Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2005
Nemecký prezident zavítal na pracovnú návštevu Slovenskej republiky
2. november 2005
Prezident Spolkovej republiky Nemecko Horst Köhler s manželkou a so sprievodom pricestoval na jednodňovú pracovnú návštevu Slovenskej republiky. Na nádvorí Prezidentského paláca ho privítal prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. Po krátkom stretnutí prezidentských párov sa uskutočnilo plenárne rokovanie delegácií. Prezident Ivan Gašparovič po jeho skončení vysoko ocenil obsiahlosť diskusie, ktorá sa týkala vnútornej politiky oboch krajín, tém Európskej únie a globalizačných problémov. Partneri rokovali aj o otázkach reforiem, o transformačnom a integračnom procese, pričom prezident Gašparovič poďakoval nemeckej strane za podporu nášho integračného úsilia v čase prípravy na vstup Slovenska do EÚ a NATO ako aj za podporu našich reformných krokov. Zdôraznil tiež, že Nemecko je jedným z najväčších investorov aj obchodných partnerov Slovenska. Partneri sa nevyhli ani téme budúcnosti európskej ústavnej zmluvy ako ani téme podmienok prijímania nových členských krajín do EÚ.
Prezidenti sa zhodli sa v názore, že EÚ si musí jednoznačne a konkrétne stanoviť podmienky a spôsob riadenia. Horst Köhler v príhovore ocenil kvalitu slovensko-nemeckých vzťahov ako aj členstvo Slovenskej republiky v EÚ a v NATO. Vyzdvihol náročnosť a úspešnosť reformných krokov ako aj dynamiku ekonomického rastu. Na margo vnútropolitickej situácie v Nemecku vyjadril prezident Köhler presvedčenie o skorom konštituovaní novej spolkovej vlády a to v kontexte očakávania štartu ekonomických reforiem, ktoré „sú v Nemecku také potrebné“. V súvislosti s problémom európskej ústavy sa partneri zhodli v názore na potrebu analýzy úspechov i neúspechov pri schvaľovaní euroústavy v jednotlivých členských štátoch EÚ. Nemecký prezident jednoznačne označil EÚ za úspešné spoločenstvo, ktoré sa oplatí rozvíjať a budovať. Za spoločenstvo, kde sa oplatí rozvíjať reformný proces, na základe ktorého je možné budovať európsky sociálny model v prostredí vzájomného akceptovania veľkých a malých krajín. Obaja prezidenti sa venovali v rozhovore aj téme daňového systému, pričom slovenský daňový systém a rovnú daň označil prezident Gašparovič ako jeden zo spôsobov dynamizácie ekonomiky a jej priblíženia sa vyspelým ekonomikám EÚ. Horst Köhler neodpovedal priamo na otázku prehodnotenia prechodného obdobia pre voľný pohyb pracovných síl z nových členských krajín, nakoľko podľa jeho názoru zahraničné investície prichádzajú na Slovensko, čo podporuje tvorbu nových pracovných miest a teda možnosť Slovákov zamestnať sa na Slovensku.
Súčasťou pracovnej návštevy nemeckého prezidenta Köhlera bolo aj stretnutie s predsedom NR SR Pavlom Hrušovským a s predsedom vlády Mikulášom Dzurindom.
|