kvalite používaných špeciálnych zásahových vozidiel. Tieto disponujú zatiaľ ako jediné v Slovenskej republike, potrebnými certifikátmi a osvedčeniami pre zásahy v rámci cestnej siete celej Európy.
29. október 2001
Prezident SR na prezentácii Slovníka slovenských spisovateľov
V Klube slovenských spisovateľov v Bratislave sa konala prezentácia publikácie Slovník slovenských spisovateľov 20. storočia, na ktorej sa zúčastnil aj prezident SR Rudolf Schuster. Päťstostranovú knihu autorského kolektívu Augustína Maťovčíka, ktorá vyšla vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov v koprodukcii so Slovenskou národnou knižnicou, označil prezident SR za výrazný kultúrny počin a zásadné dielo tvoriace komplexný prehľad autorov minulého storočia a ich bibliografie.
Položenie venca k Pamätníku umučených a popravených komunistickým režimom
Prezident SR Rudolf Schuster dnes na Ružinovskom cintoríne v Bratislave položil veniec k Pamätníku umučených a popravených komunistickým režimom. Položením venca si Rudolf Schuster opätovne pripomenul ich pamiatku. Na pietnom akte boli prítomní predstavitelia Zväzu protikomunistického odboja Jozef Dubníček , predseda Zväzu protikomunistického odboja a Michal Gľonda prvý podpredseda ZPO, ako aj zástupcovia Konfederácie politických väzňov.
Prezident SR prijal významných slovenských prekladateľov
Prezident SR Rudolf Schuster prijal pri príležitosti Dňa prekladateľov významné osobnosti prekladovej literatúry. Rudolf Schuster ocenil ich kvalitnú, umeleckú prácu. Za veľmi významnú považuje skutočnosť, že slovenským čitateľom prinášajú hodnotné literárne diela z mnohých krajín sveta, ktoré sú veľkým prínosom pre rozvoj kultúrneho povedomia. Súčasne im prezident SR zablahoželal k desiatemu výročiu vzniku profesijnej organizácie - Slovenskej spoločnosti prekladateľov umeleckej literatúry.
Prezident SR prijal Jeana Spautza
Prezident SR Rudolf Schuster prijal predsedu Poslaneckej snemovne parlamentu Luxemburského veľkovojvodstva Jeana Spautza, ktorý je na prvej oficiálnej návšteve v SR. Obaja predstavitelia ocenili priateľské vzťahy medzi našimi krajinami. Ako zdôraznil Rudolf Schuster, Luxembursko považujeme za prirodzeného partnera v integrujúcej sa Európe a vážime si otvorenú podporu tejto krajiny našim integračným ambíciám, najmä politike "otvorených dverí" do NATO. Rudolf Schuster zdôraznil, že SR je v plnej miere pripravená na maximálnu spoluprácu s EÚ.
26. október 2001
Stanovisko Kancelárie prezidenta SR
Kancelária prezidenta SR sa dôrazne ohradzuje voči nepresnej interpretácii časti rozhovoru prezidenta SR Rudolfa Schustera, ktorý poskytol rakúskej tlačovej agentúre APA počas oficiálnej návštevy v Rakúskej republike a ktorý nadväzne citovali aj niektoré slovenské médiá. Vytrhnutím slov z kontextu došlo k posunutiu významu a skresleniu obsahu rozhovoru. Prezident SR sa nikdy nevyjadril, že Slovenská republika by chcela vstúpiť do Európskej únie skôr ako Poľsko, Maďarsko a Česká republika. Pravdou je, že sám je iniciátorom myšlienky, aby sa krajiny Višegrádskej skupiny stali členmi Európskej únie približne v rovnakom čase, najradšej spolu. Toto svoje presvedčenie potvrdil aj na oficiálnej tlačovej konferencii v prítomnosti rakúskeho prezidenta Thomasa Klestila 24. októbra 2001 vo Viedni, keď vyhlásil: "Náš strategický zámer je taký, aby sme do EÚ vstúpili približne v jednom termíne, aby sme medzi sebou nemuseli budovať schengenské hranice, ktoré sú príliš drahé." Rovnaké stanovisko vyjadril aj minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan. Kancelária prezidenta SR vyjadruje poľutovanie, že kvôli nepresnému reprodukovaniu slov hlavy štátu došlo k nedorozumeniam, ktoré poškodzujú dobré meno Slovenskej republiky, ale aj Poľskej republiky vo svete.
Jozef Leikert - riaditeľ Mediálneho odboru Tomáš Borec - riaditeľ Odboru zahraničných vzťahov Milan Cigáň - riaditeľ Odboru protokolu Jozef Širotňák - riaditeľ Regionálnej kancelárie prezidenta SR genpor. Mojmír Hergovič - náčelník Vojenskej kancelárie (členovia oficiálnej delegácie návštevy prezidenta SR v Rakúskej republike za Kanceláriu prezidenta SR)
Rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky
Prezident Slovenskej republiky rozhodoval vo veciach žiadostí o milosť.
Rozhodol takto:
A/ udelil milosť:
1/ odsúdenému J. B., ktorý spáchal trestný čin podľa §§ 110 a 124 ods. 1, 2 písm. b/ Trestného zákona, za čo bol odsúdený na úhrnný trest odňatia slobody vo výmere 1 (jedného) roka nepodmienečne, na trest prepadnutia veci a na trest vyhostenia. Udelenie milosti navrhol minister spravodlivosti Slovenskej republiky. Pri rozhodovaní o žiadosti o milosť prezident Slovenskej republiky zohľadnil skutočnosť, že odsúdený už uložený trest odňatia slobody vykonal, prepadnutá vec pripadla štátu a od spáchania skutku uplynulo už 18 rokov. Prihliadnuc aj k tomu, aby odsúdený mohol navštevovať príbuzných v Slovenskej republike, odpustil mu trest vyhostenia s účinkom zahladenia odsúdenia.
2/ odsúdenej K. K., ktorá spáchala trestný čin podľa § 250 ods. 1, 3 písm. b/ Trestného zákona, za čo bola odsúdená na trest odňatia slobody vo výmere 3 (tri) roky nepodmienečne. Súčasne jej bol uložený trest zákazu činnosti na všetky druhy súkromného podnikania na dobu 5 (päť) rokov. Stanovisko ministra spravodlivosti Slovenskej republiky bolo negatívne. Pri rozhodovaní o žiadosti o milosť prezident Slovenskej republiky zohľadnil dovtedajšiu bezúhonnosť odsúdenej, ako aj to, že od spáchania predmetného skutku, odkedy uplynulo viac ako desať rokov, sa odsúdená nedopustila žiadnej trestnej činnosti, ani priestupku. Odsúdená sa riadne stará a riadne zabezpečuje výchovu svojich 6 maloletých detí, z ktorých najmladšie trpí častými ochoreniami a vyžaduje zo strany matky zvýšenú starostlivosť. Prezident Slovenskej republiky jej odpustil trest pod podmienkou, že po dobu 5 (päť) rokov od udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin.
3/ odsúdenej M. G., ktorá spáchala trestný čin podľa § 219 ods. 1 Trestného zákona, za čo bola odsúdená na trest odňatia slobody v trvaní 6 (šesť) rokov nepodmienečne. Udelenie milosti navrhol minister spravodlivosti Slovenskej republiky. Pri rozhodovaní o žiadosti o milosť prezident Slovenskej republiky zohľadnil okolnosti prípadu a situáciu v akej sa nachádzajú jej dve deti, ako aj skutočnosť, že už vykonala takmer polovicu uloženého trestu. Prezident Slovenskej republiky odsúdenej zmiernil uložený trest odňatia slobody, z ktorého jej odpustil 1 (jeden) rok.
B/ v 68 prípadoch milosť neudelil. Pri rozhodovaní prezident Slovenskej republiky vychádzal z predložených návrhov ministra spravodlivosti Slovenskej republiky, so závermi ktorých sa, až na jeden prípad, stotožnil.
Prijatie ministra kultúry SR
Prezident SR Rudolf Schuster prijal na vlastnú žiadosť ministra kultúry SR Milana Kňažka. Okrem zhodnotenia vnútropolitickej situácie minister kultúry informoval prezidenta SR o situácii v slovenskej kultúre, predovšetkým o problémoch s financiami pre oblasť kultúry. Milan Kňažko spomenul, že na budúci rok sa dobuduje časť opery novostavby SND. Ďalším bodom programu boli problémy múzea a galérie v Košiciach. Rudolf Schuster sa zaujímal o Dom zahraničných Slovákov a o materiál transformácie Domu zahraničných Slovákov, ktorý na budúci mesiac prerokuje vláda SR. Hovorilo sa aj o kostolíku v Rákoši pochádzajúceho zo 14. storočia. Na rekonštrukciu objektu chýba ešte 3,5 mil. korún. Prezident SR sa zmienil aj o "vyhlásení Matice slovenskej v súvislosti s prípravou štátneho rozpočtu 2002", v ktorom predstavitelia matice informovali hlavu štátu - podľa ich vyjadrenia - o likvidačnom rozpočte pre túto organizáciu. Milan Kňažko predloží prezidentovi SR písomné stanovisko k financovaniu Matice slovenskej. Rudolf Schuster ho požiadal, aby pri riešení tohto problému zvážil situáciu tejto národnej inštitúcie tak, aby bola zaručená kontinuita jej práce a aby sa predišlo ohrozeniu jej ďalšej existencie. Prezident SR Rudolf Schuster a minister kultúry súhlasia s vybudovaním Pamätníka slovenského vysťahovalectva a zahraničných Slovákov. Finančné prostriedky by sa mali získať vyhlásením celosvetovej zbierky.
