Prezidenta SR Ivana Gašparoviča privítal dnes v Prezidentskom paláci v Aténach prezident Helénskej republiky Karolos Papoulias. „Vaša návšteva bude veľmi silným impulzom pre rozšírenie spolupráce vo všetkých oblastiach,“ uviedol na stretnutí Karolos Papoulias. Podľa gréckeho prezidenta majú Slováci a Gréci veľa spoločného, „pred dvadsiatimi rokmi by si nikto nebol pomyslel, že Slovensko a Grécko budú spoločne členmi Európskej únie a NATO“, podotkol.
Prezident SR Ivan Gašparovič potvrdil, že Slovenská republika má záujem o intenzívny dialóg s Gréckom vo všetkých oblastiach. „Grécko je kolískou európskej histórie, kultúry a vzdelania a preto nás teší, že naša spolupráca sa môže prehlbovať“, povedal slovenský prezident. Ivan Gašparovič potvrdil, že Slovensko chce predovšetkým posilniť obchodnú a hospodársku spoluprácu. „Slovenská republika vstupuje od 1. januára 2009 do eurozóny a tým sa jej ešte viac otvárajú možnosti vzájomnej kooperácie“, uviedol. Slováci aj Gréci môžu podľa slovenského prezidenta nájsť veľa možností na vzájomné investície a dokonca aj spoločné investovanie v tretích krajinách. Slovenská republika má záujem zintenzívniť spoluprácu v oblasti energetiky, perspektívu má aj obranný priemysel. Ivan Gašparovič ocenil podpis Memoranda o porozumení medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Gréckej republiky o spolupráci v oblasti strojárskeho a obranného priemyslu. Hlava štátu skonštatovala, že Grécko patrí medzi populárne zahraničné turistické destinácie slovenských občanov. Dodal však, že „zaznamenávame výrazný nepomer ciest gréckych občanov na Slovensko, pričom naša krajina ponúka množstvo prírodných a kultúrnych atrakcií pre aktívny oddych.“ Preto prezident SR ponúkol najmä možnosť investícií v oblasti cestovného ruchu, v hoteliérstve a kúpeľníctve.
Karolos Papoulias potvrdil záujem Grékov o liečivé a minerálne pramene. Práve tu vidí perspektívu gréckej turistiky na Slovensku. V oblasti rozširovania EÚ Grécko pomáha Turecku v jeho úsilí o členstvo, Turecko však musí splniť všetky podmienky a správať sa zodpovedne. Gréci podporujú aj vstup krajín západného Balkánu do EÚ, Chorvátsko je podľa nich už dnes „zrelé“ na členstvo. Írske „ nie“ Lisabonskej zmluve však Grécko nepovažuje za zastavenie ďalšieho procesu rozširovania EÚ. Prezident Papoulias sa vyjadril aj k sporu s Macedónskom. Atény požadujú dohodu so Skopje o názve krajiny prijateľnom pre obe strany, inak nebudú akceptovať vstup Macedónska do EÚ a NATO.
Prezident Ivan Gašparovič zdôraznil, že naša vzájomná politika je blízka aj na pôde OSN a ďalších medzinárodných inštitúcií. „Slovensko vždy podporovalo a podporuje vstup Turecka do EÚ. Pre úniu by rozšírenie o Turecko malo veľký význam nielen z hľadiska bezpečnostného ale aj ekonomického“, uviedol Ivan Gašparovič. „Západný Balkán je prioritou slovenskej zahraničnej politiky a rovnako podporujeme aj rozšírenie o Chorvátsko a Srbsko“. Slovenský prezident v rozhovore so svojim partnerom potvrdil náš odmietavý postoj k uznaniu Kosova, rovnako ako grécka strana. Hlava štátu v Aténach prízvukovala, že rozšírenie EÚ o krajiny západného Balkánu je perspektívou stability v tomto regióne. Prezidenti sa zhodli v názore, že EÚ potrebuje výraznú a vyváženú politiku a dobrú spoluprácu aj s Ruskom i s USA. V závere stretnutia Ivan Gašparovič tlmočil svoje pozvanie pre prezidenta Karolosa Popouliasa na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky, ktorý s potešením pozvanie prijal.
Za prítomnosti hláv štátov podpísali počas prvého dňa oficiálnej návštevy ministri obrany SR a HR Jaroslav Baška a Evangelos Meimarakis Memorandum o porozumení medzi vládou SR a vládou Helénskej republiky o spolupráci v oblasti zbrojárskeho a obranného priemyslu, Memorandum o porozumení (MOU) medzi Ministerstvom obrany SR a Ministerstvom národnej obrany Helénskej republiky o spolupráci v rámci Aténskeho multinárodného centra pre koordináciu námorných záchranných aktivít (AMSCC), ako aj Technickú dohoda medzi Ministerstvom obrany SR a Ministerstvom národnej obrany Helénskej republiky o implementácii MOU o spolupráci v rámci AMSCC.