Prezident SR Ivan Gašparovič prijal Hermana Van Rompuya, predsedu Európskej rady
Prezident SR Ivan Gašparovič rokoval dnes v Prezidentskom paláci s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom.
„Som rád, že navštevujete Slovensko v období intenzívnej diskusie o riešení ekonomickej situácie vo vnútri EÚ. Dúfam, že sa nám podarí nájsť východisko, ktoré posilní dôveru občanov vo fungovanie EÚ,“ povedal Ivan Gašparovič na úvod stretnutia. Zároveň pripomenul, že „budeme musieť byť veľmi dôslední pri napĺňaní záväzkov a dohôd.“ Slovenská republika si splnila podmienky vyplývajúce z Európskeho semestra a do Bruselu poslala Národný program reforiem na roky 2011 – 2014 a Program stability na roky 2011 – 2014.
„Ak hovoríme o kríze v eurozóne, o budúcnosti Schengenského priestoru, rozširovaní EÚ a rozpočtových východiskách na nasledujúcich sedem rokov, sú to veľmi dôležité kroky pre ďalšiu budúcnosť EÚ,“ zdôraznil Herman Van Rompuy. Konštatoval, že EÚ bude rešpektovať rozhodnutie slovenského parlamentu. Pripomenul však, že EÚ v otázke záchrany Grécka potrebuje každý jeden hlas. „Budúcnosť eurozóny a EÚ je v rukách každého z nás,“ povedal.
Potvrdil, že „Chorvátsko bude môcť byť prijaté do EÚ, čo je významný signál pre región Západného Balkánu. Dúfam, že v decembri budeme môcť akceptovať kandidatúru Srbska, čo bude druhý veľmi silný signál pre krajiny Západného Balkánu.“
Predseda Európskej rady očakáva zložitú diskusiu o pripravovanom rozpočtovom rámci EÚ, z ktorého Slovensko získa 3% HDP zo štrukturálnych fondov. Diskusia o Európskom rozpočte na ďalších sedem rokov by podľa neho mohla byť uzavretá v roku 2012.
Slovenský prezident vyjadril presvedčenie, že Slovensko nebude krajinou, ktorá vetuje tak významné rozhodnutie únie o pomoci Grécku. Vysvetlil, prečo sa Slovenská republika postavila kriticky k pomoci Grécku, kde podľa hlavy štátu nesie zodpovednosť aj EÚ, ktorá musí kontrolovať ako hospodária jednotlivé členské krajiny. „Veľmi pozitívne musíme hodnotiť, že grécky premiér získal podporu pre reformné opatrenia v parlamente, za sklamanie možno považovať prístup gréckej opozície.“
Podľa prezidenta SR bude musieť EÚ dôrazne kontrolovať ako bude v Grécku prebiehať reformný proces, najmä ručenie štátnym majetkom a jeho privatizácia. Dodal, že bude potrebná účasť Medzinárodného menového fondu. Ako uviedol prezident, Slovenská republika bude postupovať solidárne. „Solidarita je potrebná, ale vyžaduje aj zodpovednosť z obidvoch strán.“
Herman Van Rompuy uviedol, že EÚ predkladá riešenia pre Portugalsko, Írsko a Grécko, no zároveň predkladá aj podmienky, za ktorých týmto krajinám poskytne pôžičky. „Problémom Grécka nie je daňová sadzba, ale že nemá účinný a funkčný systém výberu daní,“ dodal.
Prezident SR je presvedčený, že „ prijatie Chorvátska, Srbska prípadne ďalších západobalkánskych krajín do EÚ bude významným posilnením stability tohto regiónu.“ Zároveň dodal, že EÚ by mala už uzavrieť neustále sa ťahajúcu otázku vstupu Turecka do spoločného zväzku. Slovenská republika podporuje integráciu Turecka do únie, dodal prezident.