Úvod | Aktuality | Prezident v médiách | Prezident v médiách | Rok 2006 | EÚ s nami nemá problém, Hospodárske noviny, 13. 7. 2006
Prezident SR Ivan Gašparovič v rozhovore Pre HN O zložení novej vlády rozhodli občania vo voľbách - prezident Ivan Gašparovič odmieta, že rýchlosť, s akou novú vládu vymenoval, súvisí s jeho politickým presvedčením. Aj keď si myslí, že vláde treba nechať "pokojných" sto dní, nesúhlasí s vyhláseniami o stiahnutí slovenských vojakov z Iraku. Nepáči sa mu ani, že minister spravodlivosti Štefan Harabin odišiel hneď po vymenovaní na dovolenku. Považujete vládnu koalíciu Smeru, ĽS-HZDS a SNS za najlepšie povolebné riešenie pre Slovensko? Vždy sa dá nájsť lepšie rozhodnutie. Ale toto je realita, mala by sa akceptovať a dokonca jej treba aj pomáhať. Pokiaľ sa táto vláda ešte ani neprejavila, nemali by médiá vytvárať vopred scenáre strachu a neschopnosti. Veď ministri možno ešte ani nepoznajú svoje kancelárie. Aj pri prijímaní abdikačného listu od Mikuláša Dzurindu som povedal, že urobili podstatný krok k tomu, aby sa Slovensko etablovalo nielen v oblasti zahraničnej politiky, ale ja v otázkach ekonomického rastu či sociálnych programov. Za to všetko im treba poďakovať. Ale to, čo občan pociťuje ako nie dobrý následok, ako krivdu, to treba odstrániť. Aj odchádzajúca vláda predsa chcela korigovať niektoré svoje rozhodnutia, ktoré urobila v rámci reforiem, takže ja v tomto vidím práve pozitívum, že na Slovensku sme dokázali tak rýchlo zostaviť vládnu koalíciu.
Nie je však prvým silným signálom o novej vládnej zostave, že musí čeliť tvrdej kritike zahraničia kvôli účasti národniarov pod vedením Jána Slotu? Bol som odvtedy na dvoch zahraničných cestách, kde som sa stretol s viacerými prezidentmi a najvyššími predstaviteľmi. A ich názor je iný ako názor niektorých straníckych predstaviteľov tých štátov, ako sa správať k novej vláde. Je nepísané pravidlo - sto dní pre vládu. Počkajme si s hodnotením aspoň na programové vyhlásenie vlády. Faktom však zostáva, že Strana európskych socialistov chce Smeru kvôli tomu pozastaviť členstvo a šéf slovenskej diplomacie Ján Kubiš musel kvôli Slotovým výrokom upokojovať oficiálne maďarské politické kruhy...
Myslíte si, že ak by HZDS alebo SNS boli v koalícii s inými stranami, boli by tie reakcie iné? Osobne som presvedčený, že prvá cesta pána ministra mala smerovať do Česka. Ale treba akceptovať, že v ČR nie je jasné, ako sa vykryštalizuje politická situácia pri zostavovaní vlády. Preto išiel do Maďarska. Ale nemyslím si, že tam išiel žiadať o pochopenie alebo prosiť o akceptovanie. Musel tam ísť z pozície toho, kto bude predstavovať slovenskú zahraničnú politiku.
V minulosti ste veľmi starostlivo zvažovali, koho na návrh vlády vymenujete do funkcie. Teraz ste očividne neváhali ani chvíľu. Prečo ten rozdiel? Viacerí novinári mi vyčítajú nevymenovanie Vladimíra Tvarošku za viceguvernéra Národnej banky. Ale na viceguvernéra je päť podmienok, ktoré musí kandidát splniť a ja som skúmal, či podmienky spĺňa. Pri vymenovaní vlády Ústava SR hovorí, že prezident vymenuje. Samozrejme, že aj tu skúma, ale podmienkou v prvom rade je, aby pri poverení zostaviť vládu bola výsledkom koalícia, ktorá je schopná v parlamente presadzovať svoje rozhodnutia.
Nesúvisí vaša zhovievavosť k novej vládnej koalícii aj s tým, že ako predstaviteľ HZDS ste v rokoch 1994 - 1998 sedeli s národniarmi v jednej koalícii? Ak by predseda Fico prišiel s úplne iným variantom a bolo by to nad 80 hlasov v budúcom parlamente, rozhodol by som rovnako ako teraz. A keby za člena vlády navrhoval osobu, ktorá by bola absolútne neprijateľná z hľadísk demokratických princípov, asi by som nad tým uvažoval. Ale v konečnom dôsledku je to vecou premiéra.
