Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa zúčastnil na V. zjazde Slovenského odborového zväzu kultúry a spoločenských organizácií, kde ho privítala predsedníčka zväzu Mária Krištofičová.
Prezident SR vystúpil s príhovorom, v úvode ktorého konštatoval, že „svet kultúry a vzdelávania je jeden z najdôležitejších v živote človeka.“ Poďakoval odborovým pracovníkom kultúry za zveľaďovanie sociálneho postavenia všetkých pracovníkov v oblasti kultúry a vzdelávania.
V príhovore sa dotkol aj aktuálneho dosahu globálnej ekonomickej a finančnej krízy na oblasť kultúry. „ Kríza totiž postihla nielen rovinu nášho hospodárskeho života, ale čoraz vážnejšie ju pociťujeme aj ako krízu sociálnu, vzťahovú, hodnotovú. Je to teda kríza, ktorá zasahuje do všetkých oblastí spoločenského života, ale aj do života rodín a jednotlivcov. Čoraz viac ju pociťujeme aj ako krízu morálnu, „ povedal náš najvyšší predstaviteľ.
Prezident Slovenskej republiky pokračoval slovami o tom, že predstavitelia odborového života v oblasti kultúry a spoločenských organizácií sa stretávajú s konkrétnymi dôsledkami tejto hodnotovej krízy v každodennom živote. Vidia na vlastné oči, do akých nezávideniahodných situácií vystavila ľudí práce. „Cítite s nimi, bojujete za nich, lebo ich záujmy sú vaše spoločné. Lebo kultúra a umenie vždy stáli na strane slabých, na strane spolupatričnosti a solidarity. Práve v tomto smere má váš odborový zväz nezastupiteľné poslanie.“
Prezident Ivan Gašparovič v príhovore ďalej zvlášť zdôraznil, že „kultúra je tou oblasťou, cez ktorú sa zrkadlí sociálne bytie človeka. Prostredníctvom nej sa človek uvedomuje ako spoločenská, sociálna a mravná bytosť. Rovnako si prostredníctvom kultúrnych hodnôt uvedomujeme svoju spolupatričnosť s inými. Je preto dôležité, aby sme k sebe navzájom pristupovali ako ľudia, ktorí majú spoločný osud i spoločnú zodpovednosť zaň. Dnes je tento osud zviazaný predovšetkým s problémami zamestnanosti. Ale rovnako dôležité sú jestvujúce pracovnoprávne vzťahy, odmeňovanie a sociálne zabezpečenie. No najmä už spomenutá solidarita. Ona je alfou a omegou medziľudských vzťahov na pracoviskách, i mimo nich. Odkrýva rovinu existenčnú i mravnú.“
Náš najvyšší predstaviteľ v príhovore podčiarkol nutnosť diferencovaného financovania kultúry, kde je žiaduce rozlíšenie medzi financovaním komerčných aktivít a záujmov a medzi financovaním vitálnych funkcií kultúry.
„Tam, kde štát neprikladá kultúre existenčný význam, nemôže od nej očakávať, že pomôže spoločnosti utvárať priaznivú klímu pre tvorbu a uplatňovanie takých hodnôt, ako je ľudskosť, porozumenie, obetavosť, angažovanosť, spolupatričnosť, mravnosť, solidarita a vlastenectvo. Je to totiž práve kultúra, kto vytvára tmel medzi jedincom, rodinou, národom a štátom. Bez nej sa nikdy neuskutoční skutočná vnútorná spoločenská zmluva medzi občanom a štátom. Ak nám teda záleží na štáte, musí nám rovnako záležať aj na kultúre, ktorá tvorí jeho chrbtovú kosť, jeho bytie, „ povedal prezident.
Na podujatí bol prítomný aj predseda Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík, ktorý v príhovore nadviazal na prezidentove slová.
Uviedol, že „cesta z krízy vedie podporovaním dostupnej práce a pracovných príležitostí pre všetkých. „ Dodal, že kríza pominie až vtedy „keď znova obsadíme všetky miesta, o ktoré občania prišli vplyvom tejto krízy."
Miroslav Gazdík tiež pripomenul, že KOZ podporuje politiku súčasnej vlády pri vytváraní modelu sociálneho štátu. Podľa neho úlohou odborov je aktivizovať členskú základňu práve v tomto období, kedy treba brániť záujmy zamestnancov, ale i tých, ktorí nedobrovoľne prišli o prácu.