Prezident SR na pietnej spomienke pri príležitosti štátneho sviatku – Dňa boja za slobodu a demokraciu
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa zúčastnil na bratislavskom cintoríne v Ružinove na pietnej spomienke pri príležitosti štátneho sviatku – Dňa boja za slobodu a demokraciu.
Pri Pamätníku popravených a umučených politických väzňov komunizmu sa konal pietny akt kladenia vencov.
Prezident Ivan Gašparovič vystúpil s príhovorom, v ktorom 17. november 1989 zaradil medzi také dni a udalosti, ktoré poznačia osudy jednotlivcov i celých národov. „Aj náš 17. november je takým reálnym medzníkom, teda skutočným zlomom medzi totalitným režimom a medzi demokraciou a slobodou.“
Náš najvyšší predstaviteľ v príhovore pripomenul obete útlaku a násilia, všetkých občanov, ktorí v boji za svoje prirodzené občianske práva prichádzali o zdravie, istoty i životy. Prezident SR zdôraznil potrebu pripomenúť si „aj všetky formy útlaku. Politického, náboženského, národného i triedneho. Ale aj prenasledovania, šikanovania, perzekúcie, nenávistné a štvavé kampane. Aby sme si uvedomili význam a dosah takých spoločenských hodnôt, ako je občianska odvaha, morálna sila a nezlomnosť. Aby sme ocenili posolstvo ľudského utrpenia tých, pre ktorých bola sloboda neodmysliteľnou súčasťou ich osobného i národného bytia,“ povedal Ivan Gašparovič.
V príhovore pripomenul aj odhalenie Pamätníka železnej opony spolu s britskou kráľovnou Alžbetou II. , kladenie vencov pri Bráne slobody na Devíne, čo mu demonštrovalo „dva svety – minulý a prítomný. Jeden s ostnatými drôtmi, druhý bez nich. Ich kontrast sprítomňoval memento. Ale aj výzvu, aby sme už nikdy nepripustili žiadnu formu násilia, štvania a nenávisti medzi národmi Európy,“ povedal slovenský prezident.
V príhovore vyzval k tomu, aby naša spoločnosť a občania v záplave každodenných starostí nezabúdali na ideály 17. novembra, na ľudskosť a solidaritu. Prezident Slovenskej republiky v príhovore podčiarkol, že zápas za nastolenie slobody a demokracie nás stál mnoho úsilia, bolestí a sklamaní, ale aj ľudských životov. „ To nás zaväzuje. My, ktorí dnes žijeme v slobodnej a demokratickej spoločnosti, a ktorí sme zažili aj totalitný útlak, musíme byť osobitne citliví na každé porušovanie ústavne garantovaných práv a slobôd občanov. Lebo o slobode a demokracii nestačí len hovoriť, užívať si ich výhody, ale v ich duchu treba aj konať a pôsobiť. Ideály slobody a demokracie musíme predovšetkým žiť.“ Podľa jeho slov sa tieto ideály len nami udomácňujú v praktickom živote, len cez naše konanie nadobúdajú svoj zmysel, svoju vysoko humánnu podstatu.
Prezident Ivan Gašparovič v závere príhovoru zdôraznil, že Deň boja za slobodu a demokraciu nám pripomína, aby sme rozvíjali všeľudské hodnoty. „Na prvom mieste rozvoj právneho štátu, ústavnosti a zákonnosti. Vedno s nimi rešpekt a úctu k zákonom. S nimi súvisiaci humanizmus, starosť o človeka, o ochranu života, o občiansku solidaritu, o ľudské práva a slobody zakotvené v našej ústave. Len takýmto občianskym prístupom naplníme odkaz tých, ktorým sme postavili tento pamätník,“ uviedol Ivan Gašparovič na pietnej spomienke pri príležitosti štátneho sviatku – Dňa boja za slobodu a demokraciu.