Home | News | Press Department Archive | Year 2010
Prezident SR Ivan Gašparovič prijal delegáciu japonského podnikateľského združenia Nippon Keidanren
19. júl 2010
Prezident SR Ivan Gašparovič sa dnes v Prezidentskom paláci stretol s predstaviteľmi japonského podnikateľského združenia Nippon Keidanren.
Nippon Keidanren je najvplyvnejšou a najsilnejšou obchodnou federáciou v Japonsku, ktorá veľmi výrazne ovplyvňuje hospodárske, ale aj spoločenské dianie v krajine. Federácia vznikla v máji roku 2002 spojením Keidanren (Japan Federation of Economic Organizations) a Nikkeiren (Japan Federation of Employers` Associations). Nippon Keidanren má celkovo 1 609 členov, z čoho je 1 295 firiem, 129 priemyselných asociácií a 47 regionálnych ekonomických organizácií.
Oficiálnym poslaním Nippon Keidanren je urýchlenie rastu japonskej a svetovej ekonomiky a posilnenie spoločností a firiem, aby vytvárali pridanú hodnotu potrebnú na transformáciu japonskej ekonomiky do ekonomiky, ktorá bude trvalo udržateľná a vedená súkromným sektorom. Misie Nippon Keidanren sú primárne zamerané na oboznámenie sa so stavom a vývojom hospodárstva, finančného sektoru a podnikateľského prostredia v danej krajine. Z každej misie vypracuje Federácia podrobnú správu, v ktorej hodnotí aktuálnu situáciu a možnosti v danej krajine a ktorú dáva k dispozícii svojim členom. Táto správa má mienkotvorný a veľmi dôležitý referenčný význam v rámci celej japonskej podnikateľskej komunity.
Shinichi Yokoyama, spolupredseda Výboru pre Európu Nippon Keidanren na stretnutí ocenil úroveň slovenského hospodárstva, ktoré v poslednom období vykazuje stabilný ekonomický rast, investičné prostredie na Slovensku je zaujímavé a obchodná spoločnosť má preto veľký záujem rozširovať svoje pôsobenie v tomto regióne. „Misia japonských podnikateľských kruhov je najväčšia za posledné obdobie. V delegácii je 34 zástupcov 17 japonských firiem. V rámci EÚ je slovenský trh považovaný za veľmi významný ekonomický priestor. Úlohou našej misie je detailne preskúmať tento priestor a oboznámiť sa s podmienkami, ktoré sú na Slovensku a následne zvážiť naše investovanie vo Vašej krajine,“ povedal Shinichi Yokoyama.
Slovenský prezident privítal záujem podnikateľských kruhov Japonska o spoluprácu a investovanie v našej krajine. „Oceňujem, že vaša misia sa rozhodla prísť na Slovensko. Za posledné roky sme vybudovali pevný a dôveryhodný štát vo všetkých oblastiach. Boli by sme určite v oveľa lepšom ekonomicko postavení, žiaľ, aj nás zasiahla ekonomická kríza. Nastupujeme však už novú etapu posilňovania ekonomického postavenia Slovenska. Výhodou pre nás je aj fakt, že sme členmi eurozóny. Stali sme sa trhom Európskej únie. Preto verím, že aj Váš pobyt na Slovensku prinesie ďalšie nové kontakty a prispeje k posilnenie dobrých vzájomných vzťahov,“ uviedol Ivan Gašparovič
K najvýznamnešie japonským investorom na Slovensku patria Yazaki Corporation, Panasonic Corporation, Sony Corporation, Mitsubishi Plastics, Fuso Industries, Tokyo Electric Wire Industrial Co., Minebea, Brother Industries, Trim Leader. Odvetvovo ide o investície spojené najmä s automobilovým, elektronickým a chemickým priemyslom.
|