25. október 2001
Prezident Slovenskej republiky podpísal tieto zákony:
1. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov a menia a dopĺňajú sa niektoré ďalšie zákony, 2. Zákon o majetku vyšších územných celkov, 3. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v znení neskorších predpisov, 4. Zákon o platových pomeroch a ďalších náležitostiach súvisiacich s vykonávaním funkcie predsedu samosprávneho kraja, 5. Zákon o presune niektorých pôsobností z Policajného zboru na okresné úrady a na krajské úrady, 6. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 303/1995 Z. z. o rozpočtových pravidlách v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 302/2001 Z. z. o samospráve vyšších územných celkov (zákon o samosprávnych krajoch), 7. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 379/1997 Z. z. o prevádzkovaní súkromných bezpečnostných služieb a podobných činností, o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov a o doplnení zákona č. 65/1965 Zb. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov (zákon o súkromných bezpečnostných službách) v znení zákona č. 225/2000 Z. z., 8. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v znení neskorších predpisov.
Zároveň prezident Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky vrátil Národnej rade Slovenskej republiky zákon o investičných stimuloch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
24. október 2001
Oficiálna návšteva prezidenta SR v Rakúskej republike
Na jednodňovú oficiálnu návštevu Rakúskej republiky odcestoval spolu s manželkou Irenou prezident SR Rudolf Schuster. V oficiálnej delegácii je aj minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan. Slávnostný ceremoniál privítania sa uskutočnil na nádvorí Hofburgu. Najprv sa stretol slovenský prezident Rudolf Schuster s rakúskym spolkovým prezidentom Thomasom Klestilom. V úvode vyslovili presvedčenie, že táto návšteva istotne prispeje k prehĺbeniu vzťahov medzi Slovenskom a Rakúskom. Naposledy bol Thomas Klestil na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky 21. novembra minulého roku a neoficiálne sa stretol s Rudolfom Schusterom 10. februára tohto roku počas Majstrovstiev sveta v lyžovaní v Rakúsku. Bilaterálne vzťahy sa v poslednom čase rozvíjajú bezproblémovo a aj dlhodobo neriešené otázky sa podarilo dotiahnuť do zdarného konca, napríklad odmietavé stanovisko rakúskej strany k prevádzkovaniu našich jadrových elektrární v blízkosti rakúskych hraníc. Rudolf Schuster vysoko ocenil rakúsku iniciatívu regionálneho partnerstva, konkrétne ide o spoluprácu Rakúskej republiky s krajinami V 4 a so Slovinskom. Jeden z projektov je zameraný na dobudovanie potrebnej infraštruktúry medzi Slovenskom a Rakúskom, najmä diaľničného prepojenia medzi hraničným priechodom Jarovce a rakúskou diaľnicou A 4, ako aj výstavba mosta medzi Moravským sv. Jánom a Hohenau. V otázkach Európskej únie slovenský prezident zdôraznil, že Slovensko má eminentný záujem na prijatí všetkých krajín V 4 naraz. V otázke rozširovania NATO by sme boli radi, keby nás do NATO prijali počas pražského summitu NATO na jeseň budúceho roka. Obaja prezidenti sa vyjadrili aj k teroristickým útokom v USA. Slovensko, rovnako ako Rakúsko, chce prispieť k vytvoreniu jednotnej, efektívnej a čo najširšej protiteroristickej aliancie. Záverom Rudolf Schuster i Thomas Klestil ocenili dobre sa rozvíjajúcu obchodno-ekonomickú spoluprácu medzi Slovenskom a Rakúskom. Rakúsko je tretím najväčším investorom v SR. Napriek tomu existuje veľa perspektívnych možností na vstup rakúskych investícií na Slovensko či už v oblasti životného prostredia, energetiky alebo infraštruktúry.
O trinástej hodine podával prezident Rakúskej republiky Thomas Klestil s manželkou slávnostný obed na počesť prezidenta SR Rudolfa Schustera s manželkou. Rudolf Schuster v prípitku povedal, že "v najbližšom čase očakávajú Európu dôležité rozhodnutia, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnia aj budúcnosť Slovenskej republiky". Slovenský prezident je presvedčený, že "Slovensko bude mať pri tomto rozhodovaní v Rakúsku spoľahlivého partnera, hlas krajiny, ktorá dôverne pozná svojho suseda, má pri dôležitých historických rozhodnutiach dvojnásobnú váhu". Rudolf Schuster verí, že našej krajine sa aj pričinením Rakúska podarí naplniť integračné ambície a Slovensko sa zaradí do "spoločenstva krajín budujúcich spoločnú stabilnú, demokratickú, bezpečnú a prosperujúcu Európu".
V popoludňajších hodinách prijal prezidenta SR a jeho delegáciu predseda Rakúskeho parlamentu Heinz Fischer. Hlavnou témou rozhovoru boli slovensko-rakúske vzťahy a euroatlantická integrácia. Rudolf Schuster i Heinz Fischer potvrdili záujem o spoluprácu na parlamentnej úrovni, čo má veľký význam najmä pre prípravu SR na vstup a členstvo v Európskej únii. V procese rozširovania hrá podľa slovenského prezidenta svoju úlohu aj faktor historickej, kultúrnej, politickej a ekonomickej jednoty regiónu. Slovensko má rovnako eminentný záujem o členstvo v NATO, čo je umocnené i nedávnymi tragickými udalosťami v USA.
O sedemnástej hodine zavítal prezident SR do Slovenského inštitútu vo Viedni a zúčastnil sa na otvorení výstavy Imricha Weinera-Kráľa pri príležitosti jeho stého narodenia. V Slovenskom inštitúte sa Rudolf Schuster stretol aj s krajanmi žijúcimi v Rakúsku.
Potom sa prezident SR presunul do St. Pőltenu, kde sa stretol s predsedom krajinskej vlády Dolného rakúska Erwinom Prőllom. Zhodli sa na tom, že dobré susedské vzťahy, stabilita a bezpečnosť sú mimoriadne dôležité najmä v súčasnosti, keď sme svedkami teroristického útoku na USA. Obaja sa zasadzovali za rozvoj regionálnej a cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Rakúskom. O cezhraničnej spolupráci hovoril Rudolf Schuster aj vo svojom vystúpení v novootvorenom krajinskom štúdiu ORF - Studio Niederősterreich Rakúskej republiky. Okrem iného povedal, že k rakúskej televízii máme na Slovensku osobitný vzťah. Najmä v rokoch, keď železná opona oddeľovala našu krajinu od okolitého sveta, rakúska televízia bola pre nás oknom nielen do Rakúska, ale do celého slobodného sveta. Napriek zmeneným politickým udalostiam sme ani po dvanástich rokoch nedokázali prepojiť Viedeň a Bratislavu diaľnicou, dokonca ani obnoviť električku a zo siedmich mostov, ktoré sa pred vojnou klenuli nad riekou Moravou, zostali dnes len dva, aj to jeden železničný a druhý pontónový. Bez vybudovania dopravnej infraštruktúry sa ťažko obnovuje komunikácia medzi krajinami, ale aj medzi ľuďmi. Záverom Rudolf Schuster poukázal na skutočnosť, že odborníci označujú oblasť stredného Podunajska v trojuholníku medzi Viedňou, Bratislavou a Győrom za najperspektívnejší región Európy.
23. október 2001
Prijatie veľvyslanca Sýrskej republiky
Prezident SR Rudolf Schuster prijal na nástupnej audiencii veľvyslanca Sýrskej republiky v SR so sídlom vo Viedni Safana Ghanema. Rudolf Schuster zablahoželal Sýrii k zvoleniu za nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na roky 2002-2003. Ďalej ocenil úsilie Sýrie prispieť k vyriešeniu dlhodobého konfliktu na Blízkom východe mierovými prostriedkami v duchu rezolúcii OSN. Naša podpora je vyjadrená aj vyslaním slovenskej mierovej jednotky na Golanské výšiny. Hovorili tiež o perspektívach spolupráce oboch krajín v oblasti hospodárstva, vedy, kultúry a školstva. Rudolf Schuster vyjadril nádej, že prezident Sýrskej republiky Bašar al-Assad v budúcnosti navštívi Slovenskú republiku.
Prijatie veľvyslanca Libanonskej republiky
Prezident SR Rudolf Schuster prijal na nástupnej audiencii veľvyslanca Libanonskej republiky v Slovenskej republike so sídlom vo Viedni Samira Chammu. Rudolf Schuster zdôraznil, že SR považuje Libanon za dôležitú krajinu Stredomoria, s ktorou má dobré vzťahy a bol by rád, keby v blízkej budúcnosti našu krajinu navštívil libanonský prezident Emile Lahoud. Ďalej hovorili o rozvoji vzájomných vzťahov, najmä v ekonomickej oblasti, kde by sme privítali etablovanie libanonských podnikateľov na Slovensku. Prezident SR tiež ocenil prístup Libanonu k riešeniu blízkovýchodnej krízy.
