Prezident SR Ivan Gašparovič na summite hláv štátov V4 v Karlových Varoch
Prezident SR Ivan Gašparovič pricestoval do Karlovych Varov na Summit prezidentov krajín Vyšehradskej štvorky. Hostiteľ, český prezident Václav Klaus, privítal svojich hostí na Mlýnskej kolonáde spolu s predstaviteľmi mesta, karlovarského regiónu a občanmi Karlovych Varov. Prezidenti Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska, ktorí na západ Čiech pricestovali aj s manželkami sa prihovorili občanom pred zaplneným námestím. Ivan Gašparovič v príhovore vyzdvihol zmysel fungovania Vyšehradskej štvorky pre stredoeurópsky región. Nezabudol pripomenúť aj nedávne 92. výročie vzniku Československa. „Bez vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov pred 92 rokmi by sme dnes nemohli mať samostatné moderné a demokratické národné štáty Slovenskú republiku a Českú republiku,“ konštatoval v Karlovych Varoch slovenský prezident. Krátko po uvítacom ceremoniáli sa už hlavy štátov stretli za rokovacím stolom v hoteli Imperial.
Hostiteľ summitu prezident Václav Klaus ocenil, že vrcholná schôdzka sa uskutočňuje za účasti novozvolených prezidentov Poľska a Maďarska. Zdôraznil potrebu pokračovania v pravidelných stretnutiach a spolupráci vrámci nášho regionálneho zoskupenia, ktoré vzniklo už pred 20 rokmi v maďarskom Visegráde. „Myslím, že sme V4 pochopili ako veľlmi rozumnú a užitočnú platformu na rokovanie o dôležitých problémoch krajín nášho regiónu,“ pripomenul český prezident na plenárnom rokovaní. Slovenský prezident Ivan Gašparovič považuje doterajšiu spoluprácu Vyšehradskej skupiny za prínosnú. Ako dodal, „V4 aj do budúcnosti môže urobiť veľmi veľa pre tento región.“ Za dobré označil udomácnenie značky V4 v rámci Európskej únie i nášho regiónu. „Som presvedčený, že Vyšehradská štvorka má svoje meno už aj medzi občanmi našich štátov, ktorí tomuto zoskupeniu dôverujú,“ povedal pred svojimi kolegami slovenský prezident.
Bronislaw Komorowski, ktorý sa ako novozvolený prezident na summite zúčastňuje prvý krát, potvrdil záujem Poľska naďalej podporovať posilňovanie vyšehradskej spolupráce. „V4 sa osvedčila ako užitočný mechanizmus, ktorý pomohol vstupu našich štátov do NATO a Európskej únie. Jej význam však trvá aj v súčasnosti,“ povedal. A dodal, „pred nami stoja veľké výzvy a veľa noviniek, ktoré vyplývajú aj z premien v rámci celej Európy.“ Maďarský prezident Pál Schmitt ocenil, že karlovarské stretnutie bude príležitosťou aj na bližšie zoznámenie sa novozvolených prezidentov so svojimi staršími kolegami z Česka a Slovenska, nakoľko počas summitu V4 sú naplánované aj bilaterálne schôdzky hláv štátov. „Takéto stretnutia hláv štátov Vyšehradskej spolupráce majú veľmi symbolický význam pre spoluprácu našich krajín,“ uviedol. Dodal, že súčasné Maďarsko je dnes úplne iným partnerom svojich susedov z regiónu. S novou vládou a modernou predstavou fungovania štátu.
Hlavy štátov sa v diskusii na prvom plenárnom rokovaní dotkli problematiky európskeho ekonomického a sociálneho modelu. Maďarský prezident Schmitt kritizoval napĺňanie Lisabonskej stratégie rozvoja do roku 2020. Európa podľa neho dnes čelí mnohým problémom. Sociálnym, ekonomickým no i problémom s energetickou bezpečnosťou. Pripomenul, že Maďarsko si dalo záväzok vytvoriť jeden milión pracovných miest, pretože najväčším problémom súčasnej Európy je rastúca nezamestnanosť.
Ivan Gašparovič za dôležité v nasledujúcom období označil riešenie rómskej problematiky. „Za rómsku problematiku sme v celej Európe kritizovaní. No ešte som nezažil, že by niekto vo svete kritizoval druhú stranu,“ uviedol. SR má podľa neho záujem o napĺňanie motta „efektívnejší Vyšehrad - kontinuita, súdržnosť, solidarita a informovanosť“, aby vzájomná spolupráca v tomto zoskupení prinášala pre naše krajiny konkrétne výsledky. Ivan Gašparovič naznačil, že V4 by mohla viac pozornosti venovať presadzovaniu spoločných ekonomických záujmov napr. pri obchodovaní s Ruskom, kde by sme spoločne dokázali obstáť v konkurencii s ekonomicky silnejšími štátmi Európy. Bronislaw Komorowski za jednu z priorít nadchádzajúceho poľského predsedníctva označil spoločnú európsku obrannú politiku.
Hlavy štátov konštatovali, že Vyšehradská skupina za dve desaťročia nadobudla určitú silu a potvrdila, že spoločnou politickou vôľou Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska sa podarilo dosiahnuť konkrétne výsledky. Podľa Ivana Gašparoviča „je tu ešte možnosť hľadania nových spoločných iniciatív aj s možnosťami investícií v tretích krajinách.“
Prezidenti krajín V4 si v Karlovych Varoch po rokovaní prezreli historické centrum tohto známeho českého kúpeľného mesta a vo večerných hodinách ich čakajú prvé bilaterálne rokovania.