Prezident si na Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši prevzal titul „doctor honoris causa“
Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši udelila prezidentovi republiky Ivanovi Gašparovičovi čestný titul „doctor honoris causa.“
Na slávnostnom zasadnutí vedeckej rady boli prítomní aj minister obrany Jaroslav Baška, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomír Bulík, rektor Akadémie ozbrojených síl Miroslav Kelemen a ďalší rektori a prorektori z dvadsiatich slovenských univerzít a vysokých škôl.
Rektor AOS Miroslav Kelemen v prejave pred udelením doktorátu povedal, že „dnes túto hodnosť udeľujeme prezidentovi SR a hlavnému veliteľovi Ozbrojených síl Slovenskej republiky pri príležitosti 5. výročia pôsobenia Akadémie ozbrojených síl a 64. výročia vojenského vzdelávania na Slovensku. Ivan Gašparovič v rámci plnenia úloh hlavného veliteľa Ozbrojených síl SR venoval veľkú pozornosť rezortu obrany, rozvoju vojenského školstva, príprave personálu ozbrojených síl a vzdelávaniu bezpečnostnej komunity Slovenskej republiky.“ Podľa Kelemena sa Akadémia ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši rozhodla titul „doctor honoris causa“ hlave štátu udeliť „ako úctu k celkovej práci a činnosti prezidenta republiky a k jeho osobným vlastnostiam ako aj k výkonu funkcie hlavného veliteľa Ozbrojených síl SR.“
Hlava štátu po slávnostnej promócii za „doctora honoris causa“ Akadémie ozbrojených síl v prejave poďakovala za toto ocenenie. „Vážené slávnostné zhromaždenie, udelenie čestného doktorátu si vážim a ctím o to viac, že od vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993 Vojenská akadémia a neskôr Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši nepretržite zabezpečovala prípravu profesionálov rôznych odborností pre ozbrojené sily Slovenskej republiky a stala sa uznávanou vysokou školou nielen na Slovensku“ – uviedol slovenský prezident.
Podľa Ivana Gašparoviča je dobré, že Slovensko má aj takú vysokú školu, ktorej poslaním je rozvíjať a šíriť vzdelanosť v oblasti bezpečnosti a obrany. „školu, ktorá inšpiruje, nadchýna svojich študentov pre službu vlasti. Učí ich prijímať aj také hodnoty, akou je povinnosť, česť a záujmy vlasti,“ pokračoval prezident v ďakovnom príhovore.
Čerstvý nositeľ doktorátu ubezpečil rektora Miroslava Kelemena, že AOS má jeho podporu pri naplnení vízie byť vysokou školu univerzitného typu, ktorá splní akademické štandardy v Slovenskej republike a bude plne kompatibilná s vojenskými vysokými školami v zahraničí v európskom vzdelávacom a vedeckom výskumnom priestore.
Podľa hlavy štátu „naše ozbrojené sily sú menšie, no zároveň majú ambíciu byť modernejšie a efektívnejšie.“ Ivan Gašparovič pripomenul, že si plnia svoje úlohy nielen pri zabezpečení obrany našej vlasti, ale aj v zahraničí, v operáciách medzinárodného krízového manažmentu pod vedením NATO, Európskej únie i OSN. „Vždy som zastával názor, že plnenie úloh ozbrojených síl vyplývajúcich z členstva v medzinárodných organizáciách, síce zvyšuje nároky na vyťaženosť ozbrojených síl, no napĺňa ich účel pre ktorý vznikli“ – dodal prezident republiky. Nezabudol pripomenúť ani to, že ako prezident Slovenskej republiky i ako hlavný veliteľ OS SR sa snaží presadiť, aby sa Slovensko svojou aktívnou participáciou na medzinárodných aktivitách spolupodieľalo na zlepšení bezpečnostnej situácie nielen na vlastnom území, ale aj v rámci medzinárodného spoločenstva.
V závere prejavu pred slávnostným zhromaždením vedeckej rady prezident vyslovil uznanie vedeniu Akadémie ozbrojených síl a celému vedecko-pedagogickému zboru za ich kvalitnú a zodpovednú prácu na prospech Slovenskej republiky a jej ozbrojených síl.