Pred voľbami ste kládli dôraz na stabilitu koalície. Máte takú garanciu teraz, keď šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar mal vážne osobné konflikty tak s Ficom, ako aj so Slotom? Musia postaviť program, na ktorom sa zhodnú. Vždy sa môže prihodiť aj niečo nevídané. Predchádzajúca vláda začínala s veľmi silným pozadím v parlamente a ako skončila. Skutočne najmenej si želám, aby vláda ovládala parlament, keďže ten ju má kontrolovať.
Nie je zvláštne, že vláda nemá ani program a už vznikajú rozpory medzi premiérom a ministrom financií? Nemyslím si, že by tam vznikali nejaké rozpory. Tie budú, ak si sadnú a povedia, že nie sú schopní spolu to urobiť. Zatiaľ nemáme rozhodnutie vlády, o ktorom by sme mohli povedať, že nespĺňa názory, alebo podmienky, ktoré politická strana Smer ako najsilnejší subjekt prezentovala vo voľbách. Nevidíte v tom teda žiadne riziko? Nie. A tie názory ani nie sú také rozdielne. Aj keď ide o rovnú daň. Keď sa zavádzala rovná daň, tak skoro 80 percent bolo presvedčených, že to nie je dobré a dnes možno povedať, že rovnú daň možno hodnotiť skôr pozitívne ako negatívne. Ak dnes premiér hovorí, že treba urobiť istú diferenciáciu, nemyslím si, že je to nesprávne.
Fico chce získať peniaze na sociálne projekty cez vyššiu daň pre monopoly a banky. Stotožňujete sa s ňou? Nechcem to hodnotiť, ale po konzultáciách v Európskej centrálnej banke nevidím žiadnu katastrofu v tom, čo chce súčasná vláda realizovať.
Vláda zvažuje zavedenie nižšej sadzby DPH minimálne na lieky a niektoré potraviny. Odborníci však tvrdia, že to neprinesie zníženie cien... Súhlasím so zníženou sadzbou DPH. Určite to nemôže mať negatívny odraz, skôr to bude mať pozitívny.
Ďalší rozpor vznikol pri požiadavke premiéra na okamžité stiahnutie našich vojakov z Iraku, pričom ministri obrany a zahraničných vecí hovoria skôr o koordinácii takýchto krokov s našimi partnermi v NATO... Nepovažujem za dobré, keď sú takéto vyhlásenia nekoordinované. Sme koaliční partneri, ktorí sú v Iraku. Je tu rozhodnutie OSN, je tu koaličné rozhodnutie, teraz treba zvažovať reálnu situáciu, ktorá v Iraku je - čo by sa stalo, ak by spojenecké vojská odišli z Iraku. Toto je dôležité.
Akú úlohu ste vôbec zohrali pri tvorbe novej vládnej koalície? Zhodnotil som situáciu a poveril som víťaza volieb, aby mi doniesol svoju predstavu, s ktorými politickými stranami je schopný zostaviť vládu, ktorá bude mať v parlamente oporu 80 - 82 hlasov.
Konzultoval s vami Róbert Fico mená budúcich ministrov? Áno, sedeli sme tu, boli ste tu, novinári. Róbert Fico mi ich predstavil, povedal mi, prečo ich tam dal. Ja som sa pýtal, do akej miery sú schopní napĺňať jeho predstavy - ďalej to už nie je mojou úlohou. Tou je do budúcnosti hodnotiť, či programy, ktoré predstavili a sú schválené, sa aj napĺňajú.
So žiadnym novým ministrom teda nemáte problém? Možno by som dokázal nájsť a i niektoré iné mená. Ale ja nie som premiér a nebudem s nimi hlasovať.
Opýtam sa inak. Prekvapila vás nejaká nominácia? Prekvapilo ma rozhodnutie ministra Štefana Harabina ísť hneď po vymenovaní na dovolenku Myslím si, že to nebol premyslený krok. Mal sa skôr venovať otázkam organizácie svojho ministerstva.
Nesklamal vás volebný výsledok Hnutia za demokraciu (získali 0,63 percenta hlasov), ktorého ste čestným predsedom? Určite. Ale všetci hovoria, že keby som sa zapojil do kampane, chodil na mítingy, čo som odmietol, že výsledok by bol iný. Myslím si, že HZD nezvládlo kampaň vo voľbách, ale to je ich problém a nechcem sa k tomu vyjadrovať. Som presvedčený, že v HZD sú schopní ľudia, ktorí toto hnutie ešte postavia na nohy.
HZD spojilo kampaň s vaším menom. Nemôže ich fiasko poškodiť vašu reputáciu, keďže v prieskumoch patríte medzi najdôveryhodnejších politikov? Vôbec nie. Chodím medzi občanov a viem, že ma neberú ako prezidenta, ktorý je zaviazaný jednej strane alebo viazaný s niektorými stranami. |