Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Tlačová konferencia - 15. 4. 2003

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Tlačové konferencie prezidenta SR


Tlačová konferencia po návrate prezidenta SR Rudolfa Schustera z pracovnej cesty v Kanade a USA
15. 4. 2003
> Zvuková verzia 1. časť
Formát: mp3
Veľkosť: 8,02 MB


> Zvuková verzia 2. časť
Formát: mp3
Veľkosť: 2,06 MB


Ján Füle, hovorca prezidenta SR:
Dámy a páni, dovoľte mi, aby som Vás privítal na tlačovej konferencii po návrate prezidenta SR Rudolfa Schustera z pracovnej cesty do Kanady a USA. Okrem pána prezidenta Vás budú informovať aj veľvyslanec USA Ronald Weiser a podpredseda vlády SR a minister hospodárstva Robert Nemcsics.


R. Schuster:
Dovoľte mi, aby som Vás informoval o návšteve Kanady, ako prvej krajiny, ktorú sme navštívili. Začali sme ju v Halifaxe, kde sme sa stretli s našimi krajanmi a na móle č. 21 sme odhalili pamätnú tabulu, pretože tu vstúpili na kanadskú pôdu prví Slováci. V Montreali sme mali stretnutie s podnikateľmi, navštívili sme firmu Bombardier, ktorá vyrába okrem lietadiel aj iné veci a nakoniec som sa stretol s pánom premiérom Chretiénom. Poďakoval som mu za to, že Kanada ako prvá ratifikovala náš prístupový proces a stretol som sa aj s generálnou guvernérkou Kanady Adriene Clarksonovou. Potom sme odcestovali do USA. Pokiaľ ide o návštevu Spojených štátov amerických, chcem sa poďakovať pánu veľvyslancovi Weiserovi, ktorý cestu pripravil veľmi dobre. Najmä stretnutie s prezidentom USA Georgom Bushom bolo na veľmi dobrej úrovni a aj ostatné stretnutia boli veľmi priateľské. Myslím, si, že pokiaľ ide o ratifikáciu nášho vstupu do NATO, nemusíme sa obávať. Naša cesta ďalej viedla do Michiganu, pán veľvyslanec je tam doma. Videl som, že má naozaj veľmi dobré kontakty s podnikateľmi, navštívili sme mnohých podnikateľov a ja verím, že tieto stretnutia prinesú veľmi dobré výsledky.


Ronald Weiser:
Pán prezident povedal v hrubých rysoch, čo sa udialo. Ja by som rád hovoril o kvalite a výsledkoch našej cesty. Boli tri druhy stretnutí. Prvý druh boli stretnutia s politikmi. Druhý typ stretnutí boli stretnutia s podnikateľmi vo Washingtone aj v Michigane. Tretí typ stretnutí boli stretnutia s predstaviteľmi kultúrnych organizácií. Rád by som povedal niečo o stretnutí s prezidentom USA Georgom Bushom. Bol som veľmi prekvapený, že dĺžka stretnutia bola tridsať minút a nie dvadsať, čo je obvyklá dĺžka stretnutia s hlavou štátu. Nakoniec sa natiahla až na štyridsať minút. Spôsob, akým bolo ukončené odzrkadľoval obsah stretnutia. Bolo to niečo, čo ľudia v Bielom dome ešte nevideli. Skončilo to objatím oboch prezidentov. V náväznosti na stretnutie dal prezident Bush stanovisko pre tlač. Rád by som vám ho prečítal, je výnimočné. Mali sme veľmi priateľské stretnutie, pravdepodobne najpriateľskejšie, aké som mal s kolegom prezidentom. Priateľskosť tohto stretnutia odzrkadľuje priateľskosť a blízkosť, ktorú cítia Američania voči Slovensku. Potom sme sa stretli s ministrom obchodu pánom Evansom, ktorý taktiež povedal niečo veľmi zaujímavé. Povedal: "Pracujem za Slovensko všade, kde chodím. Hovorím predstaviteľom firiem, aké výhodné miesto na investovanie je Slovensko." Toto odzrkadľuje blízke pocity, ktoré majú predstavitelia vlády USA voči Slovensku. Ďalšie stretnutia sme mali v Michigane aj vo Washingtone s vrchnými predstaviteľmi najväčších spoločností. Konkrétne mali sme stretnutia s riaditeľmi 19 najväčších amerických spoločností a okrem toho mal pán minister hospodárstva R. Nemcsics ďalšie stretnutia s podnikateľmi. Medzi stretnutiami boli štyri s najväčšími výrobcami autosúčiastok v USA. Tieto štyri firmy dosiahli v minulom roku spoločný obrat vo výške 68 mld. dolárov. Dve z nich sú už na Slovensku. Obidve zopakovali ich zámer pokračovať v podnikaní na Slovensku. Magna prejavila záujem investovať na Slovensku. Firma Visteon prejavila taktiež záujem o Slovensko. Plánujú otvoriť priemyselný park v priebehu dvoch rokov. Budem veľmi úzko spolupracovať s ministrom hospodárstva, aby som ich presvedčil investovať na Slovensku. Firma Plastipac sa zaviazala otvoriť na Slovensku prevádzku na výrobu plastových fliaš, ktoré budú využívané a predávané aj do Českej republiky. Firma na recykláciu plastových fliaš by tak isto rada otvorila prevádzku na Slovensku. Toto je len začiatok záujmu, ktorý prejavili americké firmy. Chcem ešte podotknúť, aký priateľský boli všetci ľudia, s ktorými sme sa stretli. Pán prezident počas svojho príhovoru pred Michiganským zákonodarným zborom mal niekoľkokrát silný potlesk. Poslanci vstali a tlieskali. Keď som prišiel na Slovensko, ľudia v Spojených štátoch sa ma pýtali, kde je Slovensko. Dnes všetci títo ľudia vedia, kde Slovensko je. Vedia, že je našim priateľom a spojencom.


