Prezident SR Ivan Gašparovič navštívil dnes Spišskú Novú Ves. Prezidenta privítal primátor mesta Ján Volný. Na Radnici sa slovenský prezident stretol s poslancami Mestského zastupiteľstva.
S vedením mesta hlava štátu diskutovala o projektoch, ktorých cieľom je zlepšenie kvality života svojich občanov. Zaujímal sa o rozvoj mesta a o protipovodňové opatrenia a zabezpečenie pred povodňami. Ako hlavu štátu informoval primátor mesta, Spišská Nová Ves získala vďaka úspešným projektom finančné zdroje z fondov EÚ, ktoré investuje do rozvoja bývania, skvalitnenia verejného osvetlenia, zníženia kriminality v meste a na kultúrne podujatia.
Spišská Nová Ves je hospodárskym, administratívnym a kultúrnym centrom oblasti Spiša, žije v nej približne 37 700 obyvateľov. Významným rozvojovým impulzom pre tento mikroregión bolo na konci 90-tych rokov etablovanie spoločnosti EMBRACO Slovakia, s.r.o., dcérskej spoločnosti brazílskeho nadnárodného koncernu EMBRACO S.A., ktorý je svetovým lídrom vo výrobe hermetických kompresorov pre chladiace zariadenia. Spoločnosť v meste zamestnáva asi 2223 zamestnancov, je najväčším zamestnávateľom v celom regióne Spiš, pričom do svojho okolia pritiahla už viacero subdodávateľov.
V budove Múzea Spiša sa slovenský prezident zúčastnil na otvorení výstavy slovenských mestských erbov „Slovensko na Spiši“ od autora Ondreja Frankoviča z Iliašoviec, ktorý prezidentovi SR venoval erb Limbachu. Na slávnostnej spomienkovej slávnosti na Radničnom námestí si pripomenul 66. výročie Slovenského národného povstania a k Pamätníku osloboditeľov položil veniec.
Popoludní sa Ivan Gašparovič zavítal medzi účastníkov 3. stretnutia banských miest a obcí Slovenska. Organizátormi tohto podujatia sú Banícky spolok Spiša, Združenie baníckych spolkov a cechov Slovenska a mesto Spišská Nová Ves.
V príhovore Ivan Gašparovič ocenil prácu baníkov: „Byť baníkom je nie len česť, ale pre nás ostatných aj úcta k vám.“ Pri tejto príležitosti vyslovil aj odkaz pre zavalených baníkov v Čile: „Všetci vám držíme palce a veríme, že všetko dobre dopadne.“
Združenie baníckych spolkov a cechov Slovenska, ktoré zastrešuje 14 stavovských združení, Slovenská banská komora, Slovenská banská spoločnosť, Odborový zväz pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu ako aj viaceré banské mestá navrhujú a prostredníctvom poslaneckého návrhu v NR SR už aj iniciovali, aby sa 10. august stal pamätným Dňom obetí banských nešťastí. Slovensko by si v tento pamätný deň oficiálne mohlo pripomínať viac ako 470 obetí banských nešťastí, ktoré sa stali v baniach v regióne horná Nitra a viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií v baniach ťažiacich kovy na území Slovenska.