|
|
August
Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Archív správ mediálneho odboru > rok 2003
29. - 30. august 2003
Prezident SR navštívil Banskú Štiavnicu
Prezident Slovenskej republiky R Rudolf Schuster sa v Banskej Štiavnici zúčastnil na stretnutí skupiny slovenských výtvarných umelcov združených v spoločnosti Spectrum ART. Prezident SR Rudolf Schuster si prezrel umelecké diela členov klubu inštalované v meštianskom dome na Višňovského ulici. Počas druhého dňa spoločne s členmi klubu sfárali do štôlne v bani Glanzenberg, kde pri tejto príležitosti odhalili pamätnú tabuľu. Prezident SR Rudolf Schuster sa zaujímal o stav a kvalitu starostlivosti o unikátne banské pamiatky štiavnických baní. V historických priestoroch mestskej radnice sa prezident Slovenskej republiky stretol aj s primátorom mesta Mariánom Lichnerom a členmi mestského zastupiteľstva.
28. august 2003
Prezident SR sa zúčastnil na spomienkovom zhromaždení SNP
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes popoludní zúčastnil v Banskej Bystrici na spomienkovom zhromaždení pri príležitosti 59. výročia SNP Prezident Rudolf Schuster vo svojom príhovore okrem iného uviedol: " Treba tiež pripomenúť, že Povstanie malo nespochybniteľne národný charakter, že jeho idea sa niesla naprieč úzkym straníckym záujmom a aktívne sa ho zúčastnili aj príslušníci iných národov a národností, že v ňom tiekla krv ruská, francúzska, česká, poľská ... Z tohto zorného uhla by sme si mali stále častejšie klásť otázku: po akú hraničnú čiaru možno spochybňovať otvorené vystúpenie národa proti fašizmu? Veď práve ozbrojené Povstanie nás posunulo na stranu štátov brániacich ľudskosť a stavajúcich hrádzu totalite. Takéto spochybňovanie sa iste ťažko počúva ešte žijúcim účastníkom tohto druhého Slovenského národného povstania. A preto práve im patrí naša úcta. Za ich preliatu krv, za následné utrpenie v zajateckých táboroch a v nie jednom prípade i za ústrky a spochybňovanie v povojnových rokoch. Som si vedomý, že vecná a historicky fundovaná diskusia môže byť užitočná. Ale účelové spochybňovanie môže byť rovnako bolestivé ako urážlivé. Povstanie totiž napriek akýmkoľvek diskusiám zostáva svetlým svetlom našich dejín."
Prezident SR udelil štátne vyznamenania
Podľa zákona NR SR č. 37/1994 Z. z. v znení zákona č. 151/ 1997 Z. Z. o štátnych vyznamenaniach a v súlade so svojimi ústavnými právomocami prezident SR J. E. Rudolf Schuster dnes v slávnostných priestoroch Bratislavského hradu udelil najvyššie štátne vyznamenania - Rad Ľudovíta Štúra, ktorý si z jeho rúk prevzali:
Pán Milan Hamada Prezident Slovenskej republiky udelil pánovi Milanovi Hamadovi štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti literárnej teórie a kritiky.
Pán Dušan Jamrich Prezident Slovenskej republiky udelil pánovi Dušanovi Jamrichovi štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj slovenského divadelníctva.
Pani Oľga Ovečková, Prezident Slovenskej republiky udelil pani Oľge Ovečkovej štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti právnej vedy.
Pán Jaroslav Siman Prezident Slovenskej republiky udelil pánovi Jaroslavovi Simanovi štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti detskej kardiochirurgie.
Pán Peter Šťastný Prezident Slovenskej republiky udelil pánovi Petrovi Šťastnému štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj športu a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.
Pani Ľubomíra Zlochová, Prezident Slovenskej republiky udelil pani Ľubomíre Zlochovej štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o ochranu ľudských práv a demokracie.
Pán Ladislav Bielik Prezident Slovenskej republiky udelil pánovi Ladislavovi Bielikovi štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za zásluhy v oblasti reportážnej a športovej fotografie - in memoriam. Vyznamenanie prevzala pani Alica Bieliková - manželka.
Pani Magdaléna Blahušiaková Prezident Slovenskej republiky udelil pani Magdaléne Blahušiakovej štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za významné zásluhy v oblasti operného spevu.
Pán Ivan Kadlečík Prezident Slovenskej republiky udelil pánovi Ivanovi Kadlečíkovi štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za významné zásluhy o rozvoj slovenskej literatúry - vyznamenanie si prevezme dodatočne vzhľadom na pobyt v zahraničí.
Pán Anton Srholec Prezident Slovenskej republiky udelil pánovi Antonovi Srholcovi štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za významné zásluhy v oblasti charity a za pomoc občanom v núdzi.
Pán Miroslav Stolina Prezident Slovenskej republiky udelil pánovi Miloslavovi Stolinovi štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za významné zásluhy v oblasti lesníckej vedy, ekológie a enviromentalistiky.
Pán Ján Starší Prezident Slovenskej republiky udelil pánovi Jánovi Staršiemu štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za významné zásluhy o rozvoj športu a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.
Pán Ján Zachara Prezident Slovenskej republiky udelil pánovi Jánovi Zacharovi štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za významné zásluhy v oblasti športu.
Pán Ľubomír Ďurovič Prezident Slovenskej republiky udelil pánovi Ľubomírovi Ďurovičovi štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za významné zásluhy v oblasti slavistiky a slovakistiky.