Robert Nemcsics:
Predovšetkým chcem povedať, že pre mňa to bola jedna z najľahších ciest. Mal som obrovskú výhodu, že mi dvere otvárali pán prezident a pán veľvyslanec. Otvárali vždy tie správne dvere a chcem sa im za to poďakovať. Vykonali obrovský kus práce. Myslím si, že nie je povinnosťou pána prezidenta otvárať kontakty v hospodárskej oblasti. Iste pochopil význam situácie, v akej sa Slovensko nachádza. Myslím si, že aj takéto poňatie jeho návštevy prispelo k budúcnosti hospodárskych vzťahov medzi Slovenskom a Spojenými štátmi. Moja úloha je teraz veľmi jasná. Je tu celý rad konkrétnych investorov, s ktorými sme rokovali. Oni presne vedia, aká je u nás situácia, čo môžu očakávať, aké je tu podnikateľské prostredie. Bude na nás, aby sme tie rozhovory dotiahli do finálnej fázy. V krátkosti spomeniem aj ďalšiu iniciatívu, s ktorou sme do USA išli, a to je obnova Iraku. Mali sme na túto tému niekoľko rozhovorov. Záujem z americkej strany o našu ponuku existuje a je reálny. Bolo by to ale formou spolupráce medzi dvoma firmami.


Otázka: Agentúra Bloomberg - Rado Tomek:
Hovorili ste o troch firmách automobilového priemyslu a jednom výrobcovi dielov, spoločnosti Visteon, chcel by som vedieť, ktoré rokovania sú najďalej a je ich rozhodnutie investovať na Slovensku nezvratné? Koľko miliónov dolárov investície predstavujú.


Robert Nemcsics:
Rokovania boli viac menej informačného charakteru. Tieto firmy si potrebovali zosúladiť informácie a dať ich dokopy. A bude vecou aj ich rozhodovania, v akom objeme tu umiestnia investície , bude to závisieť aj od konkrétnych rokovaní na ministerstve hospodárstva. Mám na mysli aj oblasť štátnej pomoci, takže my budeme musieť využiť práve ten záujem a budeme musieť rokovať veľmi šikovne.


Ronald Weiser:
Chcem Vás ešte ubezpečiť, že niektoré firmy už tu boli a sú oboznámené s podmienkami. Len dodám, že keď riaditeľ firmy Visteon mi povie, že v priebehu dvoch rokov otvorí na Slovensku fabriku, tak je to veľmi silný záväzok. Pravdepodobnosť je teda veľmi vysoká.


R. Shuster: Ja len dodám, že som mal možnosť už s niektorými rokovať. Firma Plastipac môže veľmi dobre investovať na Slovensku. Má vážny záujem. Závisí od nás, aké jej vytvoríme podmienky. Prídu na Slovensko, žiadajú prieskum miest, kde by chceli investovať, máme spočítať, aký je u nás odpad a aj v okolitých krajinách.

R. Nemcsics:
Ja len doplním, že táto firma patrí medzi najväčšie v USA. Pre nás z hľadiska recyklácie plastov by bola táto investícia veľmi výhodná, pretože firma s takým programom a know-how sa v okolitých krajinách nenachádza a zrejme by na tomto území zohrávala významnú úlohu v oblasti recyklácie plastov a výroby plastikových obalov. Predpokladám, že toto by bol počin, ktorý by výrazne posunul objemy ekologických výrob v rebríčku na Slovensku.


Otázka:
Redaktorka BBC:
Chcela by som sa spýtať ešte raz na povojnovú obnovu Iraku, či by mohol pán minister povedať, aké firmy majú vôbec šancu a aké podmienky musia splniť. Či je ich pôsobenie v Iraku vôbec reálne? Pána veľvyslanca sa chcem spýtať, ako hodnotí americká strana postoje strany Smer a konkrétne pána Fica, ktorý sa stavia absolútne proti americkej politike v Iraku.


