|
|
Prejavy v zahraničí - 18. 11. 1999
Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Prejavy a vystúpenia > Prejavy prezidenta SR v zahraničí
Vystúpenie prezidenta SR pána Rudolfa Schustera na Istanbulskom summite OBSE (18. - 19. novembra 1999)
Vážený pán predseda, Vaše excelencie, dámy a páni
Úvodom mi dovoľte vyjadriť poďakovanie tureckým hostiteľom za vynikajúcu prípravu summitu a príkladnú pohostinnosť, a to napriek živelnej pohrome, ktorá nedávno zasiahla aj Istanbul a jeho okolie. v týchto ťažkých chvíľach sa znovu pre Vašu krajinu ukázalo, aká dôležitá je vzájomná solidarita pre rozvíjanie skutočného partnerstva a spolupráce medzi štátmi. Blížime sa k prelomu storočí a tisícročí, načasovanie vrcholovej schôdzky Organizácie pre spoluprácu a bezpečnosť v Európe núka jedinečnú príležitosť bilancovať, ale zároveň zaväzuje k prijatiu zásadných rozhodnutí, ktoré ovplyvnia fungovanie organizácie v budúcnosti. v znamné zmeny bezpečnostného prostredia v poslednom desaťročí priniesli potrebu ďalšieho posilnenia OBSE, jej inštitúcií a operatívnych možností. Mechanizmy organizácie je potrebné neustále prispôsobovať špecifickým, novým bezpečnostným rizikám a výzvam, ktoré majú v súčasnosti často už oveľa komplexnejší charakter.
Rád by som v tejto súvislosti pripomenul, že udalosti v Kosove boli tragickým mementom, ale aj lekciou o obmedzenosti účinných politických prostriedkov, ktorými disponuje medzinárodné spoločenstvo v systéme medzinárodných organizácií. Existencia viacerých dlhotrvajúcich lokálnych konfliktov nás núti neustále rozvíjať flexibilitu a fungovanie mechanizmov OBSE v oblastiach preventívnej diplomacie a krízového manažmentu. Realita nás presvedčila o tom, že prevažná väčšina konfliktov sa v súčasnosti spravidla zakladá na deficitoch v dodržiavaní ľudských práv a demokratických princípov. Osobitný dôraz musíme preto klásť na koncept solidarity a pomoci účastníckym štátom s implementáciou princípov a záväzkov OBSE. Prikláňame sa k názoru, že v niektorých v nimočných prípadoch jasného, hrubého a opakovaného porušovania základných záväzkov OBSE je z dôvodu zachovania kredibility našej organizácie nevyhnutné, aby sa opatrenia prijali aj bez súhlasu zainteresovaného štátu.
Vítame prijatie Charty pre európsku bezpečnosť, ktorá právom upozorňuje na stále aktuálnejšiu hrozbu bezpečnostných rizík vyplývajúcich z vnútroštátnych konfliktov. v znamným prínosom Charty je koncept Platformy pre kooperatívnu bezpečnosť, ktorá stanovuje základné predpoklady a možnosti posilnenej spolupráce OBSE s inými medzinárodnými organizáciami a inštitúciami, ako aj regionálnymi a subregionálnymi združeniami. Koordinácia vzájomných aktivít musí byť vedená s tým cieľom, aby sa maximálne využili zdroje a skúsenosti iných medzinárodných organizácií, bez zbytočnej duplikácie ich aktivít. v tejto súvislosti by som chcel vysloviť aj našu podporu pre činnosť Parlamentného zhromaždenia OBSE.
Slovenská republika víta podpis Dohody o adaptácii Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe, ktorá potvrdzuje v znam dokumentu ako jedného z pilierov európskej bezpečnosti. v záujme všetkých zmluvných strán by mala nasledovať urýchlená ratifikácia dohody. v tomto kontexte dávam do pozornosti politický záväzok SR, prijatý spoločne s niektorými ďalšími zmluvnými štátmi, ktorý spočíva v ďalšom znížení konvenčnej v zbroje a techniky obmedzovanej Zmluvou. Zároveň oceňujeme otvorenie Zmluvy aj pre ostatné európske štáty, čím sa podstatne posilní oblasť dôvery a stability.
Pán predseda, dámy a páni,
Slovenská republika si v týchto dňoch pripomína desiate v ročie udalostí, ktoré položili základ demokratickým premenám v našej krajine. Napriek zložitosti cesty k demokracii, ktorou SR musela prejsť, ťažkosti transformácie ekonomiky, ktorá stále prebieha, sme pripravení ďalej pokračovať v demokratických reformách. Súčasná štátna moc v SR pritom môže vykázať konkrétne v sledky a viditeľný pokrok v tých oblastiach demokratizácie a ľudskej dimenzie, v ktorých bol potrebný a očakávaný. Z toho vyplýva aj základné smerovanie zahraničnej politiky Slovenskej republiky do kultúrno-civilizačného priestoru, kam historicky i hodnotovo patrí. Základnými prioritami Slovenskej republiky zostáva naše pridruženie k EÚ, NATO a OECD. Snažíme sa, aby sme v čo najkratšom čase splnili kritériá pre členstvo v týchto organizáciách.
Na záver mi dovoľte poďakovať sa odstupujúcej predsedníckej krajine Nórsku, za úspešné vedenie organizácie v tomto roku korunované úspešnou finalizáciou Charty pre európsku bezpečnosť a vyjadriť plnú dôveru nastupujúcej predsedníckej krajine - nášmu stredoeurópskemu susedovi - Rakúsku.
|
|