Prijatie veľvyslanca Jordánskeho hášimovského kráľovstva
Prezident SR Rudolf Schuster prijal na nástupnej audiencii veľvyslanca Jordánskeho hášimovského kráľovstva v SR so sídlom vo Viedni Muhei Edine Touqa. Rudolf Schuster zopakoval pozvanie pre Jeho Veličenstvo kráľa Abdulláha II. na oficiálnu návštevu SR a ocenil úsilie Jordánska prispieť k vyriešeniu dlhoročného konfliktu v oblasti Blízkeho východu. Obe krajiny by uvítali rozšírenie spolupráce v oblasti hospodárstva, vedy, kultúry a školstva. Prezident SR verí, že k tomu prispeje i otvorenie honorárneho konzulátu SR v Ammáne.
Prijatie predstaviteľov SOP
Prezident SR prijal dnes na vlastnú žiadosť predsedu Strany občianskeho porozumenia Pavla Hamžíka, podpredsedu SOP Igora Presperína a predsedu poslaneckého klubu Ferdinanda Petráka. Predstavitelia SOP privítali návrh, aby sa Rudolf Schuster stal hlavným koordinátorom zahraničnopolitických aktivít vstupu Slovenska do NATO a Európskej únie a túto iniciatívu podporili aj v mene celej SOP. Ďalej spolu hovorili o blížiacich sa voľbách do vyšších územných celkov, stratégii SOP v jednotlivých regiónoch v súvislosti s týmito voľbami a zákonom o reforme verejnej správy. SOP sa zásadne dištancuje od organizovaného útoku na prezidenta SR, ktorý začal po kritickom vystúpení Rudolfa Schustera v Národnej rade SR. Názor SOP je taký, že prezident si poctivo vykonáva svoju prácu. Predstavitelia SOP rovnako odsudzujú článok Aleša Krátkeho Chaos v hlave štátu, ktorý bol uverejnený 26. mája 2001 v Novom čase. Na záver požiadali prezidenta SR o uvoľnenie Ľudovíta Macháčka, ktorý je toho času vedúcim Kancelárie prezidenta SR, aby sa ako poslanec vrátil do NR SR.
22. október 2001
Prezident SR podpísal štyri zákony
Prezident Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) Ústavy Slovenskej republiky podpísal tieto zákony:
1. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 231/1999 Z. z. o štátnej pomoci, 2. Zákon o patentoch, dodatkových ochranných osvedčeniach a o zmene a doplnení niektorých zákonov (patentový zákon), 3. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 264/1999 Z. z. o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody a o zmene a doplnení niektorých zákonov, 4. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 309/1993 Z. z. o spotrebnej dani z vína v znení neskorších predpisov.
Prezident SR na návšteve v TASR a v denníku Pravda
Prezident SR Rudolf Schuster navštívil Tlačovú agentúru Slovenskej republiky (TASR). Prezrel si jednotlivé pracoviská a besedoval s vedením TASR. Potom Rudolf Schuster zavítal do denníka Pravda, kde sa stretol s vedením redakcie. V neformálnom rozhovore hovorili o vnútropolitickej situácii na Slovensku.
Prijatie Ľubomíra Fogaša u prezidenta SR Rudolfa Schustera
Prezident SR Rudolf Schuster prijal dnes v Prezidentskom paláci Ľubomíra Fogaša, podpredsedu vlády SR pre legislatívu. Podstatou stretnutia bola otázka zabezpečenia súladu rámcovej Dohody medzi Slovenskou republikou a Európskou bankou pre obnovu a rozvoj týkajúcej sa aktivít Medzinárodného fondu na podporu odstavenia Jaslovských Bohuníc s Ústavou SR a s rozhodnutím prezidenta SR Rudolfa Schustera z tohto roku. Ide o podstatu zabezpečenia ústavnosti rámcovej dohody, pretože SR podľa tejto dohody garantuje jej uzatvorenie v súlade s právnym poriadkom SR. Stretnutie malo za cieľ aj zosúladiť názory na formulácie rámcovej dohody pre prípravu finálneho rokovania pred odstavením jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice V1.
19. október 2001
Oficiálna návšteva prezidenta Maďarskej republiky
Prezident SR Rudolf Schuster navštívil dnes so svojím hosťom prezidentom Maďarskej republiky Ferencom Mádlom biskupa Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku ThDr. Gézu Erdélyiho. Počas hodinového stretnutia biskup informoval prítomných hostí o živote Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku, ku ktorej sa v súčasnosti hlási asi 100 000 obyvateľov. Hovorili spolu o dosiahnutých úspechoch, o aktuálnych úlohách, ktoré túto cirkev na Slovensku čakajú a nevyhli sa ani problémom, ktoré táto cirkev rieši a pri riešení ktorých hlava štátu prisľúbila svoju osobnú zaangažovanosť.
18. október 2001
Prezident SR na otvorení kongresu Eurochambres
Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastnil na otvorení IX. kongresu Eurochambres v Kongresovej hale PKO v Bratislave pod názvom Rozšírenie Európy - zlepšenie podnikania. Vo svojom vystúpení ocenil prácu tejto organizácie, ktorá prostredníctvom svojich členov - obchodných a priemyselných komôr v jednotlivých krajinách - podporuje európsky hospodársky rozvoj, a to najmä cez efektívne projekty pri podpore exportu, rozvoji malého a stredného podnikania a informačné prepojenia cez najnovšie technológie. Ďalej Eurochambres prezentuje národné obchodné a priemyselné komory v sídle inštitúcií EÚ v Bruseli a má aj svoj sociálny rozmer, pretože je partnerom Európskej komisie v otázkach sociálnej politiky a zamestnanosti. Rudolf Schuster za významnú považuje aj skutočnosť, že sa IX. kongres Eurochambres koná práve v Bratislave.
Prijatie ministerky zahraničných vecí Macedónskej republiky
Prezident SR Rudolf Schuster prijal ministerku zahraničných vecí Macedónskej republiky Ilinku Mitreva. Hovorili spolu o situácii v Macedónskej republike a o úrovni vzťahov oboch republík. Rudolf Schuster ocenil racionálny prístup Macedónska v riešení krízy spojenej s ozbrojenými aktivitami albánskych povstalcov. Zdôraznil, že SR považuje za prioritnú otázku teritoriálnej integrity a suverenity Macedónska. Slovenská republika vysoko hodnotí výsledky operácie Základná žatva, ktorá potvrdila úlohu NATO ako efektívneho prvku pri riešení medzinárodných kríz. Ďalej prezident SR ubezpečil ministerku zahraničných vecí, že Slovenská republika bude v prípade záujmu Macedónsko podporovať v jeho snahách o začlenenie sa do Svetovej obchodnej organizácie a do združenia CEFTA. Pri rokovaniach sa obaja partneri nevyhli ani súčasnej situácii vo svete, zhodne podporili vojenský zásah USA a ich spojencov na teroristické ciele v Afganistane a vyjadrili presvedčenie, že obrana demokratických hodnôt je záležitosťou celosvetovej koalície boja proti terorizmu.
Oficiálna návšteva prezidenta Maďarskej republiky
Prezident SR Rudolf Schuster sa stretol s prezidentom Maďarskej republiky Ferencom Mádlom, ktorý pricestoval na trojdňovú oficiálnu návštevu Slovenska. Prezidenti okrem iného prerokovali najdôležitejšie otázky bilaterálnych vzťahov a dotkli sa aj aktuálnej otázky terorizmu v súvislosti s útokmi na USA. Zhodli sa na tom, že obrana základných demokratických hodnôt nie je len vecou Spojených štátov, ale sú to hodnoty, na ktorých sú postavené aj základy SR i Maďarska. Rudolf Schuster vyzdvihol skutočnosť, že najmä vďaka dobrým kontaktom sa podarilo odpolitizovať niektoré problémy, ako napr. Gabčíkovo či most Márie Valérie. Prezident SR tiež potvrdil náš eminentný záujem na zachovaní slovenskej identity v Maďarsku a vyjadril vieru, že maďarský parlament schváli novelu menšinového zákona. V súvislosti s ambíciami oboch krajín vstúpiť do Európskej únie sa Rudolf Schuster a Ferenc Mádl zhodli na výhodnosti ich súčasného prijatia do tohto spoločenstva. Prezident SR tiež ocenil politickú podporu i praktický príspevok Maďarska k príprave SR na členstvo v NATO.
17. október 2001
Prezident SR vo firme Osram Slovakia a.s.
Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastnil na slávnostnom otvorení novej výrobnej haly Automotiv firmy Osram Slovakia a.s. v Nových Zámkoch. Rudolf Schuster si prezrel výrobné priestory a stretol sa s vedením firmy Osram Slovakia a.s., ako aj s členmi vrcholového vedenia Osram GmbH Mníchov na čele s prezidentom koncernu Wolfom-Dieterom Bopstom.
Prijatie predsedu strany Smer u prezidenta SR
Prezident SR Rudolf Schuster prijal dnes v Prezidentskom paláci predsedu strany Smer Róberta Fica a tieňového ministra zahraničných vecí zo strany Smer Juraja Zervana. Cieľom ich návštevy bola prezentácia iniciatívy pod názvom Fórum dôvery, ktorá obsahuje návrh na prevzatie garancie prezidentom SR Rudolfom Schusterom za naše aktivity vyvíjané smerom k úsiliu vstúpiť do euroatlantických štruktúr. Ako povedal prezident SR podobný návrh odznel už na Ekonomickom fóre v poľskej Krynici od prezidenta Poľskej republiky Alexandra Kwaśnievského. Jeho podstatou je zabezpečenie kontinuity v našom smerovaní v období tesne pred a po parlamentých voľbách na Slovensku na budúci rok. Podľa Róberta Fica je práve Rudolf Schuster tou osobou, ktorá môže v zahraničnej oblasti zohrať významnú úlohu. V rozhovore sa dotkli aj aktuálnej medzinárodnej situácie a pozornosť venovali aj vnútropolitickým otázkam.
