Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2007 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča počas slávnostnej večere usporiadanej na jeho počesť Jeho Veličenstvom kráľom Juanom Carlosom I., Madrid 22. 10. 2007
Vaše Veličenstvo kráľ Juan Carlos I., Vaše Veličenstvo kráľovná Sofia, Excelencie, dámy a páni,
oficiálnu návštevu španielskeho kráľovského páru na Slovensku pred piatimi rokmi si uchovávame v pamäti ako nezabudnuteľnú a historicky mimoriadne prínosnú. Niesla sa vtedy v znamení nezištnej podpory Vašej krajiny naším vtedajším európskym integračným ašpiráciám. Uskutočnila sa zhodou okolností krátko po predsedníctve Vašej krajiny v Európskej únii, ktoré tak úspešne presadzovalo motto „Viac Európy!“.
V empatickom španielskom poňatí malo uvedené motto znamenať viac vzájomného spoznávania, pochopenia, priateľstva a spolupráce európskych krajín. Teda takých hodnôt, ktoré v súčasnosti presadzujú chvályhodne a spoľahlivo všetci aktéri rozvoja našich vzájomných vzťahov.
V slovenskej spoločnosti doposiaľ osobitne hlboko rezonuje vzácne posolstvo spomínanej kráľovskej návštevy, zvýraznené osobným presvedčením Vášho Veličenstva o schopnosti Slovenska zvládnuť integračný prístupový proces a zaradiť sa raz medzi krajiny totožného demokratického zmýšľania, medzi solídnych partnerov a spojencov Španielska.
Vtedy v Bratislave ste zdôraznili - ak to môžem zacitovať s láskavým dovolením Vášho Veličenstva - že „priaznivý postoj Španielska vychádza z presvedčenia, že rozšírenie je podstatné pre dosiahnutie dejinného úspechu znovuzjednotenia Európy. Zároveň ide o plnenie našej solidárnej povinnosti voči krajinám, ako Slovensko, ktoré dnes - rovnako ako svojho času Španielsko - považujú budovanie spoločnej Európy za najlepšiu záruku vlastnej demokracie, modernizácie a ekonomickej i sociálnej prosperity“. Tieto Vaše uznanlivé a žičlivé slová sme prijali s pochopiteľnou i zaväzujúcou vďakou.
A už tri roky sme so Španielskym kráľovstvom ozaj dobrými spojencami v atlantickej aliancii a partnermi v Európskej únii. Plody nášho spojenectva a partnerstva sa bezprostredne a očividne premietajú do rozvoja bilaterálnej spolupráce. Preto nás nemôže prekvapiť, ak to oprávnene vyvoláva spokojnosť oboch strán. Na Slovensku sa s vďakou hlásime aj k inšpirujúcim skúsenostiam z procesu demokratizácie a integrácie, ktoré nám nezištne poskytli španielski experti.
Môj predchodca, ktorý bol Vaším hostiteľom v júli 2002, vtedy zdôraznil, že občania Slovenska nemusia už Španielsko obdivovať len z diaľky ako krajinu legendárnej fiesty, flamenca či corridy. Otvorili ste nám možnosti spoznávať a obdivovať ju bezprostredne, lákali nielen našich politikov, podnikateľov či umelcov, ale aj tisícky turistov.
Aby ste aj vy, Španieli, spoznávali Slovensko a vracali sa domov spokojní, snažíme sa teraz aj my, Slováci skvalitňovať podmienky pre vašich podnikateľov i služby pre vašich turistov.
Verím, že u nás nájdu tiež mnoho pozoruhodností, ako ich svojho času - ešte začiatkom 10. storočia - opísal v obdive k životu našich predkov španielsky obchodník, cestovateľ a diplomat Ibrahím ibn Jákub al-Isráíli vo svojej knihe „O západných Slovanoch“. Pre nás je táto kniha ešte stále historicky nezastupiteľným zdrojom spoznávania vlastnej minulosti.
Treba vedieť, že vďaka rozvetveným dynastickým väzbám v stredoeurópskom regióne, o ktoré sa v stredoveku najviac zaslúžil španielsky cisár Karol V., môžeme aj my na Slovensku dodnes - dokonca napriek geografickej vzdialenosti či kultúrnej rozmanitosti našich krajín - ťažiť z tak prirodzene rozvíjanej vzájomnej náklonnosti a priazne.
Iste aj Vám, Vaše Veličenstvá, zostali z cesty na Slovensko v pamäti najmä zreteľné prejavy tejto vzájomnej priazne. Napokon, „nič nie je cennejšie ako priazeň!“, ako nás všetkých múdro presviedča španielsky stredoveký učenec Baltazár Gracián, tento uznávaný majster „diplomacie všedného dňa“. V duchu tejto priazne sa slovensko-španielske vzťahy v súčasnosti ďalej rozkošatili, skvalitnili a prinášajú zaslúženú satisfakciu všetkým, čo sa na nich podieľajú.
Pre mňa osobne bude potešením osloviť v Madride i v Barcelone aj skupiny významných tunajších podnikateľov.
Aj tých, ktorí v Slovensku krajine vidia potenciálne nádejného a spoľahlivého partnera obchodno-ekonomickej spolupráce, a preto by chceli u nás investovať svoj kapitál či „know-how“. O udržanie tejto spolupráce bude, verím - z oboch strán naozaj dobre postarané.
Vaše Veličenstvá, vzápätí po Vašej návšteve pribudla v slovenskej metropole Bratislave veľmi príťažlivá a povestne aktívna Cervantesova aula. Boli by sme, nesmierne radi, keby sa čo najskôr zmenila na plnohodnotný Cervantesov inštitút.
Poznáme, ako táto široko uznávaná ustanovizeň úspešne šíri svetom skvelé poklady španielskej kultúry. Otvorenie Cervantesovho inštitútu na Slovensku by bolo azda tým najlepším možným dôvodom opäť pozvať predstaviteľa Vašej kráľovskej rodiny k nám. Presvedčil by sa u nás o stále rastúcom počte priaznivcov Španielska.
Určite by medzi nimi nechýbali študenti už takmer 15 rokov veľmi vyhľadávaných bilingválnych slovensko-španielskych gymnázií. A zrejme ani účastníci stále populárnejších Dní španielskej kultúry.
Mimochodom, nedávno už druhýkrát prebiehali, a opakovane so zaslúženým úspechom, v druhom najväčšom slovenskom meste - Košiciach. To iste rád dosvedčí aj ich neúnavný spoluorganizátor, pán veľvyslanec Miguel Aguirre de Cárcer . A ešte taká charakteristická drobnosť - Slovensko sa práve pred Španielmi môže popýšiť aj tým, že u nás vznikol skôr než inde vo svete, veľmi citlivý a osobitne pre detského čitateľa upravený preklad Cervantesovho nesmrteľného diela Don Quijot.
Vaše Veličenstvá, moja oficiálna návšteva Španielskeho kráľovstva sa nielen k mojej radosti uskutočňuje v roku 30. výročia obnovenia vzájomných diplomatických stykov našich krajín, ešte za čias československej federácie. To samo osebe pridáva k vysloveným konštatovaniam ďalší dôvod na prípitok, ku ktorému Vás všetkých teraz rád vyzývam.
Pripíjam na zdravie a na slávu Vašich kráľovských Veličenstiev! Na trvalý rozkvet našich krajín a prosperitu ich občanov! Na sústavný rozvoj slovensko-španielskych vzťahov! |