Aktuality
   

Rok 2009

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2009

Prezident SR vystúpil  v diskusii o Dlhodobej vízii rozvoja slovenskej spoločnosti

Prezident SR vystúpil v diskusii o Dlhodobej vízii rozvoja slovenskej spoločnosti

1. apríl 2009

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa zúčastnil na odbornej a verejnej diskusii o Dlhodobej vízii rozvoja slovenskej spoločnosti.
Vo svojom vystúpení konštatoval, že vízia rozvoja slovenskej spoločnosti mapuje naše predstavy o tom, aké Slovensko chceme mať, ako má slovenská spoločnosť vyzerať.
Podľa vyjadrení hlavy štátu musí vízia zohľadňovať východiskový stav, určiť disponibilné ľudské a materiálové zdroje, odhadnúť potenciál rozvoja a predpokladať vonkajšie podmienky, v ktorých bude vývoj prebiehať.

„ Slovensko, Európa i svet dnes stoja zoči-voči jednej z najvážnejších finančných a hospodárskych kríz. Ani renomovaní odborníci sa nevedia zhodnúť na tom, ako dlho bude súčasný úpadok trvať. Nevieme ani to, do akej miery bude deštrukčne pôsobiť na jednotlivé odvetvia hospodárstva a sociálnu situáciu občanov. Môžeme sa len domnievať, predpokladať, odhadovať, „ uviedol Ivan Gašparovič.

Pripomenul, že treba brať vážne ponaučenie z Veľkej hospodárskej krízy tridsiatych rokov minulého storočia. Povojnový vývoj v dvadsiatych rokoch bol nasmerovaný ku kolektívnej bezpečnosti, hospodárskej prosperite, modernosti, rozvoju kultúry, sociálnej stabilite. Veľká hospodárska kríza však otvorila cestu radikalizmu a extrémistickým ideológiám.

„Dnes nás čaká aj dlhá cesta naprávania toho, čo za sebou zanechala tzv. neviditeľná ruka trhu. Vízia bola dokončená pred tým, než nás svetová kríza zasiahla.
Preto je dôležité, že sa prehodnocujú závery a nanovo definuje posilňovanie kontrolných a regulačných nástrojov štátu. Ako povedal jeden z európskych politikov: trh je tu pre ľudí, nie pre peniaze. Ak je pre ľudí, musíme ho aj požiadavkám všetkých občanov prispôsobovať, a to aj kontrolou a reguláciami, „
zdôraznil Ivan Gašparovič.

Slovensko ako súčasť medzinárodných štruktúr a výrazne proexportne orientovaná ekonomika, nemá možnosť vyhnúť sa negatívnym dopadom krízy, konštatoval prezident, ale zároveň dodal, že máme však možnosť tieto dopady zmierniť. Dôležité je, že vláda i parlament sú si toho vedomí a konajú rýchlo.
„Zákony, ktoré vláda predložila, musela nakoniec podporiť aj opozícia, ak nechcela stratiť tvár. Dnes sa snaží opozícia hrať s krízou svoju hru a predkladá vlastné návrhy, ktoré, žiaľ, nie sú reálne, a ako nereálne ani prospešné.“

Prezident Slovenskej republiky podčiarkol, že občianska spoločnosť nášho štátu sa musí zasadiť za podporu našich tradičných hodnôt – demokratického myslenia, sociálnej spravodlivosti, úcte k práci, k vzdelanosti, kultúrnosti, k rodine. K vlastenectvu, k štátnosti, k duchovným autoritám. „Tieto hodnoty tvoria základ našej identity. Ich spochybňovanie vedie nutne k disharmonickému vývoju. Ako prezident som vždy podporoval myšlienku silného právneho štátu ako nástroja na nastolenie poriadku, spravodlivosti a stability.
Sociálne orientovaný štát musí byť solidárny. Zvlášť s občanmi, ktorí sú v tomto období takí zraniteľní. Väčší dôraz sa v súčasnosti musíme klásť na sociálny
štát, na motiváciu v rovine solidarity,“ povedal náš najvyšší predstaviteľ.