Pán Peter Lipa Prezident Slovenskej republiky udelil pánovi Petrovi Lipovi štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za významné zásluhy v oblasti rozvoja kultúry a umenia.
Pán Ján Paľo Prezident Slovenskej republiky udelil pánovi Jánovi Paľovi štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za zásluhy pri zabezpečovaní ochrany hranice Slovenskej republiky - in memoriam. Vyznamenanie prevzala pani Emília Paľová - manželka.
Pán Ondrej Varga Prezident Slovenskej republiky udelil pánovi Ondrejovi Vargovi štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za zásluhy pri ochrane života a majetku - in memoriam. Vyznamenanie prevzala pani Emília Vargová - manželka.
Pán Karol Wlachovský, Prezident Slovenskej republiky udelil pánovi Karolovi Wlachovskému štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za významné zásluhy v oblasti prezentácie slovenskej kultúry v zahraničí.
Prezident SR vymenoval a povýšil generálov Ozbrojených síl SR
Prezident Slovenskej republiky Rudofl Schuster dnes v zmysle ústavných právomocí a príslušných zákonov vymenoval a povýšil generálov Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Na slávnostnom akte bol prítomný minister obrany Ivan Šimko, minister dopravy Pavol Prokopovič a poslanec NR SR Robert Kaliňák. Prezident SR Rudolf Schuster do vojenskej hodnosti generál povýšil: generálporučíka Ing. Milana C e r o v s k é h o, náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky
Podľa čl. 102 ods. 1 písm. h) Ústavy Slovenskej republiky na návrh vlády Slovenskej republiky podľa § 25 zákona číslo 73/1998 Z. z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície v znení neskorších predpisov vymenoval do vojenskej hodnosti generál:
plukovníka JUDr. Tibora G a p l o v s k é h o, generálneho riaditeľa Železničnej polície. Do vojenskej hodnosti brigádneho generála vymenoval: plukovníka gšt. Ing. Petra G a j d o š a, náčelníka štábu operácií a výcviku Generálneho štábu ozbrojených síl SR, plukovníka gšt. Ing. Ľubomíra H á b e r l a, náčelníka štábu logistiky Generálneho štábu ozbrojených síl SR, plukovníka gšt. Ing. Miroslava K o v á č a, veliteľa 1. mechanizovanej brigády Pozemných síl ozbrojených síl SR, plukovníka gšt. Ing. Jozefa K r a k o v s k é h o , zástupcu veliteľa Vzdušných síl ozbrojených síl SR, plukovníka gšt. Ing. Jaroslava K u č u , náčelníka štábu personálneho manažmentu Generálneho štábu ozbrojených síl Slovenskej republiky, plukovníka gšt. Ing. Mikuláša R e g u l u , veliteľa mnohonárodnej brigády Generálneho štábu ozbrojených síl SR, plukovníka gšt. Ing. Jaroslav V ý v l e k a, zástupcu veliteľa Pozemných síl ozbrojených síl Slovenskej republiky. Vzhľadom na jeho pobyt v zahraničí si vymenovací dekrét prevezme neskôr.
Prezident SR ocenil predstaviteľov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster ocenil predstaviteľov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Medailou prezidenta Slovenskej republiky. Na slávnostnom akte bol prítomný aj minister obrany Ivan Šimko a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky Milan Cerovský. Ocenenie prezidenta SR si z rúk Rudolfa Schustera si v Prezidentskom paláci v Bratislave prevzali: genmjr. v. v. Karol Schwarz, čestný predseda SZPB Koloman Vida, člen predsedníctva ÚV SZPB Vojtech Záhorský, člen ÚR SZPB Július Drozd, dôchodca Ján Iľanovský, tajomník OV SZPB Ján Jurčišin, člen SZPB Ján Svetlíik, člen predsedníctva ÚR SZPB Michal Krošlák, predseda OV SZPB Karol Pitka, člen predsedníctva ÚR SZPB Jozef Turic, člen predsedníctva ÚR SZPB Ján Papp, člen MsV SZPB Tomáš Kovalík, predseda OV SZPB Jozef Foltan, člen OV SZPB (pre neprítomnosť otca medailu prevzal syn)
27. august 2003
Rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky vo veciach žiadostí o milosť z 26. augusta 2003
Prezident Slovenskej republiky posudzoval 68 žiadostí o milosť, z ktorých v troch prípadoch udelil milosť, v ďalších nezistil dôvody na jej udelenie.
Milosť udelil: l/ I. K., muž, ktorý bol odsúdený pre trestný čin ublíženia na zdraví podľa § 224 ods. l, 2 Trestného zákona na podmienečný trest vo výmere l rok so skúšobnou dobou na 3 roky a na trest zákazu činnosti vedenia motorových vozidiel na dobu 2 roky. Podstata skutku spočívala v tom, že odsúdený nevenoval dostatočnú pozornosť vedeniu motorového vozidla a narazil do odstaveného nákladného motorového vozidla, v dôsledku čoho jeho manželka ako spolujazdkyňa utrpela zranenia, ktorým na mieste nehody podľahla. U vodiča nebolo zistené požitie alkoholu. Odsúdený je živiteľom piatich maloletých detí, ktoré stratili matku a celá starostlivosť o rodinu ostala na odsúdenom. V dôsledku uloženého trestu zákazu činnosti viesť motorové vozidlá prišiel o prácu. Aby mohol uživiť rodinu, rozhodol sa založiť vlastnú firmu a pokračovať v tom, čo robil. Keďže ide o obchodnú činnosť, bez vodičského oprávnenia to nie je možné. V záujme svojich detí žiadal o odpustenie zvyšku trestu zákazu činnosti. Minister spravodlivosti Slovenskej republiky neodporučil udelenie milosti. Prezident Slovenskej republiky pri posudzovaní žiadosti o milosť prihliadal najmä na záujem piatich detí, o ktoré sa odsúdený stará a je jediným živiteľom rodiny. Tiež zohľadnil skutočnosť, že predtým žil riadnym životom, súdne trestaný nebol, v mieste bydliska požíval dobrú povesť a tiež zo strany zamestnávateľa bol kladne hodnotený. Odpustil preto odsúdenému z v y š o k trestu zákazu činnosti. Na podmienečne uložený trest odňatia slobody sa milosť nevzťahuje.