Robert Nemcsics:
Je to trh ako každý iný, s tým rozdielom, že je tu istá deklarácia americkej administratívy, alebo ak chcete americkej vlády, že nás evidujú ako partnera a že sa k nám ako k partnerovi správať budú. Šance firiem sú pomerne vysoké, vzhľadom na to, že mnohé z firiem, ktoré sa javia ako potenciálni dodávatelia, už majú skúsenosti s prácami nielen v Iraku, ale aj v okolitých krajinách. Z americkej strany sme sa stretli predovšetkým so záujmom o obnovu dopravnej infraštruktúry. Naše firmy majú v tejto oblasti skúsenosti, ešte aj dnes existuje dokumentácia o týchto stavbách. Ďalšou je oblasť energetiky a oblasť humanitárnej pomoci. Tu vstúpia firmy do istej súťaže. Je to však vec konkrétnych firiem, my im dodáme konkrétne informácie, presné informácie.


Ronald Weiser:
Firmy, ktoré dokážu poskytnúť kvalitu, kapacitu a skúsenosť budú mať možnosť stať sa subdodávateľmi pre hlavných dodávateľov. Naše veľvyslanectvo bude plne spolupracovať s ministerstvom hospodárstva.


Rudolf Schuster:
Doplním, že som mal už možnosť s niektorými rokovať. Napr. firma Plastipac má vážny záujem o investovanie na Slovensku, už v najbližších týždňoch prídu na konkrétny prieskum miest, bude len od nás závisieť, aké im ponúkneme podmienky. Firma na recykláciu, ktorá na prvú nadväzuje má tiež vážny záujem. Pre nás by to bolo veľmi výhodné, pretože firma s takým objemom a kapacitou sa u nás doteraz nenachádza. A ako som už povedal, dotýkalo by sa to aj okolitých krajín.


Róbert Nemcsics: Firma na recykláciu obalov by zohrávala významnú úlohu v oblasti recyklácie plastov na Slovensku a výroby plastových obalov. Jej vstup na náš trh by predstavoval počin, ktorý by výrazne posunul objemy ekologických výrob v rebríčku na Slovensku.

Ronald Weiser:
Čo sa týka Vašej druhej otázky, v demokracii má každý právo na vlastný názor a jeho prezentáciu. Spojené štáty silne podporujú túto slobodu názorov a prejavu. Vieme, že priatelia môžu mať odlišné názory. A tak ako povedal pán Bush na stretnutí s pánom Schusterom, je dôležité, aby sme tieto odlišné názory nechali bokom a pohli sa vpred, smerom k zjednotenej a slobodnej Európe.


Rudolf Schuster:
Chcem len doplniť, myslí sa na tie nezhody, ktoré vznikli v Európe v súvislosti s Irackou krízou.


Otázka:
Slovenský rozhlas - Dagmar Vanečková:
Chcem sa opýtať pána Weisera, o ktoré časti Slovenska majú tieto firmy záujem a prečo nemajú záujem napr. o východné Slovensko alebo Oravu? A chcem sa opýtať aj pána prezidenta a pána ministra ako chcú oni pomôcť, aby sa vstup investora urýchlil aj do týchto oblastí?


Rudolf Schuster:
Viete dobre, že väčšina investorov sa usadzuje na západnom Slovensku a v Bratislave alebo okolo diaľnice. Je to predovšetkým o modernom spojení,o zrýchlenej komunikácii. Preto sme začali hovoriť aj o južnom diaľničnom spojení. Nemá to byť na úkor diaľnice, ale čím viac bude výhodných cestných spojení, tým pôjdu ďalej. Napr. podnikatelia z Nemecka mi hovoria, že pre nich je diaľnica kľúčová.


Robert Nemcsics:
Ja ešte dodám, po rozhovoroch vo vláde môžem potvrdiť, že prepojenie Bratislavy a Košíc sa uskutoční do roku 2007. Je jedno, ktorým smerom pôjde. Túto deklaráciu vlády potrebujeme práve preto, že denne sa stretávam s ponukami investorov na podnikanie, za predpokladu, že dobudujeme na Slovensku dopravnú infraštruktúru. To, že tam teraz nie je, ich zneisťuje. V prípade, že toto deklarujeme, investori môžu prísť a môžu stavať. Kým dostavajú diaľničné spojenie už tam bude. Na druhej strane, ale treba povedať, že nie je potrebné robiť histériu z toho, že na Slovensku nie je spojenie diaľnicou medzi východom a západom. Vieme, že aj dnes existujú veľkí investori, ktorí majú náročnú výrobu a dokážu ju zvládnuť aj v existujúcej cestnej sieti. Takže je to naozaj o komunikácii s investorom a o tom, akú im vieme podať víziu rozvoja našej dopravnej infraštruktúry, ktorú vláda má spracovanú a ktorej sa vieme držať.