Vo verejnej odbornej diskusii vyhlásil, že podporuje také ciele dlhodobej vízie, ako sú vedomostná, súdržná a dobre spravovaná spoločnosť, inklúzia sociálne vylúčených a marginalizovaných skupín, dobiehanie vyspelých krajín v hospodárskom rozvoji, konkurencieschopná štruktúra ekonomiky, energetická dostatočnosť, zdravé a bezpečné životné prostredie, udržateľný rozvoj poľnohospodárstva a vidieka.
Zvláštny dôraz položil na oblasť vzdelávania,“ pretože je kľúčom k vedomostnej spoločnosti.“

Náš vzdelávací systém podľa jeho názoru nereaguje dostatočne pružne na požiadavky praxe.
„ Deklarujeme, že prioritou a garanciou konkurencieschopnosti je vzdelaná populácia. Vzdelanie by malo byť naším najefektívnejším vývozným artiklom. No už číslo 33, to je totiž počet vysokých škôl a univerzít v SR, evokuje myšlienku, či sa náhodou neuberáme opačnou cestou, než krajiny s rozvinutým školským systémom.
Môže taký vysoký počet univerzít a vysokých škôl na krajinu našej veľkosti prinášať žiadanú kvalitu?
Našim vysokým školám a univerzitám chýbajú ľudské a finančné zdroje, predovšetkým v oblasti vedeckého výskumu. Ani kvalitou poskytovaného vzdelania neobstoja v porovnaní s dobrými zahraničnými univerzitami. Za týmto konštatovaním sa skrýva viacero faktorov, ktoré takýto stav spôsobujú,“
povedal prezident SR.


Na záver svojho vystúpenia poďakoval riešiteľskému tímu, ktorý pracoval na vízii, osvedčil svoju erudovanosť a dobre sa zhostil vládou zadanej úlohy. Ďalšie kroky pri vypracovaní stratégie rozvoja musia byť podľa slov prezidenta úzko prepojené s rozhodovacou sférou, najmä s jej rezortnými koncepciami a politikami.
Prezident Ivan Gašparovič opätovne zdôraznil, že Slovenská republika by vždy mala stáť na princípoch a hodnotách pravdy a spravodlivosti. Na ľudských právach a slobodách. Na solidarite a sociálnom humanizme. Tým všetkým na strane všestrannej prosperity štátu, duchovného, kultúrneho rozvoja slovenskej spoločnosti. „ Myslím si, že naša vízia budúcnosti Slovenskej republiky sa opiera práve o ne. Je realistická. Podporujúca našu zvrchovanosť, ako rovnocenného a rovnoprávneho člena Európskej únie, garantujúceho dôstojný život jednotlivca v meniacich sa európskych podmienkach,“ povedal Ivan Gašparovič.

Riaditeľ Ekonomického ústavu SAV Milan Šikula predstavil poznatky z verejnej diskusie o Dlhodobej vízii rozvoja slovenskej spoločnosti do roku 2030. Pri spracovaní vízie na jej dokumente pracovalo 126 odborníkov a k diskusii sa zapojili i predstavitelia relevantných štruktúr spoločnosti – podnikatelia, odbory, výskumníci, učitelia, predstavitelia regionálnej a miestnej samosprávy i záujmových organizácií. "Vízia vyžaduje systematické poznávanie nových trendov a z tohto vychádzajú i autori vízie," povedal Milan Šikula.

Podľa jeho slov z oponentúr a nadväzujúcej širokej diskusie pre ďalšie skvalitňovanie aktualizácie chcú autori integrovať do prác širší intelektuálny potenciál. "Z obsahového hľadiska chceme venovať primeranú pozornosť otázkam štátu, jeho funkciám, kvalite a udržateľnosti života, verejnej správe, problematike Rómov, kultúre a bezpečnosti."

Na odbornom podujatí a verejnej diskusii o Dlhodobej vízii rozvoja slovenskej spoločnosti bol prítomný aj premiér Robert Fico.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]