Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2010 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča počas obeda podávaného prezidentom Kazašskej republiky Nursultanom Nazarbajevom, Astana 30. 3. 2010
Vaša excelencia, vážený pán prezident, vážené dámy a páni, milí priatelia,
pre mňa, moju manželku a členov mojej delegácie je návšteva Vašej nádhernej a veľkej krajiny mimoriadnym zážitkom. Včera sme dlho leteli ponad Vaše šíre pláne a pahorky, a všetci sme si uvedomili mohutný potenciál, ktorým disponujete. A ktorý meníte v nebývalé skutočnosti. Napokon – Astana, nové hlavné mesto krajiny je toho jednoznačným a očividným dôkazom.
Viem však, vážený pán prezident, že veľkosť Vašej krajiny stavia pred Vás aj veľké výzvy. Tie prinášajú aj mimoriadne veľkú zodpovednosť pred Vašim národom a budúcnosťou nastupujúcich mladých generácií. Nepochybujem však, že Vy aj táto krajina tieto výzvy úspešne zvládnete.
Utvrdzuje ma v tom i logika Vašich úvah v knihe „Epicentrum mieru“, ktorá vyšla aj v slovenskom jazyku. Presvedčivým spôsobom ste v nej opísali fascinujúci príbeh tejto krajiny, ktorá po Sovietskom zväze zdedila mohutný jadrový potenciál. Odolali ste však pokušeniu budovať svoju veľkosť na tejto vojenskej jadrovej báze. Namiesto toho ste sa rozhodli ísť cestou budovania veľkosti, vplyvu a budúcnosti svojej krajiny na základe rozvoja ekonomiky a sociálnej sféry, na vzdelávaní, na rozumnom využívaní Vašich ohromných prírodných zdrojov. Je zjavné, že ste si vybrali ťažšiu cestu, ale bolo to, podľa môjho úsudku, rozhodnutie, ktoré docenia až budúce generácie.
Vážený pán prezident, výsledky spoločensko-ekonomických zmien, ktoré Kazašská republika pod Vašim vedením dosiahla za ostatných 20 rokov, boli podnetným dôvodom, prečo táto krajina dostala konsenzuálnu dôveru všetkých členských krajín Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, prečo Vám zverila tohtoročné predsedníctvo v tejto celoeurópskej bezpečnostnej a politickej organizácii. Je to zodpovedná pozícia, pretože ste predsedníctvo prevzali v čase, kedy sa rozhoduje o smerovaní organizácie v 21. storočí. Slovensko bolo medzi prvými, ktorí podporili kandidatúru Kazachstanu.
Ubezpečujem Vás, že aj dnes sme pripravení všestranne napomáhať pri úspešnom naplnení nosného programu Vášho predsedníctva, založeného na štyroch pilieroch – dôvere, tradícii, tolerancii a transparentnosti.
Som presvedčený, že tieto štyri princípy by sme mali uplatňovať aj v širšom rámci globálnych vzťahov. Dnešný svet je príliš vzájomne prepojený, krajiny sveta sú od vzájomnej spolupráce príliš závislé, než aby sa ignorovali alebo neprihliadali na starosti druhého. Aj súčasná hospodárska kríza ukázala, že problém jednej krajiny sa príliš rýchlo môže stať problémom pre všetkých. Iste, každý sa musí snažiť pomôcť si sám, ale nás presviedča život, že to nestačí. Každý dnes potrebuje priateľov; presnejšie – každý potrebuje úspešných priateľov.
Kazachstan je pre Slovensko takým priateľom. Potvrdzuje to nielen intenzita politických a hospodárskych kontaktov, ale aj reálny obchod a silnejúca sieť spolupráce v oblasti turizmu, kultúry, školstva a vedy. A vôbec neskrývam, vážený pán prezident, že ak naše rokovania na Slovensku počas Vašej návštevy v roku 2007 dali silný impulz rozvoju mnohých oblastí našich vzťahov, aj touto mojou návštevou chcem napomôcť ich ďalšiemu posilneniu.
Rád by som zároveň poukázal na skutočnosť, že rokovania so Slovenskom, napriek ich dvojstrannému charakteru, sú vlastne aj rokovaniami s Európskou úniou, pretože posilňovanie bilaterálnych vzťahov s Vašou krajinou je plne v súlade so záujmami Únie.
Veľmi si želám, aby naše vzájomné vzťahy plne profitovali z napĺňania cieľov Stratégie rozvoja Kazachstanu do roku 2030, aj z realizácie Vášho proeurópskeho projektu „Cesty do Európy“. Preto je v mojom sprievode aj skupina slovenských podnikateľov, ktorí hľadajú možnosti vytvárania spoločných podnikov na území Kazachstanu, najmä v oblasti strojárenstva, dopravy a energetiky.
Energetiku zdôrazňujem osobitne, pretože moja krajina je strategicky závislá od dovozu energetických surovín. Zároveň je však aj dôveryhodným a spoľahlivým partnerom, ktorý očakáva rovnakú dôveryhodnosť a spoľahlivosť od všetkých svojich dodávateľov. Kazachstan v praxi dokazuje, že je takým partnerom, a že Slovensko môže i do budúcnosti počítať s takýmto pozitívnym prístupom.
Vážený pán prezident, je veľa tém, ktoré by si zaslúžili vyzdvihnutie aj pri tejto slávnostnej príležitosti. Dalo by sa hovoriť na tému, ktorá je mne i Vám taká blízka – o zachovávaní tradícií a národného kultúrneho dedičstva, ktoré tvorí našu skutočnú identitu. Dalo by sa hovoriť o športových väzbách. Dalo by sa hovoriť o regionálnej spolupráci v strednej Európe a o spolupráci krajín Strednej Ázie, o vzťahoch s väčšími či menšími susedmi, o vývoji v neďalekom Afganistane. Mnohé sme posúdili v našich pracovných rozhovoroch a niektoré témy ešte zaznejú na ekonomickom fóre, či na rokovaniach s ďalšími kazašskými predstaviteľmi.
Dovoľte mi teda uzavrieť tento prípitok vyjadrením skutočného potešenia z našich výborných osobných vzťahov, vážený pán prezident, a zároveň Vás ubezpečiť, že Slovensko je pripravené na významné zintenzívnenie vzájomnej spolupráce našich krajín.
Ešte raz: ďakujem za možnosť navštíviť Vašu krásnu krajinu. A pripíjam na Vaše zdravie, na srdečnosť a pohostinnosť, na prosperitu a bezpečnú budúcnosť priateľského kazašského národa. |