Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič vystúpil vo všeobecnej rozprave na 67. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN. POdľa jeho slov je Slovensko pripravené intenzívne spolupracovať na maximálnom zefektívnení fungovania Organizácie Spojených národov v ekonomickej, sociálnej či environmentálnej oblasti.
Slovenský prezident tiež uviedol, že pre svetovú ekonomiku je dôležité, aby najsilnejšie ekonomiky boli stabilné, cítili svoju zodpovednosť za svetový vývoj a udržateľnosť sociálnej stability vo svete. "Nejde len o uplatňovanie princípu sociálnej solidarity. Ide o sebazáchovu ľudstva. Preto musíme nájsť spoločný cieľ - vytvoriť z OSN efektívnu organizáciu s centrálnou úlohou v novom medzinárodnom prostredí," povedal Ivan Gašparovič. Pripomenul tiež, že na prispôsobenie sa organizácie globálnym potrebám 21. storočia je potrebná politická vôľa všetkých jej členov a jasná vízia.
Ivan Gašparovič v rozprave ďalej povedal, že Slovensko vníma vážne svoju morálnu povinnosť pomáhať rozvojovým krajinám a krajinám v núdzi. "Napriek napätému rozpočtu každý rok zvyšuje celkový príspevok na zahraničnú rozvojovú pomoc." Pomoc v tejto oblasti chce Slovenská republika zvýšiť aj pre Afganistan, ktorý ostáva jedným z troch prioritných prijímateľov slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci. "Afganistan ostáva najvyššou vojenskou zahraničnou operačnou prioritou. Naše jednotky zotrvajú v krajine dovtedy, kým to bude nevyhnutné," doplnil prezident. Zároveň vyjadril ľútosť nad tisícami obetí konfliktu v Sýrii. Slovensko sa v tejto súvislosti pripojilo k iniciatíve, aby vyšetrovanie najzávažnejších trestných činov podľa medzinárodného práva spáchaných v Sýrii vyšetroval Medzinárodný trestný súd.
Bezpečné a stabilné prostredie priaznivé pre rozvoj nie je podľa neho možné bez efektívnej kontroly zbraní a celkového odzbrojenia. Slovensko je zástancom komplexnej, univerzálnej a právne záväznej zmluvy o obchode so zbraňami. "Naším cieľom je zamedziť nezodpovednému obchodu so zbraňami a zabrániť ich transferu do rúk teroristov, kriminálnych a iných nelegálnych skupín. Je mi ľúto, že dlhoročné snahy štátov spolu s občianskou spoločnosťou neboli na júlovej konferencii korunované úspechom. Verím, že ďalšími rokovaniami sa podarí nájsť dohodu na efektívnej zmluve," povedal náš najvyšší predstaviteľ s tým, že svet bez jadrových zbraní je jednou z dlhoročných priorít medzinárodného spoločenstva.