Aktuality
   

Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na Slávnostiach bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine, 27. 7. 2008

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2008 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na Slávnostiach bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine, 27. 7. 2008

Vážený pán predseda Senátu Českej republiky,
vážený pán predseda Poslaneckej Snemovne ČR,
vážení páni poslanci Národnej rady Slovenskej republiky,
vážení páni predsedovia samosprávnych krajov,
vážení občania Českej republiky a Slovenskej republiky,


dovoľte mi, aby som pozdravil všetkých občanov českej republiky a všetkých občanov Slovenskej republiky, ktorí sa tu zišli na tradičných Slávnostiach bratstva Čechov a Slovákov.

Veľká Javorina je pre vzájomné vzťahy oboch našich národov posvätným miestom. Je to miesto stretávania bratov, Čechov a Slovákov.

Už v dobách Štúrovcov si predstavitelia našich národov vybrali toto miesto, aby tu manifestovali bratstvo, aby sa navzájom informovali a poskytovali si pomoc a podporu pri presadzovaní záujmov oboch našich národov. Na spoločných výletoch sa tu stretávali slovenská a česká inteligencia, ale i jednoduchí ľudia.

Cez Biele Karpaty prechádzali šíky slovenských dobrovoľníkov počas Slovenského povstania v roku 1848. Tu skladali svoju vojenskú prísahu.

Medzi týmito dobrovoľníkmi, ktorí tvorili prvú slovenskú národnú armádu, podriadenú prvej Slovenskej národnej rade, boli mnohí Česi. So zbraňou v ruke pomáhali boju za národné práva Slovákov, podobne ako niekoľko mesiacov predtým Ľudovít Štúr a Jozef Miloslav Hurban na barikádach v Prahe za české národné práva.

V dobách národnej neslobody v časoch Rakúsko-Uhorska boli tieto stretnutia zakazované a ich účastníci prenasledovaní.

Ani zákazy však nezabránili pestovaniu česko-slovenskej vzájomnosti a šíreniu ideí slobody a sociálnej spravodlivosti. Hurban, po jednom stretnutí na Javorine povedal, „na horách je pocit voľnosti i v dobách neslobody...“.

Ovocie týchto česko-slovenských kontaktov na Veľkej Javorine či v Luhačoviciach, dozrelo v roku 1918, keď Česi a Slováci dosiahli národnú slobodu vo vlastnom štáte Československej republike.

V tomto roku si budeme v októbri si pripomínať jej významné okrúhle jubileum – 90. rokov od jej vzniku. Je to pre nás príležitosť pripomenúť si humanistický a demokratický odkaz je zakladateľov – Tomáša Garyka Masaryka a Milana Rastislava Štefánika.
Táto štátnosť predstavovala v stredoeurópskom priestore zónu politickej stability a demokracie, politických tradícií, ktoré si naše národy vážia.

Dnes sú Česi a Slováci občanmi nielen svojich štátov, ale majú aj občianstvo Európskej únie.

Pamätník česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti osadený v predvečer prvých slobodných volieb po desaťročiach politickej neslobody symbolizuje myšlienku, že aj napriek súčasným i budúcim premenám Európy si prostí ľudia na moravsko-slovenskom pomedzí zostanú rovnako blízki.

Česi sú pre Slovákov najbližším národom kultúrne, duchovne, jazykovo, politicky.

Naše priateľstvo prežilo ťažké skúšky Mníchova, fašistickej okupácie, februárového prevratu, okupácie vojsk Varšavskej zmluvy. Skúšky nás zocelili, naše vzájomné vzťahy sa upevnili, máme spoločnú historickú skúsenosť, ktorá nám umožňuje lepšie porozumieť si vo väčšine kľúčových otázok.

Je dobré, že tieto Slávnosti bratstva na Javorine sú také spontánne a že sú nepolitické.

Umožňujú ľuďom na oboch stranách Javoriny stretávať sa v duchu javorinských tradícií – v duchu voľnosti, srdečnosti, úprimnosti, porozumenia.

Spomíname aj na všetkých tých, ktorí sa zaslúžili o rozvoj tradícií stretávania sa Čechov a Slovákov tu na Javorine, najmä Dr. Pavla Blaha, sochára Františka Úprku.

Ďakujem všetkým organizátorom a účinkujúcim tohto vynikajúceho a chvályhodného podujatia, najmä všetkým predstaviteľom obcí a miest pod Javorinou.

Ďakujem aj predsedom trnavského a trenčianskeho samosprávneho kraja za ich záštitu a prínos k úspechu Slávností bratstva Čechov a Slovákov na Javorine. Ďakujem za podporu týchto slávnosti predsedom poslaneckej snemovne a senátu českej republiky, hejtmanom juhomoravského a zlínskeho kraja a všetkým verejným činiteľom Čiech a Slovenska.

Tí, ktorí organizujú Slávnosti na Javorine majú jeden spoločný cieľ: nadštandardné vzťahy a všestranné zvyšovanie kvality života ľudí na obidvoch stranách pre nás najmä symbolickej hranice.

Tento cieľ je spoločným záujmom celej slovenskej verejnosti. Usilujme sa o jeho pevnejšie ukotvenie.

Slávnosti na Javorine sú skvelým príkladom plodnosti a životaschopnosti myšlienky spolužitia európskych národov.

Kiež by mal svojich spontánnych nasledovníkov. Vyzývam k tomu celú Európu.

Ďakujem Vám za pozornosť.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]