|
|
Prejavy v zahraničí - 22. 11. 2002
Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Prejavy a vystúpenia > Prejavy prezidenta SR v zahraničí
Vystúpenie vedúceho delegácie SR Rudolfa Schustera na Pražskom summite NATO/ Severoatlantickej partnerskej rady (EAPC) dňa 22. novembra 2002
Excelencie, vážené dámy, vážení páni,
náš svet, hodnoty, ktoré si ctíme a vážime, sú podrobené vážnej skúške, a preto ako najvyšší predstavitelia 46 krajín dnes nesieme historickú zodpovednosť za udržanie stability a bezpečnosti v euroatlantickom priestore. Civilizovaný svet od nás očakáva posolstvo rozhodného a nekompromisného postoja zoči voči najväčšej hrozbe, ktorej čelíme, hrozbe terorizmu. Euroatlantické partnerstvo ktoré spája bývalých protivníkov, sa vo svojej viac ako desaťročnej histórii osvedčilo. Pomohlo prekonať umelé rozdelenie medzi Východom a Západom, odstránilo hrozbu globálnej konfrontácie a v súčasnosti predstavuje významný nástroj v boji proti terorizmu. Zdrojom úspechu projektu euroatlantického partnerstva, obzvlášť v boji proti terorizmu, je skutočnosť, že po slovách nasledovali činy. Napriek úspechom však nie je čas na oslavy, o čom nás posledne presvedčili tragické udalosti na indonézskom ostrove Bali, v Moskve, či stále aktuálnejšia hrozba šírenia zbraní hromadného ničenia. Nesmieme dopustiť, aby sa zbrane hromadného ničenia obrátili proti našej civilizácii a jej základným pilierom. Preto vítame iniciatívu Partnerský akčný plánu proti terorizmu, do ktorej sa Slovenská republika aktívne zapojí.
Odporúčame zvážiť i ďalšie formy aktivít Euroatlantickej partnerskej rady v rámci boja s terorizmom. Prínosom by mohli byť stretnutia Euroatlantickej partnerskej rady na úrovni ministrov vnútra, či šéfov spravodajských služieb. Pritom by agenda stretnutí mala zahŕňať i témy, akými je problematika šírenia zbraní hromadného ničenia, či rozvoj dialógu medzi rôznymi kultúrami, aby sme zohľadnili komplexnosť výzvy ktorej čelíme.
Stretli sme sa, aby sme posúdili ďalší rozvoj a budúcnosť euroatlantického partnerstva. Vzhľadom na vysoký záujem partnerských krajín a rastúci počet a rozmanitosť projektov je na mieste tvrdenie, že program partnerstva je atraktívny. Zároveň by však projekty mali byť ešte viac prispôsobené jednotlivým regiónom, ako aj individuálnym potrebám partnerských krajín. Vidíme silnú bezpečnostno-preventívnu a prointegračnú funkciu v orientácii na podporu regionálnej spolupráce. Pozitívne skúsenosti a zaangažovanosť pri upevňovaní stability na Balkáne, či zapojenie krajín Strednej Ázie a južného Kaukazu do boja proti terorizmu predstavujú silnú stránku Euroatlantickej partnerskej rady. Podľa nášho názoru regionálny prístup obohacuje a posilňuje euroatlantické partnerstvo, pretože ponúka odpovede na špecifický charakter výziev. Trend regionalizácie bude preto Slovenská republika podporovať i v budúcnosti.
Spolu s posilnením regionálneho prístupu Slovenská republika podporuje i prehĺbenie individuálnej formy spolupráce medzi členskými štátmi a partnermi. Želaným efektom tejto spolupráce je navodenie atmosféry dôvery, vzájomnej súdržnosti a pomoci, schopnosti spoločnej akcie, čo významnou mierou prispieva k upevneniu bezpečnosti a stability. Slovenská republika sa preto zasadzuje za flexibilnejšie partnerstvo využívaním formátu „19 + n“.
Slovenská republika včera obdržala pozvanie stať sa členským štátom NATO. Chcem Vás ubezpečiť, že dôveru ktorú sme dostali od členských krajín vnímame i ako záväzok vo vzťahu k Euroatlantickej partnerskej rade. Slovensko partnerom ponúka svoje skúsenosti z transformačných procesov, účasti v mierových operáciách NATO, regionálnej spolupráce či reformy ozbrojených síl. Zároveň zvážime svoje aktívne zapojenie do projektov Trust Fund. Som presvedčený, že výsledky dnešného vrcholného stretnutia vytvoria správne východiská pre lepšie zvládnutie spoločných bezpečnostných výziev a posilnenie euroatlantickej spolupatričnosti, čo bude tou najlepšou odpoveďou v súčasnej zložitej bezpečnostnopolitickej situácii.
Ďakujem za pozornosť.
|
|