Prezident SR Ivan Gašparovič sa zúčastnil na otvorení akademického roka 2008/2009 na Univerzite Matej Bela v Banskej Bystrici
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa zúčastnil na slávnostnom otvorení akademického roka 2008/2009 na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.
vu štátu na akademickej pôde privítala rektorka UMB prof. Beáta Kosová, primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor i predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Murgaš.
Podľa slov rektorky je prioritou „získať status výskumnej univerzity, udržať si súčasný 10%-ný podiel na trhu vzdelávania v SR najmä ponukou študijných programov druhého a tretieho stupňa a ponukou atraktívnych študijných programov v cudzích jazykoch získať pozíciu na európskom trhu vzdelávania.“ Podľa Beáty Kosovej chce univerzita preraziť v oblasti vedy a výskumu a preto je nevyhnutné zvýšiť počet vedecko-výskumných pracovníkov. Chce to však „dynamickú zmenu myslenia,“ dodáva predstaviteľka univerzity. „V roku 2013 chce byť UMB silnou národnou univerzitou medzinárodného významu,“ uviedla rektorka v slávnostnom príhovore.
Hlava štátu pred auditóriom ocenila úspechy Slovenska. „Slovenská republika od svojho vzniku píše úspešnú novodobú históriu. Naša ekonomika dosahuje vysoký rast hrubého domáceho produktu a naša mena sa upevňuje,“ vyzdvihoval pred pedagógmi a študentmi naše úspechy prezident.
Poukázal aj na to, že Slovensko má dnes pevnú a dôveryhodnú medzinárodnú pozíciu, je plnoprávnym a akceptovaným členom Európskej únie i transatlantických štruktúr. „Aby sme však v tomto pozitívnom trende napredovali ďalej, musíme, v súlade s požiadavkami Európskej únie, aktívnejšie a cieľavedomejšie pristúpiť aj k formovaniu vedomostnej spoločnosti,“ upozornila hlava štátu v príhovore.
Podľa Ivana Gašparoviča „pokiaľ štát nebude investovať do múdrosti, tvorivosti budúcich generácií, môže sa stať, že budeme zaostávať nielen v ekonomike, ale aj v spoločenskom a kultúrnom živote.“
Prezident SR na Univerzite Mateja Bela prízvukoval, že naším spoločným cieľom musí byť na jednej strane investícia do rozvoja školstva, a na strane druhej školstvo produkujúce nové poznanie, ktoré sa stane hnacím motorom ďalšieho rozvoja našej spoločnosti. Všetkých jej oblastí. Od ekonomiky až po morálku.
Hlava štátu sa vyslovila aj za dokončenie reformy vysokoškolského vzdelávania. „Táto reforma, a to sa určite všetci zhodneme, je nevyhnutná. Cieľom reformy vysokého školstva musí byť skvalitnenie vyučovacieho procesu, teda lepšie pripravení absolventi pre prax,“ vysvetľoval v Banskej Bystrici prezident. Zároveň dodal, že ja slovenskú vedu musíme odvážnejšie začleniť do celoeurópskeho kontextu.
Univerzita Mateja Bela vznikla 1. júla 1992 zlúčením Pedagogickej fakulty a Ekonomickej fakulty. V súčasnosti zastrešuje šesť fakúlt: Ekonomickú fakultu, Fakultu humanitných vied, Fakultu prírodných vied, Právnickú fakultu, Fakultu politických vied a medzinárodných vzťahov a Pedagogickú fakultu. V tomto akademickom roku študuje na univerzite vo všetkých formách štúdia viac ako 16 000 študentov.