2/ M. S., muž, ktorý bol odsúdený pre trestný čin krádeže spolupáchateľstvom podľa § 9 ods. 2, § 247 ods. l písm. b/, ods. 3 písm. c/ Trestného zákona na trest odňatia slobody vo výmere 2 roky nepodmienečne. Podstata skutku, ktorý bol spáchaný v roku 1992 spočívala v tom, že so spolupáchateľom odcudzili nákladné motorové vozidlo, ktoré si chcel spolupáchateľ ponechať pre svoju potrebu. Spôsobená škoda na vozidle bola cca 16 000,- Sk. Po nájdení vozidla políciou bolo toto vrátené majiteľovi a škoda uhradená, avšak odsúdený sa vyhýbal trestnému stíhaniu pobytom v cudzine. V zahraničí si našiel pracovné uplatnenie, avšak odlúčenie od rodiny veľmi ťažko znáša. Najviac ho trápi zdravotný stav jeho matky, ktorá v dôsledku jeho neuváženého konania vážne ochorela. Svoj čin úprimne oľutoval a prosí o podmienečné udelenie milosti. Minister spravodlivosti Slovenskej republiky neodporučil udelenie milosti. Prezident Slovenskej republiky pri posudzovaní žiadosti o milosť bral do úvahy skutočnosť, že od spáchania trestného činu uplynulo viac ako l0 rokov, na odsúdeného sa hľadí ako na netrestaného, svoj čin úprimne oľutoval. S prihliadnutím na dobu, ktorá uplynula od spáchania skutku možno dôvodne očakávať, že na jeho nápravu a prevýchovu bude v súčasnosti postačujúci aj podmienečný trest odňatia slobody a preto mu odpustil trest pod podmienkou, že po dobu 5 rokov od udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin.
3/ Š. Š., muž, ktorý bol odsúdený pre trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia podľa § l7l ods. l písm. c/ Trestného zákona na peňažný trest vo výmere l5 000,- Sk a súčasne aj trest zákazu činnosti vedenia motorových vozidiel na dobu l8 mesiacov. Podstata skutku spočívala v tom, že porušil zákaz činnosti viesť motorové vozidlá, ktorý mu bol uložený v súvislosti s dopravným priestupkom. Priestupok nebol spáchaný pod vplyvom alkoholu, ani nedošlo k zraneniu osôb. Vznikla iba hmotná škoda, ktorá bola poškodenej strane uhradená. V dôsledku uloženého trestu zákazu činnosti však odsúdený nemôže vykonávať dovtedajšiu prácu, pretože je spojená s každodenným vedením motorového vozidla, preto žiada o odpustenie zvyšku trestu zákazu činnosti. K žiadosti o milosť sa pripája aj zamestnávateľ a chorý otec odsúdeného, ktorý poukazuje na nepriaznivú sociálnu situáciu rodiny. Prezident Slovenskej republiky pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnil nepriaznivú sociálnu situáciu rodiny, záruku zamestnávateľa, ktorým je hodnotený veľmi kladne, ako aj kladný posudok z miesta bydliska. Vzhľadom na okolnosti prípadu, osobu odsúdeného a jeho nepriaznivú sociálnu situáciu, odpustil odsúdenému zvyšok trestu zákazu činnosti vedenia motorových vozidiel, pričom na uložený peňažný trest sa milosť nevzťahuje.
Oznam
Kancelária prezidenta Slovenskej republiky oznamuje, že po dôkladnej a komplexnej analýze bezpečnostných rizík a po konzultácii s Ministerstvom zahraničných vecí SR sa prezident Rudolf Schuster rozhodol odložiť oficiálnu návštevu v Indickej republike v dňoch 2.-5. septembra 2003 a v Indonézskej republike v dňoch 6. - 9. septembra 2003 na neskorší termín.
26. august 2003
V záhrade Prezidentského paláca odhalili pamätnú tabuľu pri príležitosti 125. výročia elektrického osvetlenia záhrady
Prezident SR Rudolf Schuster a predseda predstavenstva Západoslovenská energetika, a.s. Konrad Kreuzer slávnostne odhalili pamätnú tabuľu, pripomínajúcu významnú historickú udalosť - inštalovanie prvého verejného osvetlenia na území Bratislavy v záhrade paláca gróf Grassalkovicha na slávnosti Spolku typografov. Prezident SR vyzdvihol tento priekopnícky čin nadšencov pre elektrinu združených okolo mladého typografa Štefana Fodora, ktorí mali moderné a pokrokové myslenie a na území hlavného mesta odštartovali v roku 1878 novú éru - už o päť rokov sa v meste začalo s elektrifikáciou priemyselných závodov. Ako ďalej vyzdvihol Rudolf Schuster, naši priekopníci sa postupne stali známi po celej Európe, Štefan Fodor neskôr inštaloval elektrické osvetlenie v parížskej opere či v Aténach a sprevádzal Tomasa Alvu Edisona na návšteve Uhorska a Bratislavy. Odhalením pamätnej tabule na základe návrhu akademického maliara Ondreja Zimku sme podľa prezidenta SR prejavili svoju hrdosť a úctu našim rozhľadeným, úspešným a pokrokovým predkom. Predseda predstavenstva Západoslovenská energetika a.s. Konrad Kreuzer pri tejto príležitosti odovzdal sponzorský dar - šek na 250 000 Sk Detskému domovu v Skalici.
