Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič si uctil výročie novembrových udalostí z roku 1989 pri pamätníku obetí komunistických represálií na bratislavskom cintoríne v Ružinove.
Na pietnom akte bol prítomný aj minister obrany Ľubomír Galko, zástupcovia diplomatického zboru, zástupcovia parlamentu, samosprávy a spoločenských organizácií a členovia Zväzu protikomunistického odboja na čele s jeho predsedom Arpádom Tarnócym.
Ivan Gašparovič na úvod slávnostného pietneho príhovoru povedal, že Deň boja za slobodu a demokraciu má dva rozmery. „Jeden, posúvajúc nás po horizontále času, sa nás pýta, čím boli pre nás hodnoty slobody a demokracie v našich dejinách. Ten druhý, posúvajúc nás po vertikále svedomia, sa nás pýta, čím sú pre nás tieto hodnoty dnes?“
Náš najvyšší predstaviteľ v príhovore tiež uviedol, že dnes sa občianske, politické, hospodárske a sociálne práva berú ako samozrejmosť, čo v minulosti vždy neplatilo a posledný príklad zažila aj väčšina súčasníkov. "Nedemokratický systém, porušujúci základné práva a slobody, známy ako mašinéria totality, prinútil radových občanov prijímať pravidlá často v rozpore so svojim svedomím a presvedčením," uviedol prezident.
Národnú či politickú slobodu, spravodlivý demokratický systém bolo podľa jeho slov potrebné vybojovať a tým, čo sa do tohto boja zapojili, patrí podľa hlavy štátu česť a sláva.
Ivan Gašparovič 17. november označil za moment, keď spoločnosť prestala mlčať a tolerovať zlo. Uviedol však, že aj dnes si musíme priznať, že ani súčasný sociálno-ekonomický systém nie je dokonalý a má nedostatky, ktoré využívajú vo svoj prospech jednotlivci a rôzne záujmové organizácie, neraz za cenu nerešpektovania základných práv a slobôd.
Hodnotám slobody a demokracie sa musí podľa hlavy štátu stále dostávať úcty. "Aj dnes sa ešte stretávame, hoci sporadicky, s prejavmi extrémistických skupín, ktoré propagujú hnutia obmedzujúce ľudské práva a slobody, či vyzdvihujúce totalitné režimy. Stretávame sa aj s útokmi na osobnú slobodu, či majetok občanov, s násilím na športových podujatiach, s korupciou, snahou ovplyvňovať výsledky volieb či s inými negatívnymi spoločenskými javmi," upozornil Ivan Gašparovič a dodal, že niekedy sme aj svedkami toho, ako sa pod falošnou zámienkou slobody prejavu porušuje zákon a ohrozuje bezpečnosť občanov.
Zápas o slobodu a demokraciu už stál veľa úsilia, ale bude potreba ďalších síl na eliminovanie nástrah ohrozujúcich fungovanie demokratických inštitútov - boj za spomínané ideály je podľa nášho najvyššieho predstaviteľa trvalý. „Boj za ideály slobody a demokracie je trvalý, nikdy sa nekončiaci proces. Rozvoj demokratickej spoločnosti si vyžaduje najmä všestranné posilňovanie ústavnosti, právneho štátu a solidarity. A osobnú zodpovednosť. Aj za kvalitný, dôstojný a bezpečný život občanov, „ povedal Ivan Gašparovič.