Čínsky prezident Hu Jintao na prvej oficiálnej návšteve Slovenska
Na historicky prvú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky pricestoval prezident Čínskej ľudovej republiky Hu Jintao. Po slávnostnom privítacom ceremoniáli na nádvorí Prezidentského paláca sa obe strany stretli na bilaterálnych rokovaniach. Ich zavŕšením bolo tlačové vyhlásenie oboch hláv štátov.
Prezident Ivan Gašparovič uvítal návštevu čínskeho partnera, „prezidenta jedenapolmiliardového národa. Prezident, ktorý prišiel na stretnutie s prezidentom malého Slovenska hovoriť o tom, ako by sme mohli spolupracovať.“ Ivan Gašparovič uviedol, že predmetom rokovaní bola celá škála okruhov „Od otázok vedy, vzdelania, výskumu, kultúry, cez hospodárstvo až k spolupráci pri odstraňovaní negatívnych dopadov svetovej hospodárskej krízy. „
Dynamika hospodárskej a obchodnej spolupráce oboch krajín v ostatných 16-ich rokoch bola priaznivá, no v dôsledku ekonomickej globálnej krízy poklesla v prvom štvrťroku roka 2009 až o 37 percent. Prezident Ivan Gašparovič vyjadril presvedčenie, že práve v krízovom období možno vzájomne pomôcť obyvateľom pri prekonávaní dôsledkov krízy. „Som presvedčený, že bez spolupráce a solidarity všetkých krajín sveta nebude jednoduché poraziť túto krízu.“
Slovenský prezident ponúkol čínskemu partnerovi konkrétne oblasti spolupráce napríklad v priemysle, kde by slovenská strana mohla okamžite dať k dispozícii svoje skúsenosti a know how . Ďalší priestor pre spoluprácu predstavuje energetika, banský priemysel, geológia a bezpečnostné technológie v baníctve. „Vieme, že Čínska ľudová republika plánuje zvýšenie produkcie elektrickej energie a tu môžeme ponúknuť spoluprácu na úrovni jadrového dozoru a odbornej pomoci pri uskladňovaní jadrového odpadu. Slovensko si vie predstaviť spoluprácu aj v oblasti investícií vzhľadom na vhodné legislatívne prostredie. Spolupráca je možná aj v oblasti telekomunikácií, informačných technológií , leteckom , automobilovom priemysle, strojárstve a elektrotechnickom priemysle i v oblasti PPP projektov na výstavbu diaľnic, tunelov, či železníc, „ povedal Ivan Gašparovič.
Konkrétnymi témami rokovania boli aj otázky spolupráce v doprave, v oblasti životného prostredia, poľnohospodárstve, potravinárstve, „ale aj pri hľadaní možností využívania vodných zdrojov, „ dodal slovenský prezident.
Hlava štátu čínskemu partnerovi Hu Jintaovi pripomenula aj otvorenosť Slovenska v oblasti cestovného ruchu pre čínskych občanov, predovšetkým so zameraním na naše geotermálne pramene a kúpeľníctvo.
„Táto vaša návšteva bude pre slovensko-čínske vzťahy mimoriadnym impulzom,“ povedal Ivan Gašparovič. Vyjadril tiež potešenie z toho, že na pekinskej univerzite aj v súčasnosti existuje vyučovanie slovenského jazyka, o ktorý má záujem 16 čínskych študentov a rovnako úspešne sa na Slovensku rozvíja štúdium čínštiny. Slovenský prezident vyjadril tiež potešenie, že aj Slovensko mohlo pomôcť čínskym občanom po živelnej katastrofe v provincii Sečuan.
Čínsky prezident tlmočil na úvod svojho vystúpenia pozdrav čínskeho ľudu občanom Slovenska. „Ide o moju prvú návštevu v Slovenskej republike. Pocítil som veľmi priateľské prejavy slovenského ľudu voči ľudu Číny, „ uviedol Hu Jintao. Vyjadril tiež potešenie, že jeho návšteva sa uskutočňuje v roku 60. výročia vzniku ČĽR a 60. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi vtedajšou ČSR a ČĽR. Ocenil tiež príspevok prezidenta Slovenskej republiky k rozvoju bilaterálnych vzťahov . „Čína a Slovensko sú tradične priateľské krajiny. Čína má staré príslovie, ktoré hovorí, že priateľské služby sa neúčtujú. „
Čínsky prezident poďakoval slovenskej strane za humanitárnu pomoc pri likvidácii následkov vlaňajších zemetrasení v provincii Sečuan. Tlmočil rovnako záujem čínskej strany o prehĺbenie politických vzťahov aj o zlepšenie ekonomicko-obchodnej spolupráce. Za kľúčový problém v nich označil nerovnováhu medzi importom a exportom. Hu Jintao sa vyslovil za podporu posilnenia slovenského vývozu do Číny. Konštatoval, že čínske firmy ako napr. Lenovo, či Huawei sa úspešne etablovali na slovenskom trhu. Slovensko v Číne investovalo do výroby pneumatík pre nákladné automobily.
„Budovanie infraštruktúry, lesníctvo, poľnohospodárstvo, životné prostredie a vodné hospodárstvo – to sú oblasti, ktoré môžeme v budúcnosti rozvíjať,“ povedal čínsky hosť. Stotožnil sa s názorom slovenského prezidenta, že medzinárodnú finančnú krízu možno poraziť účinnou spoluprácou pri zmierňovaní jej dopadov na obyvateľstvo. Podľa jeho slov by sa obe strany mali postaviť proti protekcionizmu a podporiť uplatnenie reforiem finančného trhu.
Čínska strana prejavila záujem o prehlbovanie spolupráce aj v oblasti školstva, kultúry a športu. Má tiež záujem o intenzifikáciu výmeny študentov a o podporu vzdelávania a vyučovania našich jazykov na univerzitách v oboch krajinách. Čínsky prezident uviedol, že na budúcoročnej svetovej výstave EXPO 2010 čínska strana očakáva úspešnú účasť prezentácie Slovenska v Šanghaji. „Vysoko oceňujem výbornú prácu Slovenska počas jeho nestáleho členstva v Bezpečnostnej rade OSN v rokoch 2006-2007,“ uviedol čínsky prezident a zároveň poďakoval slovenskej strane za podporu kandidatúry Číny v Rade pre ľudské práva OSN.
„Rozšíriť priestor dohody a prehĺbiť spoluprácu je naším spoločným cieľom a zodpovedá základným záujmom oboch strán,“ konštatoval čínsky prezident Hu Jintao počas svojej prvej oficiálnej návštevy Slovenska.