Prezident SR podpísal ratifikačnú listinu k Prístupovej zmluve k Európskej únii
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes v Prezidentskom paláci slávnostne podpísal ratifikačnú listinu k Prístupovej zmluve k Európskej únii. Na slávnostnom akte bol prítomný predseda vlády Mikuláš Dzurinda, predseda parlamentu Pavol Hrušovský, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec EÚ v SR Eric van der Linden a niekoľko veľvyslancov členských krajín EÚ. Prezident Rudolf Schuster v príhovore uviedol, že podpísaním Prístupovej zmluvy SR ukončila veľmi dôležitý proces, ktorý predstavuje pre Slovenskú republiku historický moment. Vyslovil presvedčenie, že SR sa stane prvého mája nasledujúceho roku riadnym členom EÚ. Prezident Rudolf Schuster poďakoval všetkým občanom SR, členom vlády, poslancom NR SR, ktorí podporili integračné úsilie o vstup SR do EÚ. Prezident SR tiež zdôraznil, že vstupom do EÚ nemožno očakávať okamžitý rast životnej úrovne, pokles nezamestnanosti, ale že pri napĺňaní týchto očakávaní nás čaká ešte mnoho ťažkej práce. Prezident Rudolf Schuster vyzval koaličných reprezentantov k zodpovednosti pri úspešnom završovaní integračného procesu a pri presadzovaní nevyhnutných ekonomických reforiem ich vyzval k takej miere aplikovania, ktorý bude pre občanov sociálne a dôstojne únosná, pre sociálne slabé skupiny občanov zvlášť. Na záver príhovoru sa prezident Rudolf Schuster poďakoval všetkým zahraničným osobnostiam, ktoré na poli verejného, politického a spoločenského pôsobenia podporili integračné ambície Slovenskej republiky.
Prezident SR prijal predstaviteľov Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení
Prezident Slovenskej republiky Rudofl Schuster dnes predpoludním prijal predstaviteľov Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) - prezidenta AZZZ Michala Ľacha a viceprezidenta AZZZ Jozefa Kollára. Informovali prezidenta SR o zásadných výhradách k niektorým transformačným krokom vlády, obmedzovaniu tripartizmu a slabej orientácii vlády k akceptácii názorov podnikateľskej sféry. Zástupcovia AZZZ vyslovili výhrady aj voči daňovej reforme, ktorá má vo svojej dnešnej podobe zabudovaný prvok nestability v budúcnosti, pričom AZZZ nesúhlasí s viacnásobnou legislatívnou zmenou v priebehu roka. Konkrétne dopady takýchto nesystémových opatrení sa už negatívne prejavujú aj v očakávaných príjmoch štátneho rozpočtu. Predstavitelia AZZZ negatívne vnímajú aj nepredloženie zákona o regulácii sieťových odvetví Hospodárskej rade vlády. Zástupcovia AZZZ tlmočili prezidentovi SR nespokojnosť s neriešením reálnych sociálnych problémov spoločnosti, čo vyvoláva silné sociálne napätie, ktorého zmierňovanie AZZZ nepodporuje cestou generálneho štrajku ohláseného Konfederáciou odborových zväzov. Prezident SR má vytrvalý záujem o pokračovanie vyváženého a partnerského sociálneho dialógu. Aj pri dnešnom rokovaní zaujal stanovisko, podľa ktorého by nebola pre spoločnosť prijateľná jej destabilizácia a prihovára sa za intenzívne a korektné tripartitné rokovania.
Prezident SR prijímal veľvyslancov
Prezident Slovenskej republiky dnes v Prezidentskom paláci prijímal veľvyslancov. Ako prvého prijal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Poľskej republiky Zenona Kosiniaka- Kamysza, ktorý mu odovzdal poverovacie listiny. Prezident Slovenskej republiky ocenil podporu Poľska v predvstupovom období na členstvo SR v NATO. Prezident Rudolf Schuster vyslovil uspokojenie nad pokračujúcim procesom ratifikácie prístupových protokolov siedmich budúcich členov aliancie v poľskom Sejme. Prezident SR uviedol, že naše krajiny majú pred sebou záverečnú etapu integračného úsilia o členstvo v EÚ, ktorá bude previerkou schopnosti zlaďovať spoločné záujmy. V oblasti ďalšieho prehlbovania hospodárskej spolupráce je možné využiť rezervy vo vzájomnej obchodnej výmene, kde je tiež priestor pre nového veľvyslanca a jeho skúsenosti z obchodnej diplomacie. Prezident SR informoval nastupujúceho veľvyslanca o prípravách tretej návštevy Svätého Otca na Slovensku, ktorému počas svojho pontifikátu vždy venoval pozornosť porovnateľnú s pozornosťou venovanou poľským rodákom. Prezident SR prisľúbil zo svojej strany pomoc veľvyslancovi Zenonovi Kosiniakovi-Kamyszovi a zaželal mu príjemné pôsobenie a poznávanie našej krajiny. Prezident SR dnes prijal na nástupnej audiencii mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Marockého kráľovstva Omara Znibera. Prezident Rudolf Schuster vyzdvihol nezaťaženosť vzájomných vzťahov oboch krajín nijakými problémovými bodmi. Prezident SR ocenil, že Marocké kráľovstvo je naším hlavným regionálnym obchodným partnerom, pričom rozsah vzájomnej spolupráce nezodpovedá možnostiam. Prezident SR tlmočil nastupujúcemu veľvyslancovi záujem Slovenskej republiky o pokračovanie spolupráce v oblasti mnohostrannej diplomacie a ocenil postoj Maroka pri podpore kandidatúry Slovenska na post nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na roky 2000-2001 ako aj očakávanie podobného postupu pri našej kandidatúre na roky 2006-2007. Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster vyslovil presvedčenie, že pôsobenie nastupujúceho veľvyslanec Marockého kráľovstva v SR prispeje k všestrannej dynamizácii vzájomných vzťahov oboch krajín.
