Prezident SR sa stretol s predstaviteľmi Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov
Prezident SR Ivan Gašparovič prijal predstaviteľov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Počas novoročného stretnutia prezident republiky prízvukoval, že by sa nemalo zabudnúť na obdobie, kedy ľudstvo bojovalo proti fašizmu a zvrátenej neľudskej ideológii. Slovenská republika je podľa jeho slov aj vďaka úsiliu antifašistov dnes slobodnou demokratickou krajinou Európy. „Úspechy, ktoré sme doposiaľ dosiahli, sú aj zásluhou vašej činnosti, vášho boja za našu slobodu“, uviedol prezident republiky. Na stretnutí v Prezidentskom paláci Ivan Gašparovič vyzdvihol prácu členov SZPB nielen pre súčasnú, ale aj pre nasledujúce generácie.
Tajomník Ústrednej rady SZPB Tomáš Švec sa hlave štátu poďakoval za jeho pravidelnú účasť na spomienkových podujatiach na Dukle. SZPB má v súčasnosti vyše 22 tisíc členov, z čoho je okolo 4000 priamych účastníkov bojov z obdobia 2. svetovej vojny. Po celom Slovensku pracuje 36 oblastných organizácií zväzu, z nich najväčšia je banskobystrická oblastná organizácia. Ako ďalej informoval hlavu štátu, v tomto roku najväčším podujatím SZPB bude organizácia osláv 65. výročia SNP v Banskej Bystrici a v ďalších mestách Slovenska. Tomáš Švec ocenil, že vláda i prezident prikladajú tomuto významnému boju Slovákov proti fašizmu patričný význam. Na stretnutí s hlavou štátu predstavitelia SZPB prízvukovali potrebu zvýšenia pozornosti o zdravotnú starostlivosť a sociálne istoty pre priamych účastníkov protifašistického odboja.
„Úloha nášho zväzu je v súčasnosti oveľa dôležitejšia ako v minulosti, pretože v ostatnom období prichádza nebezpečenstvo návratu neonacizmu do našej spoločnosti“ upozornil tajomník Ústrednej rady SZPB. Aj preto podľa neho zväz pokračuje v politickej činnosti a osvete proti šíreniu tejto ideológie. Členovia SZPB za ďalší problém považujú aj skutočnosť, že mládež už je dnes málo informovaná o význame národnooslobodzovacieho boja za mier v našom regióne. Predseda Združenia väzňov koncentračných táborov Oto Wagner , ktorý bol priamym účastníkom SNP a väzňom v koncentračnom tábore Mauthausen upozornil, že o význame SNP treba hovoriť s mladými ľuďmi na školách, aby sa na hrôzy 2. svetovej vojny nezabudlo. „ Nebyť SNP, Slovensko by po vojne skončilo ako porazená krajina“, zdôraznil.
Pokiaľ ide o sociálne zabezpečenie protifašistických bojovníkov hlava štátu plne podporuje ich nároky na podporu zo strany štátu. Prezident poukázal na to, že takéto normy môžu predložiť vláda a parlament, bude však treba nájsť politickú podporu, aby zákony na podporu antifašistov a veteránov 2. svetovej vojny poslanci v parlamente schválili.
Predseda Združenia partizánov SNP Ján Rýs podotkol, žeslovenskí protifašistickí bojovníci sú v porovnaní s českými kolegami znevýhodnení, pretože po roku 1989 politickým rozhodnutím prišli o zákonnú starostlivosť o odbojárov. „Na Slovensku nie je pohľad na historický odkaz SNP jednoznačný“, uviedol v tejto súvislosti prezident. Dodal, že na zmenu legislatívy treba nájsť v prvom rade politickú podporu a presadiť tieto požiadavky do legislatívneho plánu vlády.
Tomáš Švec zdôraznil, že príplatky pre veteránov odboja v zdravotnej a sociálnej oblasti by predstavovali sumu približne 100 eur mesačne, pričom dodal, že náklady štátu na tieto príplatky budú každoročne klesať, pretože priamych účastníkov protifašistického odboja ubúda. Účastníci stretnutia sa prezidentovi posťažovali aj na nedostatočnú starostlivosť a údržbu vojenských hrobov a pamätníkov. Pohrebné a pamätné miesta by si podľa nich zaslúžili väčšiu pietu a úroveň.