Ivan Gašparovič na oslavách 70. výročia založenia Ekonomickej univerzity v Bratislave
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa v priestoroch Auly Ekonomickej univerzity v Bratislave zúčastnil na oslavách 70. výročia založenia tejto vzdelávacej inštitúcie. Vo svojom príhovore sa hlava štátu poďakovala pedagógom za profesionalitu, trpezlivosť a múdrosť, s ktorou pristupujú k vzdelávaniu mladých generácií. „Slovensko bude schopné obstáť v ďalších vývojových etapách svetovej i európskej ekonomiky len vtedy, ak bude vedieť reagovať na všetky civilizačné výzvy, ktoré budúci vývoj prinesie,“ konštatoval prezident.
Prezident zdôraznil, že nás čaká vypäté obdobie. Hospodársky vývoj v SR ovplyvnili následky ekonomickej krízy, stabilizácia spotrebiteľských cien a prijatie jednotnej európskej meny. „Kríza nás zabrzdila. Bol to prejav necitlivisti, ale aj chamtivosti a chýb konkrétnych ľudí a spoločností. Zaplatiť za ne musíme všetci,“ uviedol náš najvyšší predstaviteľ.
Šetrenie verejných zdrojov v období, kedy klesajú príjmy štátu je podľa prezidenta určite logické. Kritický je však jeho pohľad na spôsob, aký si vláda vybrala. „Čo však považujem za nesprávne, je plošné, všeobecné šetrenie, namiesto selektívneho šetrenia. Účtovnícky prístup sa niekedy ukazuje ako úplne kontraproduktívny,“ povedal v Aule Ekonomickej univerzity prezident.
Prezident Gašparovič sa v prejave zamyslel aj nad egocentrizmom nadnárodných spoločností, ktoré sa veľkou mierou pričinili na vzniku hospodárskej krízy. "To, čo nás zasiahlo, nie je iba hospodárska kríza, ale aj „kríza hodnôt,“ myslí si hlava štátu.
Posledné vety svojho príhovoru Ivan Gašparovič venoval študentom. „Pri každom stretnutí so študentmi si uvedomujem, že práve komunikujem s osobnosťami, ktorým patrí budúcnosť,“ povedal prezident a konštatoval, že po skončení štúia to budú práve oni, ktorí budú zastávať dôležité miesta na rôznych úsekoch verejného života.
Rektor Ekonomickej univerzity Rudolf Sivák skonštatoval, že Ekonomická univerzita v roku 2010 získala od akreditačnej komisie titul „univerzita.“ Výsledky akreditácie sú však podľa neho aj zaväzujúce, aby univerzita trvalo pracovala na svojej kvalite a dôveryhodnosti.
Ekonomická univerzita v Bratislave od svojho vzniku prešla rôznymi zmenami, ktoré sa týkali zmien názvu, zamerania, obsahu štúdia, ako aj organizačnej štruktúry. Začiatok vzniku školy sa datuje od 1. októbra 1940, kedy obchodné a priemyselné komory – bratislavská, banskobystrická a prešporská zriadili súkromnú Vysokú obchodnú školu v Bratislave, ktorej vláda udelila právo verejnosti. Ekonomická univerzita v Bratislave od svojho vzniku vychovala viac ako 72-tisíc absolventov pre potreby rozvoja ekonomickej vedy, hospodárskej praxe a štátnej správy, ktorí pôsobia vo všetkých sférach národného hospodárstva, na všetkých stupňoch riadenia ekonomiky, mnohí reprezentujú našu vlasť na rozličných postoch v zahraničí.