Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Domáce prejavy - 28. 5. 2001

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Prejavy a vystúpenia > Domáce prejavy prezidenta SR


Prípitok prezidenta SR Rudolfa Schustera na obede s predsedami parlamentov asociovaných krajín Európskej únie 28. mája 2001

Vážený pán podpredseda Európskeho parlamentu, vážení predsedovia parlamentov, Excelencie, vážení prítomní,

je pre mňa mimoriadnym potešením privítať Vás v historických priestoroch Bratislavského hradu, ktorého múry boli nemými svedkami nie jednej významnej historickej udalosti odohrávajúcej sa v tomto stredoeurópskom regióne.

Nepovažujem vôbec za zveličené, ak poviem, že aj toto Vaše stretnutie predsedov parlamentov krajín zúčastňujúcich sa procesu rozširovania Európskej únie možno považovať za historické, lebo sa odohráva v čase, keď sa tvoria dejiny novej Európy. Európy jednotnej a prosperujúcej, mierumilovnej a príťažlivej, nášho spoločného domova. Som nesmierne rád, že my všetci sme nielen súčasníkmi, ale aj účastníkmi tejto významnej udalosti.

Vy, vážené dámy a páni, zohrávate v tejto kľúčovej udalosti nášho storočia významnú úlohu. Stojíte na čele parlamentov, ktoré vznikli z vôle ľudu Vašich krajín a sú nositeľmi zákonodarnej moci.

Vyjadrujete a presadzujete želanie svojich národov stať sa obyvateľmi spoločného európskeho domu, preto Vaše diskusie, výmeny názorov a skúseností, sú dôležité, inšpirujúce a stali sa už tradíciou. Zároveň sú aj dôležitým predvstupovým nástrojom na najvyššej parlamentnej úrovni, odzrkadľujúcim aktuálne otázky integračného procesu a vysielajúcim závažný signál štruktúram Európskej únie o vážnosti a serióznosti nášho spoločného úsilia pripojiť sa k zjednotenej Európe.

Pred niekoľkými dňami sa mi dostalo cti vystúpiť pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Mohol som s potešením informovať, že v našej vyše päťmiliónovej krajine podporuje vstup do Európskej únie okolo 70% občanov. Na tomto počte sa podieľajú aj prívrženci najsilnejších opozičných strán, lebo aj tie majú vo svojom politickom programe podporu integračných snažení Slovenskej republiky. Táto podpora verejnosti, ako som už povedal, je potešiteľná.

Nemôžeme však nevnímať aj isté prejavy nedôvery či obáv občanov členských krajín Európskej únie z prípadných nežiadúcich následkov jej rozšírenia. Nerád by som podrobnejšie hodnotil príčiny týchto obáv. Ale pre nás – v kandidátskych krajinách – z toho vyplýva spoločná úloha dôsledne sa pripravovať na členstvo, a zároveň prehlbovať aj u našich občanov pocit európskej solidarity a spolupatričnosti. Veď posilnenú a jednotnú Európu, postupne budovanú ako politické spoločenstvo, chceme všetci: tak členovia, ako i kandidáti na členstvo. Som presvedčený, že Slovenská republika, a rovnako i ďalšie kandidátske krajiny sú nemenej  pripravené na ďalšiu integráciu ako niektoré členské štáty.

Vážené dámy a páni,

v súlade s diskusiou o budúcnosti Európskej únie, ktorá bola odštartovaná po summite v Nice, súhlasím s individuálnym prístupom k hodnoteniu krajín podľa nimi dosiahnutých výsledkov. Preto sa snažíme, aby Slovenská republika patrila medzi prvé krajiny, ktoré vstúpia do Európskej únie a boli by sme veľmi radi, aby sa tak stalo spolu s našimi susedmi – Českou, Maďarskou a Poľskou republikou, teda našimi partnermi v rámci Višegrádskej spolupráce.

Zároveň súhlasím aj s tým, že kandidátske krajiny musia mať možnosť maximálnym spôsobom prispieť do výmeny názorov pri príprave medzivládnej konferencie v roku 2004. Nedokázal by som si totiž predstaviť ponechanie budúcich členov rodiny pred zatvorenými dverami pri diskusiách o takých dôležitých veciach, ktoré sa ich bytostne týkajú. Preto považujem dôslednú prípravu na túto diskusiu za otázku životnej dôležitosti pre všetky kandidátske krajiny a z tohto dôvodu aj Váš podiel, širokú účasť parlamentov na formulovaní všetkého, čo by sme chceli našim partnerom v Európskej únii povedať.

Takto chápem význam Vášho dnešného rokovania, ktoré považujem za súčasť nielen našej spoločnej odpovede na jedinečnú výzvu súčasnosti, ale aj veľkej zodpovednosti, ktorú nesieme spoločne za budúcnosť, blaho a prosperitu našich krajín.

Preto mi dovoľte, aby som Vašej spoločnej práci zaželal veľa tvorivých síl a zodvihol pohár na spoločný úspech.

Na zdravie!