Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Domáce prejavy - 26. 8. 2003

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Prejavy a vystúpenia > Domáce prejavy prezidenta SR


Príhovor prezidenta SR Rudolfa Schustera pri príležitosti slávnosti na počesť 125. výročia elektrického osvetlenia v Grassalkovichovej záhrade, Bratislava, 26. augusta 2003

Vážení prítomní, milé dámy a páni,

v dnešnom modernom veku si len veľmi ťažko vieme predstaviť dobu, keď neexistovali moderné vynálezy. Na to, aby sme dnes mohli svietiť, telefonovať, počúvať reprodukovanú hudbu či za pár hodín cestovať k moru sme si už zvykli a považujeme zo za samozrejmé. Nebyť však nadšencov, ktorí technickému pokroku venovali svoj talent, finančné prostriedky a množstvo času, asi by sme neboli tam, kde sme dnes.
Amerika mala na konci devätnásteho storočia svojho Edisona, ktorý okrem iného vynašiel žiarovku a rozsvietil New York či Boston. Od Slovenska však vtedy Ameriku delila takmer neprekonateľná vzdialenosť, a je preto prekvapivé, že už v roku 1878 sa prvé verejné elektrické osvetlenie predviedlo aj u nás v Bratislave. Bolo to práve tu v záhrade paláca grófa Grassalkovicha na slávnosti Spolku typografov. A bolo to možné práve vďaka nadšencom, ktorí sledovali pokrok vo svete vedy a techniky, ktorí držali ruku na pulze doby.

Mladý typograf Štefan Fodor, živnostník a nadšenec pre elektriku so svojimi priateľmi, za pomoci pani Kozičovej - vdovy po známom bratislavskom fotografovi Eduardovi Kozičovi, ktorý elektrické osvetlenie používal už predtým vo svojom ateliéri, vytvorili pre Bratislavčanov veľkolepé divadlo. Podarilo sa im osvetliť tanečný parket lampiónmi a lucernami v počte až 200 kusov a tiež sochu vynálezcu kníhtlače Guttenberga.
Nezanedbateľné tiež je, že toto veľkolepé divadlo nebolo iba ukážkou vtedajšej najmodernejšej techniky, ale poslúžilo aj na dobročinné účely. Slávnosť sa totiž konala v čase, keď sa začínala okupácia Bosny a Hercegoviny a výťažok z podujatia bol venovaný rodinám narukovaných vojakov, invalidov, vdov a sirôt.
Vážené dámy a páni, dnes sme sa tu zišli, aby sme si pripomenuli 125. výročie tejto udalosti a na jej počesť odhalili pamätnú tabuľu.
Spomíname tak predovšetkým na ľudí, ktorí mali moderné a pokrokové myslenie a nechýbala im ani ľudskosť. Odštartovali tak na území súčasného hlavného mesta Slovenskej republiky novú éru a jej nástup bol skutočne raketový. Už o päť rokov sa začalo s elektrifikáciou najmä priemyselných závodov, ktoré si samé na princípe dynama vyrábali elektrickú energiu. V roku 1901, teda na úplnom začiatku 20. storočia, už možno povedať, že v Bratislave sa začal elektrický vek. Bola postavená prvá mestská elektráreň a osvetlené Korzo i Hlavné námestie.
Pokrok sa už nedal zastaviť a naši priekopníci sa postupne stali známi po celej Európe, najmä Štefan Fodor, ktorý inštaloval elektrické osvetlenie v parížskej opere či v Aténach a dokonca sprevádzal veľkého Thomasa Alvu Edisona na návšteve Uhorska a Bratislavy.
A aké posolstvo si vybrať z tejto udalosti? Na Slovensku vždy boli ľudia, ktorí svojím myslením, vzdelaním a talentom predstihli svoju dobu. Slovensko vždy stálo v centre európskeho i celosvetového diania a pokroku.
Aj keď sme prešli mnohými neľahkými obdobiami, máme svoje tradície, na ktoré môžeme byť právom hrdí a na ktoré môžeme i dnes nadviazať. Tak aj dnes, nielenže si pripomíname 125. výročie predstavenia prvého verejného osvetlenia v Bratislave, ale prejavujeme aj svoju hrdosť a úctu k našim predkom - rozhľadeným, pokrokovým a úspešným.
Verím, že aj v budúcnosti, keď Slovensko bude plnoprávnym členom európskeho spoločenstva vyspelých krajín, sa naplno prejavia tieto naše vlastnosti a že to bude v prospech nás všetkých.