Ronald Weiser:
Množstvo podnikateľov a tak isto aj ja, si myslia, že Slovensko má najlepšie predpoklady na investovanie v celej Európe a to z toho dôvodu, že Slovensko vstupuje do Európy, vstupuje do NATO a má vládu, ktorá podnikanie podporuje. Všetky tieto tri veci súčasne. Máte vzdelanú pracovnú silu, za rozumnú cenu. Jedine, čo krajine chýba je v niektorých miestach naozaj infraštruktúra. Súhlasím s tým, že potenciálnym investorom treba dať jasnú víziu, dokedy bude infraštruktúra postavená a potom začnú zvažovať aj iné oblasti ako Bratislavu.


Otázka:
Rádio Slobodná Európa - Monika Múrová:
Ja by som sa chcela spýtať na jednu zahraničnopolitickú otázku. Ako si predstavujete preklenutie rôznych názorov medzi Európou a Spojenými štátmi, ako si predstavujete obnovenie dôvery v týchto vzťahoch a je pravda, pán prezident, že by ste v tejto situácii mohli využiť aj svoje vzťahy s niektorými nemeckými politikmi?


Rudolf Schuster:
Môžem len potvrdiť, že pán prezident je naozaj človek otvorený a vypočuje si každý názor. Nehovorí len, ale sa aj veľa pýta a počúva. To, čo bolo pred začatím vojny bude celkom iné po jej skončení a začatí rekonštrukcie Iraku. Osobne nemám obavy o vzťahy v Európe a taktiež sa neobávam vzťahov medzi Európou a Spojenými štátmi. Už teraz vidíte, že sú náznaky zlepšovania vzťahov. Samozrejme ak budem môcť prispieť k zlepšeniu, tak to urobím.


Ronald Weiser:
Pán prezident Bush naozaj požiadal pána Schustera o radu v tejto veci a povedal mu, že Spojené štáty sa spoliehajú na svojich priateľov a spojencov, aby sa tento zlom uzavrel. Slovensko potvrdilo, že je jedným z našich najväčších priateľov a spojencov.


Otázka:
TV Nova - Eugen Korda:
Zaujímalo by ma aj to, čo sme na televíznych obrazovkách nevideli. Vy ste mali celkom nepochybne ako prezident malého štátu významné stretnutie s prezidentom svetovej veľmoci a nepochybne Vás prijal tak, ako nezvykne prijímať veľa prezidentov. Povedzte nám, o čom ste sa rozprávali, keď tam neboli kamery?


Rudolf Schuster:
Musím povedať, že prezident Bush je veľmi priateľský a otvorený. V jednom okamihu sa stalo, že pán prezident sledoval na obrazovke, ako strhávajú sochu Husajna v Bagdade a vtedy mu oznámili, že ja už som vonku a on povedal, že priateľov nesmieme nechať čakať a išiel von. Myslím si, že tento moment vojde do dejín, či chceme alebo nie. A vo vnútri samozrejme, že aj žartoval, navodil od začiatku veľmi dobrú náladu. Za deväť mesiacov prijať prezidenta takéhoto malého štátu dvakrát, všetci z toho boli prekvapení.


Robert Nemcsics:
Musím povedať, že ja som tam bol prvý raz, ale musím zdôrazniť, že som mal pocit, že pán prezident Schuster tam nie je druhý raz, ale už po niekoľký raz. To stretnutie malo charizmu stretnutia dvoch starých priateľov a to sa nieslo, to bolo úplne jedno, či boli zapnuté alebo vypnuté kamery. A opäť opakujem, v zostave týchto dvoch mužov sa mne biznis v Amerike robil veľmi ľahko a určite sa mi aj bude robiť veľmi ľahko.


Rudolf Schuster:
Len dodám, že som ponúkol naše odmínovacie zariadenia, našich odborníkov v oblasti zo stavebníctva, z dopravy a pán prezident to všetko registroval. Nakoniec, bol tam aj pán Colin Powell, minister zahraničných vecí, ktorý chodí na návštevu s hlavou štátu len prvý raz a teraz prišiel. Bol tam celý štáb Bieleho domu, to sa bežne nestáva.


Ronald Weiser:
To, čo teraz títo páni povedali, je absolútna pravda. Celý štáb Bieleho domu potvrdil, že toto bolo výnimočné stretnutie, aké ešte nevideli. Môžem povedať, stretnutie začalo veľmi priateľsky a skončilo objatím.


Ján Füle, hovorca prezidenta SR:
Dámy a páni, ďakujem Vám.