Dvojaké občianstvo témou bilaterálneho stretnutia prezidentov SR a MR
Prezident SR Ivan Gašparovič počas summitu V4 v Maďarsku využil príležitosť aj na dvojstranné rokovanie so svojím maďarským hostiteľom prezidentom Pálom Schmittom, s ktorým sa streli v sobotu ráno v prezidentskom paláci. Obaja predstavitelia vyjadrili záujem o dobré a priateľské susedské vzťahy. Podľa maďarskej hlavy štátu Maďarsko spomedzi krajín Vyšehradskej spolupráce susedí iba so Slovenskom a „aj preto sú naše vzťahy najkonštruktívnejšie a zároveň aj najcitlivejšie.“ Pál Schmitt pri tejto príležitosti s potešením konštatoval, že 9. októbra 2011 to bude desať rokov odkedy most Márie –Valérie znovu spojil Štúrovo s Ostrihomom. Ako dodal, i ďalšie plánované mosty cez Ipeľ by mali signalizovať zbližovanie našich národov. Maďarský štátnik ocenil spoluprácu slovesnko-maďarských medzivládnych komisií, ktoré podľa neho fungujú veľmi dobre. Aj Ivan Gašparovič zdieľal ten istý názor, pričom konštatoval, že „na 90% sú naše vzťahy dobré a priateľské.“ Za bezproblémovú označil súčinnosť v hospodárstve a obchode, v oblasti vedy, vzdelávania a kultúry. Za nie najšťastnejšie však slovenský prezident označil výroky niektorých politikov na obidvoch stranách, ktoré sú podľa neho príčinou politického napätia medzi našimi štátmi.
Obe hlavy štátov v rozhovore prejavili záujem na budovaní dobrých vzťahov. Maďarský prezident Schmitt v Budapešti otvoril aj tému dvojakého občianstva, pričom svojho slovenského partnera uisťoval, že podobné zákonné normy ako Maďarsko má až 24 z 27 členských štátov Európskej únie. Pál Schmitt uviedol, že maďarská strana nechápe, prečo by mali tí, ktorí získajú maďarské občianstvo, prísť o to slovenské. Zároveň dodal, že Maďarsko pripravuje aj nový volebný zákon, ktorý by umožnil po získaní občianstva hlasovať vo voľbách aj zahraničným Maďarom. „Dvojaké občianstvo vo svete nepredstavuje problém. A u nás to tiež nebol problém, pokiaľ boli dodržané princípy medzinárodného práva a zvyklostí,“ odpovedal Ivan Gašparovič. Dodal však, že nikde na svete sa nestretol s formou, akou môžu v súčasnosti nadobúdať maďarské štátne občianstvo zahranční Maďari. „Ak volebný zákon bude zasahovať do identity slovenského občana, tak to bude problém,“ odpoovedal slovenský prezident na informáciu svojho maďarského hostiteľa.
Prezident Pál Schmitt vyjadril presvedčenie, že úprava dvojakého občianstva sa zmierni na obidvoch stranách. Podľa nášho prezidenta by bolo najlepším riešením, ak by sa oba zákony zrušili a dvojaké štátne občianstvo by sa nadobúdalo podľa pôvodných noriem.