Home | News | Press Department Archive | Year 2010
Prezident SR sa stretol s veľvyslancami krajín EÚ
20. január 2010
Boj proti ekonomickej kríze, rozvoj sociálnej a občianskej Európy či implementácia Lisabonskej zmluvy. To sú niektoré z hlavných priorít, ktoré si stanovilo Španielsko, počas svojho šesť mesačného predsedníctva v EÚ. Od 1. januára 2010 sa začalo už štvrté predsedníctvo tejto krajiny v Európskej únii.
Priority Španielskeho kráľovstva, ktoré sú po prvý raz pripravované v nadväznosti na nasledujúce predsedníctva Belgicka a Maďarska bude podporovať aj Slovenská republika, uviedol prezident Ivan Gašparovič počas slávnostného obeda s veľvyslancami krajín EÚ, ktorý sa konal práve pri tejto príležitosti. „Pre nás všetkých je naďalej najvyššou prioritou riešenie hospodárskych a najmä sociálnych dôsledkov krízy. Tvorba pracovných miest a udržanie sociálnych štandardov musí byť našim trvalým cieľom. Je správne, že v tomto hľadáme spoločné riešenia v rámci EÚ, založené na inováciách, nových poznatkoch vedy, vyššej úrovni poznania, na celoživotnom vzdelávaní a zdokonaľovaní,“ povedal na úvod stretnutia prezident Ivan Gašparovič.
Španielsko však pri svojich predsavzatiach nezabudlo ani na solidaritu a rovnosť šancí. „Chcem ju chápať nielen vo vzťahu medzi ľuďmi, ale aj medzi komunitami, regiónmi, rasami, sociálnymi skupinami a národmi,“ povedal prezident SR. A to nielen vo vzťahu medzi ľuďmi, medzi komunitami, regiónmi a národmi. Ako v rozhovoroch Ivan Gašparovič uviedol, „každý človek v Únii musí dostať rovnakú príležitosť, aby prejavil svoje schopnosti a nadanie.“ Španielske predsedníctvo bude pracovať už na báze Lisabonskej zmluvy, ktorá nastolila nové, demokratickejšie inštitucionálne pomery, transparentnejšie, bližšie k ľuďom a viditeľnejšie vo svetovej politike. Prezident SR vyslovil názor, „že aj preto treba doladiť vzťahy medzi novým predsedom Európskej rady, novou Európskou komisiou, vrátane vysokého predstaviteľa únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku.“
Španielsko má podľa Ivana Gašparoviča ideálne podmienky aj na to, aby lepšie než ktokoľvek iný zohral úlohu prostredníka vo vzťahoch s Latinskou Amerikou. „Napriek geografickej odlúčenosti má aj Slovensko záujem na podpísaní ďalších obchodných dohôd Únie s latinskoamerickými krajinami, ktoré v posledných rokoch zaznamenali výrazný pokrok, zmodernizovali svoje hospodárstvo a zlepšili fungovanie demokratických inštitúcií.“
Počas neformálneho stretnutia, veľvyslancov v diskusii zaujímali témy ako rómska problematika, národnostné menšiny, slovensko-maďarské vzťahy či ďalšie fungovanie Európskej únie. Prezident skonštatoval, že rómska otázka nie je len otázkou pre Slovenského prezidenta, ale i pre celú Európu. „Vláda SR vytvorila program pre Rómov. Nedosiahli sme pokrok tam, kde bol nezáujem z ich strany,“ povedal prezident SR.
Na záver stretnutia prezident Ivan Gašparovič poďakoval a zablahoželal Švédsku k jeho úspešnému zvládnutiu predsedníctva EÚ v minulom roku. Španielsku a nasledujúcim krajinám – Belgicku a Maďarsku zároveň poprial pokojnejší priebeh predsedníctva.
|