Aktuality
   

Rok 2006

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2006

Prezident Gašparovič v slovensko-maďarských vzťahoch zdôraznil potrebu  pochopenia

Prezident Gašparovič v slovensko-maďarských vzťahoch zdôraznil potrebu pochopenia

16. november 2006

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa stretol s prezidentom Maďarskej republiky Lászlóom Sólyomom so študentmi Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde ich privítal dekan fakulty Peter Kulašik.

Na podujatí obaja prezidenti vystúpili s príhovormi diskutovali so študentmi. Maďarský prezident uvítal iniciatívu prezidenta Gašparoviča, ktorý mu navrhol možnosť spoločných stretnutí so študentmi, budúcimi politickými reprezentantmi oboch krajín.

O tomto návrhu hovorili práve pred rokom, počas prvej oficiálnej návštevy prezidenta Sólyoma na Slovensku (2.dec.2005). Hlavy štátov sa zhodli v názore, že produktívna diskusia štátnikov o všetkom, čo sa v našich vzájomných vzťahoch deje, čo ich charakterizuje i problematizuje, by sa mohla preniesť aj medzi vysokoškolských študentov v záujme sústavného prehlbovania dobrých susedských vzťahov a zvyšovania vzájomnej dôvery medzi našimi krajinami.

Maďarský prezident v príhovore vyjadril presvedčenie, že dnešné stretnutie v Banskej Bystrici a zajtrajšie v Piliscabe prinesie svoje ovocie v podobe zbližovania slovensko-maďarských vzťahov. Slováci a Maďari podľa neho spolu žijú vyše tisícročia a z národov žijúcich v minulom uhorskom kráľovstve sú si Slováci a Maďari podľa jeho názoru najbližší. „My prezidenti môžeme ukázať, že sa dá robiť aj iná politika, než tá, ktorá je zaužívaná na vládnej úrovni. Spolupráca Slovenska a Maďarska sa má zakladať na dobrej vôli. Považujem za šťastné riešenie, že dvaja prezidenti, bývalí univerzitní pedagógovia si vybrali práve takýto spôsob komunikácie s mladými ľuďmi. Som hrdý na tunajšiu maďarskú komunitu, ktorá ovláda svoj materinský jazyk a kultúru, ale rovnako dôležité je, aby Maďari na Slovensku ovládali štátny jazyk- slovenčinu a kultúru svojho štátotvorného národa.“

Spoluprácu našich krajín maďarský prezident nechce zužovať len na menšinové otázky, ale prihovára sa za diskusiu o spolupráci národov v rámci EÚ.“ Prečo by sme nemohli mať radi tú krajinu, ktorú sme spolu vytvárali a jej kultúru sme tvorili spoločne? „ spýtal sa maďarský prezident pred auditóriom akademickej obce.

Prezident Ivan Gašparovič v príhovore na tému slovensko –maďarských vzťahov uviedol, že nechce používať termín „vyrovnanie, či zmierenie“, ale skôr termínom „pochopenie“. Podľa prezidenta Gašparoviča treba v slovensko-maďarských vzťahoch hľadať historické pochopenie súvislostí spolužitia oboch národov. Prezident SR je za novú kvalitu spolužitia postavenú na hľadaní perspektívnej budúcnosti našich krajín.

Slovensko-maďarské vzťahy majú svoju dobrú, dostatočne bohatú či skôr košatú a ozaj podnetnú zmluvno-právnu základňu, vychádzajúcu z našej medzištátnej – ako jej zvykneme hovoriť – „základnej zmluvy“. Majú evidentné úspechy v rozvoji a prehlbovaní ekonomickej spolupráce. Majú tiež - ako to asi každý občan tu na Slovensku vníma - svoje problémy. Veľmi voľne by som ich charakterizoval ako nerovnaký, často až konfliktný prístup oboch strán k našej dávnejšej, spoločnej histórii“, uviedol slovenský prezident.

Extrémni nacionalisti na oboch stranách využívajú podľa slov hlavy štátu  každú príležitosť na spochybnenie dobrých vzťahov. Základnú zmluvu medzi Slovenskom a Maďarskom z roku 1996 označil prezident SR za základ, na ktorom stojí a rozvíja sa naša vzájomná spolupráca, podporovaná zmiešanými medzištátnymi komisiami. Slovensko má záujem o čo najširšie spektrum vzájomnej spolupráce.

Prezident Gašparovič sa vyslovil za väčšiu dynamiku hospodárskej spolupráce, ale aj spolupráce v oblasti V4, spolupráce v oblasti vedy, umenia a kultúry. V otázke riešenia situácie národnostných menšín došlo podľa prezidenta SR v oboch krajinách k pokroku a k tomuto záveru dospeli aj zmiešané expertné komisie.

prezident Gašparovič sa v príhovore odvolal aj na Ústavu SR, ktorá článkami 33 a 34 garantuje práva menšinám ako každému občanovi Slovenskej republiky a navyše, zaručuje im všestranný rozvoj. O budúcnosti menšinových vzťahov sa vyjadril v tom zmysle, že je možné sa na ich priaznivý rozvoj tešiť a to aj v rámci EÚ.

V závere svojho príhovoru apeloval na hlbšie pochopenie úsilia národov a štátov o vzájomné porozumenie a o prehlbovanie ich korektnej mierovej spolupráce a spolunažívania. „Treba vykročiť s empatiou a toleranciou, ktorá posunie naše vzťahy ďalej k spokojnosti občanov oboch krajín“.

V diskusii sa študenti zaujímali o riešenie otázok národnostných menšín v oboch krajinách, o kvalitu politickej spolupráce na oboch stranách . Na margo otázok o národnostnej a kultúrnej autonómii odpovedali obaja prezidenti opatrným vyjadrením o potrebe rešpektovania pravidiel oboch krajín a vyslovením nádeje na neustále zlepšovanie vzťahov v tejto oblasti.

Prezident Ivan Gašparovič 17. novembra 2006 spolu s maďarským prezidentom zavíta na maďarskú akademickú pôdu Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity P. Pázmánya v Piliscabe, kde tiež vystúpi s príhovorom a bude diskutovať so študentmi.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač

© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]