News
   

Year 2012

Home | News | Press Department Archive | Year 2012

Prezident SR prevzal čestný doktorát na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave

Prezident SR prevzal čestný doktorát na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave

15. október 2012

Prezident SR Ivan Gašparovič sa zúčastnil na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave rozšírenom o zasadnutie vedeckých rád jednotlivých fakúlt pri príležitosti 15. výročia založenia univerzity.

Hlavu štátu privítal rektor univerzity Jozef Matúš. Počas slávnostného zasadnutia prevzal prezident Ivan Gašparovič čestný titul Dr.h.c. a pamätnú medailu k 15. výročiu založenia Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Prorektor pre vedecko-výskumnú činnosť UCM Jozef Lehotay vo svojej laudácii skonštatoval, že osobnosť Ivana Gašparoviča je s univerzitou úzko spojená, pretože v roku 1997 ako jeden z trojice najvyšších ústavných činiteľov podpísal dokumenty ku vzniku univerzity. „Pán prezident je posledný veľký politik, ktorý je stále aktívny od vzniku Slovenskej republiky. Počas svojho politického a štátnického pôsobenia vytváral a stále vytvára priestor pre pokojnú klímu a stabilné politické vzťahy. Pre svoje povahové vlastnosti je obľúbeným medzi politikmi, štátnikmi, i v právnej obci. A pre svoju otvorenosť, úprimnosť je obľúbený všade tam, kde sa ako prezident alebo obyčajný človek pohybuje," uviedol prorektor pred slávnostným zhromaždením.

 Prezident Ivan Gašparovič sa prítomným členom vedeckej rady poďakoval za poctu, ktorú mu preukázali udelením čestného titulu doktor honoris causa. „Možno sa opýtať, či 15 rokov v živote vysokej školy je veľa alebo málo. Odpoveď nebude jednoznačná. Z pohľadu histórie je vaša škola určite ešte stále mladá, no uplynulé roky sú už zjavným, dostatočným horizontom na bilancovanie,“ konštatoval vo svojom vystúpení prezident a dodal, že ak toto bilancovanie urobí vedenie univerzity zodpovedne, bude mať dobrý základ aj na projektovanie budúcnosti.

„Poslaním Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave je v duchu kresťanských a národných ideálov, na demokraticko-humánnych princípoch vychovávať odborníkov, schopných rozvíjať slovenskú kultúru, vedu a vzdelanosť v kontexte európskeho a svetového dedičstva“, uviedol prezident, ktorý popri obsahovom zameraní ocenil aj nástroje na dosiahnutie deklarovaného cieľa.

V kontexte 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie našich predkov, ktoré si pripomenieme na budúci rok, prezident Ivan Gašparovič konštatoval, že základným posolstvom vierozvestov „sú hodnoty, ktorým ste aj vy vytvorili na vašej univerzite podmienky.“ Toto mimoriadne výročie, ktoré je naviazané na duchovno-morálny a štátny rozmer a rozvoj slovenského národa, by podľa hlavy štátu nemalo zostať len príležitosťou na určitú revitalizáciu. „Malo by sa stať nástupom k procesu obnovy sebauvedomenia, historickej, národnej a vlasteneckej hrdosti, k prehlbovaniu vlasteneckého vedomia jednotlivcov a národa ako celku“, zdôraznil.

„Ak prijímame prínosy sv. Cyrila a Metoda ako odkazy, potom by sme mali prijať aj metódu zrkadla – t.j. ukázať, že vidíme, do akej miery ich súčasná moderná slovenská spoločnosť vníma a etabluje v živote. Pri pohľade na kultúrno-duchovný odkaz sa ukazuje, že sa s ním nestotožňujeme v miere, aká je pre vývoj súčasnej slovenskej spoločnosti nevyhnutná a prínosná; najmä v konfrontácii so spotrebným životným štýlom, masovou kultúrou a globalizáciou,“ uviedol prezident Ivan Gašparovič.

Ako ďalej konštatovala hlava štátu pred slávnostným auditóriom, zodpovednosť za budúcnosť nášho štátu leží na pleciach všetkých, zvlášť najvyšších vzdelávacích inštitúcií. „Absolvent sa predovšetkým musí uplatniť na pracovnom trhu,“ apeloval na prítomných prezident. Ako ďalej podotkol, „to sa nedá inak, ako realizáciou nových investičných projektov, účinnou adaptáciou pracovníkov na nové podmienky. Ako rýchlo a s akým výsledkom zvládneme ťaživú situáciu, to závisí od viacerých okolností, no najmä od nás,“ zdôraznil.

„Svet sa globalizuje, vzdialenosti sa zmenšujú, vývoj sa zrýchľuje. Ak neprijmeme tieto súradnice súčasného svetového smerovania, ľahko sa môže stať, že tým znehodnotíme naše doterajšie úspechy. Aby sa to nestalo, musíme si definovať jednoznačný imperatív: vzdelávať a vychovávať, vzdelávať sa. Teda vzdelávať tvorivo, vzdelávať k tvorivosti, a viesť ľudí k celoživotnému vzdelávaniu. Taký je príkaz doby. Či sa to niekomu páči alebo nie. Inú istotu – pokiaľ ide o perspektívu – nemáme,“ konštatoval prezident na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady UCM v Trnave.

Back to top
Printer friendly version
© 2005 Office of the President of the Slovak Republic.