16. október 2001
Prezident SR vymenoval šesť členov Regulačnej rady
Prezident SR Rudolf Schuster vymenoval šesť členov Regulačnej rady ako jedného z orgánov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví: Petra Čarakčieva, Dušana Holoubeka, Jána Klepáča, Jána Matuského, Stanislava Reguliho a Františka Šveca. Na slávnostnom akte bola prítomná ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová, predseda Výboru NR SR pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie Jaroslav Volf a štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Ján Sabol. Členov rady vybrala komisia 27. septembra z kandidátov navrhovaných Národnou radou a vládou. Prezident Rudolf Schuster určil dĺžku funkčného obdobia jednotlivých členov nasledovne: - Ing. Peter Čarakčiev (navrhnutý Národnou radou SR) - na dobu 6 rokov - Ing. Ján Klepáč ( navrhnutý vládou SR) - na dobu 6 rokov - Ing. František Švec ( navrhnutý Národnou radou SR) - na dobu 4 rokov - Ing. Ján Matuský ( navrhnutý vládou SR) - na dobu 4 rokov - Prof Ing. Dušan Holoubek, CSc. ( navrhnutý NR SR) - na dobu 2 rokov - Ing. Stanislav Reguli (navrhnutý vládou SR) - na dobu 2 rokov Prezident SR poveril Petra Čarakčieva zvolať zasadnutie rady do 30 dní.
Prijatie dánskeho veľvyslanca
Prezident SR Rudolf Schuster prijal v Prezidentskom paláci mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Dánskeho kráľovstva Berna Kjeldsena, ktorý vykonal svoju nástupnú audienciu. Hovorili o dánsko-slovenských vzťahoch, ktoré nie sú zaťažené nijakými otvorenými otázkami. Rudolf Schuster vysoko ocenil, že Dánsko ako prvá severská krajina zriadilo na Slovensku svoje veľvyslanectvo. Podľa prezidenta SR je to veľmi dôležitý krok pre zintenzívnenie dánsko-slovenských vzťahov a zjednodušenie ďalšej spolupráce. Ďalej prezident SR veľvyslanca informoval o stave pripravenosti SR na vstup do NATO a EÚ a vyslovil presvedčenie, že skoré rozšírenie NATO je v záujme ďalšieho zjednocovania Európy. Rudolf Schuster ocenil doterajšiu podporu Dánskeho kráľovstva zachovaniu dynamiky prístupového procesu kandidátskych krajín do EÚ a vyjadril nádej, že táto podpora bude trvalá. Súčasne ocenil postoj Dánska v otázke otvorenia pracovného trhu občanom z kandidátskych krajín. Rudolf Schuster a Berno Kjeldsen sa nevyhli ani otázke migrácie Rómov. V tejto súvislosti prezident SR vysoko ocenil prístup dánskej strany, ktorá sa rozhodla ku dňu prístupu svojej krajiny k Schengenskej dohode zrušiť vízovú povinnosť pre občanov SR.
15. október 2001
Prezident SR prijal členov Výkonného výboru ING Group
Prezident SR Rudolf Schuster prijal podpredsedu Výkonného výboru ING Group Michela Tilmanta, generálneho riaditeľa pobočky ING Bannk v Bratislave Jana Hillereda a generálneho riaditeľa ING Nationale Nederlanden Ewouta Steenebergena. Vymenili si názory na otázky týkajúce sa hospodárskeho rozvoja Slovenska. V tejto súvislosti hovorili o ďalšom pôsobení i rozvoji aktivít ING na Slovensku ako aj v regióne strednej Európy. Rudolf Schuster sa tiež zaujímal o ich názor na dôchodkovú reformu, ktorá v súčasnosti v našej krajine prebieha.
Prezident SR prijal reverenda Dušana Tótha
Prezident SR Rudolf Schuster prijal reverenda Dušana Tótha z Kanady. Reverend Tóth odovzdal prezidentovi SR darovaciu listinu k daru bývalého generálneho tajomníka Svetového kongresu Slovákov Dušana Tótha z Kanady Slovenskej republike. Tento dar tvorí archívno-dokumentačná zbierka Svetového kongresu Slovákov obsahujúca rôzne písomnosti, ako aj archív zvukovej a obrazovej dokumentácie. Jej správcom bude Slovenský národný archív, kde je dokumentačný materiál deponovaný už od mája t.r.
Prezident SR prijal predstaviteľov Klubu výtvarných umelcov
Prezident SR Rudolf Schuster prijal delegáciu popredných výtvarných osobností Slovenska vedenú predsedom Klubu výtvarných umelcov Ladislavom Skrakom. Prítomný bol aj predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Karol Schwarz. Informovali hlavu štátu o prípravách výstavy "Slovensko - V boji za slobodu!", ktorá má byť inštalovaná v novembri t.r. na pôde Slovenského inštitútu v Moskve. Výtvarníci zároveň požiadali Rudolfa Schustera, aby nad výstavou prevzal záštitu. V čase otvorenia výstavy by mal byť prezident SR na oficiálnej návšteve v Rusku. Umelci s Rudolfom Schusterom prediskutovali i možnosti dlhodobejšieho výhľadu projektu výstavy v ďalších krajinách, najmä v Rakúsku v Slovenskom inštitúte vo Viedni.
Prezident SR prijal ministra zahraničných vecí Štátu Izrael
Prezident SR Rudolf Schuster prijal v Prezidentskom paláci podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí Štátu Izrael Šimona Peresa. Ide o historicky prvú návštevu Slovenskej republiky z Izraela na tejto úrovni. Rudolf Schuster v mene občanov SR tlmočil hosťovi úprimnú sústrasť v súvislosti s nedávnym leteckým nešťastím nad Čiernym morom, pri ktorom zahynuli desiatky izraelských občanov. Obaja partneri spolu hovorili o súčasnej situácii vo svete po nedávnych teroristických útokoch v USA. Vyjadrili presvedčenie, že na obranu demokratických hodnôt je potrebné vytvoriť širokú celosvetovú protiteroristickú koalíciu bez akýchkoľvek náboženských poddextov v súlade s príslušnými rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN. Súčasne vyslovili nádej, že teroristické štruktúry budú čo najskôr eliminované. Prezident SR sa ďalej zaujímal o najnovší vývoj na Blízkom a Strednom východe a rozhodne odsúdil fanatický terorizmus namierený proti civilnému obyvateľstvu. Vyjadril svoje presvedčenie, že izraelská strana bude pri svojej legitímnej obrane využívať formy rešpektujúce medzinárodné právo. Rudolf Schuster tiež ocenil osobné úsilie Šimona Peresa o dosiahnutie prímeria a obnovu mierových rokovaní s palestínskou stranou. Obaja partneri ďalej podporili intenzifikáciu vzájomného obchodu, ktorý už v súčasnosti prejavuje stúpajúcu tendenciu. Hovorili tiež o spolupráci v ostatných oblastiach. Prezident SR podporil založenie Peresovho centra mieru v Slovenskej republike. V budúcnosti by sa toto centrum mohlo angažovať v rozličných mierových iniciatívach. Na záver Rudolf Schuster vyjadril presvedčenie, že v roku 2002 sa uskutoční odložená návšteva prezidenta Štátu Izrael Mosche Katsava v Slovenskej republike.
13. október 2001
Prezident SR ukončil oficiálnu návštevu SRN
Posledný piaty deň oficiálnej návštevy slovenského prezidenta v Spolkovej republike Nemecko začal Rudolf Schuster návštevou radnice v Hannoveri, kde ho privítal primátor Bernd Strauch. Vo svojom príhovore povedal, že Hannover rezonuje vo vedomí väčšiny Slovákov ako moderné, dynamicky sa rozvíjajúce mesto a táto návšteva doterajší dojem len potvrdzuje. "Mnohí majú ešte v živej pamäti minuloročnú Svetovú výstavu EXPO 2000, ktorá urobila mesto známym ďaleko za hranicami Nemecka a prilákala doň množstvo návštevníkov z celého sveta. Vzhľadom na potrebu zotavenia sa po ťažkej chorobe som sa, žiaľ, na Svetovej výstave nemohol zúčastniť, viem však, že bola veľkým úspechom a som rád, že k tomuto úspechu prispela svojou vydarenou expozíciou i Slovenská republika. Pri dnešnej návšteve si zároveň uvedomujem, že aj mnohé mestá na Slovensku majú predpoklady na to, aby sa stali, podobne ako Hannover, centrami moderných technológií, mestami s rozvinutou infraštruktúrou a vyspelým priemyselným zázemím. Vyžaduje si to popri vlastnom úsilí aj dostatočný prílev investícií zo zahraničia, čo je jednou z priorít hospodárskej politiky súčasnej slovenskej vlády, ktorá pre zahraničných investorov za týmto účelom vytvorila systém rozsiahlych výhod. Bol by som rád, keby aj z dnešnej návštevy vzišiel impulz na zintenzívnenie našej spolupráce v tomto smere," povedal Rudolf Schuster. Tesne pred odchodom zo Spolkovej republiky Nemecko prezident SR Rudolf Schuster zavítal do evanjelického ženského kláštora Wienhaus, ktorý bol založený pred rokom 1230. V súčasnosti v kláštore žije 15 mníšok, ktoré sa starajú o umelecké pamiatky nesmiernej hodnoty, sprístupnenie výstav umeleckých predmetov a sprevádzanie návštevníkov po kláštore a jeho zbierkach. Potom sa Rudolf Schuster premiestnil do Hannoveru, odkiaľ špeciálom odletel do Bratislavy a ukončil prvú oficiálnu návštevu v Spolkovej republike Nemecko.
