Prezident Ivan Gašparovič sa zúčastnil na každoročnej Výročnej konferencii Ministerstva zahraničných vecí SR, ktorá bilancuje zahraničnopolitické aktivity rezortu za uplynulý rok.
Prezident konštatoval, že spolupráca s ministrom zahraničných vecí a jeho rezortom bola bezproblémová. Orientácia zahraničnopolitických priorít pokračovala v rozvíjaní dobrých susedských vzťahov so všetkými susedmi a regionálnej spolupráce s dôrazom na Vyšehradskú skupinu. Táto línia vychádzala z nášho hodnotového ukotvenia v EÚ a NATO a nášho aktívneho členstva a podpore integračných procesov na západnom Balkáne a v krajinách Východného partnerstva ako aj v hľadaní odpovedí na nové výzvy cez nástroje multilateralizmu, vrátane OSN, OBSE a Rady Európy; rozvíjaní bilaterálnych vzťahov s kľúčovými spojencami na západe aj s partnermi na východe, vrátane Ruska a pokračovaní v ekonomizácii diplomatickej služby. Ivan Gašparovič v príhovore tiež konštatoval geopolitické procesov a sociálne pohyby, ktorých sme súčasťou, ale ktoré naša vnútorná politika to pre zaneprázdnenosť medzistraníckymi duelmi nestíha dostatočne racionálne reflektovať. „Ťažisko globálnej ekonomiky sa stále viac posúva na východ, náš kľúčový spojenec, Spojené štáty americké, presúva akcenty svojej pozornosti mimoeurópskym smerom. Európska únia stojí pred úlohou stabilizovať euro a zároveň rýchlo uvažovať a konať tak, aby zabránila svojej dezintegrácii. Ekonomická kríza, ale aj kríza morálky v politike a nedôvera občanov v politických lídrov je podstatne širšia, než len slovenský či európsky fenomén, „ uviedol prezident. Položil si otázku ako na túto pestrú mozaiku svetového diania reaguje Slovensko a jeho zahraničná politika. Slovensko v prvom rade má podľa jeho slov ambíciu hrať v tejto globálnej hre väčšiu úlohu, než tú, ktorá mu zabezpečí ochranu vlastných národných a štátnych záujmov a záujmov spojeneckých zoskupení, ktorých je členom. Slovensko má podľa prezidentových vyjadrení predpoklady zohrávať relevantnú úlohu v súčasnom regionálnom i európskom dianí. „Naplnili sme ambiciózne ciele zo začiatku tohto storočia – vstúpili sme do NATO, EÚ, stali sme sa členom Schengenu, eurozóny. Krajina za historicky krátke obdobie urobila ohromný pokrok pri svojej modernizácii. Tí, ktorí nás už vyše 20 rokov sledujú zvonku, to vidia lepšie, než my, „ zdôraznil.
Ivan Gašparovič ale pripomenul, že Slovensko medzičasom stratilo našu národnú zhodu a schopnosť konsenzom zadefinovať strategický cieľ Slovenskej republiky a povzniesť ho nad záujem politických strán. „Na jednej strane chceme odovzdávať naše transformačné skúsenosti krajinám západného Balkánu a Kube. Ale kladiem si otázku: dokážeme si my sami konsenzuálne zabezpečiť strategické záujmy Slovenska tak, aby dávali záruku našej demokracii, suverenite a štátnosti? Často elegantne hovoríme o hodnotách, o zodpovednosti, o pravde ,o transparentnosti, ale nepočúvame sa, nezamýšľame sa nad reálnym obsahom našej výpovede. Bohorovne maľujeme politický život na čierno-bielo, akoby v ňom ani iné farby neexistovali. Akoby sme zabúdali, že máme do činenia s informovanými, premýšľavými a dobre vidiacimi občanmi, ale aj zahraničnými partnermi. Pozabudli sme, že aj krajiny sa posudzujú podľa toho, čo robia, nie čo hovoria,.“
Prezident vo svojom vystúpení na hodnotiacej konferencii pokračoval témou EÚ, ktorú označil sa zásadnú, pretože podľa jeho slov si musí Slovensko zachovať ambíciu byť súčasťou angažovanej a solidárnej skupiny členských krajín únie. „Dajme vedieť nášmu občanovi, že aj nová 7-ročná finančná perspektíva EÚ pre Slovensko znamená, že bude aj naďalej čistým príjemcom zdrojov únie, čím aj nám únia prejavuje reálnu solidaritu. Vieme, že z krízy sa nedostaneme výlučne škrtaním verejných výdavkov bez podpory hospodárskeho rastu a zamestnanosti,“ uviedol.
K oblasti obrannej a bezpečnostnej politiky, medzinárodného krízového manažmentu i našich spojeneckých záväzkov Ivan Gašparovič podčiarkol, že rezort obrany potrebuje cítiť reálnu politickú oporu pri napĺňaní aliančných záväzkov a pri modernizácii a rozvoji ozbrojených síl SR. „Osobitnú zmienku si zaslúži naša účasť v operácii ISAF v Afganistane .V rámci odovzdávania zodpovednosti za bezpečnosť a rozvoj Afganistanu je našim záujmom prispieť k úspešnosti tohto procesu. V tejto agende nie som zástancom urýchľovania dôležitých rozhodnutí ohľadne znižovania slovenskej angažovanosti. Presadzujem koordinovaný postup slovenských inštitúcií i spojencov z aliancie na základe politickej dohody, ktorú definitívne prinesie summit NATO v Chicagu v máji tohto roka“ pokračoval prezident. S uspokojením konštatoval že Slovensko vo formáte Vyšehradskej štvorky odviedlo dobrú prácu a to vo veľkej miere i vďaka nášmu predsedníctvu do leta 2011.
Na margo diplomatických aktivít pripomenul kľúčové pravidlo,“ ktoré zdôrazňujem našim dezignovaným veľvyslancom pred odjazdom na posty v zahraničí – slovenská diplomacia ako integrálna súčasť štátnej služby sa zo svojej podstaty musí odievať do všetkých farieb slovenskej trikolóry, nielen do jednej z nich.“ Spomenul pritom renomovaných diplomatov , ktorí dosiahli medzinárodný rešpekt mnohoročnou intenzívnou a svedomitou každodennou prácou postupne na všetkých stupienkoch diplomatického rebríčka – „. Jána Kubiša na poste osobitného vyslanca generálneho tajomníka OSN pre Afganistan, Maroša Šefčoviča na poste podpredsedu Európskej komisie, Petra Tomku ako predsedu Medzinárodného súdneho dvora v Haagu, Miroslava Lajčáka ako výkonného riaditeľa v rámci Európskej služby pre vonkajšiu činnosť, Miloša Koterca ako predsedu Hospodárskej a sociálnej rady OSN, Miroslava Jenču ako šéfa regionálneho centra OSN pre prevenciu konfliktov v Strednej Ázii, Urbana Rusnáka na poste generálneho tajomníka Sekretariátu Energetickej charty a ďalších,“ uviedol prezident.
V závere svojho vystúpenia poďakoval všetkým, ktorí v zahraničnopolitickej komunite v zložitých podmienkach v minulom roku pomáhali presadzovať štátne záujmy Slovenska a vyslovil želanie, ale po nadchádzajúcich parlamentných voľbách vznikla vláda so silným proeurópskym mandátom. Ivan Gašparovič ubezpečil prítomných na hodnotiacej konferencii ministerstva zahraničných vecí, že bude konať tak, aby Slovensko v medzinárodných vzťahoch vystupovalo ako predvídateľný, spoľahlivý, dôstojný a solidárny partner.