Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Domáce prejavy - 16. 11. 2002

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Prejavy a vystúpenia > Domáce prejavy prezidenta SR


Príhovor prezidenta SR Rudolfa Schustera na zasadnutí Generálnej rady Združenia podnikateľov Slovenska Bratislava 16. novembra 2002

Vážený prezident Združenia podnikateľov Slovenska,
vážení členovia generálnej rady Združenia,
milé dámy a páni,


som veľmi rád, že sa s vami dnes môžem stretnúť tu v priestoroch, ktoré dýchajú históriou a ktoré vám okrem možnosti stretávania sa poskytujú i umelecké zážitky. Zúčastnil som sa tu s vaším pánom prezidentom na otvorení výstav niekoľkých našich popredných výtvarníkov a chcem sa vám poďakovať za to, že si svoje úspechy v podnikaní nenechávate len pre seba, ale že často podporujete aj iných, v tomto prípade našich výtvarných umelcov.
Dnešné podnikanie si vyžaduje veľa síl a odriekania a úspech, ktorý postupne dosahujete, je vykúpený tvrdou prácou, často na úkor rodiny, i značnou dávkou rizika. Okrem toho dobrovoľne beriete na seba zodpovednosť nielen za seba či svojich blízkych, ale aj svojich zamestnancov. Vaša práca je teda náročná na čas i na psychiku a ja som vám vďačný za všetko, čím prispievate k rozvoju našej krajiny.
Pretože iba ak sa nájde dostatok takýchto ľudí, ako ste vy, ktorí sa podieľajú na rozvoji zdravého podnikateľského prostredia, spoločnosť a ekonomika môže napredovať a môže sa časom vyrovnať vyspelému svetu.
Už niekoľkokrát som vo svojich vystúpeniach upozornil, že zvlášť malý a stredný podnikateľský stav je v našej krajine nedocenený, najmä pokiaľ ide o vytváranie podmienok pre podnikanie.
Pritom ste to práve vy, malí a strední podnikatelia, ktorí sa až 47 percentami podieľate na tvorbe HDP a máte až 56 percentný podiel na zamestnanosti. Tvoríte teda základňu našej ekonomiky a je povinnosťou politikov, aby vám vytvárali zdravé podmienky pre podnikanie. Mám na mysli nielen rozvoj existujúcich spoločností či malých živnostníkov, ktorí už existujú, ale aj vznik nových podnikateľských subjektov.
Ak vychádzam zo schváleného programového vyhlásenia vlády SR, ale i z rozhovorov, ktoré som mal s členmi vlády, myslím si, že si to plne uvedomujú. Verím preto, že budú mať snahu vytvárať optimálne podmienky pre zlepšenie podnikateľského prostredia.
Sám za seba môžem potvrdiť, že budem pokračovať vo svojich iniciatívach, týkajúcich sa zlepšenia podmienok pre malých a stredných podnikateľov.
Vychádzam pritom najmä zo svojich poznatkov priamo z terénu a zo stretnutí s vašimi kolegami. Práve pri návštevách v regiónoch rozhovory s podnikateľmi patria medzi najzaujímavejšie a najproduktívnejšie body môjho programu. Všade sa zaujímam, čím žijete a čo vám bráni vo väčšom podnikateľskom rozvoji. Na základe doterajších poznatkov tvrdím, že je ešte veľa vecí, ktoré treba vylepšiť či sfunkčniť.
Ide napríklad o ešte stále prebujnelú byrokraciu, neúmerné odvodové zaťaženie, neprehľadné, často sa meniace zákony, nízka vymožiteľnosť práva a v neposlednom rade korupcia. Stretol sa s ňou v nejakej forme pravdepodobne každý z vás, a práve ona znižuje šance mnohým schopným a podporuje tých bezohľadných, pokrivujúcich naše podnikateľské prostredie. Myslím, že nemusím zvlášť pripomínať, že neriešenie týchto problémov, alebo len málo účinné opatrenia nám nerobia dobré meno ani v zahraničí.
Riešenie tohto problému naznačuje i programové vyhlásenie vlády, kde sa hovorí o spravodlivejšom vydávaní licencií alebo o vytváraní rovnakých podmienok pre všetkých. Štátna správa musí byť na to, aby podnikateľovi pomáhala a podnikateľ musí mať istotu účinnej právnej ochrany.
Ďalším problémom malých a stredných podnikateľov je nízka dostupnosť úverov. Hoci banky znížili úroky na 9 – 11 %, väčšie šance na ich získanie majú stále veľké podnikateľské subjekty.
Dostávame sa tak do rozporu s deklarovanou potrebou podpory malého a stredného podnikateľského stavu, ale i s rovnosťou šancí.
Všetky tieto námety, ale aj mnohé iné otázky týkajúce sa podnikateľov a ich oprávnených požiadaviek a práv chcem i v budúcnosti podporovať a mienim o nich pravidelne hovoriť či už s predsedom vlády, alebo s ďalšími kompetentnými. Myslím si tiež, že veľkú úlohu by v tomto v budúcnosti mohli zohrať samosprávne kraje.
Teší ma, že Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania, kde má svoje zastúpenie Združenie podnikateľov, ale aj Zväz živnostníkov sa vám usiluje vytvárať dobré podmienky. To je správne, som však presvedčený, že podnikatelia by mali mať svojho zástupcu aj v Slovenskej záručnej a rozvojovej banke, čo som inicioval už u bývalej ministerky financií. Vtedy mi bolo povedané, že sa to bude riešiť, žiaľ, dodnes sa tak nestalo. Preto chcem v tejto veci osloviť súčasného ministra financií a pevne verím v pochopenie a ústretovejší prístup k tejto otázke.
Pri tejto príležitosti musím oceniť i kvalitné pôsobenie vašich profesných organizácii pri tvorbe zákonov dotýkajúcich sa podnikania. V minulosti ste pozitívne ovplyvnili napríklad znenie zákona o obchodných reťazcoch, kde ste navrhli kompromisné riešenie a práve vďaka vám sa podarilo v tejto veci dosiahnuť konsenzus. Rovnako dobrá je i naša vzájomná spolupráca. Verím, že i v budúcnosti sa môžem na vás v prípade potreby obrátiť a, samozrejme i ja budem naďalej pomáhať presadzovať všetky vaše oprávnené požiadavky.
Vážené dámy a páni, načrtol som iba niekoľko problémov, ktoré sú spojené s vašou podnikateľskou činnosťou. Uvedomujem si, že bez vás by Slovensko dnes nestálo pred prahom Európskej únie a nemalo by šancu postupne zlepšovať život občanov. Preto je v záujme nás všetkých, aby ste mali vytvorené podmienky pre Vašu prácu. Už dnes ste najväčšími zamestnávateľmi u nás a ja verím, že časom k vám pribudnú ďalší od tých najmenších živnostníkov, ktorí dajú prácu sebe a svojej rodine až po malé, stredné a veľké podniky zamestnávajúce stále viac ľudí.
Som presvedčený, že iba ak sa bude dariť vám, môže na Slovensku klesnúť nezamestnanosť a zvýšiť sa životná úroveň.
Prajem vám veľa zdravia a síl do ďalšej práce, aby sme už pri našom budúcom stretnutí mohli konštatovať, že sa aspoň v niektorej oblasti podarilo podnikateľské prostredie zlepšiť.