12. október 2001
Prezident SR sa v Hannoveri stretol s G. Schröderom
Prezident Rudolf Schuster sa mal stretnúť so spolkovým kancelárom Gerhardom Schröderom počas prvého dňa svojej návštevy v SRN. Keďže spolkový kancelár musel náhle odcestovať do USA, s Rudolfom Schusterom sa stretol dnes v Hannoveri. Už len tento fakt naznačuje, že slovensko - nemeckým vzťahom prikladá veľký význam. Gerhard Schröder bol na prvej historickej návšteve nemeckého kancelára na Slovensku pred rokom. Rudolf Schuster bol v tom čase po ťažkej chorobe, preto sa osobné stretnutie neuskutočnilo a kancelár hovoril s prezidentom len telefonicky. Na dnešnom rokovaní spoločne odsúdili teroristický útok na USA a zhodli sa na tom, že to bol útok na všetky demokratické štáty. Proti terorizmu treba bojovať dostupnými prostriedkami. Rudolf Schuster informoval Gerharda Schrödera o pripravenosti Slovenska vstúpiť do NATO a EÚ. Verí, že nám k tomu napomôže aj Spolková republika Nemecko. Ďalším bodom rozhovorov bola ekonomická spolupráca Slovenska s Nemeckom, ktorá má vzostupnú tendenciu. Na slávnostnej večeri, ktorú na počesť Rudolfa Schustera s manželkou usporiadal predseda Dolnosaskej krajinskej vlády Siegmar Gabriel, slovenský prezident povedal, že jedno z popredných miest v spolupráci Dolného Saska s krajinami strednej a východnej Európy zaberá Slovenská republika. "Dolné Sasko figuruje na prvom mieste medzi jednotlivými spolkovými krajinami tak v prípade vývozu zo Slovenska, ako aj dovozu k nám. To je silná pozícia, ktorá pozitívnym spôsobom poznačila naše vzájomné vzťahy. Slovensko je navyše vďaka firme Volkswagen najsilnejším exportérom automobilov do Nemecka." Po skončení večere sa Rudolf Schuster stretol s Josefom Homeyerom, biskupom z Hildesheimu a navzájom sa informovali o náboženskom dianí na Slovensku a v Nemecku.
Prezident SR v spolkovej krajine Dolné Sasko
V dopoludňajších hodinách sa prezident SR Rudolf Schuster s manželkou, ktorý je na prvej oficiálnej návšteve Spolkovej republiky Nemecko, letecky presunul z Drážďan do Hannoveru a začal návštevu spolkovej krajiny Dolné Sasko. V meste Wolsfsburg zavítal do automobilového koncernu Volkswagen, ktorý má svoju pobočku aj v Bratislave, kde sa len v minulom roku vyrobilo 180000 aut. Na pracovnom obede, ktorý usporiadal predseda predstavenstva Volkswagen AG Bernd Pischetsrieder, Rudolf Schuster povedal, že: "Wolkswagen sa stal pre Slovákov synonymom kvality a pre mnohých zahraničných podnikateľov aj symbolom odvahy expandovať na nové trhy, priniesť know-how kapitál a tak ekonomicky pozdvihnúť krajiny a regióny za bývalou železnou oponou. Mimoriadne potešiteľné je, že rozhodnutie koncernu investovať na Slovensku sa ukázalo ako správne a výhodné nielen pre Nemecko, ale i pre transformujúcu sa slovenskú ekonomiku. Úspech Volkswagenu na Slovensku je zásluha prezieravého rozhodovania jeho manažérov a zároveň dôkaz toho, že Slovenská republika má dostatočný potenciál vysoko kvalifikovaných pracovných síl, schopných splniť nároky zahraničných investorov a držať krok s dynamickým vývojom moderných technológií a pracovných postupov vo svete."
11. október 2001
Prezident SR v Drážďanoch rokoval s krajinským premiérom
Po návrate do Drážďan Rudolf Schuster rokoval s ministerským predsedom spolkovej krajiny Sasko Kurtom Biedenkopfom. Obaja vyjadrili presvedčenie, že stretnutie bude impulzom na ďalšie zintenzívnenie obojstranne výhodnej spolupráce medzi Slovenskom a spolkovou krajinou Sasko. (Kurt Biedenkopf navštívi Slovensko koncom novembra tohto roku.) Rovnako sa zhodli v tom, že rozšírenie Európskej únie o nové kandidátske krajiny je programom hospodárskeho rastu pre celú Európu a šancou pre celé európske hospodárstvo, čím sa otvára perspektíva spoločného trhu s približne 500 miliónmi obyvateľov. Zároveň prejavili záujem o čo najrýchlejšie podpísanie Memoranda o spolupráci medzi Slovenskou republikou a Slobodným štátom Sasko, ktoré v súčasnosti nadobúda konkrétnu podobu. Podpis uvedeného dokumentu rozšíri vzájomnú výhodnú spoluprácu vo všetkých oblastiach, najmä v hospodárskej oblasti. Večer navštívil Rudolf Schuster s manželkou predstavenie opery Fidelio od Ludwiga von Beethovena. Potom usporiadal ministerský predseda Kurt Biedenkopf s manželkou na počesť slovenského prezidenta s manželkou slávnostnú večeru. Rudolf Schuster vo svojom prípitku najprv poďakoval za milé a priateľské prijatie. Povedal: "Iste nie je náhoda, že program mojej štátnej návštevy v Nemecku ma priviedol do Saska, ktoré okrem toho, že prispeje svojim podielom pri rozhodovaní o členstve Slovenskej republiky v Európskej únii, má aj dôležitú úlohu spravodajcu pre otázky rozširovania únie."
Prezident SR zavítal do spolkovej krajiny Sasko
Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou pokračuje tretí deň v oficiálnej návšteve Spolkovej republiky Nemecko. Krátko po deviatej hodine odletel z Berlína do Drážďan na návštevu spolkovej krajiny Sasko. V sprievode predsedu krajinskej vlády Sasko Kurta Biedenkopfa si prezrel kostol Frauenkirche a pešo sa prešiel starým mestom. Potom sa vrtuľníkom premiestnil do Lipska, kde navštívil podnik na prepravu plynu a spoločnosť poskytujúcu energetické služby Verbundnetz Gas AG.
10. október 2001
Prezident SR podpísal zákon
Prezident Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) Ústavy Slovenskej republiky podpísal zákon, ktorým sa mení zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 118/1996 Z. z. o ochrane vkladov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 154/1999 Z. z. a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 328/1991 Zb. o konkurze a vyrovnaní.
Prezident SR na seminári o hospodárskej spolupráci v Berlíne
Po presune do Berlína viedla cesta slovenského prezidenta na seminár Slovensko - Nemecko: Šance na užšiu hospodársku spoluprácu, ktoré zorganizovali Spoločnosť pre juhovýchodnú Európu a Komerčná banka. Vo svojom vystúpení Rudolf Schuster predstavil Slovensko ako dôveryhodnú krajinu, ktorá transformáciou hospodárstva vytvára podmienky pre zahraničné investície a hospodársku spoluprácu. Zmienil sa aj o tom, že vlani sme sa stali 30. členskou krajinou OECD, na čom má zásluhu i Nemecko, ktoré nám vyslovilo jednoznačnú podporu. Ako povedal, členstvom v OECD Slovenská republika splnila jednu z troch zahraničnopolitických priorít súčasnej koaličnej vlády. Druhou a treťou je členstvo v NATO a v Európskej únii.
Rudolf Schuster hovoril aj o summite prezidentov desiatich štátov, ašpirujúcich na členstvo v NATO, na ktorom sa minulý týždeň zúčastnil v Sofii. "Na tomto významnom stretnutí som vo svojom vystúpení zdôraznil, že bezprostredne po teroristickom útoku na Spojené štáty americké si prezident, parlament, vláda i občania Slovenska počínali v súlade s vlastnou demokratickou voľbou budúcnosti - podporili praktické kroky, ktoré dosvedčujú, že naša krajina sa vedome správa už ako člen euroatlantických integračných zoskupení. Pripojili sme sa jednoznačne a okamžite nielen k celosvetovým prejavom solidarity s obeťami teroru. Pripojili sme sa jednoznačne a okamžite aj k formovaniu svetovej antiteroristickej koalície. Neuvažujeme o inej ceste, nezamýšľame prizerať sa z ústrania, nemienime iba deklarovať spoluúčasť. Prijímame svoj diel spoluzodpovednosti za úspech celosvetového úsilia na obranu demokratických hodnôt."