Prezident SR prijal predsedu HZDS - ĽS Vladimíra Mečiara
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes ráno prijal predsedu HZDS - ĽS a poslanca NR SR Vladimíra Mečiara. Hovorili spolu o aktuálnej situácii v parlamente. Prezident Rudolf Schuster vyslovil názor na priveľké množstvo prokurátorov a vyšetrovateľov medzi politikmi, pričom podľa neho by politici mali ponechať vyšetrovanie v pertraktovaných kauzách na orgány činné v trestnom konaní.
Prezident SR prijal odchádzajúcu veľvyslankyňu Kanady
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal na rozlúčkovej audiencii odchádzajúcu mimoriadnu a splnomocnenú veľvyslankyňu Kanady Margaret Huberovú. Jej zásluhy o rozvoj bilaterálnych slovensko-kanadských vzťahov ocenil odovzdaním štátneho vyznamenania, Radu Bieleho dvojkríža III triedy.
Prezident USA poslal blahoprajný telegram prezidentovi SR
Prezident USA George W. Bush poslal blahoprajný telegram prezidentovi Slovenskej republiky Rudolfovi Schusterovi pri príležitosti Dňa Ústavy SR. V telegrame sa uvádza, že zásadnou hodnotou pre USA sú pevné vzťahy so Slovenskou republikou a očakávanie pokračovania našej spolupráce aj v budúcnosti. "Naša krajina je osobitne vďačná za váš vysokocenený príspevok v globálnej vojne proti terorizmu, prinášajúci mier a stabilitu v Iraku a podporu globálnej bezpečnosti". Prezident Bush ďalej v telegrame vyslovil presvedčenie o tom, že " priateľstvo a spolupráca medzi Slovenskou republikou a USA bude pokračovať a ďalej sa prehlbovať. Prijatie Slovenskej republiky do NATO a Európskej únie ako plnoprávneho člena, je veľmi dôležitý míľnik , ktorý podnieti nové cesty vzájomnej spolupráce", uvádza sa v telegrame prezidenta Busha prezidentovi Schusterovi.
Prezident SR poslal sústrastný telegram
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster poslal sústrastný telegram prezidentovi Indickej republiky Abdulovi Kalamovi. Vyjadril v ňom hlboké pohnutie nad správami o bombových útokoch v Mumbai, pri ktorých došlo k počteným ľudským obertiam. "Ľudská bolesť a nevinné obete tohto hanebného činu nemôžu nájsť nijaké ospravedlnenie a dotkli sa ma o to viac, že k ním došlo len pár dní pred mojou plánovanou cestou do Indickej republiky" uvádza sa v telegrame, spolu s vyjaderním úprimnej sústrasti nad nezmyselnými ľudskými a materiálnymi stratami, ktoré utrpela Indická republika pri tomto zákernom teroristickom akte. Prezident SR v telegrame ubezpečil indickú stranu, že Slovenská republika principiálne odsudzuje terorizmus ako riešenie sporov a oceňuje odhodlanosť Indickej republiky vzdorovať negatívnym fenoménom takýchto násilných činov.
25. august 2003
Prezident SR sprevádza predsedu Paneurópskej únie
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster s manželkou dnes v Košiciach sprevádzal predsedu Paneurópskej únie Otta von Habsburga s manželkou. Dopoludnia sa prezident SR s manželkou stretol s hosťami v Regionálnom pracovisku KP SR v Košiciach. Potom aj so sprievodom navštívili Medzev, kde si hostia pozreli ukážku remesiel s tovarišskými skúškami. Po skončení popoludňajšieho spoločenského programu odletí Otto von Habsburg s manželkou do Bratislavy.
Prezident SR poslal sústrastný telegram
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster poslal sústrastný telegram prezidentovi Brazílskej federatívnej republiky Luizovi Ignaciovi Lula da Silvovi. Prezident Rudolf Schuster vyjadril v telegrame hlbokú sústrasť "nad smrťou veľkého diplomata a človeka Sergia Vieiru de Mella, ktorý v mene svetového spoločenstva celý svoj život zasvätil pomoci jednoduchým ľuďom v nepokojných regiónoch sveta. Jeho nezmyselná smrť ma ešte viac ubezpečuje v presvedčení o nevyhnutnosti sveta aktívnejšie bojovať proti terorizmu a súčasne hľadať cesty a prostriedky na odstránenie chudoby a zavedenie demokracie v ohniskách napätia, uvádza sa v sústrastnom telegrame prezidenta Rudofla Shcustera, ktorý pri tejto príležitosti požiadal aj v mene občanov Slovenskej republiky o tlmočenie úprimnej sústrasti aj smútiacej rodine.
