Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič na stretnutí s predsedom vlády Čiernej Hory Igorom Lukšičom vyjadril potešenie z úspechov, ktoré táto západobalkánska krajina dosiahla za relatívne krátke obdobie od vyhlásenia nezávislosti v roku 2006. „Vaša vláda za 9 mesiacov svojej činnosti vdýchla novú dynamiku do procesu európskej integrácie,“ konštatoval v úvode rokovania s čiernohorským premiérom v Budve Ivan Gašparovič.
Náš prezident vyjadril presvedčenie, že Čierna Hora splní všetky podmienky na začatie prístupových rokovaní s EÚ v roku 2012. „Budeme sa snažiť dodržať rovnakú intenzitu integračného úsilia do Európskej únie a NATO,“ reagoval čiernohorský premiér. Integrácia do NATO je podľa Lukšiča druhou najdôležitejšou prioritou jeho vlády. Aj preto sa podľa neho čiernohorskí vojaci zúčastňujú na operácii v Afganistane.
Podľa Ivana Gašparoviča vynikajúce politické vzťahy by sa mohli preniesť aj do oblasti hospodárskej spolupráce, kde sú zatiaľ slabé výsledky. Objem obchodnej výmeny sa pohybuje iba na úrovni okolo 7 miliónov eur a podiel slovenských investícií v Čiernej Hore je na úrovni jedného milióna eur. „Naše firmy a podnikatelia by radi investovali vo Vašej krajine, keby tu boli atratktívnejšie podmienky,“ vyjadril sa prezident Gašparovič. Slovenské firmy majú záujem o spoluprácu v infraštruktúre, energetike, životnom prostredí i cestovnom ruchu. Podnikateľské fórum, ktoré predpoludním otvorili s prezidentom Filipom Vujanovičom, by podľa Ivana Gašparoviča malo vyslať impulz pre rozbehnutie našej obchodnej spolupráce. Premiér Lukšič vyjadril nádej, že s očakávaným 2,5 % nárastom hospodárstva Čiernej Hory sa podarí naštartovať aj vzájomnú ekonomickú spoluprácu so Slovenskom.
Obaja predstavitelia konštatovali, že vzťahy medzi SR a Čiernou Horou sú veľmi dobré. Ivan Gašparovič sa s Igorom Lukšičom zhodli aj v názore na pokus niektorých krajín spájať národy na etnickom princípe ponad hranice. Oba štáty potvrdili, že odmietajú politiku zasahovania do vnútorných vecí pod zámienkou ochrany menšinových práv. Podľa slovenského prezidenta „udeľovanie dvojakého občianstva na základe jednostranného rozhodnutia a bez medzištátnej dohody, alebo pokusy meniť štatút menšiny na štatút ústavotvorného národa nepovažujeme za dobré riešenie.“ Slovenská republika aj Čierna Hora sa zasadzujú za občiansky koncept štátu.
Prezident Ivan Gašparovič zdôraznil, že Čiernu Horu sme opäť zaradili na zoznam krajín prijímajúcich slovenskú rozvojovú pomoc. V roku 2011 financujeme projekty vidieckeho rozvoja, životného prostredia a vodohospodárstva. Ide o štyri projekty v celkovej hodnote 800-tisíc eur.