Keď hovoril o eruoatlantických integračných zoskupeniach, nezabudol pripomenúť medzinárodnú konferenciu pod názvom Európske nové demokracie: líderstvo a zodpovednosť, ktorú sme zorganizovali v máji tohto roku v Bratislave. "Konferenciu pri všetkej skromnosti považujeme za vrcholné podujatia slovenskej zahraničnej politiky v celej doterajšej osemročnej existencie samostatného Slovenska. Aj jej odozva v zahraničí nám dáva nádej, že sme sa podujali na aktuálnu, zmysluplnú a efektívnu aktivitu. Cez demonštráciu solidarity zúčastnených predstaviteľov vlád na úrovni premiérov desiatich krajín, ašpirujúcich na členstvo v NATO a desiatok ďalších významných účastníkov z radov politikov, vedcov či publicistov vyslala do sveta zreteľný signál o našej vôli a voľbe: chceme sa stať čo najskôr členmi atlantickej aliancie. Tej aliancie, ktorá vyznáva a bráni najvyššie hodnoty demokracie, slobody, vlády práva a solidarity."
Na adresu Spolkovej republiky Nemecko slovenský prezident pripomenul ubezpečenie spolkového kancelára Gerharda Schgrődera počas jeho vlaňajšej návštevy v Bratislave, podľa ktorého, ak sa bude NATO rozširovať, Nemecko podporí Slovenskú republiku. Rudolfa Schustera najviac teší skutočnosť, že sme v Nemecku vnímaní ako budúci partner v Európskej únii. Slovensko a Malta sa totiž uvádzajú v Nemecku ako najpripravenejšie kandidátske krajiny spomedzi tých, s ktorými sa začalo rokovať až po roku 2000. Najideálnejšie by bolo, keby sme vstúpili do Európskej únie spolu s našimi susedmi a partnermi z V4. "Od členstva v Európskej únii si sľubujeme významnú pomoc pri preklenutí pretrvávajúcich problémov ekonomicko-sociálneho charakteru, vrátane reštrukturalizácie priemyslu, zefektívnenia poľnohospodárstva, daňových reforiem, rozvoja regiónov a ich samosprávy, zníženia vysokej nezamestnanosti či nežiadúcej imigrácie časti našich občanov rómskeho pôvodu. Spomínam to na ilustráciu ako problémy, ktoré by sme neboli v stave zdolať len vlastnými silami, preto prikladáme taký význam podporným fondom Európskej únie. Dobre si pritom uvedomujeme, že nakladanie s nimi je otázkou citlivou nielen z hľadiska kreditu krajiny, ktorá je na takéto fondy odkázaná, ale aj z hľadiska nálad občana - daňového poplatníka v krajinách, ktorých ekonomike môže Európska únia vďačiť za svoju pozíciu poskytovateľa fondov. Spolková republika Nemecko so svojim zreteľným vkladom do fondov únie má celkom iste morálne právo dožadovať sa transparentného nakladania s nimi v rámci únie i v krajinách uchádzajúcich sa o členstvo. Dnes sme na Slovensku bohatší aj o skúsenosť s takouto previazanosťou či reflexiou fungovania Európskej únie."
Druhý deň oficiálnej návštevy v Spolkovej republike Nemecko Rudolf Schuster zakončil návštevou koncertu Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala v berlínskom Schauspielhause.
Prejav
Prezident SR navštívil spolkovú krajinu Brandenbursko
Krátko pred obedom sa v Berlíne uskutočnila prezentácia nemeckého prekladu knihy pod názvom Im Strudel der Geschichte (Vo víre dejín), ktorú vydalo Hohenheim Verlag zo Stuttgartu. S príhovorom vystúpil bývalý minister zahraničných vecí Hans Dietrich Genscher, ktorý do knihy napísal aj úvod. Rudolf Schuster doteraz napísal pätnásť kníh. Tesne pred odletom do spolkovej krajiny Brandenbursko položil prezident SR Rudolf Schuster veniec k Centrálnemu pamätníku SRN obetiam vojny a krutovlády na ulici Unter den Linden v Berlíne. Jedna z kníh, ktorú Rudolf Schuster napísal je o Joannesovi Bocatiusovi, niekdajšom starostovi Košíc, ktorý sa narodil v nemeckom Vetzschau. Keďže si ho Rudolf Schuster váži ako mimoriadnu osobnosť, navštívil jeho rodisko a v mestskom zámku diskutoval s historikmi na tému Joannes Bocatius. Hovoril nielen o práci na knihe, ale aj o divadelnej a rozhlasovej podobe Joannesa Bocatiusa. Zároveň prezradil niektoré podrobnosti z Bocatiusovho života v Košiciach, ktoré sa dozvedel pri štúdiu dobových dokumentov a materiálov.
Druhý deň oficiálnej návštevy SRN
Druhý deň prvej oficiálnej návštevy prezidenta SR v SRN začal Rudolf Schuster pracovnými raňajkami so štátnym ministrom zahraničných vecí SRN Christophom Zőpelom. Potom navštívil Nemecký spolkový snem, kde sa stretol s viceprezidentom Nemeckého spolkového snemu Rudolfom Seitersom. Pri rozhovore skonštatovali spokojnosť s úrovňou dvojstrannej spolupráce medzi Slovenskom a Nemeckom na všetkých úrovniach. Rudolf Schuster prejavil záujem Slovenskej republiky o ďalší rozvoj vzťahov a spoluprácu najmä na parlamentnej úrovni, čo má pre našu krajinu mimoriadny význam zvlášť pri podpore procesu rozširovania Európskej únie. Slovenský prezident v krátkosti informoval svojho partnera o najnovších rozhodnutiach NR SR ohľadom zákona o samosprávnych vyšších celkoch, zákona o voľbách do orgánov samosprávnych krajov, zákona o verejnej službe, zákona o štátnej službe a o novele Ústavy SR, ktoré upravuje vzťah medzinárodného a vnútroštátneho práva a vytvára priestor na vstup SR do Európskej únie a do NATO. Rudolf Schuster požiadal nemeckého partnera o podporu Slovenska pri vstupe do NATO v Nemeckom spolkovom sneme. Zároveň spomenul, že naša krajina považuje proces európskej integrácie a vstup krajín strednej a východnej Európy do EÚ za veľkú príležitosť pokračovať v dejinných pohyboch, ktoré pred 10-timi rokmi viedli k zjednoteniu Nemecka. Aj preto očakávame od Nemecka podporu ďalšieho rozširovania Európskej únie, ktorej súčasťou by malo byť aj Slovensko.
V Nemeckom spolkovom sneme sa Rudolf Schuster stretol i s predsedníčkou Kresťansko-demokratickej strany Angelou Merkelovou, ktorej strana je v opozícii. Spoločne ocenili kontakty pravicových strán na Slovensku s Kresťansko-demokratickou stranou, ktoré prispievajú k štandardizácii politického spektra v SR. Niektorí politici Kresťansko-demokratickej strany sa viac razy vyjadrili za rozširovanie severoatlantickej aliancie už v roku 2002 v Prahe, pričom medzi ašpirujúcimi krajinami je Slovensko jedným z najvážnejších kandidátov. V NR SR vznikla Poslanecká skupina za urýchlenie integrácie Slovenska do NATO, čo je prvý prejav politického konsenzu medzi koalíciou a opozíciou v otázke členstva v NATO. Aj vďaka tomu je za vstup do NATO 52 percent obyvateľstva. Ešte lepšia situácia je v podpore vstupu do Európskej únie, až dve tretiny Slovákov prejavujú záujem o vstup do Európskej únie. Ak sa Kresťansko-demokratická strana neraz ostrejšie vyjadruje v prospech ochrany nemeckého trhu práce a obmedzenia pohybu pracovných síl z budúcich členských krajín Európskej únie, obavy zo Slovenska nemusí mať. Migrácia zo Slovenska je malá a nepredpokladá sa veľký nárast ani po vstupe Slovenska do Európskej únie. Práve naopak. Včasná integrácia našej krajiny do EÚ a postupné zvýšenie životnej úrovne odstránia motívy na migráciu.
Z budovy Nemeckého spolkového snemu slovenský prezident prešiel na berlínsku radnicu, kde ho prijal úradujúci primátor mesta Berlín Klaus Wowereit. Tým, že Rudolf Schuster bol niekoľko rokov primátorom Košíc, dôverne pozná prácu a starosti, s ktorými sa berlínsky primátor stretáva. Vo svojom príhovore povedal, že s osobitným pohnutím vníma skutočnosť, že sa nachádza v meste bohatom na historické udalosti, ktoré zásadne ovplyvnili nielen dianie v Nemecku, ale i v Európe a na celom svete. "Berlín zažil obdobie rozmachu a slávy, ale aj strádania a neistoty. Hrôzy druhej svetovej vojny na dlhé desaťročia poznačili jeho vzhľad a vývoj a krutý múr rozdelil to, čo vždy patrilo k sebe. A keď sa už zdalo, že tragické rozdelenie mesta a celej krajiny sa stáva trvalým, prišla pokojná, ale rozhodná spoločensko-politická zmena, na čele ktorej boli ľudia odmietajúci žiť ďalej v ovzduší neslobody a pretvárky. Aj pre väčšinu obyvateľov bývalého Česko-Slovenska bol pád berlínskeho múru signálom k zásadným zmenám."
V ďalšej časti príhovoru Rudolf Schuster hovoril o tom, že si vysoko váži podporu, ktorú Slovensko dostáva zo strany Spolkovej republiky Nemecko. "Aj keď v bilaterárnych vzťahoch nejestvujú otvorené otázky, radi by sme vzájomné kontakty zintenzívnili a rozšírili zo spolkovej na krajinskú úroveň." Značné rezervy pociťuje Rudolf Schuster vo vzťahu k spolkovej krajine Berlín. Verí, že táto návšteva bude impulzom na ich odstránenie a prispeje k rozšíreniu kontaktov slovenských firiem a podnikateľov s ich partnermi v Berlíne. (Primátor Bratislavy Jozef Moravčík navštívi Berlín na pozvanie Klausa Wowereita 1. novembra t. r.) Záverom Rudolf Schuster zaželal úradujúcemu primátorovi mesta Berlín dobrý výsledok vo voľbách do krajinského parlamentu, ktoré sa uskutočnia o necelé dva týždne. Potom všetci prítomní išli k Brandenburskej bráne a pozreli si túto historickú stavbu.