22. august 2003
Prezident SR ocenil statočnú televíznu moderátorku
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes v Prezidentskom paláci ocenil bývalú televíznu moderátorku Jarmilu Košťovú za mimoriadny prínos k budovaniu a rozvoju slovenskej televíznej tvorby a statočné osobné postoje po invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968 i po ňom Krížom prezidenta Slovenskej republiky II. stupňa. Pani Jarmila KOŠŤOVÁ sa narodia 10. augusta 1932 v Bratislave. Vysokoškolské štúdiá absolvovala na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Počas vysokoškolského štúdia účinkovala ako tanečná sólistka folklórneho súboru Lúčnica. V Lúčnici účinkovala aj po skončení štúdia a v tomto svetoznámom folklórnom súbore tancovala od roku 1951 do roku 1958. Pani Jarmila Košťová pracovala v rokoch 1955 -1959 ako redaktorka módneho časopisu Žena a móda. Od roku 1959 do roku 1972 pôsobila ako hlásateľka slovenského vysielania Československej televízie. Televízni diváci si ju pamätajú ako dlhoročnú obľúbenú moderátorku zábavných aj publicistických relácií - napríklad známeho festivalu Bratislavská lýra a mnohých iných. Pani Jarmila Košťová sa stala v roku 1966 prvou nositeľkou prestížnej ceny Zlatý krokodíl. Túto cenu udeľovali Československé veľtrhy v Brne pre osobnosti v oblasti televízie a filmu. Pani Jarmila Košťová sa stala prvou laureátkou tejto ceny spolu s Jiřím Werichom Jiřinou Bohdalovou a Blaženou Kočtúchovou. Málo spomínanou oblasťou činorodých aktivít pani Jarmily Košťovej je jej herecké účinkovanie vo viacerých slovenských filmoch napr. Piatok trinásteho, Rodná zem, Mladé srdcia, Prípad Barnabáš Kos. Občania Slovenskej republiky a pamätníci pohnutých dní v auguste 1968 si dodnes spomínajú na profesionálne aj ľudsky statočné vystupovanie pani Jarmily Košťovej ako hlásateľky vo vysielaní tzv. ilegálneho rozhlasu aj ilegálnej televízie z utajených miest v Bratislave. Toto riskantné a pamätné vysielanie trvalo od 21. augusta 1968 až do 1. septembra 1968, teda v prvých dňoch okupácie spojeneckými vojskami Varšavskej zmluvy. Od tohto dátumu až do roku 1970 pôsobila pani Jarmila Košťová naďalej v slovenskom vysielaní Československej televízie ako hlásateľka a moderátorka. S nástupom normalizačného roku 1970 odišla pani Jarmila Košťová sprevádzať manžela. dr. Ladislava Košťu na EXPO 70 v Japonskej Osake, kde vykonával funkciu prvého námestníka generálneho komisára československého pavilónu. Po návrate na Slovensko čakala pani Jarmilu Košťovú politická perzekúcia za jej angažovanosť v protiokupačnom vysielaní. Politicky motivovaný zákaz vystupovať v médiách spôsobil, že pani Jarmila Košťová pracovala rokoch 1971 -1972 na propagačnom oddelení obchodného domu Dunaj v Bratislave. Až po intervencii vtedajšieho ministra kultúry Miroslava Válka nastúpila v roku 1972 do dôstojnejšej pozície ako dramaturgička v kultúrnej inštitúcii Slovkoncert , kde pôsobila až do roku 1979. V súčasnosti je na dôchodku.
Prezident SR prijímal občanov
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnešné dopoludnie v Prezidentskom paláci venoval prijatiam občanov. Spisovateľ Jozef Svätokrížny predstavil hlave štátu svoju knihu s názvom "Slovenskí misionári v 20. storočí". Riaditeľka neziskovej organizácie Most humanity Mária Rajchlová informovala prezidenta SR o projekte Mostu humanity zameranom na opateru bezvládnych ľudí, ktorí sú najviac odkázaní na medziľudskú pomoc. Prezidentovi Schusterovi zároveň predstavila 425-násobného bezplatného darcu krvi a plazmy, Petra Lesaya. Starosta obce Chorvátsky Grob informoval prezidenta Rudolfa Schustera o majetkovo-právnych problémoch, ktoré vznikajú obciam pri prechode kompetencií na samosprávne subjekty. V rámci dnešných prijatí občanov prijal prezident Rudolf Schuster aj autorov publikácie "Vodné elektrárne v Slovenskej republike" - Miroslava Lišku, Antona Darmu a Štefana Hromadu. Informovali prezidenta SR o svojom pohľade na situáciu v oblasti slovenských vodných elektrární a možnostiach ich privatizácie.
21. august 2003
Prezident SR ocenil Andreasa Zieglera
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal profesora Ernsta Andreasa Zieglera, ktorý ako korešpondent a novinár pracoval pre nemeckú tlačovú agentúru v Kaiserslauterne a Fankfurte. Počas svojej kariéry pôsobil aj ako spravodajca v Iráne, Maroku a Izraeli. Andreas Ziegler absolvoval študijné pobyty na viacerých kontinentoch sveta a v mnohých krajinách ako aj v Českej republike, Poľskej republike a v Slovenskej republike. Ako zodpovedný koordinátor sa zaslúžil o rozvoj partnerských vzťahov medzi mestami Wuppertal a Košice. V súčasnosti pôsobí ako hovorca magistrátu mesta Wuppertal. Na Slovensku mu bol udelený v roku 1999 čestný doktorát v Košiciach a v roku 2001 mu Technická univerzita v Košiciach udelila titul "hosťujúci profesor. Za dlhoročný mimoriadny prínos k rozvoju slovensko-nemeckých vzťahov udelil prezident SR Rudolf Schuster Ernstovi Andreasovi Zieglerovi ocenenie Kríž prezidenta Slovenskej republiky I. stupňa.
