Náš najvyšší ústavný predstaviteľ opätovne a v rámci predchádzajúcich dohôd rokoval so skupinou reprezentantov rezortu zdravotníctva na čele s ministerkou Zuzanou Zvolenskou.
Na rokovaní bol prítomný aj prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula, prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko a predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay.
Prezident Ivan Gašparovič po skončení rokovania apeloval na nevyhnutnosť koncepčnej úpravy zdravotníckej legislatívy, ktorá je dnes rozdrobená, často aj protichodná a „pre svoju zložitosť a neustále obmeny komplikuje život pacientom i lekárom.“ Prezident ocenil, že aj ostatní zástupcovia dotknutých zdravotníckych organizácií prejavili ústretovosť k spolupráci na týchto potrebných krokoch v rezorte. Zvlášť zdôraznil nevyhnutnosť transparentnosti zdravotníckych tokov, aby „polmiliarda eur v červených číslach neunikala. Ministerstvo potrebuje reálnu cenovú politiku, potrebuje vyriešiť niektoré otázky vzťahu medzi nemocnicami univerzitnými, regionálnymi a súkromnými,“ povedal prezident. Konštatoval tiež nevyhnutnú redukciu počtu zdravotníckych zariadení, ku ktorej v budúcnosti bude musieť prísť. Kriticky sa prezident vyjadril aj na margo činnosti Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý nevyužíva svoje kompetencie a v budúcnosti Ivan Gašparovič očakáva aj vyššiu ingerenciu úradu voči zdravotným poisťovniam. Prezident sa vyslovil aj za väčšiu stabilitu často menenej liekovej politiky. Avizoval tiež aj budúce podobné stretnutia s predstaviteľmi zdravotníctva, „ a budeme reagovať na potreby občanov, pretože zdravotníctvo tu nie je ministra ani pre vládu, ale pre občana.“ Ivan Gašparovič na záver rokovania konštatoval, že komplex problémov zdravotníctva si vyžiada “ aj veľmi reálny pohľad na ochotu štátu podieľať sa v zmysle ústavy na fungovaní rezortu zdravotníctva."
Ministerka Zvolenská uviedla, že "už dlhé roky nás trápia stále tie isté problémy. Kumuluje sa zložitá situácia, pretože systémové opatrenia sú odkladané." Preto navrhuje vypracovanie dokumentu vízie slovenského zdravotníctva na nasledujúcich 10 rokov. Vyjadrila spokojnosť so zhodou partnerov v názoroch na systémové opatrenia rezortu, ktoré budú zakomponované do programového vyhlásenia vlády.
Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula na margo jedného z prerokúvaných problémov uviedol: "Vnútorné rezervy v systéme vidíme, treba vrátiť očkovacie látky úradom verejného zdravotníctva. Finančný systém je zle nastavený, pretože ak nákladová položka je 100 %, zdravotnícke zariadenie dostane za výkon zaplatených 60 - 65 %. " Takto sa podľa Dragulu nedá nezadlžiť. Podľa neho sa vnútorné zdroje v systéme zdravotníctva dajú nájsť, ale aj štát sa musí postaviť zodpovedne za svoju povinnosť, čiže by mal vzrásť príspevok do zdravotnej poisťovne.