9. október 2001
Záver prvého dňa oficiálnej návštevy prezidenta SR v SRN
Po stretnutí s Wolfgangom Gerhardtom odišiel SRN Rudolf Schuster so svojim sprievodom do Brandenburska. V Postdame navštívil Filmové štúdio Babelsberg, kde sa stretol s predsedom krajinskej vlády Manfredom Stolpem. Potom si spoločne prezreli ateliéry, ozvučovacie štúdio a strižňu. Rudolf Schuster ďalej navštívil Slovenský inštitút v Berlíne, ktorý spolu s ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom slávnostne otvoril. V sprievode riaditeľa Slovenského inštitútu Petra Krupára si pozrel výstavu Andyho Warhola. Prvý deň náročného programu v Spolkovej republike Nemecko Rudolf Schuster ukončil účasťou na štátnom bankete, ktorý na počesť prezidenta SR a jeho manželky usporiadal prezident SRN Johannes Rau s manželkou. Rudolf Schuster vo svojom prípitku povedal, že na štátnu návštevu prichádza ako najvyšší predstaviteľ spriazneného stredoeurópskeho štátu a mladej demokracie, ktorá sa zrodila ani nie pred desaťročím a ktorá svoje ašpirácie odvíja od pádu berlínskeho múru a mesta, ktoré niekoľko desaťročí symbolizovalo bolestivo rozdelenú Európu. Ako prezident prichádza so žičlivým posolstvom ľudu Slovenska, ktorý túži žiť v zjednotenej Európe a prikladá ruku k tomuto dielu. "Slovensko nie je veľkou krajinou, ktorá by spoluvytvárala svetovú politiku, nechce však byť ani problémom svetovej politiky. Slovensko si zvolilo návrat do rodiny vyspelých a demokratických štátov preto, že v nej vidí najspoľahlivejšiu zábezpeku svojho rozvoja i bezpečnosti. Slovensko pri výbere tejto opcie upieralo a upiera zrak i na Nemecko, ktoré dokázalo dospieť k najvyšším métam demokracie a slobody."
Prezident SR sa v Berlíne stretol so šéfom nemeckej diplomacie
Po stretnutí s nemeckým prezidentom sa Rudolf Schuster presunul do budovy Úradu spolkového kancelára na Willy Brand Strasse, kde ho privítal minister zahraničných vecí SRN Joschka Fischer, ktorý na počesť slovenského prezidenta usporiadal pracovný obed. V prípitku Rudolf Schuster okrem iného povedal, že "Slovensko bolo v minulosti často označované za mladý štát, za krajinu, ktorá sa ešte len učí zásadám demokracie a ktorá má akosi automaticky právo na chyby a omyly. Zdá sa mi, že je najvyšší čas, aby sa tieto a podobné prívlastky stali minulosťou. Slovenská republika je síce stále jedným z najmladších štátov v Európe, avšak onedlho oslávi 9. výročie vzniku a kráča rozhodným krokom smerom k etablovaniu sa v spoločenstve moderných a vyspelých európskych demokracií. Dovolím si tvrdiť, že nás v nasledujúcom období očakávajú mimoriadne významné udalosti. Roky 2002 a 2004 by sa mohli stať rokmi definitívneho zakotvenia Slovenska v modernej Európe." Počas obeda Rudolf Schuster i Joschka Fischer vyjadrili potešenie, že slovensko-nemecké bilaterálne vzťahy nie sú v súčasnosti zaťažené žiadnymi problémami a všetky otvorené otázky, ako napr. problematika odškodnenia židovských a nežidovských obetí nútených prác a riešenie problematiky budovy slovenského zastupiteľského úradu v Berlíne sa podarilo aj zásluhou Ministerstva zahraničných vecí SRN v polovici tohto roku uzavrieť. Rudolf Schuster informoval Joschku Fischera o aktuálnom stave prípravy Slovenska na členstvo v Európskej únii. Slovenská republika je pripravená podporiť kandidatúru Nemecka na miesto nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN v rokoch 2003-2004 a Nemecko je ochotné recipročne podporiť našu kandidatúru na tento post na obdobie rokov 2006-2007. O vzájomnej podpore by sa mala uzavrieť recipročná dohoda. Popoludní sa prezident SR stretol s Wolfgangom Gerhardtom, predsedom poslaneckej frakcie FDP. Rudolf Schuster informoval svojho partnera o tom, že snahou Slovenska je ukončiť rokovania o vstupe do Európskej únie koncom budúceho roku a vstúpiť do Európskej únie spolu s našimi susedmi z V4. Hovorilo sa aj o tom, že politika otvorených dverí Aliancie smeruje k pozvaniu najlepšie pripravených kandidátov na vstup do NATO už počas pražského summitu na budúci rok. Slovensko nechce podľa slov Rudolfa Schustera pri tom chýbať.
Prezident SR začal oficiálnu návštevu SRN
Dnes v dopoludňajších hodinách odletel prezident SR Rudolf Schuster s manželkou Irenou na päťdňovú štátnu návštevu Spolkovej republiky Nemecko. V delegácii je minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan, ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová, minister poľnohospodárstva SR Pavel Koncoš a štátny tajomník ministerstva hospodárstva SR Peter Brňo. V sprievode je aj niekoľko významných podnikateľov. Krátko po prílete privítal prezidenta SR na zámku Bellevue v Berlíne prezident SRN Johannes Rau s manželkou Christianou. Potom sa uskutočnilo rokovanie prezidentov, ktoré bolo poznačené dlhoročným osobným priateľstvom. Rudolf Schuster a Johannes Rau sa naposledy stretli v júni tohto roku v talianskej Verbanii, predtým počas pracovnej návštevy slovenského prezidenta v Berlíne a v Brandenbursku v januári 2000. Týmto stretnutiam predchádzala návšteva Johannesa Raua v Bratislave (16. 9. 2000), ktorá bola vôbec prvou návštevou nemeckého prezidenta na Slovensku. V úvode rokovania obaja prezidenti skonštatovali, že vzťahy medzi Slovenskom a Nemeckom neboli nikdy na takej úrovni ako sú dnes. Ocenili najmä pokrok dosiahnutý v bilaterálnych vzťahoch a podčiarkli význam slovensko-nemeckých vzťahov v zahraničnej politike SR. Rudolf Schuster poukázal na prebiehajúci proces transformácie slovenskej ekonomiky s dôrazom na to, že naša krajina má osobitný záujem o ďalšie rozširovanie obchodno-ekonomickej spolupráce s Nemeckom a jeho spolkovými krajinami. Privítal by, keby na Slovensko prišla delegácia nemeckých podnikateľov, ktorá by preskúmala možnosti ďalšej spolupráce. Rudolf Schuster zároveň ocenil nemeckú podporu spolupráce krajín V4 a pripomenul výhodnosť súčasného prijatia krajín V4 do Európskej únie, čím by sa napríklad nemusela budovať 1440 km dlhá tzv. vonkajšia schengenská hranica so Slovenskom, namiesto 98 km dlhej hranice Slovenska s Ukrajinou. Johannes Rau s uspokojením prijal správu, že prieskumy verejnej miery na Slovensku dlhodobo ukazujú, že za vstup do Európskej únie je vyše 70 percent obyvateľov Slovenska. Ďalším bodom rozhovorov bola integrácia Slovenskej republiky do NATO. Pri tejto príležitosti požiadal Rudolf Schuster Johannesa Raua a Spolkovú republiku Nemecko o podporu nášho integračného úsilia vstupu do NATO. Slovenský prezident verí, že do pražského summitu presvedčíme spojencov, že naša krajina je po každej stránke pripravená na členstvo v NATO. Rudolf Schuster udelil prezidentovi Spolkovej republiky Nemecko Rad bieleho dvojkríža I. triedy za zásluhy a rozvoj vzťahov medzi SR a SRN. Potom Rudolf Schuster prevzal od Johannesa Raua najvyššie nemecké ocenenie Mimoriadny stupeň Veľkokríža za zásluhy Spolkovej republiky Nemecko.
8. október 2001
Prezident SR prijal ústredného riaditeľa Slovenského rozhlasu
Prezident SR Rudolf Schuster prijal ústredného riaditeľa Slovenského rozhlasu Jaroslava Rezníka a účastníkov medzinárodnej konferencie, ktorú verejnoprávny rozhlas usporiadal pri príležitosti 75. výročia svojho založenia. R. Schuster zablahoželal J. Rezníkovi k významnému výročiu inštitúcie, na čele ktorej v tomto období stojí, pričom vyzdvihol význam verejnoprávneho rozhlasu pre Slovenskú verejnosť.