Prezident SR navštívil AGROKOMPLEX
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes v nitrianskom areáli výstaviska zúčastnil na otvorení 30. ročníka Medzinárodného poľnohospodárskeho a potravinárskeho veľtrhu AGROKOMPLEX. Zaujímal sa o profil jubilejného veľtržného ročníka a o náplň zajtrajšej odbornej konferencie za účasti ministrov rezortu pôdohospodárstva európskych krajín. Konferencia je zameraná na pripravenosť kandidátskych krajín na vstup do Európskej únie s dôrazom na rešpektovanie regionálnych špecifík v rozšírenej Európe.
19. august 2003
Prezident SR rokoval s prípravným výborom
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes v bratislavskej Petržalke stretol s členmi prípravného výboru návštevy Svätého Otca. Na pôde Mestského úradu ho privítal primátor mestskej časti Petržalka Vladimír Bajan. Prezident SR sa zaujímal o infraštruktúrnu, bezpečnostnú a organizačnú pripravenosť mestskej časti Petržalka na septembrový nápor veriacich. V sprievode arcibiskupa Sokola si prezident Rudolf Schuster navštívil objekt petržalskej novostavby kostola a zaujímal sa o priebeh prác pri budovaní oltára.
18. august 2003
Prezident SR je na pracovnom výjazde v Rožňave
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster je dnes na pracovnom výjazde v Rožňave. V súvislosti so septembrovou návštevou Svätého otca na Slovensku sa osobne zaujíma o pripravenosť jednotlivých miest, ktoré pápež Ján Pavol II. navštívi. Dopoludnia sa prezident Rudolf Schuster s manželkou zúčastnil na slávnostnej ďakovnej svätej omši v rožňavskej katedrále Nanebovzatia panny Márie. Omšu celebroval jubilujúci biskup Eduard Kojnok. Po jej skončení sa prezident Rudolf Schuster zúčastnil na slávnostnom obede podávanom na jeho počesť biskupom Kojnokom, ktorého pri príležitosti životného jubilea - 70. narodenín prezident SR ocenil Krížom prezidenta SR II. stupňa. Popoludní sa prezident SR stretol na rožňavskej radnici s prípravným výborom návštevy Svätého Otca.
Stanovisko prezidenta SR
Prezident SR Rudolf Schuster pozorne sleduje situáciu vo vládnej koalícii. Je znepokojený najmä tým, že v čase pokračujúcich ekonomických reforiem, ktorých sprievodným znakom je aj zhoršovanie sociálnej situácie obyvateľstva, nadradzujú politické strany riešenie vnútrostraníckych problémov nad riešenie problémov Slovenskej republiky. Prezident SR vyzýva lídrov politických strán, aby na vnútrostranícku i medzistranícku diskusiu prestali využívať a zneužívať médiá a urýchlene sa za rokovacím stolom dohodli na spôsoboch vzájomnej kooperácie, ktoré zabezpečia také spravovanie krajiny, ktoré bude Slovenskú republiku posilňovať vnútorne i v medzinárodnom kontexte.
15. august 2003
Prezident SR je na pracovnom výjazde v Banskobystrickom kraji
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster je dnes na pracovnom výjazde v Banskobystrickom kraji. Dopoludnia prijal občanov v banskobystrickom regionálnom pracovisku Kancelárie prezidenta SR - Veroniku Maňkovú, riaditeľku Detského integračného centra vo Zvolene. Obrátila sa na prezidenta SR so žiadosťou o prevzatie záštity nad IV. Regionálnou stredo a východoeurópskou konferenciou o augmentatívnej a alternatívnej komunikácii. František Ďurčenka, predsedu Spolku pre obnovu dediny so sídlom v Polomke žiadal hlavu štátu o podporu pri realizácii programu obnovy vidieka prostredníctvom eurofondov. Erika Podlipna, redaktorka Slov. rozhlasu, Rádia Devín informovala prezidenta SR o problematike literárnej kultúry v súvislosti s udeľovaním ceny Dominika Tatarku. Po prijatí občanov sa prezident Rudolf Schuster stretol na Mestskom úrade s primátorom mesta Jánom Králikom a s členmi prípravného výboru návštevy Svätého Otca. Zaujímal sa o štádium pripravenosti všetkých zainteresovaných inštitúcií na návštevu pápeža Jána Pavla II. Popoludní prezident SR so sprievodom navštívil Zvolen. Na Zvolenskom zámku ho prijal primátor mesta Vladimír Maňka a prednosta Krajského úradu v Banskej Bystrici Milan Kepeňa. Informovali hlavu štátu o výsledkoch, ktoré dosiahlo mesto vo svojom rozvoji za ostatné roky. Po prehliadke zvolenského námestia a oboznámení sa s priebehom jeho rekonštrukcie prezident Rudolf Schuster vyslovil uznanie mestskému magistrátu a jeho vedeniu za odvahu, s ktorou museli prekonať a prekonávať kontroverzné tlaky smerujúce proti rekonštrukčným prácam na námestí vo Zvolene. Hostitelia informovali hlavu štátu o ďalších zámeroch dobudovania námestia, ktoré sa podľa ich slov má stať nielen jedným z najväčších, ale aj najkrajších v Európe a Rudolf Schuster vyjadril podporu ich úsiliu.
14. august 2003
Prezident SR Rudolf Schuster poslal sústrastný list
Prezident SR Rudolf Schuster poslal sústrastný list rodine zosnulej manželky bývalého poslanca NR SR Petra Weissa. Vyslovil v ňom hlboké pohnutie nad stratou manželky a matky dvoch detí. Prezident Rudolf Schuster v liste vyjadril pozostalým svoju spoluúčasť a úprimnú sústrasť.
13. august 2003
Prezident SR ocenil hasičov zo Štúrova
Prezident SR Rudolf Schuster dnes popoludní prijal v Prezidentskom paláci v Bratislave členov záchranného a hasičského zboru, ktorí včera likvidovali požiar obytného domu v Štúrove. Za záchranu života a preukázanú odvahu ocenil prezident Rudolf Schuster Tibora Košana a Ladislava Rozsnyóa Medailou prezidenta Slovenskej republiky.
Prezident SR Rudolf Schuster poslal sústrastný telegram
Prezident SR Rudolf Schuster poslal sústrastný telegram guvernérovi čínskej provincie Shaanxi. V súvislosti s pondelňajšou banskou katastrofou vyslovil prezident SR Rudolf Schuster úprimnú sústrasť pozostalým jej obetí. "Dovoľte mi napriek tejto smutnej príležitosti znovu zaspomínať na moju tohoročnú návštevu vo Vami spravovanej provincii Shaanxi a na podnety z nej, ktoré sme rozhodnutí konkretizovať v duchu princípov spoločnej slovensko-čínskej politickej deklarácie, podpísanej v Pekingu", uvádza sa v telegrame prezidenta SR Rudolfa Schustera.
5. august 2003
Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastní na pohrebe obetí popročskej tragédie
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa v stredu 6. augusta 2003 zúčastní na pohrebe obetí, popročskej tragédie. Prezident Rudolf Schuster sa rozhodol venovať z vlastných prostriedkov aj finančnú pomoc pozostalým obetí tragickej nehody, ktorá sa stala cestou na púť do Úhornej.
4. august 2003
Prezident SR vyjadril sústrasť nad úmrtím Gabriela Zelenaya
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster poslal sústrastný list rodine Gabriela Zelenaya, v ktorom vyjadril hlboký zármutok nad skonom známeho novinára, glosátora spoločenského a politického diania u nás. "Vďaka svojmu neopakovateľnému šťavnatému prejavu a originálnym opisom diania na štadiónoch či v iných športových arénach sa zapísal do histórie ako jedna z najvýraznejších osobností Slovenského rozhlasu, kde pôsobil takmer štyridsať rokov. Jeho vysoko profesionálny prístup k práci okorenený typicky "zelenayovským" entuziazmom nám umožnil naplno prežiť atmosféru mnohých domácich i vrcholných svetových športových podujatí. Pán Zelenay bol majstrom vo svojom odbore a som rád, že som ho mal možnosť poznať i osobne. Vysoko som si vážil, že ani po odchode zo Slovenského rozhlasu nedokázal sedieť so založenými rukami, ale vždy sa veľmi aktívne zapájal do verejného života. Nezlomili ho ani ťažké životné skúšky a z celej jeho práce cítiť predovšetkým zdravé vlastenectvo a hrdosť na Slovenskú republiku. Dokázal to nadchnutým komentovaním výkonov našich popredných športovcov, verejnou podporou detského a mládežníckeho športu, ale aj upozorňovaním na problémy a neustálym úsilím o hľadanie lepších podmienok pre rozvoj našej krajiny", uvádza sa v sústrastnom liste prezidenta Slovenskej republiky príbuzným Gabriela Zelenaya.
1. august 2003
Prezident SR dostal ďakovný list
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dostal ďakovný list od riaditeľa Základnej školy na ul. M. Krššákovej v Handlovej Petra Pössa. V liste vyslovil nadšenie kolektívu žiakov a pedagógov handlovskej ZS zo stretnutia s hlavou štátu počas Dňa otvorených dverí v Prezidentskom paláci dňa 14. 6. 2003. Žiakov nadchla autogramiáda hokejistov, osobné stretnutie s prezidentom Schusterom a riaditeľ Pöss vyjadril v liste ľútosť nad krátkosťou času, ktorý mohli žiaci a ich pedagógovia stráviť v osobnom rozhovore s hlavou štátu. Zároveň požiadal prezident Rudolfa Schustera o pomoc handlovskej ZŠ pri modernizácii zastaraného a nepoužiteľného vybavenia školy najmä výpočtovou technikou. "Pravidelne sa zapájame do projektu Infovek, ale pri výbere nás zatiaľ vždy komisia odsunula. Samozrejme to nevzdávame... Prosím, pomôžte zmodernizovať vybavenosť našej školy, ktorá je súčasťou baníckeho mestečka s bohatou históriou, ale dožívajúcim priemyslom a chátrajúcimi budovami mestečka, ktorému sa investori vyhýbajú. Na záver Vám musím opísať vnútorné pocity svojich kolegýň, ktoré z Vás mali veľmi dobrý dojem ako z veľmi prístupnej, milej a kľudom pôsobiacej osoby, ktorá vzbudzuje dôveru a preto si zaslúžite vážnosť a uznanie", uvádza sa v ďakovnom liste riaditeľa handlovskej základnej školy prezidentovi Rudolfovi Schusterovi.
|
|