Prijatie Valera Dorneanu
Prezident SR Rudolf Schuster prijal predsedu Poslaneckej snemovne parlamentu Rumunska Valera Dorneanu. Obaja predstavitelia vyjadrili spokojnosť nad úrovňou bilaterálnych vzťahov a konštatovali, že ich záujmy v oblasti integrácie do NATO a EÚ a regionálnej spolupráce sú spoločné. Prezident SR informoval svojho hosťa o prioritách zahraničnej politiky Slovenska a zdôraznil strategický záujem SR získať členstvo v NATO už na Pražskom summite v roku 2002. Ocenil kroky Rumunska, ktoré podniká v snahe integrovať sa do európskych a transatlantických štruktúr, ako aj jeho úsilie o stabilizáciu regiónu juhovýchodnej Európy. Témou rokovania Rudolfa Schustera a Valera Dorneanu bol aj boj proti terorizmu vzhľadom na súčasnú medzinárodnú situáciu a v tejto súvislosti podčiarkli význam stretnutia prezidentov V10 v bulharskej Sofii. Obaja predstavitelia sa zhodli na potrebe zintenzívniť vzájomnú spoluprácu a realizácii projektu Paktu stability.
7. október 2001
Prejav prezidenta SR pri príležitosti začatia protiteroristickej akcie v Afganistane
Vážení televízni diváci, milí spoluobčania,
doslova pred niekoľkými minútami svetové agentúry oznámili začiatok zrejme najväčšej protiteroristickej operácie v modernej histórii. Chcel by som zdôrazniť, že ide o aktivitu, ktorá nie je zameraná proti žiadnemu náboženstvu, národu, alebo štátu. V tomto zmysle aj Slovenská republika plne podporuje ciele operácie. V rámci našich možností sme pripravení podieľať sa na realizácii diplomatických, ekonomických, ale aj vojenských aktivít.
Ako prezident a zároveň hlavný veliteľ ozbrojených síl Vás chcem informovať, že sme otvorili náš vzdušný priestor pre prelety vojenských transportných a ďalších lietadiel. Tiež sme pripravení poskytnúť logistickú podporu. Z rozsahu operácie a miery nášho zapojenia nevyplývajú žiadne priame hrozby pre Slovenskú republiku. Sú tu však nepriame ohrozenia a preto vláda Slovenskej republiky prijala všetky nevyhnutné preventívne opatrenia pre zabezpečenie ochrany citlivých objektov a našich občanov.
Pri posudzovaní a hodnotení bezprecedentného teroristického útoku som medzi občanmi zaznamenal rôzne názory. Rád by som sa k nim vyjadril.
Je nesporný fakt, že teroristický útok definitívne zmenil náš súčasný svet. Ak sme si kládli otázky, čo nám donesie nové tisícročie, tu máme odpoveď. Dnes sme svedkami toho, ako sa menia doktríny, stratégie a pohľad na riešenie bezpečnostných problémov. Ale základné hodnoty ako sloboda, ľudské práva, bezpečnosť, tolerancia, úcta k životu, ale aj porozumenie a zmierenie ostávajú. Obrana týchto základných hodnôt nie je len vecou USA, sú to hodnoty, na ktorých staviame aj naše tradície, náš štát, našu nezávislosť a slobodu. Aj v nedávnej histórii nájdeme dostatok príkladov, kedy sa slovenskí synovia a dcéry dokázali postaviť do skutočného boja za tieto hodnoty. Preto ani dnes nemôžeme ostať bokom a tváriť sa, že sa nás to netýka.
Určite si kladiete otázku, či je možné úspešne eliminovať ohrozenia vyplývajúce z terorizmu. Otázka však stojí inak. Môžeme si dovoliť nečinne sa na ne prizerať? Je možné ostať bokom pri útoku na základné hodnoty našej civilizácie? Moja odpoveď je NIE. Takýto krátkozraký postoj by viedol k nášmu zániku.
Dnes je pred nami zodpovednosť za náš štát. Je to naša spoločná zodpovednosť. Skúste si sami zodpovedať otázku: ako majú žiť naše deti? Aj ja som rodič a všetkým deťom z úprimného srdca želám šťastný a bezpečný život. Preto sa dnes musíme zapojiť do spoločnej obrany tejto vízie.
Som optimista a viem, že túto skúšku zvládneme. Sú tu aj prejavy, ktoré nás všetkých môžu inšpirovať. Sú to vlastenectvo, spolupatričnosť a odhodlanie prekonať prekážky. Niekedy zabúdame práva na tieto pojmy. Majú význam aj pre nás. Nechajme sa nimi inšpirovať a obohaťme nimi aj nás život. A to bude naše konkrétne a slovenské víťazstvo.
Ďakujem Vám za pozornosť.
5. október 2001
Prezident SR vystúpil na summite v Sofii
V Národnom múzeu histórie v Sofii sa dnes začal Summit hláv štátov V 10, ktoré ašpirujú na členstvo v NATO pod názvom Príspevok nových demokracií k euroatlantickej bezpečnosti. Okrem Rudolfa Schustera sa na summite zúčastňuje prezident Litvy Valdas Adamcus, prezidentka Lotyšska Vaira Vike -Freiberg, prezident Rumunska Ion Iliescu, prezident Slovinska Milan Kučan, prezident Albánska Rexhep Mejdani, prezident Estónska Lenart Meri, prezident Chorvátska Stjepan Mesić, prezident Macedónska Boris Trajkovski a prezident Bulharska Petar Stojanov. Prítomný je aj generálny tajomník NATO lord G. Robertson a ďalší predstavitelia NATO. Pozdravné posolstvo účastníkom summitu poslal prezident USA George Bush. Prezident SR Rudolf Schuster vystúpil v druhej časti summitu nazvanej Európa 2002 - podiel zodpovednosti. K udalostiam, ktoré sa nedávno udiali v USA, povedal: "…Slovenská republika sa okamžite a bezvýhradne stotožnila s názorom, že ide o útok na všetky krajiny, ide o útok na civilizáciu. Uvedomujeme si, že boj s terorizmom vyžaduje maximálne nasadenie a ochotu prinášať obete, pretože s terorom nemožno vyjednávať, s terorom nemožno robiť kompromisy, teror musí byť porazený. Chceme byť platnou súčasťou a prínosom pre tvoriacu sa globálnu koalíciu proti terorizmu. Aj preto sme pripravení poskytnúť viac, než verbálnu podporu. Praktické kroky, prijaté v minulých dňoch slovenskou vládou, v súčinnosti s parlamentom a hlavou štátu, ktoré získali aj aprobáciu občanov mojej krajiny, dosvedčujú, že sa vedome správame už ako členovia Aliancie." Potom sa slovenský prezident v krátkosti zmienil o medzinárodnej konferencii pod názvom Nové európske demokracie: Líderstvo a zodpovednosť, ktorá sa konala v máji tohto roku v Bratislave. Hovoril aj o spolupráci krajín, ktoré majú záujem stať sa v čo najkrajšom čase členmi NATO. "Napriek geografickej rôznorodosti nás spája spoločný cieľ - členstvo v Aliancii, kde chceme byť prínosom pre posilnenie nielen jej bezpečnosti, ale i v širšom globálnom rámci. Vďaka Vilniusu, Bratislave a teraz už aj Sofii sme sa k nášmu cieľu priblížili. Nemožno sa však zbaviť ani individuálnej zodpovednosti, ktorú za prípravu na členstvo v NATO nesieme," zdôraznil R. Schuster. Záverom všetkých ubezpečil, že Slovenská republika bude i naďalej podporovať ideu solidarity a spolupráce ašpirantských krajín, usilujúcich o členstvo v Aliancii, ktorá nás posúva k naplneniu vízie zjednotenej a slobodnej Európy.
4. október 2001
Prezident SR Rudolf Schuster odletel dnes, krátko po 14. 00 hod. do Bulharska. V Sofii sa zúčastňuje Summitu prezidentov štátov V 10 ašpirujúcich na členstvo v NATO, ktorí budú diskutovať na tému Príspevok nových demokracií k euroatlantickej bezpečnosti. Vo večerných hodinách sa spolu s ostatnými prezidentmi a predstaviteľmi NATO zúčastní neformálneho stretnutia.
2. október 2001
Rada obrany štátu
Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastnil na rokovaní 43. schôdze Rady obrany štátu, na ktorej sa okrem iných materiálov prerokoval Návrh zákona o brannej pohotovosti, Návrh zákona o obrane Slovenskej republiky a Návrh zákona o ozbrojených silách Slovenskej republiky. Zároveň sa prezident SR zoznámil s Informáciou o opatreniach reagujúcich na bezpečnostnú situáciu v SR, ktorá vznikla v súvislosti s teroristickými útokmi na území USA.
1. október 2001
Prijatie Alexandra Vondru
Prezident SR Rudolf Schuster prijal splnomocnenca vlády ČR pre prípravu Summitu NATO 2002 v Prahe Alexandra Vondru, ktorý pricestoval na Slovensko na pozvanie ministra obrany SR Jozefa Stanka. Hlavu štátu oboznámil s postupom príprav blížiaceho sa summitu a dodal, že nebude ľahké zabezpečiť bezpečnosť štyridsiatichšiestich krajín, ktoré sa summitu zúčastnia. Napriek napätej situácii v súvislosti s teroristickými útokmi v Amerike vyjadril presvedčenie, že momentálny stav nebude mať negatívny vplyv na hladký priebeh summitu. Spoločne posúdili stav pripravenosti Slovenskej republiky na vstup do Aliancie, pričom A. Vondra zdôraznil, že Česká republika plne podporuje Slovensko v jeho úsilí stať sa členom NATO, pretože jeho šance sú podľa českej strany veľmi dobré.
|
|